Jump to content

Vw T4 - DIY Montare faruri cu lupa, xenon si angel eyes


Emy D
 Share

Postare recomandată

Zilele trecute mi-am facut farurile cu lupa , xenon si angel eye. Arata foarte bine si vede bine. Inca nu le-am testat la drum lung, dar urmeaza vineri un drum pana la bucuresti si inapoi si o sa vedem efectul.

Farurile au montura H4, asa ca, va trebuie (va zic si preturile, ca sa aveti o idee)

- kit lupe cu xenon 6000k cu montura h4 (525 ron cu transport) (nu luati xenon cu temperatura de culoare mai mare de 8000k pt ca va scade intensitatea. recomand intre 4300 si 8000)

- sticla clara (sticla am facut-o la bucuresti si a iesit bine) (200 ron, fara transport ca le-am luat personal)

- 4 saibe de 50 mm diametrul exterior si gaura de 20 mm ( le faceti la strung cu 5-10 lei)

- Silicon sanitar (recomand de culoare neagra) - 17 lei

Acuma:

pasul 1)

Scoateti mufele de la faruri si cele de la semnalizari. Demontati semnalizarile

Demontati farurile cu tot cu cadrul de plastic si sistemul de reglaj ( acesta are 4 suruburi pe care le desfaceti cu cheia de 8).

part39.th.jpg

Dupa ce ati dat jos farurile , le desfaceti de pe acel cadru de plastic, dar fara sa umblati la reglaje, ci doar din acele cleme:

part38.th.jpg

Intr-o oala mai mare, fierbeti apa. Pune-ti farurile pe rand in apa fiarta, si lasatile sa fiarba vreo 5 minute. Daca aveti suflanta cu aer cald nu mai trebuie apa fiarta. Eu nu am avut de ales :P

Desfaceti cu surubelnita sticla, incepand de la colturi. Va e necesar 2 surubelnite pentru o dezlipire mai usoara.

dscn1881u.th.jpg dscn1882f.th.jpg

Slefuiti oglinda din far:

dscn1884.th.jpg

degresati cu diluant:

dscn1885t.th.jpg

dupa ce totul e curat si uscat, vopsiti cu un spray negru, de preferinta mat(minim 2-3 straturi):

dscn1886b.th.jpg

Optional se poate vopsi cu negru si exteriorul farului (da bine la privire cand ridici capota ) :P

dscn1889t.th.jpg

vopsiti si suportul de bec:

dscn1887k.th.jpg

Vopsiti cu negru si saibele. puneti la locul lor suportii de bec H4. Apoi puneti o saiba pe prinderea lupei, chiar la baza acestora si introducetile in far in suportii de bec.

in partea cealalta, mai puneti o saiba, apoi, cu piulita din dotare, strangeti lupa pe centrul suportilor. Aveti grija sa fie puse drept (va dati seama dupa obturatorul din partea de sus a lupei)

Ar trebui sa arate asa:

dscn1894b.th.jpg

dupa cum vedeti in poza de mai sus, firul de la angel eye e scos prin orificiul becului de pozitie.

Acum puteti pune silicon pe margine, si atasati sticla clara din plexiglass.

dscn1895i.th.jpg

Dupa ce se intareste siliconul, le puneti pe masina in ordinea inversa demontarii. Intai pe cadrul acela de plastic inapoi in cleme, apoi cadrul inapoi la locul lui pe caroserie. legaturile electrice sunt explicate in manualul de montaj al lupelor si nu e complicat.

Firele de la angel eyes le scoateti prin gaura becului de pozitie. scoateti garnitura mufelor si o treceti peste cabluri. Mufele , le taiati pe o parte cu flexul, lasand in ele un canal de aprox 3-4 mm in care sa intre firele si sa nu intre prea mult praf. sau le puteti izola acolo cu silicon negru.

in final, ar trebui sa arate asa:

part217.th.jpg part215.th.jpg part211.th.jpg part221.th.jpg

Lumina ar fi cam asta:

-faza scurta:

part37.th.jpg

-Faza lunga:

part36.th.jpg

Poze de pe drum (fara marcaje si semne):

Faza scurta:

night1.th.jpg

Faza lunga:

night2u.th.jpg

Fara a face reclama , pot sa zic ca am vazut bine si pe ploaie cand veneau masini din fata, si niciunul nu mi-a dat flash-uri din cauza farurilor, de aceea v-am rugat sa nu umblati la reglajele farurilor, ca vor ramane aproape perfect reglate. Dar cu toate astea, va recomand o vizita la service pentru reglajul farurilor in functie de aparat, cum am facut si eu.

Alte poze de astazi:

azi2.th.jpg azi1e.th.jpg

ps: topicul vechi a fost sters din cauza unori erori.

Mult succes. Pentru nelamuriri, nu ezitati sa ma contactati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

Claudiu200747, ce treaba are bara cu acest topic?

Va rog sa ramaneti on topic!

Multumesc! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a spus si aryes13, va rog ramaneti on topic! Alte nelamuriri doar pe pm.

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De mult timp am luat in considerare varianta asta de xenon cu lupa.Am vazut ca s-a montat si pe masini cu blocuri separate pentru faza scurta si lunga.Ai idee cum se face comutarea pe faza lunga?se trage ceva alimentare de la + fazei lungi?

Si cel mai important,esti multumit de cum se vad?Ca nu am dat de nimeni care sa-mi faca o demonstratie la sistemul asta.

Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru faza lunga si scurta, cred ca ai becuri h7, si se pot monta lupe si pe montura h7, unde automat vei avea xenon cu lupa pe faza scurta. separat pe faza lunga nu e bine sa ai xenon deoarece cand aprinzi faza lunga iti va lua aproximativ 5 secunde pana se incalzeste becul ca sa ai lumina pe faza lunga. Asadar, la ce bun? la bixenon, odata aprinsa faza lunga, becul e cald si imediat functioneaza si faza lunga.

Ar mai fi o optiune, ca pe faza scurta sa pui bixenon H4, si sa ramana functional si becul halogen de pe faza lunga. in cazul asta, vei lua + de pe faza lunga, firele de + si - de pe faza scurta si toate 3 puse intr-o mufa h4. si cu asta ai rezolvat urmatoarea: faza scurta pe xenon, faza lunga pe xenon + halogen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

trebuie sa te contrazic un pic la incalzirea xenonului, intr-adevar te ia vreo 5 secunde sa ajunga la performanta maxima, dar in momentul cand aprinz xenoanele, iti face un flash, dupa care scade intensitatea, si incepe incalzirea. dec intr-un fel e 5-1-2-3-4-5. iar acel lucru e pentru a da flashuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic.gif

Acel lucru e pentru a da primul flash, ca al doilea deja e inobservabil. Si sigur cand s-au facut becurile xenon, acea descarcare mai intensa nu s-a facut pentru a da flash-uri/sau mai degraba primul flash , ci pentru ca asa reactioneaza gazul rar din bec in contact cu primul impuls de curent electric. ORicum, nu suntem aici sa discutam despre asta, ci despre montaj si alte probleme in legatura cu acest DIY.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Emy zi-mi si mie te rog de unde ai luat geamul de far clar. Eu am un T4 cu face lift si nu gasesc. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul cu sticla clara nu se gaseste nicaieri. Se fabrica de catre baietii priceputi in ale plexiglassului. ti-am lasat pe pm mesaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut ma intereseaza si pe mine de unde ai facut sticla clara pentru far am si eu un t4 facelift ca al colegului de mai sus si m-ar interesa si pe mine acest proiect.o seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine,am rotunde si crapate,nu se gasesc de schimbat decat cu alte faruri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze de intarziere, insa nu am mai primit notificare pe mail cum ca sunt postari noi in topic. Am sa va trimit un pm cu numerele de telefon ale celui care face asa ceva. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
cipriant4-2000

mar interesa si pe mine setul asta astea,cer niste pareri.....merita ?am gasit si ceva faruri tuning daca calculezi...cam acelas pret.ma bazez pe voi pt un sfat care ar fi mai bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La inceput, am facut si eu calculele si cand termini farurile , ajungi cam la acelasi pret. Insa am zis ca e ceva mult mai frumos sa ti le faci tu, decat sa le cumperi. Dupa ce le termini, ai acea satisfactie ca le-ai facut tu si arata superb.

Dar depinde si cat de indemanatic esti la chestii practice. Daca crezi ca nu le poti face, atunci nu arunca banii degeaba si cumparale gata facute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! sunt si eu proaspat posesor de vw multivan 2.5 TDI, :icon_geek: are tot ce vrei in ea,super masina si as vrea sai pun faruri angel eyes ceva cu lumini de zi,eu am farurile trapezoidale nus dreptunghiulare model din 1999 unde as putea gasi am inteles ca sunt cam 1000- 1200 ron , avetzi o adr.ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
  • 4 months later...
cipriantransporter

buna.vreau neaparat sa imi pun engel eyes cat mai repede posibil daca va rog sa imi dati si mie un ajutor sa optin lupele si sticla plexiglas clara,niste contacte ceva multumesc....si m-am hotarat sa mai fac o modificare sa pun interculer si nu stiu exact unde sa postez.cer scuze

Modificat de cipriantransporter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Lupe se gasesc pe net, kit-uri bixenon (ambele faze in lupa). Angel eye, iti recomand neaparat sa fie ALB! Altfel, o sa ai probleme cu politia.

iar pentru sticla de faruri, este un nene, Hadobas Peter, din Maramures care iti poate face. E super tare tipul si face calitate buna. Il gasesti aici

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Ne poti spune daca ai avut probleme privind imbatranirea, matuirea acestei "sticle" de far?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum nu s-a matuit deloc. Sunt perfect transparente, cu exceptia unei zgarieturi la un far, datorita unui "binevoitor" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata superb! Felicitari! De unde se pot procura lupele? Ce zici se poate face usor la o Skoda Octavia 1 care are deja geam de plastic clar?  As vrea sa fac tot asa cu fundal negru si lupe. Ms 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Da, se face usor, asadar, cu tutorialul de mai sus, sigur o sa te descurci. Si daca ai o suflanta cu aer cald te descurci sigur! Numai grija si rabdare sa ai si va iesi ceva frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

imi poti spune ce model de lupe ai folosit?sunt si eu interesat dar ptr alt model de masina si imi place cum ai facut lucrarea si lupele in sine.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Lupele sunt universale. Se potrivesc pe orice model de masina, mai ales pe cele cu H1, H7. Eu aveam faruri cu H4 si a trebuit sa imi fac acele saibe pentru a le fixa in far. Poti cauta pe net, kit lupe xenon si o sa gasesti o gramada ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!