Jump to content

Consum de ulei la 2.0 tdi


altea
 Share

Postare recomandată

Ati mai pomenit ca un motor de 2.0 tdi sa consume 2.8 litri de ulei pana la prima revizie, adica pana la 15.000 km?

no offence nu mi se pare normal ca un motor in 2005 sa consume atata ulei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati mai pomenit ca un motor de 2.0 tdi sa consume 2.8 litri de ulei pana la prima revizie, adica pana la 15.000 km?

no offence nu mi se pare normal ca un motor in 2005 sa consume atata ulei .

<{POST_SNAPBACK}>

George, tine cont de niste lucruri:

1. Motoarele consuma mai mult in timpul rodajului pentru ca se ... rodeaza!

2. Motoarele diesel moderne (inclusiv TDI) au si cativa mici consumatori nativi de ulei: turbina si ccv-ul. Astea nu prea sunt pe benzinare de exemplu. Poate ccv-ul cel mult (stiu ca exista benzinare turbo dar nu sunt majoritare)

3. Motoarele PD consuma mai mult ca orice alt motor din start pentru ca au santuri in cilindru longitudinale pe unde mai scapa ulei in camera de ardere.

Astea 3 aspecte cumulate pot duce (nu obligatoriu) la 2,8 L la primii 15.000 km. Tu faci greseala de a corela strict consumul de ulei cu calitatea unui motor. Ca la calitate te refereai cand ziceai de motoarele din 2005.

La vechiile dacii consumul de ulei insemna cam un singurul lucru: uzura motor (exceptand neetanseitati exterioare etc.) Aici nu inseamna deloc asta.

Tine cont ca uleiul care ajunge in camera de ardere confera o lubricatie suplimentara care altfel ar fi lipsit si astfel e prelungita viata motorului!

Atata vreme cat consumul de ulei nu este financiar o problema si nu are motorul probleme de compresie toata discutia asta e perfect aiurea.

2,8 L ulei la 15.000 km inseamna 2,8 x 30 RON / 150 = 0,56 RON / 100km costuri ulei. Daca motorina este consumata 7,5 L / 100 km cu 1 L motorina = 3,5 RON atunci rezulta 26,25 RON care comparat cu 0,56 RON este muuuult diferit.

Sper ca fuse clar micul meu calcul.

Eu sincer mi-as face griji pentru un motor care nu consuma deloc sau prea putin ulei. Acesta va avea de suferit si isi va scurta viata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ajungem la motoare in 2 timpi acum ?

mie nu mi se pare normal ! este parerea mea si atat . adica sa pui app 2 l de ulei la 10 000 km . nici cu supernova nu am completat ulei .

inca o data , la o masina de 20 000 euro cip , sa stai sub capota sa completezi ulei ... NEVER ! ! ! mi-am luat masina sa merg cu ea nu sa o verific la lichide .

in 30 000 km cat am avut supernova am pus benzina si atat . in rest revizii la fiecare 5000-6000km . pentru ca tineam la ea :( la celelalte masini la fel .

bine 3 din 4 sunt benzinare , dar nici la opel (vectra c 2.2 DTI) nu am completat NICIODATA uleiul si are vreo 60 000 km - 61 000km .

nu va suparati pe mine , dar nu mi se pare normal .

nu ma iau aici de consturile uleiului consumat, la 20 000 euro cip masina cred ca ai bani si de ulei de bagat in motorina , ci de ideea in sine . ca motorul sa consume ulei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu ti-am explicat pe intelesul tuturor. Daca tot nu intelegi deja nu mai este vina mea. Ungerea pe sus de la motoarele in 2 timpi se realiza adaugand in combustibil ulei. Nu are nici o legatura cu TDI-urile PD moderne.

Eu inteleg ca esti benzinar convins dar asta nu inseamna ca ce nu iti place tie nu este bun. Iar va trebui sa razuiesc topicul de balarii.

Iar asta cu la o masina de 20k EUR sa stai sa completezi lichide. Pai motorina/benzina nu bagi la o masina??! Aia nu e deranj daca e sa o luam asa??!

PS: Si tine cont ca o adaugare de ulei (de la consum, nu?) va "intineri" uleiul un pic. Alt mod de a prelungi viata motorului..

Tu deja pui problema in alt plan: "Am luat masina de 20k EUR deci vreau sa nu ii fac nimic decat sa bag motorina/benzina si atat!". Eu inteleg ca unii sunt mai comozi dar deja aici e o chestiunea relativ artificiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles de ce consuma ulei , ideea mea era alta :banghead:

absolut de acord cu ultima fraza :)

i.e asta : " Tu deja pui problema in alt plan: "Am luat masina de 20k EUR deci vreau sa nu ii fac nimic decat sa bag motorina/benzina si atat!". Eu inteleg ca unii sunt mai comozi dar deja aici e o chestiunea relativ artificiala."

inca ceva , dealerul intrebat atunci cand iti vinde masian : nenea , masina asta o sa consume 2 l de ulei de la shimb la schimb ? ... ce o zice oare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) altceva nu stiu ce sa zic ... sa nu se ia moderatorii de mine ca scriu un post inutil acum :D

;) ;) :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, te contrazic putin, poate e un caz particular, dar eu aflasem cate ceva din reviste inainte de a cumpara masina, asa ca am intrebat dealerul cand am facut drive-testul cu un G52.0TDI inainte de cumparare si mi-a confirmat ca a consumat peste 1l la 10000.

Mai mult, cand am facut schimburile de ulei mi s-a spus sa nu ma mai chinui cu masuratorile dese (la 2500 km) si sa completez doar daca se aprinde becul rosu :o pt ca acest motor are ungere f. buna.

Oare chiar asa sa fie ? Ce parere aveti de aceasta atitudine (tipul era inginer nu orice mecanic din service-ul VW). :o

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....sa completez doar daca se aprinde becul rosu

<{POST_SNAPBACK}>

M-as mira sa trebuiasca adaugat ulei doar cand se aprinde becul rosu!

Eu stiu ca atunci deja trebuie sa-ti faci un drum la service ca sa vezi care-i problema.

Sau poate nu stiu eu bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cred si eu, e de bun simt, dar incerc sa-mi explic atitudinea personajului prin experienta pe care o afirma vis a vis de aceste motoare.

Cred ca voia sa spuna ca daca tot schimb uleiul la 7500, asa cum vreau eu, nu o sa am un consum mai mare de un litru pt. aceasta distanta (deci, prin extrapolare, nu mai mult de 1.5 l la 10000km) ceea ce probabil i se parea normal ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vroia sa zica becul galben ca ala rosu daca se aprinde e mai urata treaba ... Personal eu asa am facut , nu am stat sa verific uleiul niciodata cum se aprindea becul galben cum trageam pe dreapta si bagam 200-300-500ml de ulei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, mi se pare o atitudine practica dar si conservatoare.

Cred ca am sa subscriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce citisem pe aici, nu prea erau probleme serioase cu o2 (asta ma intereseaza) dar asta chiar ma face sa rad.

chiar as vrea sa vad pe cineva care opreste masina si ii spune gagicii ca trebuie sa puna ulei in motor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat putin prin alte forumuri, straine, si am gasit frecvent referiri la consumuri de aprox. 1l / 10.000 km, dar si destule persoane mentionand consumuri mai mari, unele ingijorate, dar cele mai multe nu:

http://www.uk-mkivs.net/forums/229131/ShowPost.aspx

Re: TOURAN 2.0 TDI SPORT Good choice of car, . . .

Bad points - 3 litres of oil used in 18000 miles at £11-59 per litre ( told by dealer that they do use oil at first !)I'm on longlife servicing.

http://www.uk-mkivs.net/forums/308747/ShowPost.aspx

GT TDi - oil consumption

Yesterday my oil light came on. According to the dipstick, it was empty. Fine - the car has done 5200 miles. Its just that I put 1/2 litre in one month ago. So I read the booklet and it says that the car may use 1 litre per 1000km - and more when it hot temperatures !!

Is this normal ?

Re: GT TDi - oil consumption

OK - cheers. Do give it loads of welly when warm anyway

http://www.avforums.com/forums/archive/ind...p/t-247828.html

Sheks28-09-2005, 08:43 AM

Excellent choice, I've got the 2.0 TDI.

. . . . . .

The only thing to watch is the oil consumption,

. . . . . . I've done approx 7000 miles and have used 2 litres of the stuff.

In summary, you won't regret, its a cracking car and stunning diesel engine, enjoy Sheks

Desi cred ca un consum ceva mai mare nu este o reala problema decat in cazul in care vrem sa facem un tuning race :P consider ca oricum ar mai trebui sapat dar informatiile utile apar greu si nu mai am timp ...

Las pe altii sa mai incerce. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial nu am dat atentie acestui topic pentru ca stiam de faptul ca un motor diesel in rodat, 10-15.000km, mai mananca ulei. Asta seara venind de la munte in tandem cu un sportback de 2.0 TDI, 6.000 km, ne-am oprit ca sa adauge ulei. Ok. Peste ceva timp ma suna sora mea, care are si ea sportback 2.0 TDI, sa imi spuna ca i s-a aprins becul de ulei. La ea este a doua oara, tot in aprox 6.000 km. Dupa parerea mea e ceva normal ca pana in 15.000 km sa manance ulei, oricare ar fi cantitatea. Poate ca mananca ulei ca sa protejeze alte subansambluri, cine stie ce e in adancul lui 2.0 TDI. Doar munca de ani de zile la construirea unui nou motor, unei noi tehnologii, nu este in zadar. In ceea ce priveste diselurile de 1.9, intr-adevar mancau mai putin ulei, dar si astea o faceau chiar pana in 20.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si motoarele noi de 1.9 (105cp) mananca ulei cam la fel.. deci o fi un nou approach al vag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate aceasta caracteristica de mancatoare de ulei nu mi se pare deloc dar deloc normala.

Ma manca si inca ma mai mananca raaaau de tot sa-mi schimb masina la iarna cu ori o O2 ori un passat 2.0 dar ideea de a sta cu bidonul dupa mine ma streseaza...asa ca avensis sau mondeo.., la asta mai adaugati si cei 3 respectiv 4 ani garantie totala nu 2 cu discutii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Viitorul este al companiilor care dau garantie mare la masini, indiferent ce rable de masini sunt ele. E cam misto cu garantie 4 anisori, pe bune! Ca sa nu mai vorbim de 5 anisori. Te plictisesti de masina si ea tot in garantie e! :unsure:

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.9 tdi 105 cp si chiar vineri mi s-a aprins beculetul de ulei :unsure: .Am doar 8000 de km.Intr-adevar am cam calacat-o dar de asta e masina.Am mai patit la O1 de 90 cp dar la 10 000 de km.Problema este ca uleiul de PD se gaseste mai greu decat cel de tdi obisnuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vezi ca orice dealer PoRo are ulei norma VW 50501.

In ceea ce priveste consumul, si la mine a consumat cam 1,2 l in primii 10.000 km ... si se pare ca e ceva obisnuit ... :unsure:

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vi se pare chiar asa complicat sa aveti un bidon de ulei la voi? Si sa fie PD 505.01 pe deasupra? Eu zic ca trebuie sa intelegem acesto rodaj, chiar daca valorile depasesc limitele date de producator. Si o fac doar pentru ca stilul de condus si conditiile de condus difera fata de cele in care s-au efectuat testele producatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Vlad MHL are dreptate, eu asa am facut chiar din ziua in care am cumparat masina.

Si am in permanenta un bidon in portbagaj (incape langa roata de rezerva). :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Chestia asta cu papatul de ulei am patit-o si eu in urmatoarele conditii:

Pana la 6000Km cata vreme am mers usor si foarte atent ca nu cumva sa depasesc 3000 turatii indiferent ca mergeam la drum intins s-au in oras nu a papat gram de ulei.

Ei bine dupa 6000Km cand mi-am zis ca poate sa asezat cat de cat motorul, pe autostrada spre Constanta am mers maxim cat m-a lasat limitarea computerului adica 189 - 190Km/h si aveam cam 3900 ture. Asta toata autostrada, era pe la 1 noaptea.

Cand am ajuns inapoi in Bucuresti si am verificat uleiul Surprize Surprize, papase cam 300g, ceea ce ma inclina spre concluzia ca daca ii dai talpa trebuie sa ai cel putin 1L de ulei in masina.

PS Precizez faptul ca am verificat uleiul inainte sa plec spre Constanta.

andREI: Offtopic dar nu vreau sa creezi confuzii (tie sau altora) : TDI-urile nu au nici un fel de limitare a vitezei prin soft. Singura limita este puterea efectiv generata de motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai alergat toata autostrada cu viteza mentionata plus faptul ca masina nu are inca un rulaj prea mare, si ti-a consumat aprox. 300 g de ulei, eu zic ca esti bine.

Gandeste-te numai la fenomenele fizice ce au loc in acel motor la 190 km/h.Una e uzura la 120-140 km/h si alta e la viteza masina, adica 190km/h aici de fata.Plus faptul ca nu ai inca decat 6000-7000 km deci ceea ce ai indicat tu la consum de ulei este mai mult decat rezonabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

1.2 l la 10.000 e ok. La mine e mult mai mult de atat. Cand am lansat subiectul consumasem cam 2.8 l la 15.000. Era o aproximare. Vreau sa va spun ca la 15.000 am facut revizia si am asteptat pana la 20.000 sa vad ce se intampla. N-am tras deloc joja! La 20.000 am verificat si lipsea bine de tot! Am pus cam 1.2 litri. Deci atentie: 1.2 litri la 5.000 km. Ma ia panica! In ritmul asta trec de 3.5 litri la 15.000! Si nu curge pe nicaieri! Azi m-a pus naiba sa verific iar. Iar lipseste binisor. Cred ca vreo 300 - 400 gr. Si are 21.500 KM.

Vreau sa inteleaga toti care citesc ca nu ma intereseaza ABSOLUT DELOC cat costa uleiul pe care il adaug! Sunt insa ingrijorat sa nu fie o problema grava! Desi vreau sa zic ca masina merge bine de tot. Iar motorina consuma cam 8/100, media.

Ma framanta un gand: masina a fost alergata din prima zi! Nici macar 100 km de rodaj! De fapt de la dealer si pana acasa am mers chiar si cu 190 km/h. Credeti ca are vreo importanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!