Jump to content

Configurare Scirocco III


frnscr
 Share

Postare recomandată

Merita motorul diesel pe scirocco?..ca intentionez sa cumpar un scirocco dar diesel datorita faptului ca merg destul de mult cu el(ma gandesc la problema cu injectoarele si cu turbina)...daca aveti idee de un dealer care sa ma ajute cu inf suplimentare privind versiunea collector edition(individual) deoarece am auzit ca se gaseste foarte greu aceasta editie...si o ultima problema ar fi pentru ce foloseste asistent faza lunga?(daca merita sau nu).. :icon_thumright:

Raul..ce versiune ai ales pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • frnscr

    26

  • AndreW_LG

    12

  • Serban F

    11

  • animaluus

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

De ce nu recomanzi varianta TDI? Din moment ce omul face multi km eu zic sa se renteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai varianta de 170 consuma cam cat consuma varianta 1.4 160cp corect eu asa stiu cel putin in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa vad ce varianta sa iau ori 140 ori 170..pt ca 30 cp banuiesc ca nu este o asa mare diferenta. :icon_thumright: ..insa am auzit ca la diesel trebuie sa schimbi distributia sau ceva in genul la 70.000 km :vaidecapulmeu: ..asistent faza lunga pentru ce este mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca faci drumuri lungi si nu circuli cu ea in oras tot cu dieselu iesi mai ieftin.

La ce diferenta te referi? De pret sau de cai? Daca e de cai sa sti ca e foarte mare diferenta.

Asistentul faza lunga - Daca tu ai faza lunga activa si vine un vehicul din sensul opus acesta opreste automat faza lunga si ii da drumu dupa ce trece acesta.

De distributie nu stiu nimic, cel mai bine intrebi la reprezentata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma refer la diferenta de cai putere,care este cam 30 cp, plus ca nu imi surade chiar bine cea de 170 pt ca are dsg...chiar daca este o cutie automata performanta parca mai bine ma simt cu cea manuala :rolleyes: de circulat circul mai mult in oras unde este mai mult trafic decat extraurban.

Multumesc de ajutor robi_zet,iar cu reprezentanta intervine o mare problema pentru ca nu stiu cu cine sa vorbesc.Am discutat cu o parte din dealeri si la unele probleme nu mi-au dat exact raspunsul potrivit..asta este,mai caut :icon_thumright:

O chestie interesanta este ca a aparut un scirocco individual la mine in oras inca de acum aproxiamtiv un an si are bara fata de la pachetul R-ine(nu are praguri si bara spate)..

Modificat de frnscr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...daca aveti idee de un dealer care sa ma ajute cu inf suplimentare privind versiunea collector edition(individual) deoarece am auzit ca se gaseste foarte greu aceasta editie... :icon_thumright:

Faci o mica confuzie aici. Collector's edition nu e acelasi lucru cu Individual.

Masina primeste badge-uri Individual atunci cand comanzi una din cele 2 tipuri de piele in 2 nuante(negru-maro sau negru-crem). Legat de masina vazuta de tine prin oras care are bara de r-line doar pe fata...aceasta se poate schimba foarte usor pe casco.

Collector's Edition este o editie limitata de 100 de Scirocco-uri, lansata in Germania in 2008 si care se vindea la momentul respectiv cu aprox 50.000euro.

Masinile sunt toate albe, motor 2.0 tsi de 200cp, dsg, trapa, xenon, piele in 2 culori - negru pe exterior si alb pe interiorul scaunelor(inclusiv cotiera - oare cat timp o ramane alba?), navi, clima, jante pe 19 lugano - lucioase...cu alte cuvinte, toate optionalele posibile bifate si altele in plus care nu puteau fi comandate in mod normal (ma refer aici la piele negru-alb si jante lugano lucioase). Fiecare are pe volan o placuta cu numarul exemplarului: xx/100. Eu cred ca niciun dealer nu iti poate oferi informatii despre ea (pentru ca ei nu vand asa ceva) si daca vrei sa cumperi una, cred ca se gasesc cateva de vanzare in Germania cu preturi de pe la 30.000euro. In Romania mai mult ca sigur nu e niciuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate s-a vandut cel arginitu pe care vroiam sa il cumpar din Bucuresti. Ma orientez, mai este unul albastru la Suceava, ma gandesc sa merg sa il vad, desi e cam scump pentru punga mea. E nasol ca in Cluj nu au astia de la vw niciunul, nu pot sa il conduc sa il vad etc., mi-ar fi mai usor sa ma hotarasc, pana la urma nu scap de un drum doar sa vad masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt, ca tabloul sa fie complet, exista una Collectors Edition in Romania si s-au facut 121 de Scirocco Collectors Edition. In rest toate informatiile sunt complete. A,iar cotiera se murdareste dupa 2 saptamani, ca de altfel toata pielea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una in Romania? Da mai multe detalii!

Sigur 121? Nu de alta, dar pe placuta aceea de pe volan ar fi caraghios sa scrie 115/100 sau 121/100

Modificat de Crossbone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati-ma baieti,am crezut ca este tot una si aceeasi..am vorbit cu cel cu scirocco individual si are exact cum a-ti spus voi piele negru-nougat,jante interlagos crom,decor negru lucios pe consola centrala si mi-a zis ca a dat 40,000 pe ea fiind full motor de 2.0 tdi 170 cp...

Am mai vorbit pe la dealeri de Individual dar nu am gasit pe nimeni sa imi spuna de asta nu stiu daca difera cu ceva fata de cel de serie,ca am auzit ca ar avea diferential XDS.

Am vazut si collector edition,prea sarita la pret plus ca daca as pune din configurator optionalele pe ea as iesi ceva mai ieftin...

Arata bine pielea negru- nougat,acum nu stiu cat de buna o fi la o utilizare in timp. :icon_cool:

Modificat de frnscr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urmeaza sa-mi cumpar si eu un 2.0 TSI DSG si m-ar bate gandul la un collectors edition... am vazut vreo 3-4 masini pe mobile la 24-25 de mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai uita-te daca pozele sunt reale si daca masina arata cat de cat bine macar in poze..dupa ce ajungi acolo fa o tura cu cel pe care il ai in vedere si apoi mergi la o revizie cu el sa vezi ce si cum si asigura-te ca acei km pe care ii scrie ofertantul sunt reali..multa bafta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine e sa faci un drive test cu TDI si sa-ti faci o idee de cum e masina , daca o vrei mai nervoasa clar mai bine iti iei cea de 1.4TSI care e cam pe acolo cu cel de 170 CP la consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex_buc la cine faci referire la mine sau la tehmouse? :offtopic:

Caci daca era pt mine eu optez pt TDI cand o voi lua pentru simplu fapt ca merg destul de mult cu ea pe zi si iau in calcul si consumul,apoi cuplul si durata de viata..plus ca ma bate gandul la versiunea Individual si nu stiu daca la 1.4 160 cp exista asa ceva. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista 'versiunea Individual'. Exista numai pachetul de piele VW Individual in 2 culori, care e disponibil pentru orice motorizare, de la 122 pana la 210cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu cineva care are asa ceva in Braila si tipul mi-a spus ca este SCIROCCO 2.0 TDI 170 INDIVIDUAL si ca a dat 40.000 euro fiind full cu toate optionalele din VW.ro+ alea din vw.de..insa nu stiu cum e posibil asa ceva sa combini de pe 2 siteuri din 2 tari diferite iar maisna i-a venit intr-o luna si are piele 2 culori cum ai zis si tu,jante interlagos crom,decor negru lucios pe consola,navi,xenon,cliamtronic..de aici am tras concluzia ca vw are si o varianta individual. :blink: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw scirocco 2.0 tdi 140 cp are tevile cromate?..sau doar cel de 170? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tevile de esapament cromate vin doar cu versiunea de 155KW, adica benzinarul de 2.0 si 210 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si pe 2.0 tdi 170..la 140cp era intrebarea daca exista..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 140 nu. Doar la 210 benzina si la 170 diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca RCD 510,nu are video,cum se poate monta camera Rear-Assist?(pe site la config. scrie ca acea camera merge cu RCD510 sau RNS510)..

Si cum se numeste optionalul acela in care daca te suna cineva poti vorbi fara sa scoti telefonul din buzunar sau sa porti vreo casca pe ureche?..este cumva preg telefon plus/premium? :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are careva suspensie adaptiva? merita sa o bag pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In configurator numai apar faruri bi-xenon..oare de ce?:(

Modificat de frnscr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!