Jump to content

Consum de ulei la 2.0 tdi


altea
 Share

Postare recomandată

Guest somebody

Cind mi-am luat masina, motorul de 170cp nu era disponibil din pacate... :lol: Altfel as fi luat 170+DSG. Stiam de consumul de ulei, care m-a speriat la inceput (inainte de a avea masina), dar acum e OK. Sub 3L in 61,000 km eu zic ca e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

SALUT

azi mi sa aprins si mie martorul galveb de ulei!

Am facut trasfagarasanul..adevarul ca am cam facut rally, plus autostrada pitesti talba rau ...si exact cind sa parchez masina sa aprins martorul...

miine o sa ma uit la joj ca deja este f tirziu si nu se vede bine si o sa completez! Am 9000km si sper sa nu sare de 1L de ulei ca nu am mai mult!

Va voi scrie si miine!

PS: ca toata lumea speram ca pe mine s ma anunte dupa 10 000, poate chiar sa nu ma anunte deloc..dar ce sa fac daca imi place "forja"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altfel as fi luat 170+DSG.

Intervin si eu un pic. Esti sigur ca se poate 170+DSG? Ca stiam ca exista o incompatibilitate cu motorul de 170 dar nu sunt sigur daca era in legatura cu 4Motion sau DSG (momentan e cazut site-ul VW).

Ma gandesc c-ar fi posibil caci din ce-am observat nu se monteaza DSG pe motoare cu cupluri mari (inclusiv 3.0TDI, la care se monteaza vechiul tiptronic) deci tind sa cred ca ingeniosul design cu dublu ambreiaj e mai "sensibil la cuplu".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@executron: da, se poate 170+ dsg...nu se poate 170+dsg+4motion(cel putin nu acum), in rest combinatii dintre cele 3 sunt posibile

LE: mea culpa! vezi postul #132

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dm99ro :lol:

Mmmm... ma indoiesc ca ai voie 4Motion+DSG.... Parca s-a discutat pe forumul B6.

Dar suntem deja total OT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: @execucrom :lol: : ai dreptate! dar 170+dsg se poate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: am avut eu pentru un weekend un touran 2007, adus din italia, cu 2.0 TDI 170+DSG.

Deci se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum am scris in "Post #128"

azi am verificat uleiul ..pe joja (care intre noi fi vorba este f naspa de citit fiind neagra si uleiul tot negru... si la dacie se vede mai bine) nivelul era un pic peste zona de minim.

Am completat 250ml si a ajuns f putin peste maxim!

Acum va intreb ptr cei care au mai patit-o cu martorul de ulei: ESTE normal ca sa ma anunte chiar daca nu este la minim nivelul sa ma anunte SAU numai ptr 250ml care i-am completat sa ma anunte ???? EU aseara ma asteptam ca zi sa bag cel putin 1/2 l motorina

Astept o parere, pls!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca presiunea facuta de acea mica , cantitate de ulei era indeajuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si deci exista posibilitatea ca s mi se aprinda iar??? chir daca am completat?? ca totisi 250 ml mi se pare putin ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( o sa se aprinda cand o sa se consume cei 250 ml. Deci nu peste mult timp.

LE: ca sa nu se aprinda repede incearca sa pui ulei peste zona hasurata. Daca mergi cu masina in regim de "forja" chiar se recomanda acest lucru. Atenie peste zona hasurata dar nu peste zona de maxim.

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la 0 la 30 000 a consumat mult ulei ( cam 6 bidoane)

de la 30 la 40 a consumat mai putin ( un litru) poate si pt ca am bagat metabond

in schimb azi la 40 000 s-au scurtcircuitat injectoarele si sunt si la Mamaia ...

asa ca nu va mai plangeti de ulei ( un injector e 27 de mil )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a luat 1l la 5000km in primii 30.000km? Enorm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care este motivul scurtcircuitarii injectoarelor????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ca m-am plans ca mananca ulei ...

am vazut acum ca se poate si mai rau

ulei am completat mult pe autostrada la viteze cam de 160- 200 km/h

cand se aprinde becul de ulei torn jumate de bidon si se pare ca mai merge 5000 km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare....stiu ca s-a mai discutat dar vreau daca se poate un raspuns la obiect. Masina a venit cu un abtibild Repsol. Pot doar banui ca are ulei Repsol in ea. Chiar si asa am cautat (ce-i drept sumar) dar nu am gasit in Ploiesti acest tip de ulei.

Asadar am cumparat 1 l de Castrol slx ll2 pt ca am inteles ca ar fi cel mai fain si cu norma 506.01.

Intrebarea mea este daca pot completa linistit cu acest ulei deoarece stiu ca parerile sunt impartite ca se amesteca aditivii si nu mai stiu ce.

Si ca sa fiu on -topic masina are 3900km si uleiul e la jum pe joja si era pe full cand am achizitionat-o.

Mers si talpa si normal, in general schimb unde pot cam pe la 3000.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Nu amesteca uleiul. E pacat sa te trezesti cu alte minuni prin motor de la ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continui off-topicul si-mi cer scuze!

Ce anume ar trebui sa fac ? Sa fac schimbul la 4000?

De unde pot sa stiu dc am Repsol?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pur su simplu nu poti sti ce marca e! E chiar asa dificil sa faci un schimb pentru siguranta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles....deci cei carora li s-a aprins martorul de ulei in bord pe la un nr de km sa spunem, au facut schimbul de ulei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au facut neaparat schimbul de ulei. Au completat daca a fost cazul pentru ca au stiu cu ce sa completeze. In cazul tau cum nu stii ce marca si ce vascozitate ai e ricant sa o faci dupa ureche. Mai bine schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In carte scrie ca se poate completa cu orice ulei atat timp cat respecta norma VW. Ei ..eu am luat cel mai bun adica 506.01. Si nu cred ca daca la vw scrie castrol are neaparat castrol in ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In carte scrie ca se poate completa cu orice ulei atat timp cat respecta norma VW. Ei ..eu am luat cel mai bun adica 506.01. Si nu cred ca daca la vw scrie castrol are neaparat castrol in ea!

Bai nene, esti greu de cap? Scuza-ma. Daca omu ti-a dat un sfat, tu de ce o tot tii pe a ta? La urma urmei fa cum vrei si nu mai intreba pe nimeni ce sa faci! sau o sa tot pui intrebari pana primesti raspunsul pe care il vrei tu? Nu cred ca o sa ti-l dea cineva pentru a nu risca sa dai vina pe el in caz ca patesti ceva.

Dar scuza-ma! De ce nu vrei sa faci schimbul? E prea scump sau ce? In momentul ala vei sti si tu pe viitor ce ulei ai in motor si cu ce sa completezi! Sau de ce nu il suni pe cel de la care ai luat masina, sau daca e noua de ce nu te duci la dealer sa il intrebi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( :Driver: Prietene! Daca nu ai nimic de zis vezi-ti de treaba !

Intreb pe forum ce vreau cum vreau si daca gresesc cu ceva accept o atentionare din partea unui moderator nu din partea ta mai ales cu limbajul tau de sant! Sunt sigur ca nu sunt greu de cap si am o vaga impresie ca avem si putin o alta pregatire profesionala in urma careia chiar as putea sa-mi pun un diagnostic de "greu de cap" cu parafa si acte in regula!

Asa ca dragul meu coleg forumist..nu trebuie sa-ti dau eu tie explicatii si nici sa ma justific in vreun fel tie mai ales ca-ti lipseste bunul simt cu desavarsire!

Multumesc pentru raspunsuri tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amesteca cu ce vrei... merge...dar e recomandat sa pui accelasi tip de ulei...cum se zice "ESTE BINE SA"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!