Jump to content

Discuri de frana mai mari - imbunatatesc franarea?


alex_puiulet
 Share

Postare recomandată

Recapitulez ce am inteles eu personal, in ordinea de prioritate care mi se pare mie logica:

1. anvelope cat mai bune - decat sa bagi bani in upgrade de frane, intai trebuie anvelope cat mai bune - atentie la indicele de treadwear care indica duritatea anvelopei, conteaza si profilul

2. furtune metalice - mentin constant si la maxim forta de franare transmisa hidraulic

3. discuri cat mai mari in limite rezonabile - nu imbunatatesc franarea ci mentin calitatea franarii in timpul unei calatorii (efectul de fading); trebuie ventilate pe fata; mai sus sunt cele striate sau perforate

4. combinatia discuri - placute; importanta este 'combinatia' fiindca discurile sport merg cu placute sport; placute cat mai noi

5. pe spate in general sunt discuri mai mici, mai subtiri si pline (ne-ventilate); se pare ca nu e cazul de bagat multi bani in partea din spate, deoarece greul si tractiune le avem pe fata (cei mai multi)

Intrebari:

- toate placutele sport dau randament maxim numai dupa 'incalzire' ? cele street performance sunt intre stock si sport ? de ex ATE Powerpad sunt street sau sport ?

- cum e cu efortul de franare pe spate la o masina cu tractiune fata ? ce se intampla pe spate cand franezi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Borisake

    33

  • ninu

    15

  • C o s m i n

    11

  • Megatron

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai baga suspensie cat mai buna. Adica degeaba ai cauciucuri si super sisteme de franare daca roata nu sta pe sol la micile denivelari din cauza unui amortizor uzat, sau daca masina are un tangaj (adica cand pui frana se apleaca de bot si se ridica de fund) prea mare datorat de asemenea unor amortizoare uzate. In acelasi timp uzurile importante in bratele suspensiei vor modifica geometria rotilor si vor afecta franarea.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia sport avantajeaza franarea de asemenea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat roata are apasare mai buna pe sol inseamna ca are si o aderenta maxima, deci si o franare eficienta. La franele pe spare nu prea am auzit sa lucrezie cineva in sensul maririi diametrului discului, dar sunt cativa pe care ii cunosc, dar si putirinta pe masura la agregate gen 350cp. Eu zic ca pe spate ca sa imbunatatesti frana poti sa mergi tot pe un ansamblu disc placuta sport, dar discul cu sentulete ca si asa este plin, adica nu este ventilat.

Si foarte corecte afirmatiile colegilor Overseas si Valiologu. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CE concluzie, poate aiurea, am citit aici: la Passat-ul meu, pt ca am roti de 15, tre' sa ma multumesc cu sistemul de frana din dotare? Nu pot schimba nimic pt ca nu intra discuri mai mari?

Apropo, unde vad ce dimensiuni am la discuri? Unde "se citeste"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))

Atat pe prima pagina din cartea service cat si in porbagaj ai cate un stiker lipit.. acolo ai toate codurile trecute.

Daca ai nevoie de ajutor in "descifrarea" lor imi dai un semn si te ajut.

Modificat de B32FDY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

288mm ai la discuri pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alvis - poti inbunatatii franele si la 288 mm. Nu numai MARIMEA conteaza, despre asta ne certam de 2 pagini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: Haide bre, ca nu se cearta nimeni aici, doar se discuta in contradictoriu. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alvis - poti inbunatatii franele si la 288 mm. Nu numai MARIMEA conteaza, despre asta ne certam de 2 pagini.

Ok, acum am inteles, dar, din cate am (re)citit, cu pretul unor "fluier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum nu am auzit sa fluiere la nimeni cine are frane de performanta, dar asta nu insemna ca nu se poate intampla. Mai degraba scartaie cativa metrii inainte de oprire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De suierat scria in prezentarea unor discuri sport perforate, scria de genul 'suierat specific masinilor sport dotate cu discuri perforate'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am discuri perforate zimmermann si placute textar si nu csot nici un fel de zgomot sun mute franarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

multumesc celor care mi-au dat sfaturi pentru franele mele. Le-am schimbat sambata si m-am hotarat la discuri ATE Original cu placute ATE Original. Momentan sun foarte multumit. Nu fluiera si franeaza mult mai bine ca inainte -dar acest lucru era normal pentru ca avem discurile ovalizate :scratch:. E drept ca am facut foarte putini km, o sa revin dupa mai multi km cu detali.

O zi buna!

Modificat de doly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva modelul passat 3BG 4.2 W8 are discuri mai mari de 312 mm ? sau are cumva alt sistem de franare mai performant avand in vedere ca are 275 de cai si trebuie sa franeze mai rapid :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

W8 are motor de 4.0 nu de 4.2 si vine echipat cu discuri de 334mm si etriere cu 2 pistonase. Nu incap jante mai mici de 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

multumesc celor care mi-au dat sfaturi pentru franele mele. Le-am schimbat sambata si m-am hotarat la discuri ATE Original cu placute ATE Original.

Sunt ATE simple sau ATE Power - varianta mai sportiva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ATE simple(eu asa le-am gasit ca denumire: ATE Original si ATE PowerDisc sau Powerpad). Cele Power sunt aproape dublu la pret asa ca am renuntat. Eu ma gandeam la Brembo max care erau la aprox acelasi pret(putin mai sus) dar mi-au zis ca nu se fac pentru masina mea :). Costul astora a fost 800 ron (discuri+placute+manopera).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica nu se fac pt masina ta?

Nu ai 288mmX25 diametrul discului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fiu offtopic pentru ca nu vreau sa pun discuri mai mari pe masina dar totusi vreau sa le schimb. Am gasit 3 oferte destul de tentante:

1. set 2 buc discuri fata FERODO la aprox 240 ron (D = 288 mm)

2. set 2 buc discuri fata BREMBO la 210 ron (descrierea de pe site: Fata Janta: 5 Grosime: 25 Ř: 288

post-14980-1275130072_thumb.jpg

Modificat de dbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai merita sa dai 80 ron doar pentru striatiile alea care oricum dispar dupa cateva zeci de mii de km? Mai bine gaurite daca tot vrei ceva mai deosebit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V6 TDI 4Motion

'Striatiile alea' sunt de fapt indicatorii de uzura ai discului care este din seria BREMBO MAX. Cand dispar e timpul sa schimbi discul. Simplu.

Celalalt disc BREMBO are si el un indicator de uzura sub forma a doua gauri de adancime controlata (1-2mm) frezate in suprafata discului.

Poti sa combini discuri FERODO sau ATE normale cu placute FERODO DS PERFORMANCE, placutele fac de fapt diferenta la franare, nu striatiile de pe Brembo MAX. Daca ai jante cel putin de 16" poti sa treci la 312mm doar cu un set de portetrieri. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta voi merge pe disc normal + placute de frana mai performante. Discuri mai mari nu pot pune pentru ca am si un set de jante de iarna pe 15". Multumesc pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum pretul pe care l-ai dat tu nu este pe set, este pe bucata. Am eu Brembo Max pe masina si am dat cam 600 ron setul. (Asa este cum zice V6 TDI 4Motion in legatura cu striatiile.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica nu se fac pt masina ta?

Nu ai 288mmX25 diametrul discului?

Ba da...(cel putin asa cred :) ) sunt cele standard ca nu le schimbase nimeni... dar asa mi-au zis(nu mai stiu care dintre ei ca am cerut la mai multi oferte). Acu' daca m-au pacalit sa fie sanatosi - e drept ca nici nu am insistat foarte mult ca eram intre cele doua variante...

ps: scuze de intarziere dar am lipsit putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!