Jump to content

Probleme uzuale 2.0 TSI/TFSI


robi_zet
 Share

Postare recomandată

Pompa de benzina cam vajaie. Mecanicul zice ca asa trebuie sa faca. Cica totul e Ok. Mai caut un mecanic care are habar si revin cu info. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza... Poate gasesti vreo eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am facut. Fara erori. Mai nou observ uneori ca acul vitezometrului are ceva oscilatii intre intervalul 50-70km/h. Mecanicul zie ca masina nu are nimic:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

E adevarat ca la TFSI exista un proces automat de curatare a supapelor? Care presupune sa mergi 10-15 min pe o autostrada sau ceva, pe la 3500 rpm? Nu mai stiu unde am citit.

Mai sunt probleme cu depunerile la TFSI-urile din 2010 incoace?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procesul asta de care zici tu exista dar nu e valabil pentru curatarea supapelor, este doar pentru injectoare...  Toate TFSI/TSI au aceasta problema, eu personal am 150.000 km si nu am facut nici o curatare la supape. Cand o sa am probleme de missfire  atunci dau jos si curat. Am vazut multe cazuri unde se facea o curatare si dupa 2 luni arata la fel.... 

 

Era vorba sa scoata motoare care au un injectoare suplimentar pentru curatarea supapelor....

Modificat de proteus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice ca e pentru supape.

La TFSI exista un procedeu de curatare automata a depunerilor de pe supape si este descris in patent-ul VAG pentru supapele folosite in aceste motoare. Procedeul presupune sa mergi cu peste 3500rpm (parca) timp de 20min incat supapele sa atinga o anumita temperatura.

http://www.google.com/patents/US6866031
http://vwforum.ro/topic/106332-tsi-c...6#entry2399006

 

Eu de fiecare data cand am ocazia, fac acel "italian tune-up". Chiar as fi curios cum arata supapele, dupa 170k km.

Modificat de Roger27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e valabila procedura prezentata mai sus pentru supape? Am ajuns la punctul in care mi s-a recomandat desfacerea si curatarea supapelor, segmenti si ce-o mai fi pe acolo. La axele cu came motorul arata impecabil la 160 de mii de km. Inca sunt in faza de research. Pana acum din 3 mecanici 2 sunt contra curat doar unul recomanda curatarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca producatorul scrie asta in patent-ul VAG, inseamna ca asa e.

Eu am TFSI, la tine nu stiu daca se aplica. Eu cand ies in afara orasului gen o autostrada sau ceva, mereu ma duc cu modul manual, 130-140, undeva la 3500 rpm, cam 20 minute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curatarea supapelor nu poate fi inutila. Insa de la forja nu cred ca se curata de la sine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...prin actiunea uleiului se face curatirea lor din cate am citit in articolele anterior postate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, supapele ating o anumita temperatura, si cica se curata. De asta cu TFSI-urile e bine sa mergi cat mai turat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e cu cica sau nu?

Am intrebat un mecanic cica s-ar curata, altul zice ca nu prea s-ar curata. Acum a probat cineva? Adica constatarea murdariei pe supape, mers apoi la drum intins, desfacut iarasi admisia si verificarea din nou a murdariei? E la fel de multa, e mai putina, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este recomandata curatarea, eu personal am 150k si nu am facut nici o curatare pentru ca nu imi face nici o problema.... Din experienta altora care au mai curatat dupa 2-3 luni arata la fel....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi super sa incercam cu o camera endoscopica bagata in admisie, fara sa desfacem nimic si sa probam. As incerca si cu Seafoam. Eu am 1,5 ani de la curatatare si 30k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai la aceiasi treaba ma gandeam si eu azi. Cu seafoam cum ai procedat? A dat rezultate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam ca as incerca. Dupa ceva sapaturi am gasit poze cu o culasa desfacuta la scurt timp dupa seafoam si pareau destul de bine curatate supapele. Din ce am citit seafoam are in mare parte naphta. Pe undeva am citit ca pe vremuri lumea mai desfunda putin hornul punand in soba niste bucati de naftalina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut impresia ca ai curatat deja cu seafoam. Prima data cum le-ai curatat? As incerca si eu cu Seafoam, am gasit mai multe pareri pro decat contra. Lumea mai zice si ca "ba daca nu merge masina rau de ce iti faci griji". Nu sunt foarte hotarat dar procedura cu Seafoam mi se pare interesanta. Mai ramane acum problema cu dislocarea de bucati mari care sa cada prin motor si sa genereze probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima si singura data am dat jos admisia si am reetansat si injectoarele prrventiv, desi nu erau probleme in 150k km. Cu totul mi-a luat cam 6-7 ore fara a fi ajutat. Ideea este ca ai nevoie de niste mici unelte cu care sa racai calamina. Dar atat timp cat vaporii de ulei din carter sunt bagati pe doua cai in admisie, depunerile se acumuleaza continuu. Ma gandeam ca dupa o curatare temeinica mecanica sa folosim seafoam pt mentinere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, la cum arata calamina depusa la 100.000 km, mersul turat este pentru prevenirea depunerilor,nu pentru inlaturarea lor odata depuse

Practic abia se putea curata cu surubelnita in cazul meu.

 

Cea mai buna variata( si sigura) este demontarea chiuloasei si curatarea acesteia pe banc.

Eu am ales varianta de curatare cu ea pe masina,insa nu o recomand. Eu am avut noroc, insa un baiat, dupa mine care a ales acelasi procedeu, i s-a strecurat putina calamina in capul pistonului si a facut praf cilindrul,a trebuit sa refaca motorul.

 

Seafoam este frectie, daca dupa utilizarea seafom desfaceti chiulasa i sa vedeti ca supapele arata ca manjite cu gem :)) Faceti experimente pe pielea voastra. Unde credeti ca se scurge mizeria de pe supape? se duce in capul pistonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit inca o piesa care mi-a picat de ceva timp si despre care cred ca e prost conceputa: solenoidul N205 care controleaza distributia variabila. Codul noii piese este 06F-109-257-C si e doar 100 de euro... :(

Cea veche avea un perete interior perforat (tabla de aprox 0.2 subtiata precum beteala de brad in locul unde se deplasa miezul prin magnet) si trecea prin ea uleiul din motor catre conectorul electric al supapei. Rezultatul consta in ulei prelins aiurea prin zona aia a compartimentului motor, si m-a facut sa schimb degeaba garnitura pompei de vacuum in urma cu ceva timp.

 

 

Golfix, putina calamina inseamna o firimitura neglijabila sau a scapat tot ce curatase in cilindru? Poate a gresit si nu a aspirat bine mizeria desprinsa si apoi a rotit arborele ca sa inchida alte supape si a deschis-o pe cea cu pricina involuntar? Nu cunosc eu toate cele, insa dupa priceperea mea, daca ar fi atat de sensibili cilindrii/pistoanele, ce ne facem cu depunerile desprinse in timpul mersului motorului? Asta nu s-ar traduce intr-un pericol iminent de a ramane cu masina in mijlocul drumului oricand? Te-as ruga sa ma lamuresti si pe mine daca esti in tema cu cele descrise mai sus, ca deja sunt plin de ??? :) :D

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O frimitura, supapele s-au curatat exact cum ai descris mai sus, nu se ambla la arbore dupa curatarea supapei inchise,decat dupa aspirare,insa a avut ghinion sa scape putting din scaunul supapei. 

 

Rezultatul a fost, missfire in WOT pe pistonul 4,la desfacere avea o zgarietura pe camasa pistonului. Dupa refacerea cilindrului lucrurile s-au rezolvat.

 

Poate a fost el mai ghinionist, insa o curatare adevarata si in proportie de 100%, se face cu chiulasa jos. 

Caut poze si revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai gasesc pozele mele insa va atasez unele asemanatoare ca sa va faceti o idee,asa aratau si ale mele. Cea cu before/after este cu curatare SEAFOM,apoi desfacut si curatat manual

post-8814-0-59456500-1451491239_thumb.jp

post-8814-0-86004500-1451491252_thumb.jp

post-8814-0-07862800-1451491268_thumb.jp

Modificat de golfix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de anevoios sa dai chiulasa jos, intrucat trebuie sa desfaci si distributia, si turbo, si unde mai adaugi si faptul ca in 3 ani e coapta la fel, deja te gandesti sa o vinzi... :D Ajungi sa iti pui intrebari existentiale de genul cine pe cine conduce. [emoji14]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!