Jump to content

kit distributie


limac
 Share

Postare recomandată

590 Ron KIT distributie+pompa apa OE, schimbate la 65K sau 5 ani. Cureaua de distributie Dayco. Manopera 300 RON.

Modificat de vali str
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns.

 

Umbla vorba prin targ ca Dayco nu e o firma de calitate.

 

Cum sta treaba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva pana acum curea de distributie marca Dayco ? E destul de ieftina in comparatie cu celelalte firme si as vrea un feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da sunt de incredere si nu pana demult erau si OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul OEM de distributie pt 1.9 TDI BXE (si multe alte coduri) include in pachet curea de la Contitech si role de la Ina, pompa de apa nu stiu exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-am exprimat corect .

grupul vw monta de fabrica curele Dayco .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa a venit echiparea OE. Curea distributie Dayco. Se doesebeste fata de una AM doar prin faptul ca are marcat codul original pe ea. Una din role era SNR. Nici vorba de Inna. 

 

 


Kitul OEM de distributie pt 1.9 TDI BXE (si multe alte coduri) include in pachet curea de la Contitech si role de la Ina, pompa de apa nu stiu exact.

Depinde. La masina din semnatura cu motor 1.9 TDI BXE a venit Dayco, role SNR, iar pompa nu era Hepu.

Modificat de vali str
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa a venit echiparea OE. Curea distributie Dayco. Se doesebeste fata de una AM doar prin faptul ca are marcat codul original pe ea. Una din role era SNR. Nici vorba de Inna. 

 

 

Kitul OEM de distributie pt 1.9 TDI BXE (si multe alte coduri) include in pachet curea de la Contitech si role de la Ina, pompa de apa nu stiu exact.

Depinde. La masina din semnatura cu motor 1.9 TDI BXE a venit Dayco, role SNR, iar pompa nu era Hepu.

 

Am vazut ca se discuta problema asta si pe alt topic aici: http://vwforum.ro/topic/28134-schimbare-distributie-cand-cum-de-ce/page-39

Eram destul de convins ca numa Contitech si Ina puneau pe BXE, dar vad ca difera producatorii, probabil in functie de anul de productie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

puteti sa-mi spune ce contine pachetul pentru kitul OEM de distributie (curea, role, pompa de apa, altceva daca mai este) pentru 1.9 TDi BKC?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor. Am achiziționat un set de distributie continental contitech format din curea de distributie și curea transmisie contitech + role ina și o pompă de apa Hepu. Urmează să le schimb. Problema e că nu văd să scrie pe niciunde câți km/ani sunt garantate. Cu alte cuvinte când trebuie să le înlocuiesc din nou?

P.S.: Golf 5 1.9 BKC 2005

Modificat de Ener2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. 2: Știu că distribuția originală pt motorul meu se schimba la 120k. La contitech + ina + hepu la fel sau trebuie schimbate mai devreme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi garantie ca cele OEM

Modificat de floro_st205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat kit distributie Conti complet 530 ron, pompa apa Hepu 170 ron, manopera 250 ron. Cea veche avea 105.000 km si ceva mai bine de 5 ani vechime. Mecanicul spune ca nu arata foarte rau, tot el mi-a spus ca urmatorul schimb sa il fac la aproximativ 100.000 km sau 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vreo diferenta intre cureaua de distributie cu caneluri/santuri longitudinale si cea cu dinti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cureaua cu "santuri" e cureaua de "servicii" ( AC, alternator, servodirectie, etc) ,cea cu "dinti" este cea de distributie . marca "continental" e cea care produce si pentru OEM (de fabrica), deci e buna . 

 

kitul din linkul tau e bun calitativ ,dar pentru ce masina ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un golf 5; 1.4; 16valve; BCA.

 

Pompa de apa nu este HEPU, e tot Contitech, merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am jetta 1.6 benzina 101cp, Este din septembrie 2008, 33000 Km. Credeti ca este necesar sa schimb distributia? Eu am zis sa o schimb la anul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la km aia as schimba doar cureaua ,desi sunt convins ca arata inca bine ,dar pentru linistea mea ...asa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor,

 

De curand am cumparat un Golf V 1.6 75kw benzina SH  cu datele de mai jos:

 

Manufacturer: Volkswagen AG Manufacturer address: Berliner Ring 2   Wolfsburg/Hannover Make: Volkswagen Model: Golf V, Jetta III Check digit: Z Model year: 2008 Plant code: Germany Sequential number: 121392

Tipul mototului este BSE.

 

 

Masina are 92000 km reali + 6 ani "vechime"  ...intrebarea este ...are rost sa schimb kitul distributie daca din recomandarile producatorului am aflat ca la modele de dupa 2007 ...kitul se poate schimba la 150.000 km ? (factorul vechime 5-6 ani nu l am mai vazut trecut in documentul din care am citit informatia )

 

Imi puteti da niste sugestii ?

 

 

Multumesc,

 

 

Cezar

Modificat de cezarvatafu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut cezar.

 

Am aceiasi masina ca tine, din 2008. 

Eu am schimbat la 59 000.

 

Iti recomand sa schimbi, dat fiind nr de km (se verifica la 90, se reverifica din 30 in 30 000) si mai ales anii.

 

Este vorba doar de o curea si rola. Manopera e pe la 100-150 lei. Deci iesi pe la 3-4 milioane. Recomand sa NU schimbi si pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e distributie pe lant se schimba la 120-150k ,daca este normala se schimba la 60-90k.Cam asa este criteriul de schimbare.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara si bine v-am gasit in acest spatiu virtual ! :)

 

Am si eu o rugaminte ... am nevoie de un raspuns serios de la dumneavoastra. Am citit cat am reusit prin acest forum dar nu am dat de problema mea. 

Am un Vw Jetta 1.9 TDI 105 CP achizitionat de nou in 2008 octombrie, masina pe care o foloseste mai mult sotia. In acesti 6 ani a reusit sa faca doar 32.ooo. km. Intrebarea mea ar fi : trebuie sa schimb distributia sau doar cureaua? Din cate stiu cureaua are o perioada de imbatranire apoi nu mai prezinta siguranta. Deci ... ce trebuie sa fac la implinirea varstei de 6 ani la partea de motor ? 

 

Multumesc frumos pentru toate raspunsurile la obiect si va doresc toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caz identic cu colegul de sase posturi mai sus .

 

raspunsul meu : cauciucul imbatraneste ....fierul mai greu . schimba doar cureaua .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu ce sa zic...Eu m-am uitat cu atenție la cureaua aia și nu pare să fie cauciuc Singura chestie de cauciuc este o peliculă superficială de pe exteriorul curelei care, probabil, are rolul de a asigura un minim de fricțiune cu rola întinzătoare astfel încât să o mențină (rola) permanent antrenată.

La a mea curea, chiar și acum, după aproape 8 ani și 156.000, se vede intact scrisul. La revizia de 150.000 mi s-a spus ca nu trebuie schimbată.

Concluzie - Cauciucul este instabil, molecular vorbind, la lumină și la diferențe bruște de temperatură dar kevlarul, (material din care se zvonește că ar fi confecționată cureaua) nu. Kevlarul este limitat doar de oboseală sau anduranță cum se spune în limbaj de lemn :icon_cool:

 

LE Vad ca ai tot bse ca si al meu

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!