Jump to content

Se poate schimba cutia Tiptronic cu una DSG


alexander
 Share

Postare recomandată

Am un Galaxy/Sharan din 2002 de 1.9TDI cu 116 cai si cutie Tiptronic de la JatCo, modelul cu P/R/N/D/4/3/2.

Intreb pe cei priceputi intr-ale tehnicii si mecanicii: se poate schimba cutia actuala, tiptronic, cu una DSG de pe vreun Golf, Passat sau Octavia?

Si daca da, cu DSG pentru 1.9 sau 2.0TDI?

Ma tenteaza enorm de mult o astfel de modificare, asa ca astept raspunsuri pertinente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez ca motorul este AUY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca topicul nu este unde trebuie, rog un moderator sa-l mute acolo unde considera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pacat ca nu stie nimeni eram si eu interesat deo schimbare de cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia de pe sharan manuala 6+1 trepte nu este identica cu cea de golf/bora 6+1 trepte,este mai mare este cutia de pe T5,ma gandesc ca si cutia tiptronic de pe sharan este mai mare decat un DSG de alt turism,parerea mea ca un DSG de multivan se potriveste perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ma las pagubas pt ca una de t5 te usuca de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu te descurajez colegu,dar sant 100% de cutia sharanului ca este mai mare decat una de pe alt turism cu acelesi trepte de viteza(manuala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna stie cine ce comunicare este intre calculator cutie(tiptronic) si calculator motor?(adica este can sau.....)Sunt in cautare de masina donatoare cu DSG si sa stiu daca trebuie si instalatia electrica sau o pot folosi ce este acum pe masina,vreau sa vad la ce pret ajung sa trec sharanu(1,9tdi--115cp auy) pe cutie dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te legi la cap fără sa te doară. Mai bine vinzi mașină și cumperi cu Dsg.calculează ce costuri ai cu manopera plus software și funcționare. Și dacă nu potrivește. E mai simplu sa cumperi una gândită din fabrica așa proiectata și testata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este sharan 2 cu dsg,nu vreau masina dupa 2007 momentan(manopera nu costa,cu adaptarile poate ceva sinbolic,ce ma costa sunt piesele si ce trebuie facut la planetare dar si aici ma poate ajuta tatal meu sper daca nu......vedem)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!