Jump to content

problema semnalizare


Slick
 Share

Postare recomandată

Salut prieteni,

problema pe care vreau sa o rezolv nu am vazut-o detaliata intr-un alt topic de aceea l-am deschis pe acesta.

Am un Polo 9N si de ceva vreme cand semnalizez nu se mai aud semnalele acustice (ticaitul acela). Asta se intampla si cand las farurile aprinse si vreau sa ies din masina fara cheie in contact. Nu se mau aude tauitul acela de atentionare.

Stiti cum se poate remedia problema?

Multumesc fain tuturor pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • F l o r i n

    8

  • Slick

    7

  • alin.costea

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai se pare ca ai parte de 2 probleme. 1 este microswitch-ul din usa de la sofer care actioneaza buzeru de atentionare cand lasi usa deschisa si 2 este releul de semnalizare care este pe duca nu are treaba sunetul de la semnal cu cel de usa deschisa!Nu iti ramane semnalul continuu fara sa mai clipoceasca in bord cumva uneori? sau sa dai de maneta si sa nu e aprinda nimic in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar sunetul ala ca e de la semnalizare sau ca e de la atentionarea farurilor cand le uiti aprinse nu se aude in acelasi loc?

ma gandesc da difuzorul ala sau ce o fi el sa se fi ars, sau sa se fi intamplat ceva cu el.

luminile de exemplu cand deschid usa se aprind, nu e pe acelasi swirch care transmite si catre bord semnalul de avertizare pt lumini daca le uiti aprinse?

daca as scana masina toate astea ar da eroare...cumva? vag-com imi arata defectiunile astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se pare ca ai parte de 2 probleme. 1 este microswitch-ul din usa de la sofer care actioneaza buzeru de atentionare cand lasi usa deschisa si 2 este releul de semnalizare care este pe duca nu are treaba sunetul de la semnal cu cel de usa deschisa!Nu iti ramane semnalul continuu fara sa mai clipoceasca in bord cumva uneori? sau sa dai de maneta si sa nu e aprinda nimic in bord?

problema e una singura, s-a ars buzerul din bord. Polo are centrala electriuca care preia si functia de semnalizare si nu are releu de semnal separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci Al Bundy, acum intrebarea e unde e buzzerul ala si daca il pot schimba singur.

pot afla codul de piesa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in Cluster si nu are cod de piesa separata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instrument Cluster = ceasurile de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu grija sa nu zgarai plasticele.icon_thumright.gif DAca nu ai mai facut apeleaza la cineva care stie. Sau cauta si tu un tutorial, de ex montare computer bord pe passat, nu e identic dar ai un punct de plecare.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu problema asta cu un Polo din 2008. Nu se aude niciun buzz, nici macar la semnalizare. Ai rezolvat problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu.

Din ce am inteles buzzer-ul ala e incorporat in ceasurile de bord. Nu exista ca piesa de sine statatoare, deci in principiu ar trebui schimbata toata plansa de bord (adica ceasurile) si doar pt asta nu merita banii.

Mai studiez, dar daca afli altceva, te rog scrie in topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am desfacut ceasurile de vreo 4 ori dar nu am dat importanta buzzer-ului ca nu am probleme cu el,dar banuiesc ca ar merge inlocuit cu un difuzor de casca cu diametrul de vreo 4 cm,cu conditia sa aibe aceeasi rezistenta de sarcina.Cind mai desfac ceasurile chiar o sa il masor sa vad ce rezistenta are,iar daca nu rezolvati intre timp problema o sa va spun exact ce sa puneti in loc.La urma urmei ala e practic un difuzor,si daca ati merge la un electronist sa incerce cu difuzoare incepind de la 32 de ohmi si scazind pina obtineti un sunet echivalent ca putere utilizind difuzoare de diametrul buzzer-ului cred ca ati rezolva problema.Cred ca ar merge si cu un buzzer din alea care sint in antiradare,cred ca e la fel marimea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul astept detaliile de la tine referitor la tipul de difuzor care ar merge, dupa ce ajungi acolo si il masori.

Mercic fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAna acum in clustere am gasit difuzoare de 4, 8 si 90 ohmi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...
just*quattro

spune-mi te rog daca ai rezolvat cu problema ta, intampin si eu exact aceeasi situatie la polo...

multumesc anticipat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai recomandat sa faca asta un electronist...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate, un electronist :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 6n bazaitul usii deschise cu pozitiile aprinse vine dintr-unul din releele din stanga-jos,de la sigurante, banuiesc ca bazaie bobina chiar a releului de semnalizare.

Buzzerul din Instrument Cluster e pentru avertizarea sonora a lipsei de presiune de ulei,parca asa stiam eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Până la urmă am rezolvat problema. Am scos IC-ul din bord (are doar două șuruburi), am scos cele două mufe, am desfăcut IC-ul (alte 4 șuruburi și niște cleme), am scos difuzorul vechi și l-am înlocuit cu unul similar pe care l-am cumpărat cu 5 lei de la un magazin de componente electronice, et voila! Se aud și semnalizarea și tonurile de poziții aprinse etc.

Modificat de alin.costea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ramanemprieteni

imi poti spune si mie ce difuzor este si de unde l-ai cumparat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu mai merge de cand am facut un test la masina. M-am gandit ca l-a dat pe mut dar vad ca nu. Oricum eu unul sunt f multumit ca nu ma tacane le cap semnalizare si o gramada de prieteni admira silentiozitatea masini mele cand vine vorba de semnalizari si mai ales cand las masina pe avarii si nu se aude nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difuzorul este unul oarecare de 8 ohmi și l-am cumpărat de la un magazin de componente electronice (este de genul celor din jucării sau căști). Nu mi se pare că face cine știe ce zgomot dar cred că totul ține de persoană. Nu știu dacă este cea mai bună alegere dar eu sunt mulțumit. Baftă!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!