Jump to content

Upgrade turbo 1.9 tdi 105


Andrei_Tdi
 Share

Postare recomandată

Știe cineva o firma buna care îmi poate pune chip pe un Passat b7 de 105 cp?

Se ajunge in jur de 130cp, dar trebuie sa știe ce fac oamenii.

Multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot te-ai inscris pe forum, la TCM turbo n-ai incercat? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la TCM, adica Voinea Dragos, mi-au imbunatatit softul , fara sa puna nimic pe masina si sint foarte multumit de treaba pe care au facut-o ... ia legatura cu ei fiindca nu cred sa nu aiba un baiat si la tine in oras....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca ne uitam cu atentie vedem o lista luuunga de piese schimbate cu unele corespunzatoare noii puteri(radiatoare,ambreiaj,instrumente si ulei de curse etc) . se poate, dar si banul investit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt uimit ca in lista lunga nu apar pistoane, biele, elementele interne ale motorului. Adica motorul de 1.9 litri se duce pana in 260 CP, nu-ti trebuie un 2.0 sau mai mare... Nu am vazut ca a schimbat nici macar axa cu came... Acuma ca in lista e un ambreiaj, frane, elemente de rigidizare a caroseriei, astea le pun multi si pt. un upgrade mult mai mic.

Turbinele astea de generatie noua GTB sunt fenomenale...

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si in Romania destule masini care au scos puterea aia sau chiar si mai mult din 1.9 tdi fara a schimba internele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cu GTB2260VK dar cel putin pe 1.9 tdi cu muult fum si ceva lag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si in Romania destule masini care au scos puterea aia sau chiar si mai mult din 1.9 tdi fara a schimba internele.

Ulterior am observat ca si Leonul de pe site-ul britanic e tot din Romania, mai exact din Bucuresti dupa placuta. Poza facuta din spate :)

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt uimit ca in lista lunga nu apar pistoane, biele, elementele interne ale motorului. Adica motorul de 1.9 litri se duce pana in 260 CP, nu-ti trebuie un 2.0 sau mai mare... Nu am vazut ca a schimbat nici macar axa cu came... Acuma ca in lista e un ambreiaj, frane, elemente de rigidizare a caroseriei, astea le pun multi si pt. un upgrade mult mai mic.

Si eu sunt curios ca nu a umblat la interne;ma intreb cat de fiabil o fi motorul :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, VZK e varianta pe rulmenti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da din cate am auzit a aparut pe un BMW generatie noua dar nu stiu nimic de turbo, storm zicea ca are un spool mai bun decat GTB2260VK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa aiba "R" in sufix nu "Z" ca sa indice ca e varianta cu rulmenti (si eu credeam ca B-ul din prefix indica asta, dar se pare ca m-am inselat):

http://www.turbobyga...tt_nomenclature

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor,am si eu o skoda superb 1.9 tdi 131cp din 2003 si ma gandesc tot mai serios sa ii maresc puterea motorului considerabil,adica sa o duc la peste 200 de cai,am citit ca se pot modifica injectoarele,turbo,interculere si nu in ultimul rand soft-ul.Am uitat sa mentionez ca eu deja am adus imbunatatiri deja masini mele,la motor doar un cip(mai bine zis power box care i-a marit puterea pana la aprox. 150 de cai),in rest suspensi sport reglabile pe inaltime,discuri frana fata sparco gaurite si cu striati special concepute pt pista si tratate la -200 de grade C,si cu placute aferente,xenon si led-uri in bara si kit de ambreiaj cu volant normala nu ca cea originala cu dubla masa(cea montata de mine este mai usoara)...si acum ma gandesc sa fac urmatorul pas si anume sa aduc ceva modificari mai serioase la motor pt ca cei 150 de cai nu ma mai multumesc :icon_cheesygrin: ,daca ma poate ajuta si pe mine cineva care cunoaste in arad sau judete apropiate de arad cineva care sa aiba cunostinte la nevoile mele,daca nu si de mai departe,m-ar interesa sa stiu la ce costuri se ridica o astfel de investitie si la ce putere pot ajunge si inca ceva foarte important pt mine,daca se pot omologa sau daca este nevoie sa fie omologate in vreun fel imbunatatirile aduse? Multumesc anticipat si astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu schimbi blocul motor, in Romania nu ai nevoie de omologare ulterioara modificarilor.

In ce priveste costuri si/sau posibilitati, studiaza si tu aria de Tuning.

Posibilitatile sunt teoretic aproape nelimitate. Dar pregateste-ti bine card-ul. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde la ce putere vrei sa ajungi si cati bani esti dispus sa cheltui.

200cp sunt usor de facut si cu cheltuieli modice:o turbina hybrid facuta din propria turbina sau o turbina de pe 2,0tdi 170cp(ca exemplu),un intercooler frontal,un chip custom si...gata :icon_thumleft: ;de altfel,pe ruta asta am mers si eu.

Vrei peste 200cp,atunci o turbina muuult mai mare,injectoare(duze) race,axa came,racitor ulei+motorina,intercooler,evacuare,chip si roaga-te ca internele sa reziste sa nu fii nevoit sa le schimbi si pe alea :lol:

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca GT1749VB (care venea stock pe ARL) e plug and play pe evacuare pe motorul meu BXE? A mai pus cineva? (sau pe orice motor 1.9 PD care are galeria corp comun cu turbina). Momentan am turbina stock GT1646V.

La compresor stiu ca trebuie adaptor pt. furtunul turbo dar ma intereseaza evacuarea daca se potriveste.

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt momentul actual cu siguranta ar fi suficienti si 200 de cai,avand in vedere si km masini(212.000) sper sa fie reali pt ca nu am cumparat-o de noua,avea 148.000 in urma cu aproximatix 3 ani cand am achizitionat-o de la un prieten si dupa cum ziceai mcornel se poate ajunge repede si cu o investitie modica.Avand in vedere ca pana acum am investit ceva bani in ea din pura placere si pasiune ar fi bine sa ai fac un mic upgrade si la motor,asa ca intrebarea mea in continuare este,daca stiti cine face asa modificari sau un site pe undeva ca sa pot sa imi fac o idee si despre costuri,avand in vedere ca este criza :icon_cheesygrin: .Ms mcornel ! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai,chiar esti pe site-ul in care gasesti pe cei care presteaza serviciile care te intereseaza :lol: ,trebuie sa cauti putin in ariile specifice :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca GT1749VB (care venea stock pe ARL) e plug and play pe evacuare pe motorul meu BXE? A mai pus cineva? (sau pe orice motor 1.9 PD care are galeria corp comun cu turbina).

Pe chiulasa sigur merge cuplata. Am incercat eu. Si axa cu came e aceeasi, tacheti, etc...

Mai departe... nu stiu daca se cupleaza perfect pe catalizator. :)

Iar capacul de admisie, ARL-ul e cu cupla rapida si siguranta, nu colier. Nu stiu la tine cum e.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. raspuns Cosmin. Cuplajul cu chiulasa ma ingrijora cel mai mult. Ma gandesc ca la catalizator e mai usor de facut un adaptor daca nu se potriveste.

Cat despre compresor eu am cu colier, dar se vand niste adaptoare, crezi ca ar merge solutia de mai jos?

http://www.kermatdi.com/servlet/-strse-43/VNT-dsh-17-hose-adapter/Detail

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca astea corespund dimensiunilor, sigur ca merg. Dar decat sa dai atata pe unul... vezi ca ASZ-urile au astfel de cuplaje pe furtunul de legatura dintre turbina si intercooler. Furtunul ce l-am avut eu pe Audi era rosu si avea cuplajele astea in ambele capete, prinse cu coliere presate. Vezi, poate gasesti pe la dezmembrari vreunul.

Uite atat am la indemana...

post-8441-0-22828600-1328769376_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe catalizator nu e PnP. Asta de ARL e cu trei suruburi pe cand eu am conexiune cu flansa V-band. Trebuie confectionat un adaptor... Sau sa ma orientez spre alt tip de turbina, ca nu vreau sa renunt la catalizatorul stock (si nici sa pun altul cu prindere in suruburi).

Am gasit pe net flanse adaptoare V-band de 3" = 76,2 mm (doar pe site-uri americane din pacate) pe care ma gandesc sa o sudez peste o flansa de ARL (se gaseste si asta pe net site german). Stii cumva daca cei 3" pusca cu cat am eu la catalizator? Ma gandesc ca ar trebui sa fie ceva standardizat. Nu mi-e la indemana sa dau jos cat-ul sa masor, de aia intreb, poate stii. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu apare nici in Etka. Da-i un telefon lu' Cipos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!