Jump to content

Bare suport + suport skiuri


crazyidane
 Share

Postare recomandată

dar care e diferenta fata de cele din metro sau practiker la 1,7 mil lei??? daca nu conteaza aspectul (desi nici alea nu-s chiar urate) ma gandesc ca si alea rezista la greutatea unor skiuri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DeathRipple

    11

  • geox1973

    7

  • crazyidane

    6

  • lautrec

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate la viteze mari se face diferenta.

Eu am mers cu Thule anul trecut si la 180 km/h pe Autobahn se aude doar un vajait ca si cand ar bate vantul foarte tare. In rest nu vibreaza si nu scot alte sunete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa-mi spuna si mie cineva unde gasesc pe net modele de bare de suport originale volkswagen? sincer nu prea am vazut si as vrea sa stiu diferenta intre ele si produse precum thule, mont blanc etc....

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vw sau alti producatori nu fabrica aceste accesorii.Ele sunt de regula Thule,Montblanc,Atera dar cu sigla firmei repective.Daca cauti atent , vei gasi logo-ul Thule undeva.Daca este pentru masina din semnatura iti dau eu codurile Thule cu preturile aproximative in 5 min.

GeorgeP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa-mi spuna si mie cineva unde gasesc pe net modele de bare de suport originale volkswagen? sincer nu prea am vazut si as vrea sa stiu diferenta intre ele si produse precum thule, mont blanc etc....

multumesc.

Incearca aici Accesorii originale VW Bora

Problema e ca site-ul e in germana.

Modificat de porky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ DeathRipple

1. kit sustinere bari (4 picioare) = TH 750 = 310 ron

2. set 2 bare negre rectangulare imbracate in plastic = TH 761 = 128 ron

3. set 2 bare aerodinamice aluminiu = TH 861 = 290 ron

4. kit prindere (4 prinderi metalice vopsite cauciucat) = TH 1051 = 106 ron

5. kit asigurare sistem (4 butuci + 2 chei) = TH 544 = 81 ron

Pozitiile 2 si 3 sunt la alegere.Restul sunt obligatorii.Dupa ce le-ai montat poti sa montezi cutie sau suport schiuri (care suporta si snow-board) sau suport bicicleta sau suport barca si multe alte accesorii.

Unele din ele se pot pune impreuna.Ce au destept astia de la Thule este ca poti scoate toti butucii de la accesorii si sa-i inlocuiesti cu unii care au o singura cheie.Toate produsele Thule au 5 ani garantie.

Importatori Thule : - Gimarom srl

- Augsburg srl

- Meteor Auto srl

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vw sau alti producatori nu fabrica aceste accesorii.Ele sunt de regula Thule,Montblanc,Atera dar cu sigla firmei repective.Daca cauti atent , vei gasi logo-ul Thule undeva.Daca este pentru masina din semnatura iti dau eu codurile Thule cu preturile aproximative in 5 min.

GeorgeP

am fost ieri si am vazut thule. sincer, nu mi-a placut pentru ca sistemul este universal, nu este special pt bora. bora are sub chedere niste urechiuse de care se prinde portbagajul. thule nu are prevazut asa ceva. solutia lor se potriveste probabil la mai multe masini si au adoptat prin urmare o varianta universala.

din ce-am vazut pe site-urile oficiale, mont blanc rf6 ar avea o chestie care se prinde de una din chestiile alea de sub cheder. trebuie insa sa ma duc sa vad cu ochii mei lucrul asta, inainte sa ma apuc sa cumpar.

atera nu am vazut pe nicaieri la noi, numai pe site-uri.

Incearca aici Accesorii originale VW Bora

Problema e ca site-ul e in germana.

nu e problema, stiu germana.

@ DeathRipple

1. kit sustinere bari (4 picioare) = TH 750 = 310 ron

2. set 2 bare negre rectangulare imbracate in plastic = TH 761 = 128 ron

3. set 2 bare aerodinamice aluminiu = TH 861 = 290 ron

4. kit prindere (4 prinderi metalice vopsite cauciucat) = TH 1051 = 106 ron

5. kit asigurare sistem (4 butuci + 2 chei) = TH 544 = 81 ron

Pozitiile 2 si 3 sunt la alegere.Restul sunt obligatorii.Dupa ce le-ai montat poti sa montezi cutie sau suport schiuri (care suporta si snow-board) sau suport bicicleta sau suport barca si multe alte accesorii.

Unele din ele se pot pune impreuna.Ce au destept astia de la Thule este ca poti scoate toti butucii de la accesorii si sa-i inlocuiesti cu unii care au o singura cheie.Toate produsele Thule au 5 ani garantie.

Importatori Thule : - Gimarom srl

- Augsburg srl

- Meteor Auto srl

Bafta

multumesc mult pentru detalii. la gimarom am fost si eu ieri. omu' de acolo mi-a spus ca s-a chinuit 2 ore sa le puna pe o solenza, plus ca a trebuit sa puna niste cauciuc sub sistemul de prindere (1051), altfel pleznea vopseaua cand se strangeau (cel putin asa mi s-a spus)

dupa cum ziceam mai sus, o sa vad cum este sistemul de prindere la mont blanc (link-ul: http://www.montblanc.se/attachment/150649-2.pdf)

later: cele de la atera par a fi cele mai potrivite: http://www.atera.info/de/40_Produkt-Finder...hp?artnr=080138 (clic pe Anzeigen)

Modificat de DeathRipple
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuza-ma , dar te pot lamuri eu cu Solenza.

Acesta "masina" nu apare in catalogul Thule.Asadar acolo se facea o improvizatie.

Eu personal am montat la destule masini asa ca iti pot spune din experienta ca se monteaza impecabil.

Oricum este alegerea ta.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu tine. prin urmare, sunt foarte "confuzat" :P sa inteleg ca pana in final este o optiune subiectiva, care nu tine cont de caracteristici tehnice (rezistenta la vant, timp de montare, durabilitate), ci mai degraba de perferinte personale? atera, mont blanc, thule, toate sunt cam la acelasi nivel? (calitate, pret)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Discutia se poate prelungi la nesfarsit.Din punctul meu de vedere as alege Thule , deoarece au :

- gama larga de produse

- calitate excelenta (fabricatie Germania si Suedia)

- garantie 5 ani

- standard international de siguranta City Crash

- design deosebit (in special la cutii)

- instructiuni de montaj "prietenoase".

Fiind un produs de top calitatea se reflecta in pret.

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si mont blanc si atera sunt la aceleasi preturi. primele suedeze, ultimele nemtesti. si ele vin cu garantie. am vazut niste teste facute pentru suporturile de bicicleta (astea ma intereseaza pe mine) unde cele mai bune sunt intr-adevar cele de la thule (proride 591). le-am vazut si eu si imi plac. din astea probabil ca voi lua. eu acum incercam sa duc discutia spre barele transversale si kit-ul de sustinere, pentru care sunt nehotarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pentru a avea o imagine mai buna trebuie sa le vezi montate pe o masina.

Cum Bora parca sunt mai putine , poti incerca sa cauti pe un Golf IV, sunt aceleasi coduri.

Daca nu am insel chiar un coleg de forum avea montat pe Golf IV suportul Thule.

GeorgeP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi bine daca as putea sa-l interpelez.

in alta ordine de idei, desi era ultima optiune initial, se pare ca Atera 080138 a devenit prima. iata ce-am gasit pe un site:

ATERA Spezial-Grundtr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un pdf sa ti-l trimit dar din nu stiu din ce motive nu vrea sa-l ia.

Da-mi un mail si ti-l trimit imediat.

GeorgeP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buuuun....de acord cu tine. nu stiu de unde ai luat pdf-ul, da' io nu am vazut piesa numarul 98 (aia care se prinde de punctele de sub chedere) la Gimarom, unde am fost sa ma uit.

in alta ordine de idei, sunt la fel de nelamurit asupra alegerii marcii. am vb cu un neamt care vinde mont blanc, si mi-a spus ca mont blanc sunt cele mai bune. am vb cu unu' care vinde thule, mi-a spus ca thule sunt cele mai bune. am cautat ceva teste facute pe net, insa nu prea am gasit. o parere impartiala careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buuuun....de acord cu tine. nu stiu de unde ai luat pdf-ul, da' io nu am vazut piesa numarul 98 (aia care se prinde de punctele de sub chedere) la Gimarom, unde am fost sa ma uit.

Salut,

Pdf-ul este luat direct de pe site-ul Thule din sectiunea Xtranet pentru dealeri.

Daca te intereseaza poti sa treci pe la mine pe la birou si le vezi in cutie.Detalii pe PM sau mail.

Cum vad ca esti din Valcea pot sa rezolv sa le vezi la un dealer din Rm.Valcea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit acum oferta pe mail de la Gimarom.

Bare transversale si picioare de prindere pentru Fabia hatchback: 494.60 RON inclusiv TVA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"problema" cu thule si mont blanc este ca sunt sisteme modulare, universale. adica au anumite parti comune pentru toate masinile, diferenta fiind facuta de kit-ul de prindere. in contrapartida, atera a facut un sistem mult mai specializat pentru vw bora si golf IV, mult mai simplu (practic este o singura piesa), probabil mai aerodinamic un pic si mai usor de montat/demontat. parerea mea, specializarea este totdeauna peste generalizare. ti-as recomanda sa cauti eixstenta unei astfel de versiuni pentru tipul tau de masina, vezi daca exista si fa o comparatie intre modelele diferitilor producatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
DeathRipple

daca intereseaza pe cineva, eu am optat in final pt Votex. dupa ce am vazut toate produsele, asta mi se pare a fi cel mai bun (cel putin pt masina pe care-o am). se monteaza repede (sa zicem, 10 minute), are un sistem de prindere foarte ingenios, sunt atenti la detalii ca sa nu zgarie masina pe nicaieri (inclusiv sub chedere, unde colturile sunt imbracate intr-un manson de guma), barele sunt de aluminiu. de vajait vajaie incepand de la 120-130, iar daca le lasi pe masina, la viteze mari se simte la consum binisor (1-2 litri la 180), masina nu mai accelereaza la fel (strica aerodinamicitatea).

cam atat....daca sunt interesati, pot face si poze sa vedeti cum arata montat pe masina. parerea mea este ca sunt cele mai bune. pret: 100 de euro, in germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Si pe mine m-ar interesa, eu am deja bare longitudinale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

m-am hotarat sa-mi iau bare transversale si cutie. barele vor fi de aluminiu, cutia va fi lunga pt a putea baga si schiurile.

barele originale costa 770 lei (dar arata frumos cu sigla seat) si suportii de prindere pt lada 90 si ceva. - se pot pune max 50 kg. ceva lada mi-au oferit ei la 1670 lei dar destul de simpluta.

am gasit apoi altceva:

asta

http://www.portbagaje.net/locatie-port.php...&ssubcat=25

+asta

http://www.portbagaje.net/locatie-port.php...&ssubcat=62

pretul ma duce la aprox 20 mil. cutia are deschidere pe ambele parti, materialul e abs la fel ca la thule. de marca nu am mai auzit dar ei zic ca sunt similare si ca astia le fac cele originale pt renault si parca volvo.

ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

vad ca nu aveti nicio parere asa ca postez tot eu. le-am luat si sunt f multumit de ele (calitate maxima/pret mediu). plus ca se asorteaza fundul coparseului cu cel al toledo-ului :biggrin:

post-1217-1250464550_thumb.jpg

Modificat de lautrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut!

Stie cineva daca exista suport pentru schi si snowboard compatibile cu cele originale vw dar mai ieftine!

Eu am barele transversale originale (cod 3c0071126) si mi s-ar potrivi suport cod: 3b0071129D sau E dar sunt putin cam scumpe si ma gandeam ca poate face thule, bosal sau altele mai ieftine si compatibile. Trebuie sa se potriveasca la barel transversale care au un sant pe mijloc!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sunt si universale. incearca aici:

Toptools

Str. Meteor 71B

RO-400492 Cluj Napoca

T: 004-0264-438490

M: 004-0740-141463

F: 004-0264-438594

E: info@portbagaje.net

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Incercati si la Norauto, langa Carrefour Militari. Aveau o gama f mare de Automaxi la preturi mai mult decat decente (2-4 mil cele de aluminiu) Cred ca aveau si ceva Thule. Cele originale nu marita banii si in cel mai bun caz sunt Thule sau Atera rebranduite. Garantie ai de la orice vanzator, asa ca nu ai niciun avantaj la reprezentanta. Eu asta vara am vazut la reprezentanta cutie Skoda 370 litri cu 13 mil, enorm. Era Thule si avea un abtibild fistichiu, atat.

In ceea ce priveste viteza, pt skiuri nu cred ca e o problema 140-160 kmh (in Germania, unde este legal :) ). Eu merg cu bicicletele pe masina cu 130-140 fara probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!