Jump to content

Exista probleme la motorul de 2.0 tdi?


Wayne
 Share

Postare recomandată

Golf 5 variant, motor BMM 2.0 TDI 103 KW cu DPF, fabricat decembrie 2007. Pana acum (145.000 km) a fost schimbata bujia cilindrului 3 de 2 ori (o data de neamt si o data de mine) din cauza unei erori pe tester, senzorul de presiune diferential de pe DPF (de catre mine) si un cilindru de la hayon (de catre neamt). In rest nu au fost probleme. I-am facut si distributia la 140.000 km (chiar daca nu era necesar conform manualului de service) iar curelele aratau foarte bine, doar un pic uzate (comparativ cu cealalta masina pe care am avut-o, nu fac antireclama, care la 40.000 km avea cureaua de la auxiliare pe jumatate rupta).

Forumul m-a ajutat sa-mi dau seama ca nu am decat 8 valve (doar un arbore cu came, chestie care ajuta la fiabilitate) si injectia Bosch. Multumesc pentru informatii.

Sunt super-multumit de motor, nu papa ulei, turbina fasaie frumos cand trece de 1700 de ture si te baga in scaun. Sper sa nu fie probleme pe viitor.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. as vrea sa achizitionez un Golf 5 din septembrie 2004 2.0 tdi 140 d cai (masina este a unui prieten) am omis sa ma uit la codul motorului si cel de al chiulasa presupun ca este un BKD sa ma astept la vreo ploblema cu ea pe viitor el nu a schimbat nimic la ea pana acuma.Masina are sub 100.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sal sunt nou pe forum

am si eu cateva dubi in privinta noului passat .

in momentul de fata conduc un passat 1.9 tdi 130 cp din 03 sunt foarte multumit .

masina pe care vreau sa o cumpar este VOLKSWAGEN Passat 2.0 TDI 140cv DPF Advance din dec 06 ,cu 95 de mii la bord .carte servis si toate cele ...

inca nu stiu codul ca sa pot lua inca o decizie..asa ca as vrea parerile voastre ,ce credeti merita ...

eu am o impresie foarte buna despre vw dar ramane cu un mic dubiu mersi frums...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trist dar adevarat...B6-le nu-i ca B5-ul. Acum, poate ai noroc si s-a schimbat tot ce era de schimbat la el....injectoare, pompa de motorina......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spui ca e 2.0 tdi 140 cp cu DPF, probabil este motor BMP.

Are injectoare Bosh, deci e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina se afla in spania si o cumpar de la firma autorizata cu o garantie de 1an (in schimbul sumei de 300e).maine dimineata am sa o vad

ati putea sa ami dati si mie cateva sfaturi inainte da a lua o decizie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sa nu aiba probleme cu volant ( sa nu vibreze, sa nu tremure), sa nu scoata fum, mergi in a I-a sau a II-a la 2000-2500 constant si vezi sa nu aiba intreruperi, sa nu aiba joc la directie, sa nu cloncane, antigelul sa fie curat..daca e ok, o poti lua. Mai treci prin topicul cu passat b6. O sa vezi cam ce probleme predomina la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 5 variant, motor BMM 2.0 TDI 103 KW cu DPF, fabricat decembrie 2007. Pana acum (145.000 km) a fost schimbata bujia cilindrului 3 de 2 ori (o data de neamt si o data de mine) din cauza unei erori pe tester, senzorul de presiune diferential de pe DPF (de catre mine) si un cilindru de la hayon (de catre neamt). In rest nu au fost probleme. I-am facut si distributia la 140.000 km (chiar daca nu era necesar conform manualului de service) iar curelele aratau foarte bine, doar un pic uzate (comparativ cu cealalta masina pe care am avut-o, nu fac antireclama, care la 40.000 km avea cureaua de la auxiliare pe jumatate rupta).

Forumul m-a ajutat sa-mi dau seama ca nu am decat 8 valve (doar un arbore cu came, chestie care ajuta la fiabilitate) si injectia Bosch. Multumesc pentru informatii.

Sunt super-multumit de motor, nu papa ulei, turbina fasaie frumos cand trece de 1700 de ture si te baga in scaun. Sper sa nu fie probleme pe viitor.

Numai bine

Masina din semnatura,BMM cu DPF, actualmente 206000 km, am impartit costurile cu nemtii: ei o bujie-eu o bujie, ei o distributie-eu o volant, ei senzor diferenta de presiune-eu un burduf planetara . Atat, fara sa socotim lichid de frana, placute, ulei cutie.

Masina trage bine, nu consuma ulei, nu scoate fum, nu trepideaza. Consider ca este un motor reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ... am vazut ca VW tau e tot din 2008. Si eu am avut probleme recent cu turbina. Nu stiu exact ce sa intamplat pentru ca acum 2 ore am observat in timp ce veneam spre casa. Eram in mers si dintr-o data am observat ca numai trage. Nu inteleg din ce motiv a picat sper insa sa nu fie prea grav. Mi sa aprins si martorul de la motor dar chiar nu stiu ce sa zic despre el. Eu la 2.0 TDI nu am avut nici o problema pana acum adica la 126000 km in care a luat omor. Il recomand in continuare, face senzatie pe strada, crede-ma ca pune in cap un 320d

Salut, te anunt ca pe mine ma lasat turbo la 126000 km. Adica cel putin asa cred, desi m-as bucura sa fie doar o eroare insa mi sa aprins si martorul de la motor. In rest nu am avut nici o problema cu motorul sau cu masina, nu am schimbat nimic in afara de placute, cauciucuri dar cred ca schimb acum turbina. Ai mare grija cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

deci daca un motor de 2.0 se aproie de 200.000 inseamna ca te astepti ca se fisureaza chiulasa?ce anume ii produce fisurile?forjele?sau nu conteaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Ceva comparatii intre passatul de 170 CR si cel de 170 PD ? Ma refer la putere / cuplu? Nu ma refer la ce dau cei de la vw pe foaie , a avut cineva aceste 2 masini pe mana sa faca o comparatie? Poate si consum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea:

CR: mult mai silentios, trage foarte liniar - nu simti cuplul foarte tare (iti da senzatia ca e mai lenes decat PD insa nu e asa), consum mai mic, fiabilitate incomparabil mai buna decat PD

PD: mai zgomotos, trage mult mai violent in zona de cuplu maxim, consum cam maricel, probleme la axele cu came/injectoare/pompa de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca amandoua au acelasi cuplu de ce una e violenta si una nu asta daca le pui bot la bot nu bate PD'u pe cel cu CR?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aaa uite azi pe autostrada pus pe pilot automat , treapta 6 consum 6.1 mii se pare cam maricel adica viteza lui de croaziera e 120 la un consum de 5.5 ? La un CR de 170 calutzi

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu viteza depinde de mai multi factori. Poate ai si o mica inclinatie a soselei, putin vant din fata... toate conteaza.

In aceleasi conditii, un PD consuma cu ceva mai mult.

Referitor la cuplu... senzatia e data de liniaritatea cuplului la CR.

PD-ul il simti ca "explodeaza" cand intra turbina bine, in jurul a 2000 rot/min. E mai puturos pana la turatia de cuplu, apoi are o crestere mai violenta. La CR cresterea e mai liniara, de aici si diferenta.

Senzatia de mai sus am avut-o si o am la orice CR, nu doar la VAG. PD-ul e cu totul altfel.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un motor elastic , cu un consum bun si are o putere suficienta pentru passat b6 ( in cazul meu ) , pe a4 cred ca e o senzatie mai buna :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin ai avut ocazia sa pui masinile astea 2 bot la bot? Adica cu plecare de pe loc sunt la fel ? Sau pd'ul ia umpic avans

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu le-am pus bot in bot. Doar le-am condus ambele.

Dar sincer nici nu m-a interesat. La avantajele CR-ului, nici nu ma intereseaza ca pierde (sau nu) 1-2 secunde in fata PD-ului...

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe foaie au cam aceleasi caracteristici nush exact daca si timpii 0-100 sunt la fel . Intreb ca am un prieten care a condus un PD si pe a mea si era uimit de cum tragea PD'ul in comparatie cu a mea ... Intreb chestiile astea pt. ca inainte deCR am avut un b5.5 de 101 cai resoftAt cu turbina mai mare si era tun in comparatie cu asta de acum ... Sunt umpic dezamagit la banii care i-am dat pe ea :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ce spuneam... senzatia e de motor lenes. In realitate insa trage constant pe o plaja mult mai mare de turatii. :)

Nu fi dezamagit. Are mult mai multe avantaje decat PD-ul.

Bucura-te de ea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. Ea e o masina ok nu e rea am luat-o la 170k si eu in 3 sapt am facut 4000 km e placuta la condus si motorul are un zumzait la turatii mai mari foarte frumos ... In mare e o masina ok recomand CR'ul de 170 la cine citeste acest topic :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut..sunt nou pe forum si nici cu motoarele nu prea ma descurc...insa am o intrebare...as vrea sa imi schimb masina cu un tiguan 2.0 tdi 140 cp...ce fel de motor trebuie sa fie ca sa nu am probleme cu el? Eu am acum un volvo 1.6 110 cp si 170.000 km...si nu am avut niciun fel de problema...insa cand va aud pe voi ca ati schimbat injectoare turbine etc....ma cam face sa renunt la ideea unui vw..ce sfaturi imi dati tinand cont ca o sa merg in germania sa il iau la mana a2a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai depinde din ce an vrei sa iei masina, daca e dupa 2008, s-au pus motoare Common Rail si alea nu mai au probleme ca cele PD gen BKP sau alte coduri la care pica injectoarele si turbinele. daca e din 2009 cod motor CBAB CBBB CBAA sau 4x4 CBAB si cu km pana-n 200.000 nu ai de ce sa-ti faci probleme, sunt motoare ff fiabile, nu pica turbine,injectoare , pompe de injectie . ( ff rar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pai asa as vrea...ceva mai nou de 2008...pana in 100.000 de km...mersi de sfat !...din cate am inteles trebuie sa aiba injectoare Boch.

Modificat de musatbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu injectoare Bosch se aplica la PD-uri... undele cele Siemens se defectau des.

La CR nu sunt probleme cu injectoarele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari,

Chiar daca e primul meu post, am citit forum-ul destul de mult, daca nu indeajuns de mult, imi cer scuze. :) Cu aceasta ocazie reinviu si acest topic.

De vreo 2 zile cochetez cu ideea de a cumpara un Seat Freetrack, motor 2.0, 170CP, second-hand, 70.000km din 2008 (inmatriculata decembrie 2008), pentru ca are cam tot ce am eu nevoie. Masina mi-a placut, dar am ales sa ma interesez un pic inainte. Cu groaza am aflat cum unii nefericiti posesori au avut probleme cu chiulasa si volant si nici macar unul nescapat de problema injectoarelor. Apoi am citit in acest topic ca motoarele dupa iunie 2008 ar fi cele bune, cele fiabile, ba chiar ca aceste motoare de 170CP sunt mult mai avansate tehnologic fata de cele cu 140CP. Dar cu toate astea, probleme generale prezentate despre motoarele TDI se intalnesc si la aceste motoare (injectoare, chiulasa, volant), implicit si la posesorii de Seat Freetrack cu motor 2.0, 170CP. Concluzia, merita sa cumpar aceasta masina sau orice alta masina cu motor TDI PD sau mai bine ma indrept catre alt producator / motor mai nou CR din grupul VAG?

Multumesc si imi cer scuze pentru postul mai lung.

Modificat de kingpig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!