Jump to content

plafoniere touran


claudiuxxl
 Share

Postare recomandată

imi poate spune si mie cineva cum se demonteaza plafoniera din spate la vw touran?vreau sa schimb becurile din ea si nu stiu cum se demonteaza :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ite aici o poza caluadiu eu stiu ca tre sa tragi dintr-o parte ca are ca si niste cleme..Eu asa am facut cind am pus leduri

post-19256-0-92060000-1297504011_thumb.j

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am avut plafoniera din spate demontata si azi cand am montat-o nu imi mai functioneaza becurile si mi se incalzeste foarte tare partea aia unde este butonul.care ar fi problema?:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti da eroare de bec ars in urma inlocuirii becurilor cu LED-uri? Mai functioneaza diminuarea intensitatii? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eroare de bec ars nu imi da.am schimbat si becurile de la plafoniera din fata si merg.problema e la aia din spate.si la becurile din fata de o vreme cand ele ar trebui sa fie stinse complet stau putin aprinse.dc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ite aici o poza caluadiu eu stiu ca tre sa tragi dintr-o parte ca are ca si niste cleme..Eu asa am facut cind am pus leduri

Nu iti da eroare de bec ars in urma inlocuirii becurilor cu LED-uri? Mai functioneaza diminuarea intensitatii? Multumesc.

Intrebarea era pt flotouran95, scuze pt neintelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicaro sincer nu imi mai aduc aminte ca eu le-am pus numai de forma sa vad diferenta si nu mi-a placut lumina sunt prea tari si le-am pus pe cele originale inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La interior trebuie LEDuri cu canbus/no error/pacalici?

Sau merg si alea normale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut,

 

Stie cineva daca se potriveste la Touran,plafoniera W8? (3B7 947 105 F 2EN)

Si-a montat cineva?

In foto pare a fi montat pe Touran.

 

Multumesc.

 

plafoniera_W8_1.png

Modificat de ted_cm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca nu si-a schimbat nimeni plafoniera....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caută pe forum un coleg cu programul ETKA si pe baza seriei de sasiu o sa iti dea codul plafonierei OEM .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au aceeasi forma, cu cele de B5 si B5.5 ... deci, codul pus de tine, este bun - cel de w8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu codul e problema,pentru ca cel pe care l-am scris e bun,e de W8.

Ma intereseaza daca si-a montat cineva pe Touran,daca trebuie adaptari sau se potriveste exact,in afara de cablul care trebuie tras pentru lumina ambientala.

Deci,ca sa fiu inteles,doresc sa-mi schimb plafoniera OEM cu W8.

Modificat de ted_cm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar sa iti tragi firul de la iluminare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru a pune o lumina in plus in portbagaj trebuie sa trag fire de la plafoniera sau de la becu din portbagaj? A pus cineva vreun bec in plus .? Cel din portbagaj lumineaza slab

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa e trebuie sa tragi un fir sus.Am vazut la cineva la un sharan pus pe  interior chiar cum se deschide haionul un neon mic cu fir tras .Lumina foarte bine.Eu am pus un bec cu leduri cred ca are vreo 8 leduri si se vede ceva mai bine dar nu extraordinar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu apare nici o eroare sau sa fure curent si sa se vada slab ambele ?

Sau o lampa mica pt bricheta nu s-o gasi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pentru ca e led cu can bus.Nu iti bate capul cu lampa mica.SI eu daca am timp vreau sa imi montez asa ceva .Un neon sus dar totul tine de timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema de diminuare a intensitatii nu tine de faptul ca e led cu cititre de eroare sau nu, ci de modul de legare al lampii suplimentare in serie sau paralel. Becul trebuie legat in paralel cu cel din lampa originala. Daca il legi in serie se va diminua puterea  si va lumina mai slab . Vezi ce bec pui pentru a fi suportat de circuit respectiv siguranta de protectie montata din fabrica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

as dori sa va intreb cum se desface plafoniera spate pt a schimba becurile din ea fiti va rog mai expliciti  se trage pur si simplu cum din fata in spate sau din lateral sau se desface comutatorul din mijloc multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

stiti daca exista vreo siguranta pentru luminile de la plafoniera la touran? am vrut sa schimb becurile cu niste leduri cu canbus si nu imi mai merg deloc, nici fata nici spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pui inapoi bec, se aprinde? vezi sig 21 sau pune poza cu diagrama sigurantelor.

led-uri (majoritatea) sunt cu polaritate, incearca sa le inversezi in soclu. desi mi-e greu sa cred ca aireusit sa le pui pe toate invers.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar pe spate am incercat sa le schimb. am pus primul led si s-a aprins iar cand am incercat sa-l pun si pe al doilea nici nu s-a aprins dar s-au stins si celelalte , fata, torpedou,portbagaj....

ceva s-a intamplat. precizez ca pe fata nu am leduri.

sa fie oare o siguranta?

nu stiu ce sa cred

problema este de ce s-a ars siguranta!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!