Jump to content

Retrofit Climatic de Golf 6 pe Golf 5


Radu Marcel
 Share

Postare recomandată

Salut

asa cum spune si titlul, as vrea sa pun/adaptez comanda de Climatic model golf 6 pe masina mea (Golf 5). Masina mea este dotata cu climatic si singurul lucru care ma deranjaza este aspectul, iar sa adaptez climatronicul este prea mare bataie de cap si costisitor, si nici nu sunt adeptul demontarii masinii. Un coleg de pe forum mi-a dat ideea asta...si cred ca s-ar putea adapta, avand in vedere comenzile care sunt aceleasi, iar rama este cea de pe Jetta 2010.post-14295-0-79054900-1294086496_thumb.j...

stie cineva despre acest lucru daca se poate si cat costa? :)

maine poate am timp si ma duc la Porsche sa ma interesez cat costa si daca isi pastreaza aceasi platforma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Problema e ca din cate vad eu ce ai pus in poza nu e climatronic ci e aer conditionat climatic, adica dowgrade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totodata ridic intrebarea: ce faci cu incalzirea din scaune? La modelul vechi sunt 5 trepte aici sunt doar 3 pozitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am incalzire in scaune...asa ca nu ma deranjeaza asta...pot comanda unul fara functia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamurire:colegul are masina din state,unde nu au climatronic...vrea un climatic de golf 6 ca sa schimbe pe cel de golf 5.este un up grade fara discutie,macar vizual.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sti spaniola roagate sa stie engleza.Am vazut ca da explicati pe acolo ce si cum face.

Modificat de S!mpL3 M3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca vinde colegu pe forum cu 160euro link

Vezi cat e si la reprezentanta si tragi tu concluziile.

Oricum e un must, arata super bine in combinatie cu RCD510-le tau. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de info si am sa il sun sa vad daca se poate pune la mine, avand in vederea ca eu au Climatic si nu Climatronic....

da..cred ca ar schimba aspectul :)

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am sunat la PBN sa intreb daca se poate adapta si cat ar costa...iar ei prin vocea unei "domnisoare de la info" mi-au raspuns ca nu se poate pune climaticul de la golf 6 pe golf 5 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu te-ai uitat la filmuletul postat de mine.Daca nu au instructiuni cum se face iti dai seama ca zic ca nu se poate.Se poate si filmuletul este dovada vie dar numai sa gasesti pe cineva cu rabdare si care se pricepe de pe forum.Este un baiat iulian pe forum care se pricepe si cred ca te-ar rezolva daca nu gasesti pe nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S!mpL3 M3 merci.

M-am uitat pe filmulet si eu chiar cred ca se poate in ciuda unor informatii mai putin pozitive...stii este o vb si zice "cu cat stii mai multe cu atat iti dai seama ca nu stii nimic":) pe topic-ul unde imi prezint masina (GTI USA) un coleg de pe forum mi-a dat un link din germania in care (tot un forum) baietii de acolo prezinta cele doua comenzi si zic ei ca nu prea merge...dar din cate am vazut eu, comanda de pe golf 6 pastreaza aceleasi coduri pt comenzi cum sunt la golf 5 si in plus mai face si alte lucruri... mi-ar fi bun colegul de care imi ziceai, sa ma lamureasca...daca ai un nick/contact de al lui m-ai ajuta tare

forumul de care ziceam mai sus : www.motor-talk.de/forum/climatic-bedienteil-von-golf-6-in-5-moeglich-t2359928.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai reusit sa schimbi? as fi si eu interesat ,te rog sa ne tii la curent daca mai gasesti informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. deocamdata nu am gasit unul second si nou inca nu stiu un pret cei de la PBN

daca aveti un link...ceva ...unde se vinde asa ceva, va rog sa mi-l dati si mie

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe forum avea nick-ul iulian gto sau ceva in genu asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult:)

chiar nu gaseam si vb cu cineva in germania sa imi caute...nu am dat ebay germania si numai sua..

maine il comand

sunt dotor cu o cinste ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ceva noutati ? Ai reusit sa faci modificarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

mi-a venit piesa, am si montat-o si pot sa va spun ca functioneaza in procent de 90%...pe topicul unde mi-am prezentat masina am pus mai multe explicatii..

multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

In sfarsit am gasit topic-ul :D

Vreau sa schimb climatronicul de golf 5 cu unul de golf 6. Am un golf 5 din 2009. Din fabrica nu am incalzire in scaune, dar mai tarziu cu siguranta voi dori sa imi montez. Ideea e:OEM sau AM, va merge cuplat la climatronicul nou incalzirea scaune daca imi iau de acum modelul care are asa ceva?

Exista vreo diferenta intre cele date jos de pe masini cu senzor temperatura habitaclu si cele fara? Daca eu nu am temp hab, trebuie sa schimb ceva la una care vine de pe o masina cu senzor? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune de G6 cu incalzire in scaune. daca nu ai senzor de calitate poti sa-l pui ulterior sau NU. daca nu e pus , nu influenteaza.

iar pernele de incalzire Am se pot lega sa functioneze ca cele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Al. Abia acum am vazut mesajul. Am luat azi modulul cu pricina si i-am facut proba.merge fara probleme, fara modificari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

As vrea sa imi pun si eu modelul climatic de G6 la G5 meu cum a facu Radu Marcel.

 

Este posibil? ce nu ar putea functiona?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca il pui fara alte modificari, nu o sa functioneze directionarea voletilor - unde sa directioneze aerul... sus, jos, centru.... pt asta, trebuie sa reglezi din cablul care o sa iti ramana separat - nu se poate conecta la unitatea noua, intrucat comanda acesteia se realizeaza full electric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ar fi optiunile de redirectionare a aerului fara sa reglez din cablu? daca exista aceste optiuni :)

 

Ce propui din acest punct de vedere daca mi-as monta acea consola?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!