Jump to content

Touran - Suspensie, arcuri, pachet drumuri grele


dannyb
 Share

Postare recomandată

este cineva din zona Roman care poate realiza o inaltare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu am avut acelasi gand, dar am ajuns la concluzia ca de fapt imi trebuiau arcuri noi. Am montat arcuri noi, after market, dar diferenta de tinuta si garda la sol este vizibila. Parerea mea este sa nu puneti "inaltatoare". Daca ai ghinionul si-ti sare arcu` din oala? Fiecare cum crede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

claken

si eu miam luat arcuri noi pe spate si au fost ok pana am facut cateva drumuri de vreo 800km incarcat dupa care am avut surpriza sa constat ca le am pus degeaba au ajuns la fel de moi ca si arcurile vechi

de acea am pus inaltatoare sub arcuri si sa sti ca nu sar arcurile afara. Daca nu au sarit la .daci

Le am puse de cam 1,5 ani si sant ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!Vreau sa-mi explicati de ce este asa de rigida suspensia la Touran!Va intreb pentru ca am circulat si cu alte masini fabricate de acelasi concern(vw audi) si noi,Touranistii, suntem varza la capitolul lansaj, sau efectul de barca,nu stiu cum sa ma exprim! "Zdrong" prin orice fel de groapa de zici ca telescoapele chiar nu mai lucreaza. Bineinteles ca m-am cheltuit si mi-am facut testul la suspensie si mi-au iesit coeficiente de uzura la toate cele 4 roti intre 5 si 10 la suta, la o masina de 8 ani vechime si 225000 de kilometri.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cross touranul e si mai rgid!....si mai vine si cu jante de 17 toli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e el exact cum ai spus tu ca si o barca.Are multe parti negative dar per ansamblu e o masina ok daca o intreti si te multutmesti cu ce ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

 

Acum ma aflu si eu in aceeasi situatie si vreau sa inalt spatele la VW Touran si am vazut solutia ta, insa vreau doar citeva lamuriri daca ma poti ajuta (am atasat 3 poze - ca sa ne intelegem mai bine)

 

Am gasit de la Opel Vectra '93 tampoanele de la arcurile fata din partea superioara dar sunt 2 piese + o saiba mare (care oricum presupun ca nu conteaza doar asa am gasit setul la dezmembrari)

 

-piesele mari sunt: o piesa conica metalica si alta e din cauciuc (cum se vede in prima poza)

 

Vreau sa stiu daca este ceea ce trebuie aici si apoi care dintre ele trebuie puse ?

Doar piesa metalica-conica (din poza 2) sau doar tamponul de cauciuc (din poza 3) sau ambele ?

 

Iti multumesc mult si te rog daca poti sa-mi raspunzi caci acum trebuie sa schimb si amortizoarele spate si daca tot duc masina la mecanic as vrea sa rezolv si treaba aceasta !

 

post-123062-0-45976100-1372752819_thumb.

post-123062-0-94666400-1372752822_thumb.

post-123062-0-70489400-1372752827_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Folosesti tamponu din prima poza asa cum am vorbit la telf

sper sa fi multumit dupa montare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Folosesti tamponu din prima poza asa cum am vorbit la telf

sper sa fi multumit dupa montare

 

pune te rog ceva poze cu touranul tau

vreau sa vad cum arata inaltat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare...si eu as vrea sa vad cum arata Touran-ul lui @scotian.

P.S. mai am o intebare: daca se pune acel tampon nu afecteaza cursa amortizorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut 

cursa amortizorului nu este afectata isi face treaba ca inainte.

va pun si poze  cu taranul meu

post-58554-0-62486900-1376816221_thumb.j

post-58554-0-93394300-1376816275_thumb.j

post-58554-0-34807400-1376816292_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Asa arata Touran-ul meu,sau poate o idee mai inaltat,dar din fabrica.

Cred ca am pachetul "drumuri grele".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare. As vrea sa imi schimb amortizoarele si arcurile si nu stiu ce sa aleg intre Sachs si KYB. Am auzit multa lume foarte multumita de cele japoneze. Eu in principal as vrea ceva care sa elimine din rigiditatea Touranului, sa fie mai confortabil pentru pasageri (cat mai putine zdruncinaturi, zguduieli, scuturaturi). Voi ce parere aveti? A folosit cineva KYB pe Touran? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei ceva care sa fie si sport si street confortable ar fi interesant Koni FSD - este kit pt touran (eu vanez asa ceva pt masina mea - in teste e grozav sistemul - cu arcuri potrivite).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poza cu elementele de suspensie atasate, vedeti ca reperul 35 (pivot spate) s-a schimbat. Daca cereti pe ala e bine sa va asigurati ca e piesa ca vine fix cum e in poza, adica cu doi pivoti. Modelul nou vine cu un singur pivot si un surub care se cumpara separat.

Si daca suspensia zdrangane puternic, poate e bine sa veirificati bucsele de la bascule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna Seara tuturor , in primul rand felicitari pentru acest forum , masina mea este un VW Touran , 1,9 , TDI , 105 CP , 2005 , cod motor BKC , Transmisie manuala 6 trepte ; Problema mea este legata de suspensia spate , mai exact , daca cobor o bordura , sau dau intr-o groapa , se aude pe spate ca si cum roata/rotile ( mai mult stanga ) cade ca din pom , sa fie oare bucsele de la bascula sau amortizoarele sunt duse ? As aprecia raspunsul vostru pentru faptul ca sunt stabilit in afara Romaniei ( nu o spun ca pe o lauda , si nu stiu daca pot spune numele tarii) si aici unde sunt pot cumpara piese de calitate , originale la pret avantajos si sa le schimb singur , insa in momentul in care trebuie sa merg la un service cam orice consultatie costa destul de piperat , cu ce imi recomandati sa incep ? S-a mai intamplat cuiva ?

 

P.S. Imi cer scuze daca nu am postat gresit , este prima mea postare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa.verifici flansa amortizorului ca nu cumva sa fie deteriorata pentru ca si eu aveam o bataie pe spate dreapta , am schimbat amortizoarele , iar zgomotul era in continuare prezent asa ca am schimbat acea flansa si acum totul e ok.Daca ai posibilitatea sa faci si un test de amortizoare ar fi si mai bine ca sa nu ai surprize mai mari si sa fie chiar de la amortizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK , dar unde vine acea flansa , ca pe spate eu nu am vazut nici-o flansa , sau nu inteleg la ce te referi , Multumesc de raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate amortizorul se prinde in partea de sus de caroserie prin intermediul unei piese de aluminiu numita flansa.Acea piesa are la interior un fel de bucsa de cauciuc care se uzeaza cu timpul si necesita inlocuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , am sa verific , ar fi bine sa fie de acolo , m-am uitat si sunt ieftine pe febi , Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut. are cineva un touran cross ca sa imi spuna ca cod de culori au arcurile spate? sau si mai bine un cod OEM. mersi fain. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel pe prima pagina a acestui topic ai ceva coduri . Încearcă si vezi. Stiu ca le aveam si eu undeva ca ma batea gandul sa pun pe spate arcuri de cross touran dar v3zi ca sunt mai lungi si daca tin minte mai groase cu 1 cm. Daca ai posibilitatea la un mecanic cu Etka poti sa compari cu el si ai sa vezi diferențele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Floturan

diferenta la grosimea spirei este de 3mm la lungime sant egale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre suspensie reglabila pentru  touran se stie ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma intereseaza neaparat grosimea spirei cat lungimea arcurilor, sa nu fie fata mai inalta ca spatele sau invers, daca se folosesc arcuri de touran combinate cu arcuri de touran cross. se pare ca arcurile si amortizoarele la toate t1-t3 sunt identice, posibil la modelul cross sa existe doar un fel de distantier care sa ridice garda la sol cu acei 12 mm.

eu veau sa le montez pe un golf V.

:)

Modificat de ondin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!