Jump to content

Impresii Passat B7


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Eu ma tot uit pe configurator vw si nu reusesc sa pun optiunea de xenon nici cum. Nici nu e in optiuni.

Pune si tu niste poze cu passatul sa il vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel, xenon era disponibil pe B7 incepand cu saptamana a 7 a...probabil ca din aceasta cauza nu apare pe configuator;

Ca si pret...este undeva pe la 1500 EUR inclusiv TVA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreun posesor pe acest forum pe passat b7 2.0 TDI?Este adevarat cu consumul acela de 5.5 in oras ?

Alex sa o stapanesti sanatos este CL sau HL?Fai si un topic la Masina mea esti printre primii posesori.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu unul prin oras si in poze inainte sa apara pe piata ... si nu-mi place mai deloc ... este copie dupa phaeton ... si prea mult crom :vaidecapulmeu: ... este parearea mea ...daca as fi sa am banii de passatul nou as alege A4 B8 sh :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva in cat timp vine un passat nou configurat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu puteau sa scoata un model nou..la mai toate marcile se face un model nou,dupa cativa ani se face un facelift si abia peste vreo 2-3 ani se scoate un model nou.Daca nu se face asa investesc prea mult in proiectare/teste/motoare si profitul scade considerabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A..nu, nu va luati dupa comparativul din Promotor;

Este mai mult decat subiectiv conceput comparativul, incat imi vine sa ii injur;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva in cat timp vine un passat nou configurat?

5-7 saptamani, in functie de configuratia dorita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut azi un Passat d-asta nou, cu numere rosii de Arad, frumos tare, avea faruri cu xenon si leduri, si stopuri cu led-uri. Doar coborasem din masina si a trecut prin fata mea, am ramas uitat dupa el, mai sa ma impiedic de bordura. :lol: Si el era sa-l loveasca, vorbea la telefon si nu i-a dat prioritate unei alte masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat vine in 3 luni chiar si mai devreme.

Legat de ce zice Pararazi este o diferenta mai mare intre b6 si b7 decat intre g5 si g6

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan VW zi si mie care este diferenta,sa fie la interior?daca ma sui intr-un B6 din 2010 si apoi sar intr-un B7 ma uluiesc la cat difera!eu le-am notat care sunt,un ceas analogic si butonul de la frana de mana,in rest e identic,iar despre motorizari 1.9TDI este 1.6TDI,dar apoi da,spatele este mai frumos cat despre fata nu stiu ce sa zic cred ca este un plus faptul ca au pus faruri redesenate complet,dar parca e mai simplu in rest.Aruncandu-mi ochii in jur unii zic ca e facelift altii ca e model nou.

Voi ce parere aveti este facelift sau o noua generatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E facelift 100%! Dar asta e noua strategie, asa ziceau si la FL Octavia ca e Noua Octavia. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare corecta chestia asta cum ca e un nou model cand defapt este un facelift asta pentru ca unii il cumpara acum ca este intitulat asa iar peste 3 ani se trezesc cu alt model care defapt ala e urmatoarea generatie de passat.Asta pentru a scoate si mai multi bani dupa urma modelului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as inclina mai mult sa-l consider un facelift (sau B6.5). Simpla modificare a stopurilor si farurilor, plus cateva mici bibiluri la bord (gen ceasul analogic ce aminteste de mai vechile generatii de Opel si Mercedes) nu reprezinta chiar un nou model. Faptul ca fabrica il considera "noul Passat" tine de marketing. Va fi un nou Passat cand se vor face modificari la caroserie.

Nu arata rau, este o masina frumoasa (ca si B6 cu care insa ne-am obisnuit vizual).

Probabil ca s-a dorit o integrare in linia gamei (vezi noul Golf 6, Polo-ul, Touareg-ul, Caddy si mai nou Tiguan).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma alatur si eu posesorilor de Passat B7.

Tocmai ce am dat comanda de un Passat B7 CL 170 CP.Am facut test drive cu 1.6 tdi si am ramas uimit ce bine se misca motorul.

Masina va veni in 3 luni :(. Sper sa nu ma dezamageasca noua achizitie deoarece mai am un vw in familie.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vreau sa mentionez pentru necunoscatori ca nu exista varianta manuala la 170 cp,nici pe CL,nici pe HL.

sunt interesat si eu de un b7 variant 1800cc tsi la 160cp,si sper in toamna sa intru in posesia lui.Vreau

sa spun ca nu ma intereseaza sa fac comparatii cu alte masini,asta imi place si asta am s-o iau.

am fost posesor de golf v gt sport,1400cc tsi la 140 cp,si am fost foarte multumit,de aceea raman tot pe vw,

si tot pe tsi.

cum merge masina,cum e consumul?

bun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proaspat posesor de B7, 2 litri 140 cp CL. Cred ca se impune crearea unui subforum pentru B7. Au trecut deja 5 luni de la lansarea in ro, si cred ca sunt suficienti posesori sau viitori posesori de B7. Vrem si noi un loc al nostru!! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Masina nu mi-a venit(la inceputul lui iunie) si este 170 CP M6.A aparut doar pe configurator.Legat de consum in carte scrie 4.6 si sper ca atata va consuma.

Masina de test drive se comporta foarte bine chiar daca era 1.6 tdi,am ramas foarte uimit.

1.8 tsi 160 cp este cea mai buna alegere daca ai avut inainte benzinar...

Fa un test drive cu masina si ai sa vezi ce bine se comporta.

Legat tot de 1.8 tsi vorbeste cu alex_passat deoarece are 1.8 dsg 7.

Asteptare usoara!

LE:@amadeus: sa o stapensti sanatos.Ti-a venit masina?

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu te-am inteles eu bine si te blamez degeaba.

Uita-te mai bine pe configurator ca este varianta manuala de 2.0tdi 170cp.

Tu vrei varianta manuala de 1.8tsi 160cp sau dsg7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Masina nu a venit, caci era deja... e o masina de drive-test. Rabdare celor care isi asteapta "jucariile". Se pare ca eu nu am avut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am zis bine nu exista deocamdata manuala la 170cp,si nu e nevoie sa ma uit pe configurator,

am fost la reprezentante atat in tara cat si in strainatate,(locuiesc in grecia).

imi doresc un tsi la 160cp manuala.

am fost chiar saptamana asta la o reprezentanta si am vazut un HL,cu piele alcantara,(pentru ca vazusem deja un CL)dar pot sa spun ca nu am fost

impresionat de pozitia in scaune,si nici pielea nu ma incanta,spun asta ca avand golf v gt,pozitia in scaune era superba.

masina parerea mea arata foarte bine,o masina puternica si dura care iti inspira siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@amadeus: primele impresii?

Mai este cineva pe forum care a comandat passat si i-a venit?

Pe contractul meu scrie 12 saptamani :(. Este cineva care a primit mai putin de 12 saptamani?

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice impresie pe care as putea sa o emit, nu poate fi decat prin comparatie cu masina care am detinut-o in ultimii 3 ani, si anume Jetta 1.4 tsi 140 cp. Iar lucrurile, cel putin asa cum le vad eu, stau cam asa: Passatul are suspensie mai comfortabila, motorul CR este suficient de silentios si suficient de vivace, uneori chiar am senzatia unei benzinare. Marturisesc ca ma asteptam la un consum ceva mai mic, prin comparatie cu Jetta, in oras nu exista diferenta daca distantele parcurse sunt mici, pina in 2-3 km. Masina mi se pare bine antifonata, extrem de confortabila pe drumuri lungi, unde se produce si acea economie de combustibil laudata de producator. Resimt gabaritul marit fata de Jetta, pe care o consider mai manevrabila, si a carei suspensie mai tare da impresia de mai buna stabilitate. Pentru cei care merg sau au mers cu vechea versiune de Passat, nu exista noutati notabile, si ele se regasesc doar la nivelul catorva artificii vizuale: imi plac mult gurile de aerisire ale ventilatiei incadrate de ornamentele din aluminiu. Calitatea materialelor la interior o gasesc peste Passatul pina in 2009. Pentru ca am citit in presa acel comparativ cu marcile frantuzesti si japoneze, pot sa va spun doar atat: inainte de achizitie am condus (testat) urmatoarele modele: Audi A4 B8, BMW 3series, Opel Insignia, Seat Exeo (au fost masinile pe care le-am apreciat vizual, frantuzesti si japoneze nu a mai fost nevoie sa conduc...), iar impresia generala a fost ca Passatul e best value for the money (la Audi nu mi-a placut pretul, la BMW nu mi-a placut rigiditatea, la Opel nu mi-a placut nimic, la Seat mi-a placut tot, eram cat pe ce sa il cumpar).

Pina la urma orice impresie nu e decat o expresie asupra propiului subiectivism. Pentru mine Passatul e o masina corecta, iar aprecierile cat de cat obiective vor aparea doar dupa cateva mii bune de km si ani de utilizare. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca parbrizul incalzit vine cu scaune fata incalzite desi pe configurator merge si fara ...

Amadeus fa-i un topic de prezentare deoarece sunt putini proprietari de b7 care le-au sosit masina.

Cu start-stopul cum te impaci?

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!