Jump to content

Audi A3 2.0TFSI Probleme si rezolvari


Iulian HondaFan
 Share

Postare recomandată

Iulian HondaFan

vaaaleuuu!!! io nu vroiam chiar neagra... ma gandeam ca e mai deschisa. in fine... optiunile imi sunt limitate asa ca o sa traim si cu "lava gray pearl effect".

in seara am fost si am condus si o Acura TL automatic. are si mod manual, dar e tot "slush box"... in varianta asta nu e mai rapida decat A3-ul. e si mai greoaie. e mai bine utilata si sistemul audio e mai evoluat chiar si decat Bose-le A3... suspensia la varianta automatica este aparent mai moale. fiind si un pic mai grea mi s-a parut ca da in nas mai mult la frane bruste si in curbe de 90grade... in plus diferentialul autoblocabil si franele Brembo nu sunt disponibile cu aceasta transmisie. in comparo-ul din Car&Driver TL manual a surclasat A4-le 3.2V6 quattro, dar asta automatic este "Buick-izat"... nu e de mirare ca din vreo 15 bucati disponibile nu aveau decat una manuala care avea pachetul SpecA ( spoilere si fustite, suspensie si mai dura, roti 245/40R18) si sistem de navigatie... pretul sarind la 40K. si asta era inauntru si n-o puteau scoate afara in seara asta... o sa incerc sa o conduc in week-end, just for fun.

tinand cont ca e cu 2000$ mai putin si ca dobanda oferita de Audi e mai buna (2.9% vs. 5.9%) varianta Audi ramane prima...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Iulian HondaFan

    34

  • Vlad MHL

    9

  • s_c

    6

  • george

    5

Iulian HondaFan

nu e.

da' poate fi mai buna pe alocuri... dupa cum si VW/Audi pot fi mai bune pe alocuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vaaaleuuu!!! io nu vroiam chiar neagra... ma gandeam ca e mai deschisa. in fine... optiunile imi sunt limitate asa ca o sa traim si cu "lava gray pearl effect".

in seara am fost si am condus si o Acura TL automatic. are si mod manual, dar e tot "slush box"... in varianta asta nu e mai rapida decat A3-ul. e si mai greoaie. e  mai bine utilata si sistemul audio e mai evoluat chiar si decat Bose-le A3...  suspensia la varianta automatica este aparent mai moale. fiind si un pic mai grea mi s-a parut ca da in nas mai mult la frane bruste si in curbe de 90grade... in plus diferentialul autoblocabil si franele Brembo nu sunt disponibile cu aceasta transmisie. in comparo-ul din Car&Driver TL manual a surclasat A4-le 3.2V6 quattro, dar asta automatic este "Buick-izat"... nu e de mirare ca din vreo 15 bucati disponibile nu aveau decat una manuala care avea pachetul SpecA ( spoilere si fustite, suspensie si mai dura, roti 245/40R18) si sistem de navigatie... pretul sarind la 40K. si asta era inauntru si n-o puteau scoate afara in seara asta... o sa incerc sa o conduc in week-end, just for fun.

tinand cont ca e cu 2000$ mai putin si ca dobanda oferita de Audi e mai buna (2.9% vs. 5.9%) varianta Audi ramane prima...

<{POST_SNAPBACK}>

Daca nu iti place culoarea poate facem schimb ? :D gandeste-te ca vei avea singurul audi TDI din US... asta ar fi culmea exclusivismului :( glumeam... cat despre "second thoughts"... stai linistit ca e normal... si eu ma mai gandesc uneori... poate trebuia sa-mi iau passat... apoi ma gandesc ca passatul este deja prea comun si in 2 ani o sa fie plin de ele, de n-o sa-mi mai gasesc masina in parcare intre atatea passaturi... apoi ma gandesc ca trebuia sa raman fidel marcii si sa-mi iau un Opel Vectra GTS... super motor... spatiu mare... la acelasi pret... dar nu are grila single frame... a mai fost si tentatia japonezelor: avensis, mazda6 si accord... avensisul l-am eliminat ca are designul pre banal, mazda6 nu stiu de ce nu a ramas in picioare... dar a fost eliminata si ea (fara vreo motivatie pertinenta)... honda accord... costa prea mult... la fel si legacy-ul care si consuma enorm... si uite asa am ajuns tot la A3 SB... cel putin pt nevasta... eu inca mai sper ca la anu' sa-mi pot schimba opelul pe un 320 sau 225 :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halbasus: ai spus ceva, de fapt? (in afara de a cita o jumatate de pagina, inutil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halbasus: ai spus ceva, de fapt? (in afara de a cita o jumatate de pagina, inutil)

<{POST_SNAPBACK}>

probleme gogule ? :D

1. am spus ca A3 Sportsback are spatiu interior mai mare decat berlinele premium europene.

2. am comentat "second thoughts"-urile lui iulian (care sunt normale, si eu le-am avut)

3. daca vreau sa postez cate o jumatate de pagina de lucruri inutile e vreo problema ?

  Nu este TDI. Este TFSI, adica benzinar pursinge biggrin.gif

Stiu ca este TFSI, in US nici nu exista de altfel TDI-uri pe audi, ma refeream la faptul ca A3-ul sportsback care l-am comandat pt nevasta-mea va fi rosu... si TDI (1.9), iar cum el vroia rosu si mie chiar imi place lava gray pearl effect-ul ala... si cei 200 cp ai TFSI-ului suna yummi :P desigur era o gluma... pe care mi-am permis-o pt ca pe Iulian il stiu mai demult de pe un alt forum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

@ s_c: arata bine... partea metalizata ii da alt aspect decat negrul... cred ca o sa pot dormi bine cu privire la acest aspect. acu' rosu era mai frumos ( eu intotdeauna Audi imi il inchipui rosu)...

@halba: as fi interesat de un diesel, dar pe sasiul asta e pacat sa nu ai mai multi cai (daca se poate). schimbul l-as face da' dupa vreo 2-3 ani. nu am condus diesel si as conduce unul, fie el si TDI...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat: Iulian & Halbasus (era sa zic Gogu), felicitari pt. achizitii! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles avertismentul, mi-l insusesc, iar faza cu "gogule probleme" era (sau credeam eu ca este) o exprimare clasica (in urma reclamei de la unirea in care puteai castiga o basculanta, sunt convins ca majoritatea ati vazut-o)... nu aveam in nici un caz intentia de a te apela "gogu".

Pe viitor o sa incerc sa ma abtin de la a cita intregul post si nu doar partile relevante si de la a face off-topic-uri (cum este si acesta) si de la a ma adresa membrilor forumului cu "gogule"... OK ? :)

Revenind (oarecum) la topic:

Iulian: dieselurile sunt "fun" de condus in oras (curba cuplului avantajand plecarile rapide "nepregatite"... adica nu atunci cand stai la semafor cu motorul turat) dar din pacate distractia se termina destul de repede... desigur exista exceptii... as spune ca motorul lenes,puturos si "injositor" al opelului meu (2 litri supraalimentati... 83 cp... de-a dreptul penibil) se comporta intr-un mod foarte asemanator benzinarelor... de asemenea dieselul de la honda (is it a surprise :) ) se comporta intr-un mod destul de atipic pt un diesel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

in sfarsit a venit. maine ( deja azi in Ro) ma duc sa il ridic... i'll keep you posted.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

gata... am intrat in posesie... o bere la toata lumea! :blink:

primele impresii: e super. am luat curbele mele obisnuite. GTI-ul era un porc ... A3 e o gazela. motorul suna bestial la peste 4000rpm. nu m-am putu abtine sa nu-l dau in clocot pana spre 7000rpm (nu am atins insa limitatorul) :blink:

poze saptamana viitoare ca in week-end-ul asta sunt de garda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este noua si deja ii dai "blana"? Stiam ca asa ceva este contraindicat pt o masina de 0km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i bai, daca ii sare motorul prin capota o sa-i schimbe masina!

In plus cat timp masina e in service cu probleme, cei de acolo o sa-i dea o alta pana se rezolva problemele.

E altceva, adica ti la masina da nu stai sa o menajezi!

Gandirea este : Ar fi culmea sa se strice acum cand e noua!!!

Deci Iulian, da-i bice si mai vino cu impresii si info!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

bine, nu se va repeta des... chestia ca e greu sa te abtii.

masina are 80.000km sau 4 ani garantie ( ca si revizii gratuite in perioada respectiva), deci chestii majore se vor remedia in garatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. De ce a disparut Golf-ul din semnatura? Inteleg ca Audi-ul te-a incantat, dar ai si Golf, nu?

2. Tot legat de semnatura, observ ca Audi-ul e primul, scris cu rosu, tot tacamul..... si tot HondaFan ziceai ca esti, nu ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

GTI-ul s-a dus la trade-in. decizia a fost exclusiv a nevestii-mi care a spus ca prefera Civicul. sincer eu as fi pastrat GTI-ul dar ea e cea care va ramane cu masina cealalta.

fan Honda am ramas... nu a fost sa fie Honda acum, asta e. maybe next time.

desigur sunt si fan VW ( de asta imi bat capu' pe forumul asta de fundamentalisti germanico-veedub-eri). dar sa imi iau numele de VWfan, ar fi un mare afront pentru multi dintre voi care sunteti mult mai indragostiti de marcile VAG...

in plus HondaFan e ceva care mai reaminteste tuturor ca mai exista o lume si in afara UE, germaniei si imperiulu VAG. Good to know for everybody.

Modificat de Iulian HondaFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Felicitari pentru masina, este superba!

2. Relaxeaza-te.

desigur sunt si fan VW ( de asta imi bat capu' pe forumul asta de fundamentalisti germanico-veedub-eri). dar sa imi iau numele de VWfan, ar fi un mare afront pentru multi dintre voi care sunteti mult mai indragostiti de marcile VAG...

in plus HondaFan e ceva care mai reaminteste tuturor ca mai exista o lume si in afara UE, germaniei si imperiulu VAG. Good to know for everybody.

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desigur sunt si fan VW ( de asta imi bat capu' pe forumul asta de fundamentalisti germanico-veedub-eri). dar sa imi iau numele de VWfan, ar fi un mare afront pentru multi dintre voi care sunteti mult mai indragostiti de marcile VAG...

in plus HondaFan e ceva care mai reaminteste tuturor ca mai exista o lume si in afara UE, germaniei si imperiulu VAG. Good to know for everybody.

Iulica tata, daca mai continui asa, iti dau un ban ca sa te duci la tine pe forumul Honda si sa povestesti acolo de A3. Vorbeste cuviincios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

eu sunt destul de cool...

nu sunteti "fundamentalisti germanico-veeduber-i" :P ? din experienta si polemicile mele pe acest forum se pare ca majoritatea sunt de credintza ferma ca VAG face cele mai bune masini din lume :D , masinile japoneze sunt niste "rasnitze", cele americane niste tractoare, americanii sunt niste inculti, agresivi si inapoiati mintal cu niste forte armate de 2 lei vechi...

vlade, daca asta te face sa te simti mai bine :D... cred ca mai stii ce ti-am spus cand ai avut aceeasi atitudine agresiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misto mashinuta.... sa-ti traiasca si fara evenimente neplacute!!!

acum ceva detalii??

niste poze mai mari...:D

ai stopuri cu led-uri sau cu bec?

grrrrrr sunt invidios :D hihi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa masina sa o stapanesti sanatos.Auzi da pentru ce e maneta aia mai mica de sub maneta de semnalizare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Audi A3 2.0TFSI Probleme si rezolvari

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!