Jump to content

Totul despre Golf 3 si Vento ...


CT-12-VVV
 Share

Postare recomandată

interesanta chestia cu viteza maxima de 168 km/ora la golf 1.6 monopunct 75 cp.Cel de la care am cumparat anul trecut masina a zis ca pe autobanda nu a lasat-o sub 200 (pe bord are kilometrajul pana la 22o km/h).Eu nu am reusit sa merg mai mult de 150 km/h.

A mers cineva cu mai mult? Poate golful mai mult de atat? Ca dupa 16 ani sa duci 150 la ora (cu 185.000 km rulati) fata de 168/h cat da fabrica parca tot e ceva!

pe golful meu este motor de 1.4 60 cp tip ABD iar pe autostrada pitesti - bucuresti am ajuns la 165 km/h si s-a tinut asa precizez ca la 130 am intrat in treapta 5 si de acolo am moderat pana la aceasta viteze ce este drept pana la 130 urca binisor ptr capacitatea ei dar de la 130 pana la 165 a avut nevoie de timp :) dar sunt multumit. cat despre stabilitate se comporta bine nu am probleme. precizez ca este supensia originala din '95. o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Electrobeat85, ai avertisment verbal! Am mai spus si in postul 16: "Nu sunt acceptate discutiile explicite privind orice tip de activitate ilegala sau imorala (viteze peste limita legala)!!!"

Citeste regulamentul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

daca tot suntem la istoria golf 3 stie vreunul din voi care a fost pretul de lansare in 1992?

P.S. Pentru mine, faptul ca sunt posesorul unui golf 3 din cele peste 4.800.000 unitati,ma face fericit caci sunt membrul unei numeroase familii!

tot butonand am gasit acest site care descrie pe larg modelele de golf 3 prezentand foarte multe aspecte(inclusiv rezultatele drive-testelor)

http://www.autoevolution.com/engine/volksw...2-16-75-hp.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturi la Vento. Cred ca la Golf erau un pic mai mici

post-6155-1245311862_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manualul g3 scrie la un moment " Codificarea seriei de sasiu " - poti afla diverse date despre masina dupa seria de sasiu... Era un link pe forum la un momentdat unde introduceai seria si iti dadea interpretarea.

Ma poate ajuta cienva cu linkul, eu nu am dat de el la search.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este VIN (Vehicle Identification Number) scrie-l p google

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pentru preturi.pai 27.000 de marci e o suma ,mai ales comparativ cu salariile romanilor din 1990!Asa ca indemn toti posesorii mk3 si vento sa aiba mai mult respect pentru aceste bijuterii nemtesti!numai bine si multi km va doresc tuturor! :)

Dacro - Am incercat linkul si intradevar mi-a recunoscut masina!...Ce chestie ,am lucrat anul trecut in Belgia si n-o sa va vina sa credeti ce va spun:FIX IN HALA UNDE S-AU PRODUS GOLFURILE MADE IN BELGIA!E vorba de uzina unde acum se fabrica modele AUDI in Bruxelles(ma rog uzina e la cativa km de capitala Belgiei).Oricum pot sa va spun ca atunci cand am lucrat eu acolo se mai fabricau ultimele golfuri iar ceea ce am vazut acolo m-a facut sa am mult mai multa incredere in masinile nemtesti: fiecare caroserie imbinata era scanata cu lasere ptr a detecta defectiunile posibile iar toate subansamblurilr erau riguros inspectate astfel ca nu e de mirare diferenta uriasa intre piesele originale vw si cele aftermarket!

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am si eu o intrebare , ca tot e vorba despre Golf 3 aici. La masina din semnatura as vrea sa stiu daca poate spune cineva in functie de acul indicatorului de motorina cam cat combustibil este in rezervor.Inca nu stiu cat consuma si vreau sa stiu liniutele de la indicator ce nivel reprezinta.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai rezervor de aproximativ 55 litrii. Atunci fiecare gradatie reprezinta ~ 13,7 l . Cand intrii pe gradatia cu rosu mai ai aprox 7 litrii.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte relativa chestia. eu cred ca mai am vreo patru litrii in acea zona!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic dupa manual in zona rosie mai ai ~ 7 litrii. La varsta lor iti dai seama ca nu mai indica 100% corect . Cum ti-ai dat seama ca mai ai 4 litrii in zona aia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cam toti stim cate ceva din posibilele probleme, eu voi incerca doar sa-ti spun cateva generalitati.

Ce poti verifica vizual:

CAROSERIE

-zona din spate de sub haion poate avea urme de rugina.

-in portbagaj, sub mocheta in zona rotii de rezerva poate fi rugina daca nu a fost ingrijita sau chederul a fost rupt si a intrat apa.

-daca are trapa aceasta poate sa nu functioneza, oricum nu o forta. Important e sa nu intre apa, mai departe vezi tu cum se poate repara.

-are cam multe chestii lovite in dreapta(far, oglinga...) vezi sa nu fie si caroseria

MOTOR

-se poate verifica pe elevator daca mai are catalizator sa nu ai probleme la RAR(cand va fi si ala)

-daca nu e nimic deteriorat vizibil, orice se poate repara/schimba.

INTERIOR

-maneta de la torpedou se rupe usor ATENTIE !

-verifica uzura tapiteriei si mansonul schimbatorului. Asa poti aproxima cat de uzata a fost masina.

-kilometrajul se reseteaza la 300 mii km

Daca vezi ceva suspect, negociaza! Oricum 2000 e putin mult, 1800 ok. Piesele eu preturi rezonabile, exceptand elementele de caroserie, acelea pot fi mai scumpe.

Da-i toti banii cand iti aduce stopul, farul etc. Si eu am avut promisiuni si ...pauza. Cat despre a monta AC, geamuri electic etc etc e posibil dar poate nu merita investitia.

Asteptam sa fi "golfist" .

si cred ca ai vrut sa zici ca masina e din 1994 nu 2004 :) anul fabricatiei e trecut pe geamuri de forma ..94 (1994) sau ..04 (2004) sub serie(care trebuie sa fie aceasi pe toate-difera doar ultima cifra)

Daca imi permiteti cateva corecturi :P :

-mansonul schimbatorului nu mai spune absolut nimic la o masina de peste 13 ani (asta in cel mai bun caz...ca sa nu zic 17), mai ales daca e vorba de un golf...

-uzura tapiseriei - nici atat!

-da, km se reseteaza la 300.000, dar niste ceasuri costa in jur de ... putin :)) - la achizitie, a mea arata doar 138.000. pot eu sa fiu sigur ca nu are 800.000 sau ca nu s-au schimbat 3 perechi de ceasuri pana acum ?

-in general, la masinile astea, tabla e praf, pamant de flori... chiar daca nu vezi inflorituri, asta nu inseamna ca masina e ok - e posibil sa fie fara gresala cand o cumperi..si dupa prima iarna sa iti cada fata...

Ca si concluzie, dar si ca parere personala, este o masina la care daca vrei sa ascunzi ceva, poti, usor si ieftin, de aici poti deduce ca "tzepe" sunt o gramada... !

Ca si sfat, daca m-as intoarce acum 2-3 ani, tot mk3 mi-as lua. Acum insa, NU.

Preturi la Vento. Cred ca la Golf erau un pic mai mici

din ce an e lista aia ?

vad ca motorul de 190cp nu este..si niciun motor tdi..

Modificat de mihuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La chestia cu ascunsul kilometrilor,iti poti da seama care ceas este schimbat si care nu...ceasul are data fabricatiei pe el,un stoc de ceasuri in fabrica nu cred ca ar tine mai mult de 2-3luni,deci daca vrei sa te convngi daca km sunt reali sau nu iti dai ceasurile jos si aproximezi data de pe ele cu data cand masina a iesit din fabrica.

Daca ceasurile se desfac greu,este clar ca pe acolo nu a trecut nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca lucrarile de intretinere s-au efectuat la service VW atunci poti cere istoricul de la reprezentanta si vezi cand si la ce nr de km s-a facut ultima lucrare. Daca esti in tema cu modelul si ai si ceva experienta in domeniul auto excluzand marca asta , in general , poti sa alegi o masina in stare buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce piesa e cea incercuita cu rosu ?

motorgolf.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

Ai mai pus aceiasi intrebare aici.

Te rog sa te rezumi la un singur topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , dar nu m-a lamurit nimeni .Chiar nu stie nimeni ce e piesa aia?

Modificat de phenom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te-a lamurit nimeni pentru ca nu stim, nu pentru ca suntem rau intentionati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu m-am gandit la asa ceva , oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic dupa manual in zona rosie mai ai ~ 7 litrii. La varsta lor iti dai seama ca nu mai indica 100% corect . Cum ti-ai dat seama ca mai ai 4 litrii in zona aia ?

am ramas fara benzina :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimu_neuron

Salut,

Nu stiu daca e ok sa postez chestia asta aici, insa nu pot inepe un nou topic pentru ca nu am permisiune.

Oricum, am gasit linkul asta interesant. ETKA.

http://etka.auto2.ru/

Au aici o gramada de scheme pentru mai toate motoarele VW Skoda si Audi.

Rog moderatorii sa mute acest post daca nu este adecvat pentru aceasta zona (sau daca mai exista pe undeva in forum).

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi site il gasesti in engleza pe www.vagcat.com, iti faci cont gratuit si poti vedea zeci de scheme cu modelele vag "dezasamblate" si codurile ptr. fiecare din ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai merge catalogul de pe vagcat.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!