Jump to content

Modificari Sharan


locdeparcare
 Share

Postare recomandată

Poate organizam si o intalnire Sharan pam pam cu familii / iubite / iubiti / copii etc pe undeva intr-o zona montana ne-populata - ne-poluata etc. Daca aveti poze de la iesiri de-ale voastre (cu ajutorul Sharanului) - poate le vedem si noi. Ce ,,dotari,, utile aveti (sau doriti sa aveti) pe si in Sharanul vostru pentru iesiri cu el la iarba de culoare verde, in concedii etc.

Portbagaj pentru Sharan - recomandati vreun model anume? Raport bun pret - calitate.

Ce cauciucuri folositi pe el? Ce aveti scris in cartea masinii? La mine scrie ceva de cauciucuri ,,C,, - pentru greutate.

Se mai poate inalta Sharanul fara sa ii afecteze tinuta de drum?

Putem sa gasim o tava de portbagaj in genul celei din imagine?

post-4551-1267732323_thumb.jpg

Modificat de locdeparcare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moaaaamă, o tavă d`aia şi io vreau. Daca ştie cineva unde se găseşte să facă bine să posteze. Danke.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate au baietii de la rimming.ro, covoraseauto.ro, presuriauto.ro sau taviteportbagaj.ro

Nu am pus link ca nu vreau sa-i fac reclama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu pe cineva care face la comanda covorase pt orice tip de masina

O sa ma duc cu poza asta la el sa vad daca poate face marimea asta si cat costa

Va tin la curent!

Modificat de wvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautati pe site-urile din Germania de la reprezentantele VW si dati click unde scrie zubehor.

http://www.volkswagen-zubehoer.de/shop/pro...-Sitzreihe.html

Este tava mica dar cred ca o au si pe cea mare.

O zi buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
..............

Se mai poate inalta Sharanul fara sa ii afecteze tinuta de drum?

Putem sa gasim o tava de portbagaj in genul celei din imagine?

Asta cu inaltatul si eu am simtit de multe ori nevoia, la modele mai noi am remarcat ca sunt mai inalte din fabricatie. Ma doare sufletul sa-l ating mereu pe dedesupt de cate ori incerc sa gasesc un loc mai retras la iarba verde. Cu vechea Dacie nu aveam nici pe departe asemenea probleme+ ca era si mult mai silentioasa, nu era asa de sensibila la drumuri forestiere.

Referitor la tava ...eu am mers de doua ori in concedii numai cu primele 2 scaune si fiind locul plan si mare am rezolvat cu o saltea dubla, paturi si saci de dormit.

De portbagaj suplimentar nu am simtit nevoia, nu e destul de incapator "autobuzul" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

E interesanta tava si utila avand cont ca la mine sau cam spart acele ornamente de plastic care acopera si infrumusetiaza gaurile de unde se prind scaunele in podea si mocheta care se murdareste relativ repede !

Eu de regula scot scaunele 6 si 7 pentru a avea un spatiu mult mai larg in portbagaj daca le scot pe toate cu exceptia celor din fata 1 si 2 se face destul loc in "autobuz" ! odata am carat toata mobila veche dintr-o camera dintul singur drum !

Vara in concendiu de 2 cred ca e bine sa ai un pat pliabil sau o saltea si ai rezolvat cazarea

ALTE DOTARI FACUTE DE MINE : MINI TV LCD , Alarma cu pager dual chanel cu raza de 1 km !( utila la supravecherea masinii non stop), instalatie de xenoane ,faruri de ceata care nu erau montate de si instalatiea era prezenta ! senzori de parcare care sunt foarte utili la acest automobil destul de mare si dificil de parcat , becuri la portbagaj cu leduri care consuma putin curent avand cont ca daca e lasat deschis haionul ard incontinu ! update cu leduri albastre la ceas si la butoanele de la AC acolo find luminate de un singur beculet si foarte slab !

Pe timp de iarna lipesc pe parbrizul cel mare din fata in partea de jos 2 rezistente electrice care se gasesc in comert si se alimenteaza de la bricheta masinii , pana se incalzeste motorul bine dureaza 10-20 de minute si se consuma combustibil asa ca cu ajutorul lor dezghet parbrizul repede ,rezistentele consuma 220 de W si se le-am luat de la magazinul PLUS in decebrie costau 75 de lei dar in februarie sau eftinit la 25 de lei asa ca le-am luat numai decat ! rezistentele se lasa in fuctiune maxim 10-15 minute dar se da drumul si la ventilator la treapta 1 casa plimbe aerul(suficient cat sa dezghete parbrizul cel mare )rezistentele au la mufa de alimetare pentru bricheta 1 led ca martor si o siguranta fuzibila in caz de scrt circuit !

Un alt sfat : pe timp ploios cand se aburesc geamurile intensiv folositi putin aeroterma si pe AC si reglati scaunul soferului cat mai jos prima parte a parbrizului care se dezabureste este ce-a de jos cam pana la jumatate !

Iarna folositi neaparat cauciucuri de iarna pentru ca masina este destul de mare si grea iar tractiunea de pe fata este destul de usoara ( motorul fiind prea usor pentru asa caroserie) rezulta o aderenta scazuta fata de vechea mea dacie 1400 care ce-a mai mare greutate cadea pe rotile din fata si avea aderenta mai buna!

Aceasta masina indiferent de anul de fabricatie este generoasa ca spatiu oferind pasagerilor spatiul optim pentru a calatori nu ore ci zile , scaunele se pot monta invers cu spatarul spre sensul de circulatie sau se pot rabata transformaduse in masute de luat pranzul sau cina cu supoarte de pahare sau se pot scoate de tot pentru a transforma masina intro dubita de marfa.

Modificat de iulistil2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spune-mi si mie te rog cum ai reusit sa montezi scaunele invers? ca la mine nu merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt versiuni de echipare la care merge treaba asta,nu e valabil pt toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Locurile din spate (scaunele din spate) merg la toate cred intoarse... sau nu? Cele de la sofer si pasager am impresia ca nu merg intoarse la toate modelele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate mi-am dat seama, cele cu airbag nu merg intoarse (ma refer la locurile din fata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

florinarad , scaunele din fata de la sofer si pasagerul din dreapta nu merg intoarse dar cele din spate respectin locurile 3,4,5,6si 7 merg scoase de tot sau montate invers pentru ca locasurile de prindere a scaunelor de podea sunt indentice si la piciorusele din fata si cele din spate . scaunele nu se scot daca nu se culca spatarul spre fata si apoi folosind "manetele" de dedesupt de sub scaune se desprinde scaunul de locasurile din spate si apoi de locasurile din fata iar montarea se face in sens invers , ca sa scoateti scaunele de pe locurile 6 si 7 trebue neaparta sa culcati intai scaunele 3,4si 5 alfel nu aveti loc de manevra pentru a desprinde ultimele scaune 6 si 7.

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
...........Putem sa gasim o tava de portbagaj in genul celei din imagine?

vezi aici o tava care merge pana la al doilea rand de scaune >>>

Tot aici gasiti: COVORASE AUTO, PRESURI AUTO si diverse accesorii pentru orice tip de autovehicul.

http://www.oriceauto.ro/magazin/product_in...roducts_id=2347

post-22578-1278578559_thumb.jpg

Modificat de remier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Deschid acest topic in care fiecare posesor de Sharan sa-si prezinte modificarile aduse la masina stock ...exterior,interior,motor.Tot odata modificarile sa fie prezentate cu poze .Voi incepe eu cu modificarile aduse masinii mele.

La interior :

-montare leduri la deschizatoarele usilor fata si spate(poza 1 si 2);

-montare leduri plafoniera fata(poza3);

-schimbarea becurilor de la plafoniera,iluminatul salonului ,picioarelor (poza 4 si 5);

-montarea unui dvd de plafon cu dvd incorporat (poza 6).

Cam astea au fost modificarile aduse la interior.

La exterior :

-schimbarea carcaselor de la oglinzi (poza 7);

-montarea unor bare laterale si spate ca design (poza 8 si 9);

-aplicarea unor ornamente cromate pe grila fata si montarea unei huse de protectie a capotei (poza 10 );

-aplicarea unor ornamente cromate pe chederile usilor,manere,stalpi (poza 11 si 12);

-monatarea unui tips la toba finala (poza 13).

La motor deocamdata nimic ...a ramas tot cu ai ei 116 cp(dar sanatosi si bine hraniti) :blah:

Si cam astea sunt modificarle aduse la masina mea. :icon_thumright: Next ? ;)

post-5886-0-48514500-1292082707_thumb.jp

post-5886-0-97402100-1292082713_thumb.jp

post-5886-0-76861300-1292082786_thumb.jp

post-5886-0-09688800-1292083002_thumb.jp

post-5886-0-29749200-1292083008_thumb.jp

post-5886-0-37636600-1292083086_thumb.jp

post-5886-0-31646700-1292083213_thumb.jp

post-5886-0-63877300-1292083303_thumb.jp

post-5886-0-49799600-1292083554_thumb.jp

post-5886-0-37542300-1292083715_thumb.jp

post-5886-0-58039100-1292084021_thumb.jp

post-5886-0-36407700-1292084030_thumb.jp

post-5886-0-40991600-1292084331_thumb.jp

post-5886-0-10629100-1292084389_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.Scopul acestui topic este ca sa ne prezentam fiecare modificarile aduse masinii si astfel sa ne "inspiram" unul de altul . :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo Andrei.Ti-ai mai spalat din "pacate" cu topicul asta pt ca nu ti-ai prezentat masina la rubrica dedicata "Masina mea" :blah:

Fara indoiala cel mai "ochios" sharan din specia lui, spun asta pt eu l-am vazut si "live" si intr-adevar arata super.Cam aceleasi modificari le am si eu (mai putin dvd-ul si cromul de la exterior pt ca nu merge la culoarea mea) si voi face cat de curand si eu niste poze.

Nu va lasati pacaliti de primele doua poze...ledurile de la manere arata super, exact ca cele de pe un A6 sau ce masina vine cu ele din fabrica doar ca atat poate sa reproduca o camera foto setata pe AUTO.Eu am incercat sa le pozez pe ale mele si ziua si noaptea (fara blitz) dar tot nu se vad ca in realitate.Probabil are legatura cu ledul rosu al camerei care mai estompeaza din efect...zic si eu,nu sunt fotograf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa le faci poza asa cum trebuie, orice aparat foto compact are mod "night portrait" sau "night landscape". Merge si pe modul Auto, fara blitz, dar nu are efectul scontat. Am sa pun niste poze sa vedeti diferentele.

ps: pe timp de noapte, pe modul night portrait /night landscape recomand utilizarea unui trepied pentru capturarea unei imagini cat mai clare.

Andrei, te-as ruga sa ne explici si cum ai desfacut manerele din usi sa le pui ulterior acele leduri. Am vrut sa imi fac si eu aceasta operatie insa ...nu stiu cum sa le desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile din manere sau montat cu fata de usa scoasa.Pozele le-am facut ziua....noaptea cea mai potrivita e functia "night landscape" ca sa faci poze in interiorul masinii. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact de asta imi e urat: sa desfac fetele de usi. In cazul asta , la primavara le desfac, ca acu' e frig. :) Cu night landscape fac si eu pozele , dar la aparatul vechi le faceam cu night portrait ca numai ala il avea :))

Si ca o idee care am uitat sa o scriu la inceput: frumoasa masina ai Andrei! si modificari dragute, cu toate ca eu nu as fi pus atata nichel pe ea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschid acest topic in care fiecare posesor de Sharan sa-si prezinte modificarile aduse la masina stock ...exterior,interior,motor.Tot odata modificarile sa fie prezentate cu poze .Voi incepe eu cu modificarile aduse masinii mele.

La interior :

-montare leduri la deschizatoarele usilor fata si spate(poza 1 si 2);

-montare leduri plafoniera fata(poza3);

-schimbarea becurilor de la plafoniera,iluminatul salonului ,picioarelor (poza 4 si 5);

-montarea unui dvd de plafon cu dvd incorporat (poza 6).

Cam astea au fost modificarile aduse la interior.

La exterior :

-schimbarea carcaselor de la oglinzi (poza 7);

-montarea unor bare laterale si spate ca design (poza 8 si 9);

-aplicarea unor ornamente cromate pe grila fata si montarea unei huse de protectie a capotei (poza 10 );

-aplicarea unor ornamente cromate pe chederile usilor,manere,stalpi (poza 11 si 12);

-monatarea unui tips la toba finala (poza 13).

La motor deocamdata nimic ...a ramas tot cu ai ei 116 cp(dar sanatosi si bine hraniti) :blah:

Si cam astea sunt modificarle aduse la masina mea. :icon_thumright: Next ? ;)

Salut , va prezint si eu SHARANUL meu din 1996 cu cateva modificari mici:

vreau sa pun catvea poze dar habar nam cum...:(

Modificat de iulistil2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu toate ca eu nu as fi pus atata nichel pe ea ;)

Fiecare cu "pasarelele" lui :blah: ,tot "nichelul" e pus cu bun simt si de calitate,si care se preteaza la o masina neagra.Inca odata mentionez...deschiderea acestui topic este cu scop INFORMATIV privind modificarile aduse Sharan-ului....nu suntem la "Masina mea" cu remarci gen "vai ce bine arata,ce frumoasa,cu asta ii sta bine cu asta nu...fiecare are gusturile lui.Asteptam si alti posesori de Sharan sa ne prezinte modificarile lui(curaj baieti) :icon_thumright:

@iulistil2..ca sa atasez poze apesi butonul "Alegeti fisierul" selectezi poza dorita si dupa aia apesi butonul "Attach this file".Maxim cat poti sa incarci este parca 1,9 Mb in total.Curaj. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.cine doreste am eu banda cu leduri si e fooooarte frumoasa.eu am puso in faruri(la modelul din 1996 se da sticla de far jos)am pus banda cu led albastru dar era prea pronuntat zice-a lumea ca e OZN :blah: m-am linistit dupa o disputa serioasa cu politia.acum am pus pe culoarea alb .o sa fac poze si pun aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam poze cu tot ce ai modificat la masina :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!