Jump to content

Ce secrete ascunde Climatronicul.


voinea
 Share

Postare recomandată

Pentru climatronicul bi-zonal de pe A6 MY00 care este procedura si care sunt canalele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Uite ca a trecut o luna de cand ma chinui sa dezlusesc misterele climatronicului pe Ibiza, si in afara de meniul cu codurile de eroare altceva n-am gasit, desi (cred eu) am apasat pe toate butoanele si am facut cam toate combinatiile.

Revin deci cu o intrebare :

A gasit cineva meniul de computer de bord pentru IBIZA sau FABIA sau POLO... sa zicem fabricate in 2005?

Sau .. poate mai imi da cineva o combinatie ceva...

Multam :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ma ajuta si pe mine cineva ca am apasat pe butoane de mi-a sarit busonul de la rezervor. Mentionez ca nu am buton de redirectionare a aerului in sus (la parbriz) si nu am tasta ECON. Ca si taste am AUTO, Recirculare, Ventilator+, Ventilator-, Temperatura+, Temperatura-, Ac. Directionarea aerului se face prin rozet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista proceduri similare legate de climatronic si la A6 din 2001?

<{POST_SNAPBACK}>

Apesi reciruculare aer si directionarea aerului pe parbriz. Din pacate nu stiu canalele, daca aflii ceva sa-mi zici si mie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna,

Sunt nou pe forum dar chestia cu secretele climatronicului am tot auzit-o... Eu am un Sharan 1.9 TDI din 2002, climatronicul e bi-zonal (pt locurile din fata si pt locurile din spate)... ceea ce inseamna ca are 2 seturi de butoane pt reglat temperatura si viteza... am incercat ieri toate combinatiile... dar una singura am gasit-o (nu foarte folositoare) care schimba temperatura din grade celsius in fahrenheit (Econ + Auto)... stie cineva o combinatie pt acest tip de climatizare ? sau un site unde sunt listate mai multe tipuri de climatizare... combinatiile amintite pe topic le-am incercat pe toate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru GOLF 4 cum pot intra in diagnoza sa-mi verifice climatronicul??? Nu am reusit ,sa m ai spuna cineva cum trebuie sa apas pe butoane!!!! Thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

best diesel money can buy

Imi poate spune si mie cineva cum tre sa actionez la un Golf 5 pentru a vedea chestiile astea?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 5 : ECON + Directionare aer sus , apasate simultan . Pentru lista de canale post #54 ,#58 din topicul asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu cum sa intru in canale la Golf 4(Econ+RECE+ventilatie jos) dar nu stiu cum sa intru in diagnoza,adica sa faca testul ala ,care stie sa mai explice o data pe ce butoane se apasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a mai fost o data acest document pe forum, dar il mai atasez o data pentru cei care nu s-au prins care sunt secretele climatronicului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am incercat sa vad ce sta in "spatele climatronicului", dar eu am LCD_ul dintre kilometraj si turometru bulit, pe el apare sau apare si pe ecranul de navigatie (am navigatia mare, cea cu 6 cd-uri) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat si eu in memoria erorilor de la Climatronic la un Golf 4 si am gasit doua errori: prima care aparea era 466 si a doua 306.Am sters erorile si acum nu i-mi mai apare decat 306 pe care de o sterg si apare de fiecare data!!!! CE INSEAMNA ASTA ???? A mai intalnit cineva codul asta de eroare???? Mentionez ca eu toata vara nu am avut aer rece,poate sa fie vreo legatura????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e eroarea care mi-o da la Climatronic .Sa fie codul asta cumva:

'030B Senzor temp exterioara bara de protectie 0x1d, 0x1e ' ????????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni ce e cu eroarea asta ???Sau daca asta este '030B Senzor temp exterioara bara de protectie 0x1d, 0x1e ' la codul din poaza de mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate. Este eroarea pentru senzorul de temperatura din bara de protectie. Poti sa il verifici sa vezi daca functioneaza corect (cu modul de diagnoza verifica daca iti da temperatura corecta). Poti sa stergi eroarea si sa vezi daca reapare. Senzorul de temperatura este in bara de protectie in partea stanga a masinii (pe partea soferului), langa claxon. Te uiti in grilajul negru, unde la Passat se afla proiectoarele de ceata si o sa gasesti si senzorul de temperatura. Se poate sa nu faca contact corect firul, deoarece este foarte expus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa rog pe cineva joi la intalnire sa-mi faca o verificare,si pana atunci o sa ma uit si unde spui tu ca s-ar afla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai facut o scanare la Climatronic si mi-a aparut o alta eroare :' 04B6 ' in fisierul care l-am luat de pe net zice ca eroarea asta inseamna:'Semnal timp viata 0x25 ' Stie cineva despre ce e vorba???? Mentionez ca eroarea s-a sters !!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repost.

De oarece a disparut atasamentul cu codurile climatronic , le repostez .

Sunt valabile pentru Climatronic bi-zonal pentru : Golf5 , Touran, Passat B6, Octavia 2...

ECON + AER SUS pentru a intra in meniu

Rotita TEMP STANGA pentru canale

Rotita VENTILATOR pentru sub-canale

ECON pentru exit

(Este un fisier .xls dar care nu este acceptat de forum , dupa ce ddl redenumiti .zip in .xls ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din multele secrete al Climatronicului mi-a ramas unul care ma "roade".

De cand a dat frigul butoanele de la Climatronic au devenit mai rigide si uneori raman blocate dupa o apasare.

Si la voi se manifesta la fel?

Daca da, exista vreun remediu? Se poate folosi vreun spray?

Se pot curata contactele, se pot da jos acele butoane?

Daca unii nu aveti aceste simptome care sa fie cauza la mine?

Orice informatie e binevenita.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu m-am confruntat cu o astfel de problema, dar masina e relativ noua, mai e timp ... :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cato

datorita suportului de pahare, se mai preling diverse lichide lipicioase care la frig se intaresc :lol: => blocarea butoanelor.

eu am dat cu spray de curatat frane (avantajul e ca se evapora ffff repede) si le-am deblocat.

Modificat de cc_seat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"datorita suportului de pahare, se mai preling diverse lichide lipicioase care la frig se intaresc :lol: => blocarea butoanelor.

eu am dat cu spray de curatat frane (avantajul e ca se evapora ffff repede) si le-am deblocat."

Spune-mi te rog ce fel de spray era, unul anume sau no name. Are proprietati de ungere cu vreo pelicula fina de "ceva".

Si la tine la o apasare scartaia si ramanea butonul blocat.

P.S. Totusi exista vreo posibilitate de a scoate butonul/butoanele afara pentru o curatare mai temeinica?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am demontat nimic. am dat cu spray si s-au deblocat.

spray-ul are un disc de frana desenat pe el (nu conteaza marca). nu prea unge dar degreseaza klumea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e combinatia de taste pentru a intra in meniul secret al climatronicului la climatronicul bi-zonal de pe O2?

Imi cer scuze pt. neatentie, am gasit raspunsul ulterior :lol: .

Modificat de DarkOne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!