Jump to content

Configuratie jante + anvelope


nicaro
 Share

Postare recomandată

Am mai spus am probat si pe 19"de Audi A 6 si merg si arata foarte bine dar...la ce drumuri avem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect cu drumurile noastre tataaa

am pus jantele 7j et 37de mai sus cu cauciucurile de 205/60 15 dar suna cam urat pe gropi dar stabilitate beton dar am ales sa fie mai liniste cu 195/65/15 ,7j ,et 37

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

asa arata cu jante  noi

post-58554-0-61579500-1364641003_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua.

Sunt noua venit pe forum si am achizitionat mai nou o masina W Touran din 2003 2.0 TDI 136 CP .

As dori sa montez niste jante de 18 J8 ET35 si cauciucuri 235/40/18

Daca stie cineva o sa am probleme cu jantele o sa atinga aripa ?

Multumesc anticipant

 

De exemplu http://www.pieseauto.ro/jante-aliaj-18/vw/phaeton/jante-aliaj-vw-passat-phaeton-audi-seat-skoda-18-1700539585.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu nu pentru ca am probat eu pe 19 dar cel mai sigur le pui sus si vezi asa te convingi cel mai sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. raspuns dar as dori sa fiu mai sigur ca acuma urmeaza sa cumpar janta + cauciucurile si sa nu cumpar degaba ca costa cam mult :) Din pacate n-am ocazia sa probez ca e din alta localitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

janilajos1, ce dimensiuni ai aprobate in cartea masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe carte am 16/55/205 J6.5 ET 50, dar am fost la reprezentanta si am cerut o hartie prin care reiese ca masina poate fi dotat cu janta de 18 cu care ma duc la RAR si se trece in carte. Problema e ca inafara de diametru ( 18 ) alte indici nu au dat la reprezentanta asa ca nu stiu daca pot sa pun ce vreau eu :) J8/18 ET 35 cu cauciuc 235/40/18

Modificat de janilajos1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai o vulcanizare care vinde si jante second sa faci acolo o proba sa fi tu sigur ca merg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma am gasit de la cineva un set de jante 18 ET 35 cu cauciuc 235/40/18 si se potriveste perfect, nu atinge aripa! Ba chiar sta frumos pe masina. Asa ca daca am cumparat si eu setul revin cu niste poze! Pana atunci multumesc tuturor pt ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Iar revin la voi cu niste intrebari sau idei ca m-am lovit de o problema. In urma de vreo luna si ceva am fost la reprezentanta vw aici la noi ca scot o hartie prin care ei declara ca masina cu ce jante se poate dota. Atunci au zis ca pot sa cumpar linistit jantele de care vreau eu ( 18" ) ca se poate monta. In final cand am cerut sa-mi dea dovada dupa nr de sasiu au zis ca masina respectiva nu se poate monta numai pana la 17" adica 225/45/17. Oare daca pun eu de 18" ( 225/40/18 ) o sa am probldme? Banuiesc daca ma opreste RAR-ul sau politia ma amendeaza sau eventual o sa-mi ia talonul? Ceva idei pareri? Multumesc

Modificat de janilajos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sall baietii

am si eu un vw touran din 2008

si in carte cei de la rar au trecut 215/55/17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Colegu este arie dedicatii pentru vanzarii

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Jante pe 16 cu et 58 merg pe touran?  sau de pe ce masina sunt jantele din poze?

post-30913-0-61606500-1428915718_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu din astea. Maxim de 215 sa fie cauciucul altfel da in telescop. Ideal 205.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut. Are cineva dintre voi jante de Phaeton puse pe Touran? Am ggăsit pe net un Touran cu jantele "Champion" de 18 de pe Phaeton. Arătă destul de bine și ma gândeam sa îmi pun și eu :D

post-17538-0-08255000-1445241896_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am achizitionat recent un touran cu 7 locuri din 2012 si pentru siguranta mea as vrea sa imi iau o roata de rezerva temporara (pentru cand plec la un drum mai lung).

Ce dimensiuni recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de echiparea originala de roti/cauciucuri. La echipare originala de 14 si 15 (discuri mici) se potriveste 115/70/15. La a mea care e tot 2012 dar janta e minim 16 inchi se potriveste si 125/70/16 dar recomandat e 125/70/18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi cumpărate. Ce părere aveți?

post-17538-0-82496100-1449263585_thumb.j

post-17538-0-42208100-1449263599_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat au fost de curiozitate? Sunt superbe. Sa te plimbe cati mai multi km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos. A cerut 800 de euro pentru ele, dar una din ele este atinsa de o bordura de prietena tipului de la care le-am luat și doua dintre anvelope -cele de pe față- trebuie schimbate. Asa ca am negociat "la sange" și le-am luat cu 650.

post-17538-0-44935700-1449352071_thumb.j

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt fff frumoase. Sa ai grija la borduri ca sunt pacatoase.

Sunt curios cu cit iti creste consumul la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pt aprecieri. Asta cu consumul abia la primăvară o sa o probez. M-ar interesa acum dacă știe cineva codul de culoare de pe jantele astea "Watkins Glen"? Din cate știu parca antracit se cheamă vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!