Jump to content

Golf 6 - Probleme Rear assist / camera


The_Ego
 Share

Postare recomandată

Nu am gasit acest topic in aria de G6 si nu vreau sa poluez alte topic-uri.

Concret, la inceput am avut probleme cu camera care imi afisa imaginea distorsionata si taiata in 2. S-a rezolvat de la sine, iar acum a revenit problema. Nu imi dau seama de la ce poate fi. Hardwareul pare bun. E destul de stesanta situatia, afisandu-mi jumatatea dreapta a imaginii in stanga si invers. Practic nu ma mai pot baza pe rear assist. A mai avut cineva pb cu camera de marsarier?

Voi atasa poze la topic mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    10

  • The_Ego

    8

  • Rave

    5

  • Dezmir

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu as tinde sa cred ca este vorba de un contact prost sau firmware-ul rcd-ului face probleme(mai putin probabil).In ambele cazuri iti recomand sa mergi la o verificare in service, ca doar de aceea ai garantie.

Modificat de TDRfx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, am avut si eu o singura data o problema asemanatoare: imagine distorsionata, partea din stanga ecranului o arata prin dreapta undeva mai sus, cele doua parti ale imaginii fiind despartite de o linie aproape in diagonala. incearca sa dai un reset sau restore to factory settings la RCD 510 (pe asta il am eu in combinatie cu camera), e pe acolo prin meniul lui. la mine s-a rezolvat asa si nu a mai aparut aceasta problema. bafta!

Modificat de phane22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit la fel, o singura data cand era foarte frig afara (-13 grade). Dupa ce s-a incalzit, a revenit la normal.

Nu stiu ce a avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a revenit. Brusc, fara sa dau nici macar reset. Cu prima ocazie cand voi ajunge la reprezentanta voi incerca sa lamuresc problema, sa nu mai faca asa vreodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

imag0169e.th.jpg

Nu vroiam sa readuc topicul la viata, dar a recidivat azi de dimineata :( . Se vede la fel de prost ca si prima oara cand a luat-o razna. Faptul ca se intampla atat de rar problema si la temperaturi total diferite (Februarie si Septembrie) ma face sa cred ca nu este de la un contact prost.

O sa incerc reset la RCD.

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cum arata, pare un bug de software.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai dat reset? sa stiu pe viitor, daca am sa am probleme! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci in setari, butonul cu nota muzicala din drepta sus si are o optiune factory reset sau reset to factory settings (nu mai stiu exact). Sterge tot si se va restarta.

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De ce nu incercati sa va duceti la dealer sa raportati problema si sa va updateze firmware-ul RCD-ului pe garantie?..

La cat de deranjanta e duda asta, precis se stie de ea la fabrica si au scos un patch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nu am gasit in alta parte si am o nelamurire, sunt un pic off topic: la Jetta unde este montata camera? Este tot "ascunsa" la la G6 sau...

 

Multumesc

Modificat de Catalin_AC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la jetta este incorporata in butonul deschidere portbagaj:

H61rG.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol... iarna pe mizerie, ploaie etc se va murdari, nu o sa se vada nimic... plus ca lentila este expusa, se va zgaria. Este cineva care sa povesteasca experienta cu camera la jetta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asa pe tiguan. Nici vorba sa se zgarie. In privinta murdariei nu este foarte rau nici cand a fost zapada sau mizerie pe sosea. Este drept ca nu mai ai aceeasi claritate ca pe vreme buna, uscata dar se vede destul de bine. Pana la urma iti ofera o orientare la parcare nu te uiti la filmari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe Jetta camera si e foarte OK. Indiferent de vreme se vede foarte bine. Iarna asta 1 singura data a trebuit sa ma dau jos si sa curat lentila. De fapt lentila nu este expusa direct, are un strat de protectie deasupra (nu stiu daca e sticla sau plastic). Pe mine ma ajuta foarte mult sa parchez masina exact langa bordura, ma orientez dupa liniile de ghidaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Jetta e ok camera, numarul fiind situat foarte sus si masina un sedan nu se prea murdareste:

 

2013-Volkswagen-Jetta-hybrid-rear-1024x6

 

La Tiguan (sau la Golf :( ), numarul fiind mai jos, pe bara,  se murdareste dar nu e o mare problema...

 

2013-Volkswagen-Tiguan-R-Line-rear.jpg

 

Se murdareste dar nu cat sa nu vezi nimic. Trebuie sa nu speli masina sau camera foarte mult timp ca sa ajunga in punctul in care nu poti sa vezi nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salutare! se pare ca am o problema cu camera rear assist. am incercat resetarea la setarile de fabrica ale RCD-ului 510 dar degeaba. de fiecare data cand bag marsarier displayul RCD-ului devine albastru in totalitate. a mai patit cineva asa ceva? si daca da, a reusit sa rezolve problema si cum? multumesc.

Modificat de StefanSSD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,am aceasi problema ca si Stefan, de 2 zile cind cuplez in marsarier displayul RCD ului devine albastru si nu mai indica sau filmeaza ceva.Daca aveti solutii astept raspuns.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca masina/RCD-ul nu mai vede camera. Verifica conexiunile in spatele RCD-ului, la portbagaj, sigurante, switch-ul de la portbagaj etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am golful de 2 saptamani,unde sint sigurantele?unde este switch-ul la portbagaj?  MERSI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch-ul de la portbagaj este in hayon, in incuietoare. Se da jos masca (capitonajul) hayonului si apoi ai acces la incuietoare. Incuietoarea este o piesa facuta astfel incat sa nu poata fi desfacuta pentru reparatii (gen desfaci un surub si schimbi ceva inauntru si gata). Inauntru sunt 2 microswitchuri, unul pentru becul din portbagaj si celalalt pentru incuiat/descuiat + partea mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am golful de 2 saptamani,unde sint sigurantele?unde este switch-ul la portbagaj?  MERSI

 

clapa se basculeaza cand bagi in marsarier ?

 

faptul ca ai ecran albastru, inseamna ca nu iti ajunge semnal video, de la camera. Verifica-i alimentarea si conexiunile - trebuie sa dai jos capitonajul haionului.

 

scaneaza si vezi ce erori ai pe unitate.

 

nu are treaba switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera nu functioneaza daca e portbagajul deschis, dupa cum am descoperit dupa ceva cateva minute de panica cand am vazut ecranul albastru in bord, si daca e switch-ul stricat si vede portbagajul deschis mereu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!