Jump to content

Exista probleme la motorul de 2.0 tdi?


Wayne
 Share

Postare recomandată

King iti recomand sa mergi pe CR de 170! Detin pe un b6 din 2009 si e super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La intrebarea asta cred ca multi ar spune sa mergi pe un CR, sincer si eu cred ca merita un CR. Dar citind pe aici comentariile colegilor, cel putin motoarele dupa iunie 2008 si mai ales cele de 170 de cai, care ar trebui sa fie CR, dupa spusele colegului DosarPenal, sunt mult mai ok si cu mai putine probleme.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, va multumesc pentru raspunsuri.

Am inteles ca CR-urile au codurile de motoare formate din 4 litere, fata de 3 ale PD-urilor. O sa incerc sa aflu daca motorul de pe acel Freetrack este CR. Fiind inmatriculat in decembrie 2008, sunt sanse 50-50 sa fie CR. :) Totusi, nu imi este foarte clar daca aceste CR-uri au scapat de problemele la injectoare / volant / chiulasa sau doar se manifesta mai rar.

(P.S.: nu inteleg de ce cateva litere imi sunt automat scoase din unele cuvinte)

Modificat de kingpig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Despre Altea este vorba? Mai mult ca sigur este echipata cu 2.0TDI BMN care vine si pe RS-uri din cate imi aduc eu aminte si are si DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Razvan, Da, Altea Freetrack (4x4). M-ai ajutat sa-mi usurez alegerea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand mi-am luat un 2.0 CR DSG - CBBB, si ma intreb:

este normal un consum de peste 14% in Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si cum mergi. La drumuri scurte in aglomeratie e posibil. Alt fel nu e ok.

CR este mai economic decat PD. Eu am PD cu turbina mai mare si resoftata undeva la 200 cp, cu DSG si nu imi ia atat nici iarna pe zapada mare. Doar cand ma joc si merg tare prin oras, cu talpa multa, se poate apropia de 14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mers normal, de la Basarab pana la aleea circului si inapoi.. Daca merg mai agresiv, sub 16 nu vad..

Consumul mediu pe 2 (in jur de 2k km) este peste 8, in conditia in care merg la targoviste in fiecare weekend.

Noaptea, doar cu semafoare, fara trafic - scade pe la 11-12.

Am si Bora, 1.9 PD, 4motion, 6 trepte, resoftata la 130cp, de la 101, dar cel mai mare consum vazut de ea a fost 11-12 in bucuresti iarna.

Sunt cam nedumerit in privinta consumului asta.. Adica am luat diesel pentru ca e mai economic (fac multi km anual), dar ma trezesc cu consum de 2.0TfSI - pe care chiar mi l-as fi dorit cu adevarat.

Modificat de iculux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11-12 noaptea este foarte mult. Mai normal era 7-8

peste 14 ziua este la fel mult. Un 11 in aglomeratie mare e normal. Chiar si un 12. Dar peste 14 ca medie nu e ok.

Ai incercat o diagnoza, ceva?

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut 2 teste pana acum.. dar nici-unul cu rezultate ingrijoratoare, ma bate gandul sa o duc la o reprezentanta.. nici nu stiu ce sa fac..

Initial ma gandeam ca poate e normal, motor mai mare, mai potent.. dar citind thread-ul asta m-am cam ingrijorat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E imens consumul asta pentru CR.

Eu am in Bucuresti consumuri intre 7 si 11 (daca e foarte aglomerat) si am PD care e mai gurmand un pic.

Masina e noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iculux: am EXACT aceeasi problema cu consumul mare si eu, pe Passat-ul de 170 cai (tot cu DSG6, insa motor PD). Dar atat de exact, incat parca am scris eu consumurile tale... :) Inca NU i-am dat de cap! La diagnoza nu apar erori sau valori iesite din parametri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 tdi 170cp+DSG=consum maricel, chiar daca e CR, asta am observat si eu la masina mea.

la mine deranjant este consumul la viteza mai mare acolo la 140km/h am 10%, la 120km/h consum de 8%. Sa fie de la anvelope? am 245 latime si fata si spate.

in oras e mai bine, intre 8 si 12%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e normal sa ai consum de 10 la 140 km/h oricat de "2.0 170+DSG" ar fi. Pana si mie imi ia 8 la viteza aia (e adevarat, cu consumatorii opriti). In schimb in oras am consum 10 daca merg duminica la 3 noaptea (stopuri pe intermitent si nimeni pe strada). Cu anvelope 235/40 R18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa mentionez.. si eu am aceleasi anvelope.. deci probabil de asta se leaga consumul nostru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu consumul ramane marit si iarna, cand pun roti 205/55 R16... La tine cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 tdi 170cp+DSG=consum maricel, chiar daca e CR, asta am observat si eu la masina mea.

la mine deranjant este consumul la viteza mai mare acolo la 140km/h am 10%, la 120km/h consum de 8%. Sa fie de la anvelope? am 245 latime si fata si spate.

in oras e mai bine, intre 8 si 12%...

Am uitat sa mentionez.. si eu am aceleasi anvelope.. deci probabil de asta se leaga consumul nostru...

Mi se pare foarte mare diferenta de consum intre cele doua motoare, al meu, tot CR dar 140 de cai, care la 140 km/h am consum de 4-5%, pe anvelope de 225, iar diferenta de cauciuc pana la 245 nu justifica diferenta imensa de consum, zic eu. Media generala calculata pe ultimii 800 km este de 6, cam 50 - 50 raportul de km parcursi, iar prin oras mai mult drumuri scurte care mi-ar ridica consumul in mod normal.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 140km/h cu anvelope 225/... nu ai cum sa ai consum de 4-5%, asta ar insemna ca la 120km/h sa ai 3-4%, la 100km/h sa ai 2-3%....si asa mai departe.

mai testeaza, apoi asteptam un raspuns. vezi si consumul real, plin-plin, poate acel consum de 6 pe ultimii 800km este real 6,6%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare atat de plauzibil consumul de 10% la 140km/h.

Sper ca nu e offtopic, dar eu am in jur de 6% la 140km/h, cu 225/45/17, si asta cu un motor mai mic si mai vechi..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 140km/h crosstouranul pierde prin prisma cx-ului de 0,34 si sectiunii frontale de peste 2,5mp...,

apoi 1,9tdi e mai econom, DSG-ul consuma cam 0,5l/100km in plus fata de manuala, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu e. Alea care vor fi cu 8 viteze vor fi ami economice....

Cel putin in afara, sigur nu e, se poate observa din diferenta la turometru in ultima viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa schimbarea injectoarelor buclucase, ce probleme mai poate face un BKP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiulasa,anumite coduri au avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Doresc si eu sa achizitionez o skoda octavia 1.9 tdi sau 2.0 TDI cod motor BKD din 2008. Din ce am cautat pe internet nu pare sa aiba problemele de la motorul BKP de pe passat. Ce parere aveti ? Stiti cumva pe cineva sa fi avut probleme cu injectoarele la masina aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!