Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Eu am cumparat acum un an jumate un Passat B5 (modelul pina-n 2000) 1.9TDI 115cp cu 123k km la bord. In 30k km am schimbat distributia (ptr. ca trebuie la fiecare 60k km), placutele de frina fata si spate, un kit de ambreiaj si un brat la suspensie. Masina merge foarte bine. Nu papa ulei mai mult decat trebuie - sub 1l intre revizii (15k km) - in conditiile in care a vazut si viteze de peste 180 km/h. Turbina nu da semne de oboseala.

@b77eru: Ca motorizari pe benzina, pe modelul B5.5 (dupa 2000) au fost 4 motorizari : 1.6/101cp, 1.8T/150cp, 2.0/115cp si V6 2.8/193cp. S-ar putea ca motorul de 1.6/101cp sa ti se para ok la inceput, dar insuficient in scurt timp. Despre cel de 2.0 nu am auzit prea multe. Dar de ce nu te orientezi spre 1.8T/150cp ? Este un motor fiabil si rezistent, care ofera un raport bun consum/performante. Din proprie experienta, iti recomand ca din bugetul pe care-l ai sa scazi 1000-1500 Euro pentru reparatii imediat dupa achizitie (distributie, revizie totala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare la toata lumea! Momentan am un opel corsa, dar vreau sa cumpar un passat 1,9 tdi-pd, 131 cp, 6 trepte, climatronic, navigatie mare(se poate folosi in romania?),computer bord, 190 k pe istoric(140 k pe bord), an 2003, variant, pret 10000 euro, inmatriculat. merita? La ce sa fiu atent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

sa nu fi fost lovita rau si reparata.

Ai istoricul de la Reprezentanta sau de pe o foaie? Navigatia mare din cate stiu eu nu are harta pentru romania la Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

vreau sa-mi cumpar si eu un passat 2.0 Tdi de 140 cp, cu urmatoarea serie de sasiu: WVWZZZ3CZ6P023775 ... el imi spune ca este fabricat in 2005 dar ca in talon apare 2006, pe geamuri scrie: ...5 asta inseamna 2005, nu? va rog sa tineti con ca sunt mai jos decat incepatorii ... ca dotari cam are tot mai putin piele, xenon si jante, 90.000 km, masina este neinscrisa si imi cere pe ea 16.700 e dupa lungi negocieri .... cat mai platesc taxa? as dori unele sfaturi... unde as putea s-o testez? cine ma poate ajuta cu vag com-ul? mentionez ca locuiesc in bucuresti!

multumesc frumos si astept orice sfat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nimic anormal.Si la mine este la fel, difera anul de fabricatie fata de talon.Daca a fost fabricat in decembrie 2005 in talon va aparea 2006 ;) . Taxa o afli aici http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php .

Modificat de rob_debruce
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut! am gasit masina asta, ce spune-ti? astept pareri si sfaturi! ma duce cam 18.500 euro fara prima taxa de inmatriculare!

VW Passat 2.0 TDI DPF Highline:

Limousine, Used vehicle

Mileage: 93,039 km

Power: 103 kW / 140 PS

Fuel Type: Diesel

Gearbox: Manual gearbox

Emission Class: Euro 4

First Registration: 11/2005

Climatisation: Automatic air conditioning

Colour: Silver metallic

Feature Sets:

ABS, Alloy wheels, Central locking, Cruise control, Electric heated seats, Electric windows, ESP, Full Service History, Immobilizer, Leather seats, Navigation system, Particulate filter, Trailer coupling

Vehicle Description:

Nav. Plus/Comand, Alcantara Beige, Fahrersitz el., Sportfahrwerk, Frontantrieb, Mittelarmlehne, Kopfst

post-23243-1206704891_thumb.jpg

post-23243-1206704905_thumb.jpg

post-23243-1206704929_thumb.jpg

post-23243-1206704936_thumb.jpg

post-23243-1206704941_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut ! Doresc sa cumpar un VW Passat Variant 1.9 TDI :)) :) ! Am mai discutat cu cativa membrii si ei mi-au spus ca masina are cel putin 200.ooo de km :lol: !Km nu cred k sunt reali ! Dar chiar si cu 200.ooo de km ce spuneti de pret ? As dori sa aflu parerea dumneavoastra !

Detalii despre masina:

Pret:6500 EURO An Fabricatie: 2003

Carburant: Motorina

Rulaj: 130,000 km

Capacitate:1900cmc

Putere:135 cp

Inmatriculata RO

Dotari:

CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 6 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;

ABS,ESP,SCAUNE INCALZITE,CD ORIGINAL,VOPSEA ORIGINALA,CAUCIUCURI NOI,ACTE LA ZI,ETC..STARE EXCEPTIONALA,MASINA ARE CARTE SERVICE !!! PRET FIX

POZA 1 !;POZA 2 !;POZA 3 ! ;POZA 4 !;POZA 5 !

Multumesc !

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea,avind in vedere ca sunt posesor de passat,masina are un pret mic,chiar foarte mic,ceea ce da de banuit.Daca ti neeapart sa o iei du-te la ea cu un Vag com,neeaprat sa o duci la o testare din bara in bara,suspensii,vopsea,motor, verificate la sange..sa nu mai bagi in sa o faci,avind in vedere costurile pieselor si a manoperei.Ce sa zic,din poze arata bine...dar...carte service autentica si scanare vag com si dupa aia vezi ce si cum.Daca masina este ok ,dupa scanare,ar fi la bani buni de luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 131 cp si numai 2 geamuri electrice(vezi foto) plus ca are sigur peste 200000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in plus daca are xenon nu este original este montat de proprietar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

!Km nu cred k sunt reali ! Dar chiar si cu 200.000 de km ce spuneti de pret ? As dori sa aflu parerea dumneavoastra !

Asta vreau eu sa aflu ! Nu ca are XENON-u montat ! Sau ca e din fabrica ! La pretu asta de 6500 cam cati km are putea avea masina ?

Lucreaza cinewa la Volkswagen sa ii dau SERIA de SASIU sa imi mai ofere cewa informatii ? [se poate ? ]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine mai pui ceva bani si iei unul identic din Germania, editie finala 2005 de la un autohus renumit si stai linistit ca nu bagi bani in ea. Decat sa te lauzi cu ea la 6500 si sa mai bagi cateva mii in ea peste cateva luni(injectoare, tubina !) mai bine ier ceva bun din prima si nu platesti ..manopere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin cam ieftin pentru dotarile pe care la are dar nu este un pret super mic. Nu te lua dupa cartea service, al meu are carte din 2005 de cand este in Romania, in carte are 155000 km si in realitate 256000 km.

Cei care nu stiu sau cred/spera ca masina lor valoreaza o avere si nu au fost in piata in ultima vreme ar trebui sa stie ca a scazut drastic pretul la Passaturile B5 si B5.5. Acum un an cand l-am luat pe al meu nu gaseam nimic sub 8000 EUR, totate erau intre 8000-11000 EUR. Acum cu 8000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6500 este un pret ok pentru o asa masina in aprilie 2009. Este o masina comuna(poti sa mai gasesti cel putin 10 identice oferite spre vanzare) Daca mai stai 1-2 luni o sa gasesti mult mai multe la banii astia si mai jos. Masinile se vand greu spre deloc asa ca nu e neaparat un pret mic. Fiind inmatriculata in Ro este foarte simplu sa o duci la o verificare intr-un service. Atentie la acte sa fie in regula, si o proba de drum cu unul care a mai condus asa ceva poate spune multe.

Km sunt aproape sigur modificati (dar asta nu inseamna ca nu pot fi si reali) dat fiind ca romanii prefera 120-140k km, majoritatea masinilor manarite sunt pe la 130k km :banghead:.

La o cautare sumara, ai sa vezi ca sunt multe masini in pretul asta:

http://www.bestauto.ro/vw/passat/limuzina/auto/1201943.htm

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa va zic cewa ! Masina in anul 2005 mai exact pe 16 februarie la ultima intrare in SERVICE in GERMANIA avea 182.ooo de km ! Avand in vedere ca a fost inmatriculata in 2006 in Romania cam cati km credeti ca are ? Si la ce numar de km ar merita 6500?

Modificat de R_a_z_v_a_n
renunta la scrierea cu litere ingrosate. Este interzis de regulament.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cam 240.000km. "Reducerea" de km din bord e mai corecta cand se da o "distributie" sau...doua inapoi. Deci asteapta-te sa aiba 240.000 sau 330.000km maxim. Pretul....cam ala e. Importanta e starea ei. Pote avea si 400.000km, daca s-a schimbat totul la timp si cum trebuie e ceas. Degeaba iei una cu km putini, dar neintretinuta. Du-te cu cineva priceput la passat si iti spune cat sa negociezi.....daca tot...iti place :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e cam mic pt 2003. Daca te hotaresti la ea, fa cum a zis colegul...verificare la sange. Nu uita nu tot ce e scump e si bun, dar sigur ce e ieftin...si inca ceva, farurile par schimbate in raport cu proiectoarele, care au mancat ceva km...

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum a spus si cineva mai sus este bine sa te duci cu cineva care cunoaste f bine ce inseamna o masina rulata,caci indiferent de nr de km parcursi(depinde si pe unde au fost parcursi)si de cosmetizarile facute este foarte posibil ca in scurt timp sa ai parte de neplaceri.Bineinteles ca nu-ti doresc asa ceva dar e bine sa fii precaut,mai ales cand este vorba despre siguranta ta si a celorlalti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
valentin-axv

Deocamdata nu pot sa deschid topic nou si scriu aici...e legat de achizite....am un passat din 2003 si trebuie sa ma programez la RAR....si trebuie sa le spun culoarea.....si am o culoare mai complicata......daca puteti sa ma ajutati sa imi spuneti ce culoare este.....ms

post-22143-1241424844_thumb.jpg

post-22143-1241425087_thumb.jpg

Modificat de valentin-axv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici sau aici si unde e marcat aici. Succes si sa nu mai postezi...oriunde :)

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea ta e Grey Anthracite Pearl Effect. Ca si a mea .... Pe mine cei de la RAR m-au intrebat ce culoare vreau sa-mi trec in talon, si mi-au recomandat sa trec gri simplu .... asa ca in talon la mine e gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi mie seria de sasiu la masina si iti fac un pdf de 15 pagini cu toate datele masinii. Toate dotarile, ziua fabricatiei....inclusiv culoarea :icon_cheesygrin:

PS va dau codul culorii exact

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex.Volkswagen

Daca a venit vorba despre ceva similar,intreb aici:Stie cineva ce test trebuie sa ii faci masinii pentru a afla istoricul complet? Unde se face si cat costa,informatia furnizata este 100% reala?

Se poate da si in scris cu semnatura reprezentantei care isi asuma cele scrise? sau doar verbal iti spune cel la care apelezi,la reprezentanta se face? nu am inteles prea bine,stiu ca s-a discutat pe tema asta.

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta ...contracost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex.Volkswagen

Asta daca masina a fost intretinuta la reprezentanta,daca nu .... :unsure: Masina daca e adusa din alta tara,se mai poate verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!