Jump to content

Configuratie jante + anvelope


nicaro
 Share

Postare recomandată

Salut.Am nevoie de un sfat din partea voastra.

Sunt posesorul unui Vw Touran 1.6 FSI benzina cod motor BLF. Am achizitionat masina cu anvelope de iarna 205 /55 r16 cu jante de tabla de 16.

Vreau sa imi cumpar un set de roti complet pentru vara cu jante de aliaj.Avand in vedere ca voi folosii masina 90% prin oras iar numarul de km anual nu va depasii 3000 km as merge pe varianta de 15(195 /65/ R15). Ce imi recomandati?

Modificat de redwhite1989
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, redwhite1989 said:

Salut.Am nevoie de un sfat din partea voastra.Sunt posesorul unui Vw Touran 1.6 FSI benzina cod motor BLF. Am achizitionat masina cu anvelope de iarna 205 /55 r16 cu jante de tabla de 16. Vreau sa imi cumpar un set de roti complet pentru vara cu jante de aliaj.Avand in vedere ca voi folosii masina 90% prin oras iar numarul de km anual nu va depasii 3000 km as merge pe varianta de 15(195 /65/ R15). Ce imi recomandati?

Daca 195/65/15 doresti ... Iti recomand sa iti schimbi optiunea :) . Serios acum ... de ce ...R15 ? Poate doar daca vrei sa faci cei 3000 km in off road ... altfel ... eu am ales jante de iarna pe 17 cele de vara pe 18 si ... sunt tentat sa urc la 19 ... de Bentley ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El are 1.6 benzina si banuiesc ca unul din motive ar fi un consum mai mic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta va intreb...asa mare sa fie diferenta intre R16 si R15?

Unul din motive pentru care as opta pentru este R15 este  consumul,dar si pretul de achizitie al anvelopelor si al jantelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, redwhite1989 said:

De asta va intreb...asa mare sa fie diferenta intre R16 si R15?

Unul din motive pentru care as opta pentru este R15 este  consumul,dar si pretul de achizitie al anvelopelor si al jantelor.

Daca discutam pe datele pe care le-ai oferit (circulatie in oras , 3000 km anual) diferenta  financiara ar fi , anual de cca 480 lei . Strict cu cat ar putea creste consumul . Daca pt asta doresti sa investesti peste 1500 lei in jante de 15'.,.Anvelopele .. in ritmul tau de sofat ... ar trebui schimbate la 10 ani :) deci , indiferent de nr de km sau dimensiune tot la 4 ani vei avea nevoie de un set . Costuri suplimentare intre 16 si 17 sau 18 pot fi de cca 200-300 lei/anvelopa la 4 ani.http://www.caranddriver.com/features/effects-of-upsized-wheels-and-tires-tested Per ansamblu economiile ar fi de cca 3000 lei . Deci 0.5 lei pe km ... dar cu o masina care optic arata mai bine , un plus de stabilitate si un mers smooth.

In perioada 20-22 sunt in satul cu ministri . Daca vrei sa vezi un touran cu jante pe 18 ... cu drag , ne putem vedea la o cafea .

20 hours ago, lucaflo26 said:

El are 1.6 benzina si banuiesc ca unul din motive ar fi un consum mai mic. 

E mai buna una electrica , daca despre consum/costuri ar fi vb . Cred mai degraba ca e vb de lipsa de experienta.

Modificat de deplictisol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eduardcatalin

salve. am si eu pe iarna 205/65/15 pe jante audi 7j et 39 si pe vara am 205/55/16 pe jante de audi 7j et 42. arata si bine si merge impecabil. 

eu unu am consum mai mic pe cele de vara (16), dar poate si din cauza ca sunt mai mici in diametru decat cele de 15.

am avut si 17 si 18 dar am ramas la 16 si 15, din cauza drumurilor. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motivul pentru care tu consumi mai putin cu rotile de vara este ca sunt mai usoare decat cele de iarna si nu are nicio treaba cu ce-ai spus tu!Iar in caz ca jantele de iarna sunt de tabla si cele de vara de aliaj,cele de tabla sunt mai grele chiar daca sunt mai mici.Referitor la diametru sa stii ca este acelasi si nu este mai mare la rotile pe 16,poti masura daca nu ma crezi...dar sa stii ca 195(205)/65/15,205/55/16;225/45/17;235/40/18 samd sunt egale in diametru,in timp ce dimensiunea jantei creste,dimensiunea grosimii cauciucului scade iar diametrul rotii nu se modifica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eduardcatalin

:) te rog sa te informezi inainte sa vb. 205/65/15 are diametru mai mare decat 205/55/16. 

si sunt ambele montate pe jante de aluminiu.

Modificat de eduardcatalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..cu google-ul aproape si unii colegi de forum vorbesc aiurea...

n-as vrea sa intru in toate detaliile, dar pentru cine nu stie sa calculeze dimensiunile rotilor recomand (fara sa fac reclama) orice site care apare la prima cautare pe google.

eu am folosit urmatorul site, iar diferentele se pot observa foarte usor.

Va rog sa nu mai dezinformati (voit sau nu) inainte de a citi voi insiva un pic.

 

le: @eduardcatalin din cate stiu, 205/65/15 nu e o dimensiune care sa poata fi montata "legal" pe Touran

 

Modificat de Flaviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.03.2017 at 9:08 PM, sst said:

Iar in caz ca jantele de iarna sunt de tabla si cele de vara de aliaj,cele de tabla sunt mai grele chiar daca sunt mai mici

   Asa crede toata lumea, asa credeam si eu, pana am cantarit eu personal 2 roti absolut noi, identice, OEM, la o masina noua care avea jante de aliaj si roata de rezerva de otel. In mod paradoxal, roata de rezerva de dimensiuni normale cu janta de otel este mai usoara decat roata cu janta de Al. Cauciucuri identice.  Asa ca jantele de tabla nu sunt mai grele, ci sunt mai usoare chiar daca nu sunt mai mici.

   Daca nu credeti ca janta de tabla este mai usoara decat cea de Al, va mai dau exemple de comentarii cu acest subiect. 

On 08.03.2017 at 3:07 PM, deplictisol said:

 Anvelopele .. in ritmul tau de sofat ... ar trebui schimbate la 10 ani ,  deci , indiferent de nr de km sau dimensiune tot la 4 ani vei avea nevoie de un set .

   Scuze, nu am inteles ce vrei sa zici cu aia 4 ani. Ne pui sa schimbam anvelopele la 4 ani? Chiar daca au doar 6.000 Km sau 12.000?  Absurd. Linistit poate merge pana in 10 ani. Uite un citat cu copy-paste de pe siteul oficial Michelin:

"Dupa cinci ani de folosire sau mai mult, anvelopele trebuie sa fie bine inspectate cel putin o data pe an. Ca masura de precautie, in cazul in care anvelopele nu au fost inlocuite in decurs de 10 ani de la data lor de fabricatie (a se vedea cum sa cititi lateralele unei anvelope), Michelin recomanda inlocuirea lor cu anvelope noi, chiar daca acestea par sa fie bune pentru utilizare si nu s-au uzat pana la indicatorul de uzura al benzii de rulare."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduardcatalin ai dreptate,nu m-am informat suficient,stiam ca exista o dif de cativa mm intre 195/65/15 si 205/55/16,si vazand acelasi indice de inaltime la 205 cu 195 am crezut ca au automat acelasi diametru,insa am constatat ca este o diferenta de vreo 15 mm...in schimb imi mentin parerea cu jantele de tabla si cele de aliaj pentru ca am cantarit destule jante...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Saluta băieți! Am găsit niște jante pe 17 pentru touranul meu. Foarte că au et54  și la mine in cartea tehnica scrie et47. E vreo problema daca pun et54?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor sta 7 mm mai inauntru (presupunind ca au acelasi J) ceea ce inseamna ca vor arata urit. De potrivit nu vei sti pina cind nu le probezi pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de răspuns. J7 ar fi, in loc de 6.5. am sa caut cu et50. Numai bine!

Citarea postului anterior se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

o parere baieti de caracter informativ....La cauciucuri 205/55/16 atat vara cat si iarna, ce ii mai bine sa pun ca jante...R16 7 5X112 ET50....R16 7 5X112 ET40 .....R16 6,5 5x112 ET50  sau R16 6.5 5x112 ET45? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai in CIV/COC/ recomandat pentru masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am documentatia la mine este la birou. Dar din cate imi amintesc 195/../15 si 205/55/16 cele care sunt acum pe masina (noi) cu jante aftermarket, iar 2 sunt bulite. De aceea caut pe 16 ceva si faceam referire la latimea 6.5 ori 7...iar ET intre 40 si 50. Oare imi poti oferi aceasta informatie? sincer sunt varza la jante roti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect!!! Merci mult si weekend placut iti doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Luca Dumitru

Salut, eu am 205 60 16 și arata bine, pt vara și 205 55 16 iarna

Modificat de Luca Dumitru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primele nu sunt legale deci masina nu trece ITP cu ele si nici asigurarea nu e valabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Va salut! 
Sunt in cautare de jante pentru Touran de 16'. 
Am gasit un set, dar sunt ET44. Influenteaza cu ceva?
Pe acel site despre dimensiunea recomandata a jantelor am gasit pentru modelul meu ET 47 si ET50. 
Momentam am pe masina jante de tabla pe 15 care au ET47. 
E vorba despre aceste jante din imaginea de mai jos. 
 

image;s=1000x700.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre J si ET se discuta in alta arie a forumului. ET mai mic inseamna x mm mai in afara fata de standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Ust.andrei92

Am cumpărat un Touran din 10/2005 si am pe el roti de 225/40/18 ET 32 

am vreo problema legat de roti ? In talon îmi apare ca pot avea maxim de 17 pe mașina ? 

unde as putea verifica exact sân vadă dacă rotile sunt pentru mașina mea ? 

Fostul proprietar a spus ca rotile sunt omologate si eu l-am crezut fără sa ma uit in talonul vechi dar se pare ca pe talonul meu nou apare macim jante de 17 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la al meu Touran 1.9Tdi din 2009 tot 17" apare ca dimesiunea maxima.

Din ce am cautat pe internet, pentru Touran maxim ar fi 225/45/17, 7J ET 47.

Eu am jante pe 16, si mi se par suficiente.

20190413-115222.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!