Jump to content

Touran - Suspensie, arcuri, pachet drumuri grele


dannyb
 Share

Postare recomandată

Eu stiu ca sunt mai lungi si banuiesc ca si mai tari. Si eu vreau sa le pun doar pe spate ca pe fata e ok. Nu stiu diferentele de suspensie dintre golf si touran dar cel mai bine e daca ai putea sa faci o proba, adica vorbeste cu mecanicul sa testezi arcurile pe masina înainte sa dai banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la crossul meu, fabricat la finalul lui 2011, am pe arcurile fata 4 buline portocalii, iar pe arcurile spate prima bulina rosie, urmata de 3 portocalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi fain, insemna ca nu sunt de cross, sunt de touran simplu, eu am pe arcurile din spate 3 buline, rosu- verde - galben. pe fata nu mai tin minte ca le-am montat deja dar ma uit maine. oricum difera culorile si intre marci, la skoda O2  desi sunt identice ca astea de touran au 5 dungi albastre pe arcul fata si aceeasi distanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze cu fata si spatele:

post-26713-0-90658200-1403726470_thumb.j

post-26713-0-59459500-1403726489_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le- am montat vineri , si pana acum sunt super incantat. am langa mine o skoda octavia 2 la fel de inaltata ca si golful meu acum, deci merg sigur de pe touran pe skoda O 2 si G5. probabil si pe jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Stie cineva codurile pentru arcurile spate,pachet drumuri grele? Cel de pe dreapta spate mi-a pocnit(masina goala,in parcare,10 km/h) si ma intereseaza daca este necesar sa le schimb pe amandoua,daca cel bun nu este "calcat".

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa schimbul arcurilor si a flanselor amortizor pe spate e necesara refacerea geometriei rotilor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur e s refaci geometria.

Din ce stiu eu, da, trebuie refacuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate nu ai ce geometrie sa faci. Aceasta se face doar pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba se regleaza si pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze atunci, ma gandeam ca e ca la golf 4 unde nu ai ce regla.

Daca se regleaza atunci e recomandat sa faci geometria. Asta sa nu ai pbme pe viitor.

Teoretic nu ar trebui sa ai pbme insa asta doar daca noile piese au calcat perfect pe locul vechilor.

Eu vb din experienta unde la interventia pe puntea fata ce-i drept, dupa schimbatul atat a flanselor cat si a amortizoarelor nu s-a dereglat nimic.

Dar repet, decat sa te trezesti cu pbme dupa un anumit nr de km, mai bine previi si faci geometria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglarea geometriei rotilor este o operatie obligatorie dupa orice modificare a sistemului de rulare sau suspensie, pentru a diminua/anula orice uzura anormala.

Daca tot ai facut schimbul de suspensie pe puntea spate impartaseste si cu noi exact ce ai schimbat si cum a iesit operatiunea.

Modificat de fburaga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi am schimbat arcurile ai flansele de la amortizor deoarece arcul stanga avea prima spira rupta si am zis ca daca tot trebuie schimbat sa.l schimb si pe cel dreapta. Iar flansele le.am schombat deoarece erau foarte uzate si aveam o bataie destul de urata in interior. Inca nu am luat masina de la service deoarece a primit si o vopsire integrala. Deci pareri inca nu am . Dar revin dupa ce o sa o ridic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este mai necesar sa faci nici o geometrie pentru schimb arc+amortizor spate touran.De poate mai mult 100 lei pune motorina and enjoy your car.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si la G V (A3, Yeti si Octavia) nu se impune reglare de geometrie la schimbul pe care l-ai facut, deci foloseste banii in alta directie. Insa daca ruptura s-a datorat unui soc puternic atunci nu exclud probleme la brat si/sau cadru care pot sa reiasa dupa o verificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aş vrea să disconsider sfaturile colegilor de forum, dar acesta reglare este obligatoriE când faci la schimbul pieselor amintite la OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca tto se discuta, intreb si eu sa nu mor prost.

La Touran pe puntea spate suspensia e independenta?

Si daca da, ce anume trebuie reglata sa ai directia dreapta?

Pt ca, avand in minte suspensia adevarat mai simpla de la golf 4, pot schimba orice vreau eu si nu se impune o astfel de operatie pt ca nu ai ce regla.

Intradevar, poti face operatia sa fii sigur ca nu e stramba in urma unui soc insa repet, in urma schimbului arcurilor, a flanselor pe puntea spate nu are ce sa se deregleze astfel incat sa necesite reglaj.

 

Lamuriti-ma si pe mine pt ca sigur il intereseaza si pe initiatorul topicului.

Macar sa stie ce sa le spuna mecanicilor sa verifice, sa nu de-a banii degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puntea spate are directia semi-independenta, se pot regla ungiurile de convergenta individuala (dreapta, stanga), si unghiul de fuga.

Teoretic, la schimbul de amortizoare si flanse se interpun schimbari doar la unghiul de cadere, care nu este reglabil pe puntea spate. Dar din experienta va spun ca se pot schimba valorile si la unghiul de fuga sau convergenta, iar acestea sa iasa in parametri. In timp va poate provoca uzuri anormale la anvelope, alte uzuri mecanice fiind putin probabile. Dar numai pentru a proteja doua anvelopele ar trebui sa va asigurati ca e totul OK. Patru anvelope pe "16 pentru Touran costa in medie 1600 lei, deci pentru doua din ele valoarea este de 800 lei, si aceatea ar trebui sa poata rula cel putin 3 sezoane, dar daca unghiurile de fuga si/sau convergenta nu sunt in parametrii specificati de OEM aceste anvelope cu siguranta nu vor "duce" mai mult de doua sezoane, daca le "duce" si pe alea doua, ceea ce poate semnifica o investitie proasta.

Recomadarea de a face cel putin diagnoza sistemului de directie - poti cere la un service sa iti faca doar "citirea unghiurilor", fara a regla nimic - dupa acest schimb va poate scuti de achizitia de noi anvelope inainte de un termen realist in ceea ce priveste uzura normala a acestora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Touran nu are punte spate semi-independenta, ci suspensie 4-link independenta. 

La schimbarea amortizoarelor spate nu este necesara verificarea geometriei rotilor. VW nu are o astfel de procedura la schimbarea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Multi-Link Rear Suspension

The multi-link rear suspension is a new construction and is featured, for example, on the Volkswagen Touran and Golf. In the case of this multi-link rear suspension, three transverse and one longitudinal link per wheel, each absorb different forces. This means that longitudinal and transverse dynamics can be configured precisely and almost independently of each other, and that maximum directional stability and comfort can be achieved. Only small modifications need to be made to the structure of the multi-link rear suspension for it to be suitable for use on front-wheel-drive models as well as four-wheel-drive vehicles."

Datorita dezvoltarii acestui tip de punte metodele de reglarea/aducere in parametri a unghiurilor sunt mai facile, dar acestea NU SUNT IN TOTALITATE INDEPENDENTE, conform celor care au dezvoltat ansamblul amintit mai sus. Lasand la o parte parerile individuale, fiecare este liber sa procedeze cum doreste, eu am vrut doar sa subliniez ca este posibil ca in timp sa apara o uzura la anvelope.

Modificat de fburaga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu faci niste confuzii mari si o tii una si buna pe a ta.

Nu exista punte la platforma comuna a Touran-ului. Aceasta se numeste suspensie independenta, pentru ca cea de pe dreapta nu are legatura cu cea de pe stanga. Punte semindependenta era la Golf 1-4 sau Passat B4/B5 fara 4Motion, unde o punte face legatura intre roata dreapta si cea stanga. Aia e punte. Ce punte ai vazut tu la Touran?

Cuvantul "independenta" din "suspensie independenta" denota ca suspensia unei roti este independenta de suspensia celeilalte roti, de pe aceeasi AXA (nu punte). In citatul tau se vorbeste despre cu totul altceva...

 

Revenind la intrebarea colegului: 

Schimbarea unui amortizor nu afecteaza geometria rotilor spate. Chiar daca ai pune arcuri si amortizoare facute de tine, custom, mai inalte cu juma'de metru si tot nu ar fi nevoie de refacerea geometriei. Arcurile si amortizoarele (mai mult arcurile decat amortizoarele) modifica pozitia caroseriei fata de sol, nu a rotii.

 

Extreme: schimbarea este foarte simpla. Se desface doar capitonajul rotii spate, dupa care sunt 4 suruburi de desfacut.

Atentie, suruburile trebuie schimbate deoarece sunt cu autoblocare. Unii le dau cu adeziv autobl;ocant inainte de remontare, dar eu le-am schimbat de fiecare data, cum zice cartea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Extreme, dacă ai terminat operaţia te rog sa ne împărtăşeşti detaliile, de curând şi mie m-i s-a rupt o bucată din prima spira la arcul spate stânga şi mă gândesc să le schim pe amândouă. Eventual dacă simţi o îmbunătăţire la interior după schimbarea flanselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.

Am aceeasi problema cu arcul dreapta spate,s-a rupt prima spira.

Are cineva codurile arcurilor pentru pachetul "drumuri grele"?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca este un topic in care sunt scrise codurile arcurilor pentru pachet drumuri grele. Am sa mut si acest topic acolo ca se discuta despre aceeași treabă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!