Jump to content

DIY - montaj inaltatoare fata +spate


Eugen Dragan
 Share

Postare recomandată

Eu am montat inaltatoare fata + spate la un Bora Variant. Inaltatoarele sunt de 2 cm si pe fata si pe spate.

Dupa toate contrazicerile de pe forum m-am hotarat sa deslusesc problema referitor la montarea inaltatoarelor.

Ordinea este cea din fotografiile atasate: pe axul amortizorului se introduce inaltatorul cu partea concava in sus (ce se imbina perfect cu rulmentul), apoi rulmentul in pozitia lui normala si flansa de cauciuc.

Inaltatoarele au fost confectionate la strung si au dimensiunea pe inaltime de 2 cm (mai inalte nu se gasesc originale pentru amortizoarele fata si am inteles ca nu este indicat sa se monteze mai inalte). Inaltatoarele pe spate nu se gasesc pe orginal, dar au fost confectionate din teflon cu inaltimea de 2 cm si se monteaza in partea de jos intre arcul de pe spate si oala .Concluzia trasa de mine este ca ar fi trebuit sa montez pe spate de 1 cm deoarece mi se pare putin cam inaltata de spate. Rezultatul cu montarea inaltatoarelor de 2 cm a fost ca masina s-a inaltat aprox: 2,5 - 3 cm (asta datorita comprimarii arcului care mai ridica masina cu aprox 1 cm.

post-8570-0-70117400-1289833584_thumb.jp

post-8570-0-04340900-1289833661_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum se vede in poza masina era putin mai ridicata de spate si inainte de montarea inaltatoarelor

probabil daca puneai de 1cm pe spate era numai bine

oricum ai facut bine cu aceasta miscare, bora chiar are nevoie de aceasta modificare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Imi poti spune te rog unde ai gasit inaltatoarele si la ce pret? (un cod eventual)

Am si eu o Bora si sunt interesat de aceasta modificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eugen Dragan - interesanta miscare, e cam echivalentul la skoda -pachetul de drumuri grele-? Spune-ne cum se simte masina dupa inaltare. Nu si-a pierdut din stabilitate?

LiLu - Dupa cum scrie in postul #1: Inaltatoarele au fost confectionate la strung si au dimensiunea pe inaltime de 2 cm (mai inalte nu se gasesc originale pentru amortizoarele fata si am inteles ca nu este indicat sa se monteze mai inalte). Inaltatoarele pe spate nu se gasesc pe orginal, dar au fost confectionate din teflon cu inaltimea de 2 cm si se monteaza in partea de jos intre arcul de pe spate si oala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sSi eu as dori pe fata o innaltare de ~15mm. La tine ai pus distantierele sus la amortizor?

Pe spate am facut ceva interesant(cu un cost de achizitie de ~100e)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Readuc la viata acest topic - are cineva desenele de executie pentru aceste inaltatoare? Acum ca am Golful ca masina "de fuga" trebuie sa inalt oleaca Bora sa o fac oleaca mai "allroad".

Sau chiar daca vinde cineva acele bucse oem?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut  , unde pot  gasi  inaltatoare  FATA -SPATE , pt  Octavia  3 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!