Jump to content

Discuri de frana mai mari - imbunatatesc franarea?


alex_puiulet
 Share

Postare recomandată

ninu eu am EBC turbo groove pe fata si este o masina "all day" . sunt multumit :|

 

Eu nu inteleg de ce este asa de necesar sa se treaca la discuri mai mari decat cele stock sau de ce placute ceramice si alte upgrade`uri la sistemul de franare daca o masina nu depaseste 160-170 cp ?!?!

Ex:

- passat b5 , 1.8T , 170cp sunt pe 288mm

- passat b5 , 2.8 , 193cp sunt pe 312mm 

Pe passatul b5 4.0W8 ,275cp pe ce diametru trebuia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Borisake

    33

  • ninu

    15

  • C o s m i n

    11

  • Megatron

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

:) Ptr ca tocmai intentionez (in viitor) sa trec ca si tine peste 200 cp...

Daca o iei asa, de ce toate vag-urile de generatie noua au discuri mai mari ca si cele de generatie vechie? B5.5  2.5 TDI , 1.8 T 180 cp si multe altele care sar de 150 cp au in general discuri de cel putin 311,5mm.

 

Oricum fie care face ce vrea cu bani lui dar sa nu imi spuneti ca nu face bine discurile mai mari. :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, "face bine" discurile mai mari. Dar e mai importanta calitatea discurilor si a placutelor.

Am fost cu B5-uri a caror frana te ingheta. Si avea totul stock.

Dar tulumba de frana isi facea treaba perfect, la fel si pompa de frana si discurile/placutele.

 

Eu am demult 200Cp cu sistem de franare standard si sincer nu simt ca nu mai pot de frane. Doar ca... am o suspensie beton (adica extrem de rigida). Si din experienta mea va spun ca o suspensie sport face mai mult decat orice frane.

In momentul cand franezi, masina tinde sa se lase de bot si sa-si ridice spatele. In acel moment, spatele nu prea te mai ajuta.

O suspensie care sa-ti tina toate rotile in contact perfect cu solul, face minuni.

 

Dar fiecare cu pasarica lui. Daca tu esti mai fericit ca schimbi franele la masina, asta conteaza. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi a luat cuvintele din gura Cosmin!

si eu am in jur de 200 (+/- 10 cai,nu s sigur)!

nu simt nevoia nici de frane mai mari (am discuri si placute noi,furtune noi pe fata,lichid nou,vacuum perfect) ,nici de FMIC sau alte dracii.cand o crapa vreun furtun,atunci refac tot traseul.

 

da e important si ce faci cu calutii de sub capota,ca si daca ai softu stock + frane imense te porti urca pe ala din fata daca nu esti atent.

p.s. ati observat ce discuri enorm de MICI au unele ESCALADE uri??ma tot intreb de ce...chiar arata ridicol la cata camioanele au de oprit:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scris de mult asta... Faza e ca daca ai bani de bagat in masina, mai bine bagi in suspensii sau chiar in cauciucuri de calitate foarte buna, adaptate sezonului. Degeaba franele sunt bune si supradimensionate daca virgula contactul cu solul e deficitar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

eu am sistemul de franare fata cel mai mic si amarat montat pe b5 si anume cel cu discuri de 280..............vreau sa trec la 312 montat pe b5,5 motoare maari , stiu ca am nevoie de discuri, etrieri,portetrieri.....jante am pe 17 , deci merge.....intrebarile mele sunt:

 

1. prinderea portetrierului pe fuzeta difera intre 280-312?- nu am cum sa probez inainte de a achizitiona sistemul 312 si daca difera prinderea inseamnaa ca trebuie si  fuzete , se complica treaba , renunt....

2.furtunele mele se vor infileta in etrierul 312? sa nu difere filetul sau diametrul acestuia....

multumesc!

Modificat de edypro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba-l pe Borisake. El parca a trecut la 312. Si daca bine retin, trebuie si alte fuzete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca am gasit si topicul si am mutat posturile. 

Uite ce zice un coleg. Pentru mai multe detalii, studiaza topicul.

Nu, etrierii nu trebuie schimbati, raman aceeasi.

Pentru un upgrade de la 288 la 312mm ai nevoie de:

-discuri de 312mm;

-placute noi (sunt aceleasi si pentru 312 si pentru 288mm)

-suporti de etrier de pe o masina care are 312mm din fabrica, gen A4, A6, Passat toate 2.5TDI. Sunt si unele de 1.8T care au, dar nu stiu care.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce optiuni am pe spate pentru discuri ventilate?

Masina este tractiune fata, b5 , 2000 anul.

Pe fata urmeaza sa pun 312mm, spatele se incalzeste exagerat de tare, arde tot pe acolo.

Pe fata am momentan ate power disc de ~20 mii km. Franeaza impecabil, doar ca dupa abuzuri repetate frana se inmoaie. Si cand zic abuz, ma refer la fum :)) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reisare, asteapta-te si la alte probleme daca rupi asa masina.

E totusi un B5, banuiesc 1.9tdi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, cata_unu said:

Ce optiuni am pe spate pentru discuri ventilate:)) .

Salut, incearca Zimmerman perforate, eu am fost foarte mulțumit de ele în trecut! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te gandii ca merg non stop blana. 

Dar ma mai apuca, rau nu are ce sa ii faca, poate se uzeaza gumele suspensia si bratele mai rapid. 

Urmeaza si un kit de brate si reglabila fk.

1.9 tdi ajm, otar lesinat daca tragi de el, probabil nici electrovalvele si alti senzori nu is la prima tinerete. Urmeaza turbo de 131 cp si fmic.

 

Vreau neaparat ventilate. Astea pline nu se racesc. 

Cele cu garurele se fac din turnare sau ulterior? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gauresc ulterior, dar nu te gandi ca poti sa gauresti tu, e materialul prea dur. 

Din cate stiu , exista discuri ventilate spate prin anii aia.  W8 are discuri ventilate pe spate ( cod 4B3615601). probabil se poate adapta sistemul,

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

W8 nu este 4motion? 

+ sigur sunt foarte mari discurile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vrei frane.... ce mai conteaza cateva detalii marunte ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tractiune fata , nu cred ca merge de la 4motion. + nu vreau sa fie dezechilibru intre fata/ spate. 

Mai sapam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Help! 

Acum îmi fac upgrade la frane(288-312) si prinderea pe fuzeta nu pusca. Idei?port etrierii sunt de pe Superb 1, 2.5 tdi

Update: Am aflat de la cineva ca suportii de etrier sunt defapt de a6 allroad. Omu de la care i-am cumparat insistă ca sunt de pe Superb. Mi-a dat si poze cu masina si tot. Sa inteleg ca pe Superb 2.5 diferă fuzeta fata de Passat 2.5? Hmmm... asta e.. maine caut suporti de passat 2.5 tdi...

 

dba1d6fc63.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se stie ca difera prinderea pe fuzeta. Dar daca nu citesti, nu intrebi...

Vezi ca Borisake s-a scaldat in apele astea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este.. De pe topicul asta si de ce am nevoie pentru upgrade. Dar nu m-am gandit ca la Superb 2.5 diferă... iau maine de Passat si aia e..

Modificat de C o s m i n
nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul Reply to this topic.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie de pe passat de 2.5 , iar distanta intre gaurile de prindere sa fie de 9.5 cm. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut si eu sa schimbi discuri + placute la Passat-ul 4Motion, 1.9 TDI AVF, variant. Pe fata treaba e clara, am discuri 288 si o sa trec la 312 cu suporti etriere, discuri si placute. Dar pe spate, ma poate ajuta cineva cu sfaturi? Sa merg pe 256, solutia de pe 2.5 TDI 4Motion? Se potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune de w8, 269 mm. 

Daca e 4motion se potriveste de pe 2.5 . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!