Jump to content

Ulei pentru 2.0 TFSI


Adee
 Share

Postare recomandată

Buna dimineata, 

 

Revin cu o intrebare: are cineva idee la ce cantitate de ulei ramas in motor se aprinde martorul la bord? 

Vineri am facut revizia la masina, s-a schimbat uleiul, s-au pus 4 litri de ulei. am plecat cu masina la drum, am facut 700 km si duminica la intrarea in Bucuresti mi s-a aprins martorul la bord pentru ulei. Sunt curios ce cantitate de ulei mai am acum in motor, cat putea sa consume in 700 km. Tot la 0w-40 am ramas de la Castrol insa o sa trec si eu pe Motul pentru ca deja mi se pare exagerat consumul. Nici fum negru sau albastru nu scoate pe esapament, chiar nu stiu ce sa cred. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aand in vedere ca trebuie 4.7l de ulei e cam normal sa se aprinda becul - ai avut putin din start...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta vreau si eu sa definesc: ce inseamna putin din start si cand se aprinde martorul (la ce cantitate minima de ulei). Totusi 4l din 4.7l nu mi se pare chiar asa putin, nu ar trebui in mod normal sa se aprinda martorul undeva la 1.5-2l de ulei? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martorul se aprinde cand nivelul ajunge la minim pe joja de ulei. Diferenta intre minim si maxim este de aproximativ 1L.

Prin urmare tu ai avut din start nivelul aprope pe minim la joja.

Nu ajunge nivelul la 1.5L de ulei in baie...acolo deja nu mai ungere si motorul tau da semnal si te depaseste pe sub scut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai scade aproape 0,5 litri care raman in filtru. Tu ce vrei ca becul ala sa te anunte ca s-a calat motorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tot cu filtru,intra aprox 5 litrii la revizie(4,8 litrii),cu nivelul la maxim pe joja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stiam exact valorile, poate am exagerat cu 1,5-2 de asta am intrebat. Deci, sa inteleg ca la acest drum de 700 km cel putin teoretic, motorasul meu a consumat cam 300 grame de ulei (facand diferenta de la 1 litru intre min-max si cei 0,7 lipsa din start). Tot mi se pare putin cam mult :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa tragi concluzii pripite din aproximari de genul asta, mai bine completezi uleiul pana la maxim si vezi pe urma. Oricum nu este indicat sa mergi cu nivelul de ulei scazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automat tu ai avut cel putin 800 grame lipsa. In carte zice ca atunci cand se aprinde becul poti sa completezi aproximativ 1 litru. Si in 700 de km poate ti-a consumat intre 100 si 200 grame, depinde cum ai mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

liqui moly 5w40 e ok pentru BWA ? pana acum am mers pe castrol edge 5w30 si mananca 3l la 10.000km

Modificat de walker99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 year later...
CoconeaValentin

Salut, ca sa nu mai deschid topic nou am decis sa intreb aici...

Ce ulei ma sfatuiti sa pun la un motor 2.0 FSI?

Am citit aici ca la 2.0 TFSI este recomandat de producator Castrol-ul 5W30 dar diversi mecanici mi-au recomandat MOTUL 5W40. 

Pareri? Multumesc!

Modificat de CoconeaValentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!