Jump to content

Schimb filtru benzina la GOLF 4 1,6


Cristel
 Share

Postare recomandată

eu am gasit poza asta pe vwvortex... dar nu e acelasi sistem de prindere... asa ceva am gasit la filtrul de motorina de la T5, era mai usor de desfacut.. apesi pe partea cu sageata galbena si tragi

FuelFilterConnection.jpg

la golf e alfel.. am tras in toate partile si nu am reusit.. nici n-am insistat aiurea

sa inteleg ca trebuie sa apas pe acest "buton" ? eu trageam de el ca nebunul :icon_thumright:

dsc03006g.jpg

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vezi atat de clar clemele.Eu nu le-am vazut.Insa erau acolo si cred ca si la tine sunt la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Inainte sa incep sa ma apuc sa schimb filtrul de benzina vreau sa ma asigur ca sageata de pe filtru trebuie sa indice spre botul masinii.Deci asa este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele sageti reprezinta fluxul de curgere al benzinei. Nu te lua daca ii spre botul masini sau nu.

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare,

Astazi am schimbat si eu ceva consumabile, printre care si filtrul de benzina.

Masina este 1,4 dar banuiesc ca este aceiasi mancare de peste si la 1,6.

Am avut ceva retineri dupa citirea postarilor de aici si dupa alte forumuri, dar am zis sa incerc.

Am tinut cont de DIY lui @DUBB4LIFE din prima pagina si ca sa "deblochez" clemele le-am dat cu WD40. Defapt cred ca asta e secretul: sa dai 3 - 4 fasss-uri de WD40 pe fiecare clema. :icon_thumright:

Dupa vreo 10 - 15 minute clemele au iesit neasteptat de repede apasand doar cu unghia, mai mult m-am chinuit la surubul colierului.

Atasez poze cu acele "butonase" pe care se apasa:

post-12687-0-01992500-1311415296_thumb.j

post-12687-0-02325400-1311415300_thumb.j

OBS: Pe un forum de afara am citit ca inainte de a ascoate filtrul se desface busonul de benzina pentru a evacua gazele si se deconecteaza siguranta 28 din tablou. Nu mi s-a parut prea relevant si am sarit acest pas... :huh:

Am montat noul filtru:

post-12687-0-20427100-1311415314_thumb.j

Dupa care am pus banda izolatoare pe mufe in speranta ca nu se va mai aduna asa mult noroi, cel putin o vreme pana se va dezlipi...

post-12687-0-21228300-1311415321_thumb.j

Si cam asta este "argoniseala" in 109 mii de kilometrii:

post-12687-0-00026200-1311415335_thumb.j

Nu stiu daca e imbacsit rau... Voi ce parere aveti?

Noroc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte bine, dar de ce nu ai schimbat colierul ? eu l-am schimbat anul trecut, nu de alta dar la urmatoarea schimbare va fi atat de ruginit incat vei trage din toate partile :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, trebuia schimbat. Nu am avut si ca sa pun un colier de plastic tip "soricel" cred ca ma chinuiam mai mult...

Tu ai sectionat filtrul ca sa vezi cat de imbacsit era? Intreb pentru ca am vazut pe net filtre cu mai putini km care aratau mai groaznic decat al meu. Adevarul este ca bag benzina de la un singur "producator", nu le amestec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca la 109km ai schimbat prima oare filtrul de benzina?Eu am schimbat la 30km si a iesit ceva,ceva negreala din el,ma refer la benzina ramasa in el.

HE,HE acum am recunoscut filtrul tau ca era original dar fabricantul lui e MAHLE :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si al meu era original, la 90.000km schimbat de mine, arata ca si cel de mai sus cand l-am sectionat

oricum la benzina, filtrul nu e trecut in revizie de catre vw, ci se schimba cand sunt "probleme" :)

l-am schimbat anul trecut, de acu il mai schimb la anu, nu merita schimbat anual daca nu faci multi km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, era cel original. Benzina cursa din el nu mi s-a parut chiar murdara. Pana am gasit un recipient a curs toata...

Tinand cont ca nu costa chiar o avere un filtru de benzina intentionez sa-l schimb iar dupa vreo cateva mii si sa vad cata mizerie se acumuleaza atunci.

Voi cam ce filtre ati folosit? Eu am cumparat ce am gasit mai ieftin (4F). Un mecanic mi-a spus ca la filtre (combustibil, polen, ulei, aer) platesti firma si ca toate "stiu" cam acelasi lucru.

Modificat de e_spidi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un filtru pe MAHLE cum ai avut tu pe masina,numai ca vine pe relatia aftermarket,te costa in jur de 30-35 lei.Eu de regula il schimb la maxim 30.000km.Nu sunt de acord cu mecanicul tau,sunt diferente substantiale la calitatea filtrelor in functie de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma care sunt cele mai bune filtre pentru masinile noastre?Am vazut ca majoritate pun MANN(care e fabricat in Spania)Iar cele de benzina ulei MAHALE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mann fabricat in china :D

filtrele proaste de combustibil pot fi fatale

daca se desprinde celuloza din ele si ajunge in sistemul de injectie e jale totala

am vazut cu ochii mei ce belele a facut un filtru Uniflux la un iveco, a trebuit desfacut fiecare injector, curatata instalatia.. etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Azi mi am achizitionat si eu filtru de benzina ca vreau sa il schimb si cer si eu un sfat ca e prima oara cand schimb filtru si am vazut pe el o sageata.Acea sageata trebuie sa fie spre motor nu?????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,sageata trebuie sa fie spre motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa recunoastem, benzina in Romania nu mai este cum era in anii '90 de proasta si cu apa si alte impuritati. Eu cred ca este la nivelul UE. Am schimbat si eu filtrul de benzina dupa ce a mers 180 000 Km si am suflat in el cu gura apoi. Se sufla foarte usor, deci era departe de a fi imbacsit. Concluzia: In urmatorii 7 ani nu va mai fi schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul tau poate asa este (fiind mai la vest :D )

dar in romania calitatea combustibilului este foarte proasta, mai ales motorina (lungita cu aditivi si chiar APA)

benzina la fel, cei care merg mult pe afara si prin romania pot sa-mi sustina ideea ca e diferita calitatea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pot face daca am stricat mufa furtunului ce intra in filtru de benzina, dinspre rezervor? :( Nu mai sta la locul ei...sare in momentul in care amorseaza pompa de benzina... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ndreY_D poti comanda conducta pe original;1J0201293P in jur de 15 euro.Pozitia 1 din schema.

post-64586-0-86625400-1312464134_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ms frate pt indicatii,am reusit sa il desfac:D:D:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vad ca e un topic vechi, dar daca mai citeste cineva acest topic, pun 2 foto cu filtru de benzina schimbat dupa 12.000km. Am alimentat doar de la Rompetrol si de vreo 2 ori Petrom.

post-45043-0-65130700-1408266933_thumb.j

post-45043-0-22354900-1408266948_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Pentru mine nu e mica mirarea acea murdarie in filtrul de benzina. Eu cand schimb uleiul la motor (si filtrul de ulei desigur) schimb si filtrul de benzina. asta o fac cam la 8000 - 9000 km. pentru ca la un motor se face servisarea la numar de ore de functionare si cum la noi in romania stam la semafoare foarte mult, eu consider ca e mai bine sa il fac mai repede.

Filtre folosesc de obicei UFI, Bosch, Mann, Mahle (ordinea e aleatorie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am crezut ca se aduna atata mizerie. Poate si rezervorul nu este prea curat. O sa-l schimb si eu cand fac schimbul de ulei, ca doar manopera e free :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!