Jump to content

Pret catalog Lupo SDI


lupica
 Share

Postare recomandată

Iarna, zapada, accidente. Cam asta am patit si eu.

S-a intamplat intr-o seara. Masina parcata regulamentar in fata casei iar pe strada zapada. Un sofer a derapat in curba pe zapada si mi-a izbit masina.

Acum am fost la constatare cu asiguratorul si mi-a dat la dauna urmatoarele: Aripa, contra-aripa, far, capota, spoiler, ornament de sub far, masca fata.

Problema este ca eu am mai depistat dupa ce am scos bateria (care era deplasata de la locul ei fiind inlocuita de far) urmatoarele:

ansamblu fata spart cu bucati mari lipsa sau crapate, aripa interioara de tabla, cablu de ambreiaj spart in zona de autoreglaj, ceva cutiute de plastic de la partea electrica sparte si ele si cel mai rau acel montant orizontal de care se prinde aripa in partea de sus, care este deformat spre interior.

Ideea este ca momentan nu am vrut dauna totala caci asiguratorul a spus ca masina este veche, ieftina cu 300000 de km si nu imi da mare lucru pe ea. Insa nici nu vreau sa o duc la un service de-al lor caci spun ei, daca valoarea reparatiei este mai mare decat suma pe acre ei o acorda atunci diferenta o platesc eu.

Ma gandeam sa cer plata pt. reparatie in regie proprie caza in care imi dau cam jumate din suma estimata a reparatiilor.

Dar si sa cer dauna totala si sa mi-o fac eu cu piese de la dezmembrari!!!

Intrebarea este daca stie cineva cam care era valoarea de noua aproximativa a unui Lupo din 2000 cu motor SDI fara dotari gen aer conditionat sau geamuri electrice?! In felul asta as putea sa imi fac o idee despre suma pe care as primi-o, ceva gen 18-20%.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutiile detaliate despre legislatie si asigurari isi au locul aici, nu in aceasta arie tehnica.

Acest topic a ramas deschis pentru a se raspunde intrebarii principale:

Intrebarea este daca stie cineva cam care era valoarea de noua aproximativa a unui Lupo din 2000 cu motor SDI fara dotari gen aer conditionat sau geamuri electrice?! In felul asta as putea sa imi fac o idee despre suma pe care as primi-o, ceva gen 18-20%.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi mult de tot Lupobv. Deci destul de mult au costat. Am sa fac un calcul sa vad ce mi-ar iesi dupa depreciere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

pentru ca nu pot sa incep un topic nou, dar pt ca masina a ajuns de la lupica la mine, o sa pun o intrebare aici: ieri dupa amiaza a inceput sa-mi apara un zgomot usor de undeva din zona franei de mana, de dedesubt. Asta numai la franare. Am avut de facut ceva drumuri aseara si pe masura ce am mers cu ea, zgomotul s-a intensificat si a devenit extrem de enervant, mai ales ca acum se aude nu numai cand pun frana, ci aproape constant. Sunetul respectiv e mai mult o bataie constanta, ciclica.

Pana marti cand imi gasesc timp sa ajung la un mecanic, o sa-mi faca nervii tichi daca o tine asa. S-a mai lovit cineva de problema asta? De la ce ar putea proveni? Vreau s-o rezolv pana marti dupa amiaza pt ca miercuri dimineata plec in Austria cu ea si nu vreau sa am cine stie ce surprize.

Modificat de lowriderz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sabotii si tamburii.verifica si repartitorul de frana.verifica si tampoanele de cauciuc de la evacuare cap coada.numai bine.respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa se fi rupt pe undeva teava de evacuare si acum probabil se atinge de una din bridele transversale. Nu este obligatoriu sa fie rupta ci numai descentrata. Eu am patit de facea un zgomot foarte nasol cand luam curba spre stanga in panta si se atingea toba intermediara de aparatoarea de tabla de deasupra fata de care statea foarte aproape. Oricum obligatoriu sa o suspenzi sau sa o pui pe un canal sa vezi exact poate fi o chestie banala ca cea de mai sus dar poate fi si ceva serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupo_bv, asta era. Banuiam, de fapt speram sa fie asta si nu altceva: intermediara batea in tabla de deasupra.

Insa azi nu ma pot da cu ea pt ca urcand-o pe elevator, am obs ca ar trebui sa schimb bieletele de directie, discurile de frana, placutele de frana si uleiul in cutia de viteze (sunt aproape convins ca un inteligent de la service-ul unde a fost cu ea lupica nu a pus acelasi tip de ulei cand a completat, pt ca era cutia plina de spuma). Ok, discurile si placutele mai mergeau pana in Austria si inapoi, dar "better safe than sorry". Oricum erau pe lista.

Ms pt promptitudine!

Modificat de lowriderz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai mai bine sa continuam discutia pe topicul asta

http://vwforum.ro/topic/44018-problema-la-bestie-ajutor/page__pid__1566894__st__240#entry1566894

aici suntem total pe dinafara cu subiectul.

Oricum daca ai bani pune-i ulei original G50, daca nu 75W90 GL4, atentie fara GL5.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!