Jump to content

Sistemul de lumini Fabia 2


Cristi_fx
 Share

Postare recomandată

daca se aprinde in bord indicatorul, inseamna ca e ok siguranta si intrerupatorul. Mergi la un electrician.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    8

  • loghy

    7

  • Al Bundy

    5

  • F l o r i n

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutari,
De ceva vreme unul dintre becurile de pozitie de pe spate ba se aprindea, ba nu se aprindea, ba mi se aprindea martorul de bec ars, ba nu. In prezent, martorul de bec ars este stins in bord, dar din cate am verificat becul este stins/ars. Asadar, m-am gandit sa il schimb. M-am uitat in manual si am vazut ca acel bec ar trebui sa fie unul W5W 12V 5W:

ljXQDrS.png

Am cautat sa iau ce e mai bun, si m-am oprit asupra: https://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-auxiliare-cu-halogen-philips-w5w-12v-5w-12961b2/pd/DL0RLBBBM/

Le-am cumparat deja, doar ca am citit acest comentariu pe eMag, care m-a mirat putin:

Quote

Foarte ok. Recomand. Lumina alba lunar. Atentie trebuie rezistente echivalente pentru nu da alarma bec ars. Eu le folosesc ca lumini de zi (asa este natura farului care are componenta speciala pt pozitie )

Trebuie sa fac si altceva in afara de a schimba pur si simplu becul? Nu ma intereseaza sa schimb/adaug rezistente, vreau doar ca becul sa se aprinda din nou.
Este ok acest bec? Recomandati altceva?

Multumesc anticipat!

Modificat de gaby_nuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-ar fi dat prin cap ca cineva poate deschide un topic nou pe forum ca sa comenteze despre un bec care costa 5 lei ... probabil de la prea mult wfh se trage.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar fi ajutat si un raspuns pe subiect. Nu as fi deschis topic daca nu as fi avut nevoie de un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai schimba becul verifica si contactele de la soclu sa fie ok si cam atat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gaby_nuta, becurile tale sint cu filament, NU mai au nevoie de nimic suplimentar la montaj.

ala de care zici tu facea referire la becuri cu led !!!

Modificat de alinfa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula, problema este la socluri....partea de plastic se deterioreaza, pini arsi, oxidati,etc. Verifica acest aspect, curata si intareste lamelele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua.

La Fabia 2 se pot activa lumini de zi automate? La Golf 5 stiu ca era o codare ceva faruri pentru Norvegia sau ceva de genul asta iar la Fabia 2 am inteles ca ar fi un buton in zona de sigurante dar eu nu am acel buton. Ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!