Jump to content

Senzori parcare OEM


Eto
 Share

Postare recomandată

Am vazut ca nu exista topic despre senzori de parcare OEM pt passat b5. Eu am asa ceva din farbrica si m-ar interesa sa aflu distantele la care incep sa sune. Inca ceva, am vazut la alte masini care au tot 4 senzori de pe spate ca cei din lateral au o alta distanta de functionare fatza de cei 2 care se afla chiar in spate.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 234
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    42

  • Al Bundy

    37

  • terminatoru

    32

  • ichimcornel

    21

Distantele la cere incep sa sune sunt parca 25 sau 22 cm. Tmpul de raspuns poate varia intre 1,8 si 2,8 parca (nu mai stiu exact valorile - la mine unul era dus si inregistra in jur de 3 si suna cateodata in continuu). Vezi destul de usor distantele daca intri pe grupul 76 Park assist si in blocurile de masura gasesti distantele precum si timpul de raspuns. Ele se pot modifica din vag com la fel ca si intensitatea sunetului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cind sunetul este continuu mai ai 20 cm pina la obstacol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

eu am senzorii+modul de comanda+cablaj de pe vechea masina montate pe noua insa asd avea nevoie de putin ajutor sa le conectez pe instalatia electrica a masinii (am ajuns cu cablajul pana la stalpul dreapta fata si acolo nu am mufa in care sa le conectez)

Modificat de ABC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut...eu am o mica problema in legatura cu sensorii OEM.

detin un B5.5 si in seara asta am vazut ca a inceput sa sune continuu si dupa acel sunet disparea..si nu mai citea distanta pana la obstacol

ma poate ajuta cineva cu o sugestie?

tin sa precizez ca sa mai intamplat acest lucru..dar dupa cv timp isi revenea la normal..si functiona OK.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ti s-a stricat un senzor. Ca sa afli care senzor functioneaza pui contactul, bagi in "marche arriere" si asculti atent cu urechea la 10cm de fiecare senzor. Cei care sunt buni o sa faca un fel tic-tic-tic-tic si cel care e stricat nu o sa faca nici un zgomot. Il scoti afara pe ala care nu merge si cumperi altul la fel; si dupa aia o sa mearga din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau la o diagnoza, se vede exact care e defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de ajutor..maine voi face ce mi-ati spus

succese ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija, daca ai zapada pe ei sau gheata o sa sune non stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

baietii cu parere de rau..am descoperit ce senzor este ``prajit``..dar acum prob este ca,,cik costa vreo 3 mil la vw tess brasov :(((

cum dracu ma...300 ron un senzor amarat..oare nu se poate repara,lipi.face ceva..

ajutor :((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate cam asta e pretul pentru senzorii OEM. Si sincer pretul se justifica pentru ca sunt net superiori celor chinezesti. Eu nu am avut curiozitatea sa desfac vreunul defect, insa ma indoiesc ca se poate face ceva din el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai ce sa repari la el. Cauta pe SH, dar nu sunt prea multi care au asa ceva.... si care vand separat. Unul SH e sub 100 lei.

Banuiesc ca mufa ai curatat-o deja, cablajul a fost verificat.... ce eroare ai stocata ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mitza 258, eu joi imi fac o scanare la masina, sa vad daca mai am eroare la senzor (aveam una intermitenta), daca e asa ne asociem si luam un set second hand de 4 bucati (numai asa le cam vand) si facem pe din 2 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Florin ..nu am desfacut spoileru,nu am curatat mufa..nu am verificat nimic..doar pur si simplu am gsit sensoru care ste defect,am pus contactu,am bagat marsarriere..si am fugit in spate..am pus mana..la fiecare senzor..si am descoperit senzorul cu nr 3 de la dreapta la stanga cu stai cu fata la portbagaj...

--poate am noroc si nu e defect..curios este ca,cand este cald el merge..si merge foarte bine..ei cum e iarna si ger..cum nu merge..ma gnadesc ca este ceva intrerupt...sa se mai incalzesca si dau bara jos..dar pana atunc ma uit in sus cum totul vine-n jos :))))

aaaa si ink ceva era sa uit..pe VAG COM nu arata nici o eroare legata de senzori parcare..asta fiind acum vreo 3 luni...poate acum imi va arata..

am sa apelez la un coleg de pe forum si voi clarifica situiatia.

@ Eto..poti conta pe mine..chiar e o idee OK

succese...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit senzori care nu dadeau eroare pe VCDS dar care nici nu masurau nimic, nici in blocurile de masura nu se schimba distanta cand te apropiai de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Florin

--poate am noroc si nu e defect..curios este ca,cand este cald el merge..si merge foarte bine..ei cum e iarna si ger..cum nu merge..ma gnadesc ca este ceva intrerupt...sa se mai incalzesca si dau bara jos..dar pana

Posibil... da-l jos si vezi cum se prezinta. Fa-i o curatare cu ceva alcool izopropilic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut o scanare si am avut eroarea asta:

Address 76: Park Assist Labels: 3B0-919-283.lbl

Part No: 3B0 919 283

Component: Parkingsyst. PA RDW D01

Coding: 00104

Shop #: WSC 05314

VCID: E5CADA007F7A67B

1 Fault Found:

01546 - Sensor for Parking Aid; Rear Mid-Left (G204)

37-10 - Faulty - Intermittent

Am sterso acuma vreo 2 saptamani, acuma o sa fac o scanare din nou sa vad daca apare, daca apare dau jos senzorul, il fac cu spray de contacte si ma incerc dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica conectorii si cablajul pana in centrala. Daca totul e ok, atunci buba poate sa fie la senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FAulty, nu are cum sa fie cablajul, este senzorul pe duca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ross Tech zice ca da.... asa ca e datoria noastra sa verificam, inainte sa schimbam. http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/01546

01546 - Sensor for Parking Aid Rear Mid-Left (G204)

01546 - Sensor for Parking Aid Rear Mid-Left (G204): Faulty

Possible Symptoms

  • Malfunction Indicator Light (MIL) ON
  • Parking Aid inoperative

Possible Solutions

  • Check Wiring and/or Connector(s) from/to Sensor for Parking Aid Rear Mid-Left (G204)
  • Check/Replace Sensor for Parking Aid Rear Mid-Left (G204)
    • Check Measuring Value Blocks (MVB)

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei, cand e cablajul, apare eroare de open or short to ground (scurt) sau short to plus (fir intrerupt).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Numai ca Ross zice sa verificam si cablajul...... e cel mai bine, sa nu te trezesti ca il cumperi si face tot asa.... oricum, sunt sanse foarte mari, ca senzorul sa fie pe duca, sau poate a luat apa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi o scanare, nici o problema. Nici o eroare. Deci senzorul e ok.

Data trecut cand a dat eroare, am dat in marsarier a scos un sunet mai ciudat difuzorul, ca si cum ceva nu era ok, deci pt cei care au un sunet ciudat atunci cand baga in marsarier sa stiti ca un senzor nu merge. El te avertizeaza ca sa nu intri in ceva tu crezand ca toti merg bine.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..am inteles...pana NU da bara jos nu am nici cea mai mica idee..

tinem lagatura..vorba lui Florin...cred ca nesimtitu de senzor a luat apa :)))))

il usuc cu feonu =))

sunteti de treaba..va multumesc..

am sa va tin la curet

asfalt uscat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Sa inteleg ca sezorii de parcare ma atentioneaza numai cand obstacolul se afla la 20 - 30 cm?

Eu am incercat sa vad cum functioneaza: cand introduc schimbatorul in marche arrier (nu stiu daca am scris corect?!) se aude un sunet prelung timp de 2-3 secunde dupa care nu se mai aude nimic...am incercat sa ma apropii de un obstacol, dar nu am auzit nimic ... sincer nu stiu daca m-am apropiat la 30 cm de obstacol, dar chiar nu am vrut sa aud o bubuitura!!! De acolo si incertitudinea mea daca senzorii de parcare functioneaza sau nu.

Oricum va multumesc pentru informatie ... cum se verifica daca senzorii functioneaza sau nu (metoda populara, cea cu ascultatul cu urechea!).

Drumuri bune!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!