Jump to content

Kolbenschmidt vs MANN (filtre VW Group)


Octavian_sk
 Share

Postare recomandată

Pentru cei ce nu stiu: filtrele MAHLE se fabrica in Timisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    16

  • Octavian_sk

    10

  • volnick1986

    8

  • PrasleaCV

    5

1. Pe filtrele de aer MANN (şi nu pe cutia lor) scrie MANN - GERMANY (suprapus).

2. "Unde" e făcut e o chestiune pur academică fiindcă nu e h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nautilus: daca ai fi mancat un singur zero erau 600000 Km xceea ce e cam mult. Vroiai sa spui ca nu ai pus nici un zero in plus. Pe de alta parte treaba asta cu imparteala la zece nu stiu cine a inventat-o da cred ca este cel putin exagerata sa nu spun altfel. Daca cumperi un produs de calitate cred ca e ok daca respecti ceea ce spune producatorul. In cazul filtrelor trebuie sa tii seama de conditiile de utilizare ale masinii, daca o folosesti in cariere cu mult praf da, trebuie redus drastic intervalul de timp, sau daca esti taximetrist...altfel, nu

Modificat de Octavian_sk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAHLE LA TIMISOARA?din ce sursa ai auzit de treaba asta..sunt curios.. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@offtopic:

Curelele Continental pentru accesorii au pe cutie(cartonul ala) Fabricatie made in Germany, pe curea scrie amde in Romania.

Codul EAN este de Germania (400-440)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grupul Continental detine 3 fabrici in Romania :

anvelope -Timisoara

curele -Sibiu

perne de aer -Deva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: :lol: firma mahle de care pomeniti voi e mahle subdivizia care face piese de motor ;secmenti camasi pistoane :lol: Eu vorbeam de mahle knecht care face numai si numai filtre.acum 2 ani acceste 2 firme mahle si knech erau sub acceasi tutela dar s-au despartit..continua sa faca filtre dar mai gasesti cutii de filtre pe care scrie mahle knecht si altele pe care scrie doar nahle original.Treaba cu curelele continental e stiuta ca se fac in romania la timisoara,am coleg care a fost acum 2 ani la specializare la timisoara.deocamdata se fac numai curele de auxiliare curelele de distributie se fac in continuare in germania si in mexic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mahle.com este trecuta si fabricarea filtrelor automotive si industriale,exact la divizia componente de motor . Oricum nu vad unde este problema calitatea fiind aceeasi .

Modificat de cosad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cel putin din sute de filtre mahle nu am vazut pe niciunul made in romania..numai made in austria si germania si o singura data made in china.Sunt de acord cu tine 100%nu conteaza tara unde sunt facute ci numele firmei si brandul care iti confera garantia ca ai luat un produs calitativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi romanii aveam o problema psihologica cu faprul ca unele produse desi de buna calitate sunt Made in China, Made in Romania, samd.; si offtopic la fel avem o problema cu pragul psihologic cu o masina care trece de 200 mii km, ca nu ar mai fi buna. De am face noi chestii un sfert cat fac chinezii am fii la total alt nivel cu economia.

@Nautilus Nu stiu unde ai auzit tu ca un filtru de aer se tine 60.000 km? :blink: Service-ul normal se face la 15.000 km/1 an din cate stiu eu. Eu i-l fac la 1 an ca 8-9000 km parcurg in acest interval, dar nu prea arata bine filtrul de aer nici atunci asa ca i-l scimb. Daca l-ai lasa 60.000 km cum spui tu ar arata cand l-ai da jos ca un sac de aspirator cu care ai tot aspirat prin casa si nu l-ai curatat o foarte lunga perioada de timp.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e,nu toti cumparam anvelope second-hand,baterii romanesti sau piese reconditionate,poate vrem piese de calitate pt masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Cu tine chiar nu are rost sa mai discut asa ca o sa te ignor de acuma incolo la ce atitudine ai. Daca nu ai inteles pe alt topic, iti repet acuma ca poti sa iti pastrezi pentru tine parerile personale si remarcile acide la aderesa mea.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piese de calitate pt masina

exact in ideea asta am facut topicul...nu vreau piese made in china pe masina...dacat daca sunt OEM :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi romanii aveam o problema psihologica cu faprul ca unele produse desi de buna calitate sunt Made in China, Made in Romania, samd.; si offtopic la fel avem o problema cu pragul psihologic cu o masina care trece de 200 mii km, ca nu ar mai fi buna. De am face noi chestii un sfert cat fac chinezii am fii la total alt nivel cu economia.

@Nautilus Nu stiu unde ai auzit tu ca un filtru de aer se tine 60.000 km? :blink: Service-ul normal se face la 15.000 km/1 an din cate stiu eu. Eu i-l fac la 1 an ca 8-9000 km parcurg in acest interval, dar nu prea arata bine filtrul de aer nici atunci asa ca i-l scimb. Daca l-ai lasa 60.000 km cum spui tu ar arata cand l-ai da jos ca un sac de aspirator cu care ai tot aspirat prin casa si nu l-ai curatat o foarte lunga perioada de timp.

La golful meu filtru de aer a fost schimbat la 60.000 de km in Germania iar cel de motorina la 90.000 tot acolo. Asa este specificat si in cartea tehnica. Din pacate tara noastra nu ofera asemenea conditii, ca ar da toti cei cu magazine de piese auto faliment!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai curaj sa schimbi f aer la 60 si motorina la 90?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Cu tine chiar nu are rost sa mai discut asa ca o sa te ignor de acuma incolo la ce atitudine ai. Daca nu ai inteles pe alt topic, iti repet acuma ca poti sa iti pastrezi pentru tine parerile personale si remarcile acide la aderesa mea.

Te ofensezi degeaba ca o muiere dar asta e adevarul...

pt restul:

e foarte important un filtru de ulei bun mai ales pt motoarele turbo.Nu stiu altii dar mie imi place sa o calc,destul de tare,de fapt maxim,si in 2 ani de zile nu am avut absolut nicio problema cu nimic,am folosit tot ce e mai bun pt masina.

Motorul la turatie mare ii trebuie debit ridicat de ulei,un filtru prost nu va fi capabil sa il ofere prin constructie,turbina se invarte la cateva zeci de mii de rotatii,se incalzeste la cateva sute de grade,lagarele care se ung cu ulei din motor au trasee foarte inguste,in cel mai bun caz exista risc de uzura prematura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai curaj sa schimbi f aer la 60 si motorina la 90?

Eu ma refeream la faptul ca asa schimba nemtii. La noi clar la 15.000km toate filtrele, mai putin motorina, merge si pana la 30.000km. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Octavian_sk

Revin

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. In final am cumparat filtre Kolbenschmidt. Pe cutie scrie Original Kolbenschmidt iar codul de bare incepe cu 40..deci piticii mei sunt satisfacuti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtre, curele sau orice altceva, daca sunt produse in fabrica producatorului, indiferent de locatia ei, va respecta standardele de calitate impuse de producator. Deci nu conteaza ca e produs in Germania, Austria, China sau Romania. Daca se produc la terti si fabricantul doar le ambaleaza, e cu totul alta mancare de peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavian_sk

Conteaza, deoarece mentalitatea lu` Nea Gheorghe, Iusuf, sau LiXing care stiu ei ca-i mai bine asa e alta decat a lu` Hans :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vine Hans si isi deschide fabrica in Romania cu teancul de proceduri de lucru si standarde de calitate, mentalitatea lu Nea Gheorghe trece pe locul doi. In orice multinationala chestile astea vin de sus in jos. Plus ca, ocazional, mai vine cate un audit de calitate de la HQ si verifica. Nu respecta, se schimba managementul cu unul care respecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volnick1986

corect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavian_sk
Publicat (modificat)

K, imbatati-va voi cu apa rece, eu prefer produse facute la mama lor :)

LE: comparati doar produsele nokia facute la cluj cu nokia facuta la origini, sa nu mai vorbim de dacia renault

Modificat de Octavian_sk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vezi ce belea este cand te duci la reprezentanta(la mama lor)si primesti un filtron made in polonia :lol:,in loc sa pui un mann mahle ufi etc..pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!