Jump to content

Configuratie jante + anvelope


nicaro
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic in speranta de a ma lamuri in privinta configuratiei de jante + anvelope ce pot fi montate pe Touran. Din carte reiese ca jantele sunt 6J x 15 ET 47 + anvelope 195/65 R15 sau 6J x 16 ET 50 + 205/55 R16.

Daca doresc sa pun jante de 17 cred ca ar incape, dar ce dimensiune sa aiba anvelopele? de asemenea de ce indicii de greutate pt. Touran sunt asa de mari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in carte/certificat nu ai trecut jante de 17 dar vrei neaparat jante pe 17, atunci o sa ai nevoie de o vizita pe la RAR. Asta ca sa nu ai probleme ulterioare cu ITP, politie, etc.

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in carte/certificat nu ai trecut jante de 17 dar vrei neaparat jante pe 17, atunci o sa ai nevoie de o vizita pe la RAR.

Da, asta stiam, ca nu vreau sa raman fara talon, baietii sunt OK la RAR, dar ideea e ce dimensiuni? Din calculele mele, 225/45 R17 trebuie sa aiba o eroare de -0,4%, adica o sa aiba cam cu 2 rotatii mai putin pe km. Dar ce importanta au indicii de greutate, adica in talon am 95 pt R15, respectiv 94 pt R16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Conform Vivid Workshop Data sunt optionale urmatoarele dimensiuni de anvelope: 195/65 R15, 205/55 R16, 225/45 R17 si 225/40 R18. Urmeaza sa mai descopar si dimensiunile jantelor pt aceste anvelope.

Modificat de nicaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu cand am luat touran-ul , avea jante pe 17 cauciucuri de 235/45. COnform celor de la rar am voie maxim pe 16, dar nu m-am uitat in cea de la germani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform celor de la rar am voie maxim pe 16, dar nu m-am uitat in cea de la germani.

Pai masina noua la VW e fie cu jante 7J x 17 + anvelope 225/45 R 17, fie cu 6.5 J X 16 + anvelope 205/55 R 16, dar astea sunt pt noul Touran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

as vrea sa schim jantele care le am, dar nu prea gasesc de 15 cu et 47 sau 16 cu et 50.

dintre posesorii de touran, care ati schimbat jantele, ce tipuri ati pus ?

cu ce et?

as vrea un sfat, eventual exact dimensiunile care se potrivesc.

Mentionez ca vreau tot de 16 sau cel mai rau caz 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Street-Bass-Zone

Buna baieti, :salut: am facut si eu schimbul de la rotile de iarna la rotile de vara, ca tot se facu un inceput de primavara. :rr:

Anul trecut am avut rotile de vara 225/45/17" janta 7.5J x 17

post-59478-0-45703600-1300057502_thumb.j

post-59478-0-15521000-1300057577_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumoase jantele la fel ca si masina.cat mai multi km fara incidente.dar totusi nu te gandesti ca e cam mic talonul?sar putea sa simti fiecare denivelare si fiecare gaurica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata superb. Si diferenta de talon intre 215/35/19

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa mergi tiptil cu masina,garda de 35..Ai grija mare sa nu ciugulesti jantele sa nu mai zic cat te costa un cauciuc..Oricum se vad superb.. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Street-Bass-Zone

Multumesc pentru aprecieri. :icon_cheesygrin:

Dar ET 30 mi-ar face ceva probleme? sau este perfect normal pentru ca asa sunt create jantele,asa este modelul?

Am mai vazut si pe alte siteuri cand cautam jante pentru Touran pe 19", imi dadea in lista diferite modele cu ET 35, 30.

Intreb pentru ca celelalte jante pe care le-am avut aveau ET 45.

In legatura cu (garda de 35)nu ma prea ingrijoreaza, pentru ca circul mai mult in afara decat in tara.

Ceea ce urmaresc eu cu 215/35/19

post-59478-0-61619000-1300135246_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ET 30 mi-ar face ceva probleme? sau este perfect normal pentru ca asa sunt create jantele,asa este modelul?

ET 30 este distanta in mm dintre linia mediana a jantei si fata jantei (adica unde se prinde pe disc/fuzeta). Cu cat e mai mare ET, cu atat mai mare este distanta fata de componentele suspensiei. In cazul tau, 225/45/17" ET 45 si 215/35/19

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Street-Bass-Zone

claudiuxxl, da jantele pe 17" le mai am, ma pregatesc sa le vand. :icon_thumright:

nicaro mersi pentru specificatii. :beerchug:

Ma pregatesc si eu sa cumpar alte cauciucuri 225/35/19", sa vadem ce gasim. :blink:

Apropo ce anvelope imi recomandati? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

claudiuxxl, e a doua oara cand iti ascund posturile de acest fel.

Pentru astfel de mesaje/discutii exista PM!

Multumesc pentru intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Street bas eu am trecut de la cauciucuri dunlop la goodyear si sunt foartemultumit

de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat de curand niste jante orig vw si pentru cei care cauta un raspuns referitor la et - au et 45 si nu am nici o problema cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am pe masina 205/55/R16 si in talon, ca optionale, 215/45/R17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare stupida: asa-i ca pe Touran-ul meu se potrivesc jantele de pe un Golf MK5? Nu sunt cele stock, sunt pe 17, dar asta n-are importanta.

Modificat de dsalageanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut

am 4genti de passat mode wellington 205/60/15 et 37 vreau sa le pun pe touran dar original sant 195/65/15 et45 as avea probleme  sa agate in aripi la denivelari

am inteles ca sar putea pune de la et35-45 pe touran.puteti sa-mi confirmati?.

,pareri

post-58554-0-26683600-1363561848.jpg

Modificat de scotian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut flotouran

am sa le pun pe taran cu cauciucuri de 205/60/15

dupa mai multe cautari am gasit un site din de unde zice ca se pot pune cu et de la 35 pana la 40 

pun si site ptr interesati in functie de masina  www.rh-alurad.de

 

 

unchiu

merg 205/55/16,,7,5x16 et35asa da pe site verifica

Modificat de scotian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut 205/60/r16 merg fara probleme,nu stiu dc iti faci grija la 16",merg si 18"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!