Jump to content

Biodiesel


Ignition
 Share

Postare recomandată

OK, nyk, ma dau batut, ai dreptate: se pare ca ca dupa 8 pagini, inca nu reusim sa facem distinctia intre ulei vegetal si bio-diesel. Eu credeam ca intrebarea asta s-a lamurit de mult. E explicata de cel putin 5-6 ori diferenta in firul discutiei, dar oamenii prefera sa dea cu parerea decat sa citeasca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nyk> scuze, chimie la nivel de doctorand nu prea se stie pe aici... :D motoare insa mai da, din practica, nu invatate cu amicul' Google... :P

In lume sunt sute de milioane de masini Diesel, pentru mine E CLAR CA VACA :D ca orice combustibil comercializabil trebuie sa poata sa le alimenteze, restul cercetarilor doctorale (probabil interesante, de altfel) se vor lovi de aceasta bariera, cea a realitatii de pe sosele si a comerciantilor...

In rest, sunt dubitativ in ceea ce priveste GENERALIZAREA combustibililor "agricoli", modificati prin procedee alambicate sau cumparati de la Alimentara, din simplul considerent al bilantului energetic (zic unii...) defavorabil...

3% de ulei de rapita modificat in motoare, nu face altceva decat sa te puna bine cu lobby-ul agricol si cel ecologist la Bruxell... :rolleyes: In vederea viitoarelor alegeri, evident... :offtopic:

Modificat de sorin6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, sper ca am lamurit problema ! ?

Cat despre pretul de productie si cam in cat timp v-om ramane fara paine (papica) mai ramane sa discutam ! Ganditiva ca, in viitor se preconizeaza ca vor merge cu biodieselul (amestec motorina + FAME ) pana la un procent de 20% FAME, poate mai mult !

Pretul de productie NU este mic, pot spune ca este cu mult mai mare decat pretul de productie al motorinei dar, dupa cum v-ati dat seama, sunt subventionari din partea guvernelor tarilor membre UE, dar si cerintele UE pt protejarea mediului ( a se retine faptul ca biodieselul polueaza mult mai putin)

Si acum inca un aspect de luat in seama: ce suprafete trebuie cultivate cu rapita si altele si in detrimentul cui ? pt ca, dupa cum spuneam in posturile anterioare, se va trece in curand la productia de “bio- benzina “ care foloseste pt preparare un alcool extras din porumb, grau, etc ? Vom fi ..... in pom, sau mai bine zis la o alta rascruce de timpuri ! sau poate v-or venii cu motorul pe apa a carui tehnologie se tine asacunsa ( daca exista) !!!

In legatura cu lobby-ul ecologist – nu este lobby ci mai degraba este o impunere, iar pentru agricultura se dau subventii, cel putin in acet an electoral, cred !l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva ce scrie pe oliomobile.org, adica 30% ulei si 70% diesel normal?

Ar merge oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GicuP ai citit mai sus ? icearca tu daca te tin buzunarele si ne spui si noua !

deci uleiul nu este acelasi lucru cu biodieselul ! uleiul sta la baza obtinerii de bio - diesel, acesta sufera niste modificari chimice in urma reactiilor dintre uleiul propriu zis si un alcool in prezenta unui catalizator !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe oliomobile este vorba de SVO=Straight Vegetable Oil, ceea ce intr-adevar este diferit de biodiesel. Ma bate gandul sa incerc sa introduc ulei progresiv in motorina, sa vad ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum te bate gandul... mai tarziu, dupa ce vei fi aflat "ce se intampla", o sa te bati singur... cu capul de pereti!

Zau, pacat de masina, de bani, etc... SVO se poate folosi in cel mai bun caz cu instalatie de preincalzire, si cu f.f. multa grija la purjare. Si nici asa nu e sigur nimic. Citeste MULT pe tema asta inainte sa incerci, altfel platesti scump.

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=206587

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

"de la 1 iulie, companiile petroliere sunt obligate sa introduca pe piata motorina cu un continut de biocarburant in proportie de minimum patru la suta in volum, potrivit unei decizii a guvernului adoptate anul trecut. (Teodora Vasalca) "

acesta este un citat luat de aici: http://business.rol.ro/content/view/65435/2/\\

ce inseamna asta? ar trebui sa aducem schimbari motoarelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tre nici o modificare, e vorba de doar 4% bidiesel, restul motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW permite folosirea biodiesel in proportie de maxim 5% in toate motoarele Diesel. Pana la PD si DPF permitea si folosirea Biodiesel 100%.

Deci deocamdata nicio problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALH, MERGE CU BIODIESEL 100%.Pacat ca la noi nu se gaseste la pompa. Am auzit ca motorul merge mai silentios, cu biodiesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

In manual la POLO, la toate TDI scrie ca accepta Biodiesel RME (rapeseed methyl ester) conform cu DIN E 51606 (mai multe detalii pe wikipedia AICI ).

In jurul Bucurestiului sunt aprox. 6 rafinarii in finalizare sau functionale si cel putin 2 in Moldova.

A, si nemtii au cel mai mare procent de biodiesel obligatoriu la pompe in 2008, peste 10%.

Modificat de Stefan Golf5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cam in cati ani preconizati voi ca ajungem la 20% fame in motorina , avand in vedere faptul ca majoritatea campurilor au inceput sa fie cultivate cu rapita in detrimentul graului si porumbului ?

credeti ca este un procent usor de atins in conditiile in care la noi in tara sunt oameni care nu au o bucata de paine ? cat credeti ca mai poate subventiona statul acest biodiesel ecologic dar foarte scump ?

think ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem a doua tara din Europa ca suprafata arabila si calitate a solului, dupa Franta.

Avand in vedere ca un procent mare din terenuri stau necultivate, iar din restul 80% din productie e compromisa din cauze de management prost (si nimeni nu plateste miliardele de eur pierdute) sau fonduri 'deviate', e clar ca e loc pentru toate... si pentru hrana si pentru combustibili...

Altii fac terase si aduc pamant cu vaporul, la noi o mana de oameni cu putere de decizie isi bat joc si de ce exista...

Modificat de Stefan Golf5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ati vazut asta? E posibil? www.diesel-therm.com/vegetable-oil-kit.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 2.0 TDI 143 hp, pe capacul rezervorului masinii scrie : " NOT FOR BIODIESEL". Cred ca se refera la o proportie de 100% nu 5%!.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu cred ca e destul de clar si fara nicio speculatie privind proportiile : NOT FOR BIODIESEL! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite pagina din manualul de POLO unde scrie de biodiesel:

biodiesel.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stefan, ai cumva si un 1.4TDI? Care varianta?

La mine in manual scrie ca e permis pt. motorul de 70CP (non-PD), dar NU pt. cel de 80CP (PD).

Dar si motorul din poza de mai sus e PD, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 1.4 TDI PD, dar manualul in germana nu-l am la indemana cateva saptamani.

Imaginea e dintr-un manual in romana, luat de la un coleg de pe forum, si care are datele pt. 3 motoare pe benzina si 3 TDI, dar nu are nici o referire la PD.

La toate cele 3 TDIuri scrie ca accepta Biodiesel, acelasi standard.

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine pe capacul rezervorului scrie No Biodisel.

Deci n-am sanse sa incerc niste biodiesel? :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dartagnan, eu as incerca, pt ca ,imi permite constructorul, dar de unde sa iau biodiesel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent daca vrem sau nu biodiesel, de fiecare data cand alimentam bagam si biodiesel. Cred ca explicatia corecta este ca in Germania se poate baga biodiesel pur si simplu si nu motorina aditivata cu biodiesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!