Jump to content

Modificari Sharan


locdeparcare
 Share

Postare recomandată

Ultima modificare,imbracat volanul in piele la un user de pe forum.:icon_thumleft:

Volan.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am un consumator care mananca curent pe circuitul unde leg voltmetrul, sunt de acord cu tine ca nu va arata tensiunea reala. Din punctul asta de vedere, bricheta ar fi ideala pentru ca e un circuit separat de altele si are si fire groase, mult mai groase decat as pune eu de la baterie pana la voltmetru. Dar inafara de problema ca trebuie sa il conectez de fiecare data cand ma urc in masina nici nu am vazut unul analogic de pus la bricheta si eu parca spre unul analogic cu inertie mica m-as indrepta. Ar trebui sa gasesc un consumator care merge foarte rar si care functioneaza cu contactul pus. Viteza mare a stergatoarelor are fir de tensiune separat de viteza mica? Aia oricum o folosesc foarte rar si cand ploua torential numai la voltmetru nu ma mai uit.

 

@andrusel: Cat a fost? Ma intereseaza pentru Vento ca azi de dimineata mi se lua pe maini plasticul tocit de la volan.

Modificat de andreimicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-i o intrebare pe un PM(ADY-Desper),pretul probabil variaza de la un model la altul,dar oricum e mai mic cu ce cer astia in Bucuresti.Singurul minus e ca trebuie sa astepti cam 3 zile cu tot cu transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Friday, June 24, 2016 at 1:43 PM, andrusel said:

Ultima modificare,imbracat volanul in piele la un user de pe forum.:icon_thumleft:

Volan.JPG

A iesit super, mai ales cu perforata. 

Eu sunt in cautari de un volan in 3 spite cu piele perforata, intrebarea e daca a montat cineva pe Sharan si cum se comporta in utilizare, din cate stiu e mai mic in diametru ????

 

Off topic: Andrusel, se pare ca avem acelasi gust si la masini si la altele ( avem aceeasi gresie ???? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Patrix.ADGARAGE

Buna seara,aveti idee daca inlocuiesc ecu motor si immo ca injectoarele le am inlocuit deja cu unele de 131 cp,la un sharan de 115 cp,mai trebuie ceva codat modificat,mentionez ca ecu si injectoarele provin de pe un Ford Galaxy 130 ASZ...ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Din categoria iarna car si vara sanie..... am montat si un suport pentru 3 biciclete  OEM. 

20161122_204523-1099x1134.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la ce iti foloseste iarna ? Cureti mai greu zapada prin suportii aia :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate cu zapada, dar l-am montat sa vad cum arata fizic pe masina, ca doar din poze nu prea iti dai seama exact ? si eram curios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Asteptam sa vina caldura sa ne incaltam...

225/45ZR17 extra load

jante 17" 8J ET 35

IMG-20170313-WA0014.jpg

IMG-20170313-WA0012.jpg

IMG-20170313-WA0011.jpg

IMG-20170313-WA0010.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225... nu-s cam late ? Nu deranjeaza la bracaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Marius_BC said:

225... nu-s cam late ? Nu deranjeaza la bracaj ?

Salut, pe Sharanelul celalat am avut aceeasi dimensiune la anvelope, doar ca erau montate pe jante de A3 17" 7.5J ET56 si nu am avut nici un fel de problema. Jantele noi ar trebui sa fie cu 15mm mai distantate de amortizor / aripa interioara spate, iar exteriorul mai in afara cu 25mm. cele de A3 aveau aprox 20mm de la aripa interioara.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, 225/45R17, si jantele de mai sus, 17x8J ET 35 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ,

De curand am achizitionat , la chilipir, un set de 7 scaune, provenite de pe o Alhambra 2003, : frumoase, curate, netocite, neroase ..sunt super. Fata de ale mele singura optiune extra sunt scaunele din fata care se rotesc la 180*, in rest au si ele incalzire si airbaguri.

Am o intrebare pt cei care cunosc : faptul ca am inlocuit scaunele , este nevoie de "resetat" modului Airbag pt a recunoaste noile scaune ? Sau este doar o chestie de scos mufa - bagat mufa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie resetat nimic doar,daca ramine becu aprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aş dori sa.mi prezint si eu sharanul impreuna cu modificarile de rigoare. Impreuna cu tatal meu(proprietarul de fapt masina familiei) noi 2 mecanici am facut:

- clima in tavan

-pilot automat

-computer de bord

-chip tuning 116+35=151

-becuri smd peste tot

-un portbagaj jetbag liberty 700 cel mai bun pt sharan recomand

Si cam atatea este vorba despre un sharan 2003 auy 116cp automat tiptronic taxi de germania achizitionat la 330,000km in 2006 acum avem in jur de 700,000km masina merge impecabil aceleasi planetare ceea ce ma mira. In rest masina este foarte buna de familie chiar daca este veche ramane cel mai bun monovolum.

Ca şi dotari in afara de cele de mai sus incalzire in scaune,parbriz incalzit,parcktronic fata spate de fabrica o navi la fel pusa de mine cu camera marsarier carlig de remorcare tot de mn pus 7 locuri huse de vinilin originale esp climatronic volan de piele 

2017-05-28 20.38.47.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca inca sunt persoane cu "microbul de Sharan" in sange(credeam ca sunt singurul:P).Cat de costisitor si complicat a fost sa tragi clima in plafon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost in jur de 300/400 euro bine montaj propriu fara manopera doar piese si anume tavan guri inca o unitate de clima in spate cu tot cu filtru uscator cablaj conducte freon o sa revin cu mai multe poze la masina si pt cine o doreste se vinde cu 4000 euro negociabil tinand cont ca e revizuita total.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ca şi greutate este ceva de munca trebuie sa dai motorul plus cutia jugu cu totul jos ca să tragi conductele apoi sa desfaci interiorul plus de asta noi am facut.o cu masina la dezmembrat langa noi gen ia de pe una pune pe alta. Altfel nu se poate. Oricum dupa si daca stai in fata nu mai stai sa dai clima la max ca sa prinda ceva si cei din spate tu ti.l dai pe doua trepte la ventilator si il dai in spate la maxim acolo fiecare si.l regleaza cum vrea si e bine pentru toti 7.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru munca depusa si nu numai. Cum se comporta dupa resoftare? Ai idee cu cat ai marit cuplul ?

La mine urmeaza volan in 3 spite, kit complet volant / ambreiaj si paliere amortizoare ( bonus amortizoarele fata care nu se desfac si trebuie taiate ☹)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont de cutia tiptronic primitiva mi.a mutat plaja de cuplu mai jos cutia schimba mai rapid consumul este mai mic si ma pot duce lejer la 170/180 la tine cu 131 daca il duci mai sus cu 35cp iti bati joc de un 316i lejer si cu cutie manuală te duci racheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arl 150, al meu este ASZ 130CP, cutie FUX in 6 trepte, cred ca cel mai 'sigur' este sa il urc in 160CP. Astept sa ii schimb kit ambreiaj, apoi sa ii fac soft. Verific si turbina, apoi discut cu baietii sa vedem cat de mult il urc sa fie 'safe'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!