Jump to content

Ce diametru au difuzoarele (fata si spate) la Golf IV ?


alex25
 Share

Postare recomandată

Vreau sa schimb boxele la un GIV al prietenei mele, nu am cand sa ii dau jos fetele de la usi sa le masor, asa ca va intreb pe voi daca stiti ce diametru au.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Z

    8

  • istef

    7

  • Ice_2k

    4

  • F l o r i n

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Diametrul boxelor este de 165mm atat pe fata cat si pe spate (in portiere).

Ca sa schimbi boxele trebuie sa dai fetele jos si iti mai trebuie sa iti cumperi niste inele din plastic pe post de distantiere pentru boxe. Daca nu pui acele inele se blocheaza geamul in boxa. Inele se gasesc relativ usor costa cam 120 mii 2 inele. Daca vrei mai multe detalii despre operatiune continua topicul sau da un mesaj pe private. Eu mi-am schimbat toate cele 4 boxe si te pot ajuta cu mai multe informatii.

NU trebuie sa tai plasa de pe fata portierei ca sa montezi boxele. Este total inestetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai as cam vrea sa le schimb in week-end. Ma bucur ca zici ca au 165 mm ca inseamna ca le-am cumparat bine (aveam o teama). Banuiesc ca fetele de la usi sunt prinse cu un soi de cleme care probabil ca ies cand incerc distntarea fetei de usa cu un spaclu sau ceva asemanator. Unde gasesc inelele astea? In rest banuiesc ca ma descurc sa scot boxele vechi si sa le pun pe cele noi. Daca e ceva ce ar mai trebuii sa stiu spune-mi tu te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru demontarea fetelor de usi, intai trebuie sa desurubezi toate suruburile din manere, apoi sa le smulgi de pe usa (sunt prinse in "braduti").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@istef: de unde ai luat inelele alea distantoare?

@alex25: vezi ca mai ai si niste suruburi torx in partea de jos a fetei interioare. Si vezi si cum tragi de ea sa nu rupi clemele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aici exact tot ce iti trebuie ca sa vezi cum se demonteaza usile pe fata.

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=961163

Daca vrei si usile pe spate cauta tot pe site-ul ala un post similar.

S-ar putea sa iti trebuiasca niste cleme din alea ("braduti") ca exista posibilitatea f mare sa se rupa la demontare. Costa cam 2 RON si se gasesc la orice dealer VW. Grija mare cand demontezi plasticurile sa nu lasi urme. Incearca sa le fortezi prin parti care nu sunt usor vizibile ca sa nu strici aspectul.

Referitor la inele eu am facut comanda pe net de la firma Capodimonti

http://www.capodimonte.ro/

Te inregistrezi pe site acolo si te duci la Catalog Online, sectiunea Adaptoare Boxe Auto.

Codul produsului este RAM-20.450/K . Costa 12.86 ron perechea. Comanda de acolo si ajung in maxim 2 zile. O sa iti mai trebuiasca 4 suruburi cu piulita ca sa prinzi suportii in portiera si 4 holsuruburi sa prinzi boxa in suporti. In rest te descurci tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare ajutatoare... firele pt ushile spate sunt trase pina acolo? si a doua: beta are ieshire doar pt 2 boxe fatza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare ajutatoare... firele pt ushile spate sunt trase pina acolo? si a doua: beta are ieshire doar pt 2 boxe fatza?

<{POST_SNAPBACK}>

Sal.....Si eu mi-am schimbat Casu Beta si mi-am pus boxe pe spate.

1. Casetofonul Beta are 2 iesiri 2x20 din cate stiu....dar am auzit pe multi care au legat si boxele din spate pe acele 2 iesiri.

2. Nu sunt trase fire pt Boxele spate ...dar mare atenti s-ar putea sa aveti Tweterele montate pe usa (surpriza!!!!) ca si la mine defapt dar nu erau legate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, m-am cam prins din poze si scheme cum se face. Din pacate duminica cand eram pregatit cu surubelnite, scule si alte alea, a plouat de a rupt aici, asa ca operatiunea s-a amanat pentru week-end-ul viitor. Iar acum daca cu schimbatul boxelor m-am lamurit, as vrea sa imi spuna cineva daca stie cum se scoate casetofonul. Am inteles ca se baga doua tije prin doua fante care sunt in stanga si dreapta, apesi si niste cleme si tragi de el sa iasa afara. Daca asta e corect, cum il montezi pe celalalt? E sistemul asta cu cleme universal? nu cred, alte casetofoane cu fante ca alea nu am mai vazut. Cred ca totusi de demonteaza cumva bordul. Aveti vreo schema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a demonta casetofonul este adevarat ca trebuie sa ai acele doua tije. Eu stiu ca majoritatea aparatelor pt masina folosesc acele tije. Cel putin la Pioneer asa este. Daca totusi casetofonul actual nu iese asa usor poti trage de sertarul de deasupra lui, il scoti afara (trebuie fortat putin si iese) si pe urma iti va fi mai usor sa demontezi casetofonul. Pentru a monta aparatul cel nou trebuie intai sa montezi sina care vine cu el. Aceasta sina se fixeaza cu niste cleme (de obicei) care trebuie indoite in interiorul bordului si astfel acea sina se fixeaza. Dupa ce sina e fixata, aparatul intra pe sina f usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, m-am lovit si eu de aceeasi problema referitor la boxele spate, dupa ce le-am montat am observat ca geamul le loveste, acum caut acele rame, din pacate in Cluj nu am gasit, desi Vitacom si Telezimex unii dintre cei mari distribuitori de electronice si accesorii au sediul in Cluj,

am sunat la Oradea, cei cu www.capodimonte.ro, cica pentru pers fizice au alt regim si preturi, intrebare : stie cineva de unde pot cumpara din Cluj aceste rame...?

as dori sa pun si tweetere, stiti cumva dimensiunea pe spate la Golf 4

multumesc

P.S. pentru a scoate casetofonul am folosit un aceesoriu care ramane de la carcasa computer, tabla ceea care se rupe din spate pentru a instala o placa PCI, apoi am subtiat-o cu 1 mm si taiat cu o foarfeca o fanta la 2 mm de margine, pe distanta 3 mm, adancime 1 mm, pe ambele parti, dupa fotografie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

e vreo diferenta daca eu am cass beta cu comenzi pt cd changer, cd player si cd changer in spate?ma refer daca tot 2X20 scoate?

exista mica posibilitate ca boxele spate sa existe dar sa nu fie cuplate sau sistemul audio vine stock cu 2 boxe doar?

multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vreo diferenta daca eu am cass beta cu comenzi pt cd changer, cd player si cd changer in spate?ma refer daca tot 2X20 scoate?

exista mica posibilitate ca boxele spate sa existe dar sa nu fie cuplate sau sistemul audio vine stock cu 2 boxe doar?

multumesc anticipat.

<{POST_SNAPBACK}>

Am avut aceeasi situatie la Passatul meu si a trebuit sa-mi montez difuzoare si tweetere in spate deoarece nu existau. Eu nu am avut nici macar cablajul tras pana in usi dar s-a rezulvat in o ora totul. Eu am optat pentru Magnat si m-au costat 3.2 mil. setul(doua boxe de 165mm plus tweterele aferente). Le-am schimbat si pe cele din fata cu ocazia asta si am pus in loc de Beta un Gamma. Acum se aude beton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gamma e mai bun ca beta?diferenta e doar puterea?

PS:se poate monta amplificator pe instalatia asta sau trebuie schimbata toata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gamma are 4 iesiri, poate face cautare pe caseta si nu mai are nici un buton mecanic (cum e de exemplu butonul de eject de la beta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu e nici o pb daca montez inca 2 boxe si vor fi toate 4 pe cele 2 iesiri, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred. dar vei avea doar 2 canale. din cate stiu nu e nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cand legi 2 boxe in paralel pe o iesire, datorita scaderii impedantei totale a circuitului de sarcina aproximativ la jumatate, curentul debitat de etajul final creste de aproximativ 2 ori. Asta inseamna ca atunci cand ceri puterea nominala (volumul la maxim) ai sansa sa "prajesti" etajul final de amplificare. Se practica schimbarea boxelor cu unele de impedanta mai mare (8 ohmi de ex.) pentru a pastra impedanta totala cam la aceeasi valoare (~4 ohmi). Dar asta conduce la scaderea puterii debitate pe fiecare boxa (ceea ce oricum s-ar fi facut si in cazul precedent daca nu mergeai cu volumul la max).

Si asta e doar socoteala curent-tensiune-impedanta-putere.

Peste ea se adauga modificarea majora a parametrilor dinamici (raspuns in frecventa, distorsiuni armonice...).

Pe scurt: solutia asta este o carpeala.

Dar, daca bani nu e, nimic nu e!

Modificat de Muffi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, inteleg...oricum asta (legat de 4 boxe pe 2 iesiri) e o solutie foarte provizorie si putin probabila.Multumesc pt informatii oricum.Numai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS2:renteaza sa schimb beta cu un gamma?si sa scot amplificator dupa aceea din el?sau nu?Daca da, unde as putea gasi un gamma?doar la dealer-ii VW sau si in comert?(chiar si in afara, in germania)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cotadel avea un gamma de vanzare.. vezi pe sectiunea de anunturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut anuntul dar e tot cu magazie de cd-uri, care nu imi trebuie.ce ma arde pe mine e daca renteaza sau nu legarea unui amplificator... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!