Jump to content

Discuri de frana mai mari - imbunatatesc franarea?


alex_puiulet
 Share

Postare recomandată

Da, asa se pare. A disparut postul colegului care te a "jignit" si al meu cu care l-am pus putin la punct cu argumente pur tehnice asa ca nu inteleg de ce au fost sterse ambele.

Eu asa stiu ca si unele modele 1.9 TDI, 1.8T, 2.3, 2.8 care au venit din fabrica cu roti de 16" s-au montat automat discuri de 312 mm.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Borisake

    33

  • ninu

    15

  • C o s m i n

    11

  • Megatron

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eee, se mai intampla, umbla fantomele pe aici :angry: . Astazi chiar m-am holbat la unul si imi venea sa ii propun schimbul. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos codurile din Etka pt upgrade la franele de Passat B5 (fata) din 288mm in 312mm:

288mm.

- port-etrier - 3 B0 615 125

- disc frana - 4 B0 615 301B

- placute fra - 4 B0 698 151N

312mm.

- port-etrier - 4 B0 615 125A

- disc frana - 4 B0 615 301C

- placute fra - 4 B0 698 151N

Dupa cum se observa placutele de frana sunt identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincera mea parere este ca nu castigi mult la eficacitatea franelor doar prin schimbarea discurilor. Suprafata discului este mai mare cu aprox 10% dar placutele raman aceleasi. Singurul avantaj pe care il obtii este ca franele prind putin mai bine la un mers sportiv datorita faptului ca suprafata mai mare a discului se incalzeste mai greu si se raceste mai repede. Teoretic o sa ai frane mai bune cu 8,4% din cauza incalzirii putin mai greoaie, asa ca obligatoriu trebuie sa pui discuri mai performante ca sa simti ceva schimbare in comportamentul masinii.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai performante sau mai mari in diametru?

Am vazut in Etka, ca ar ma fi unele de 334X32mm, dar mai greu. Deja surubul de prindere al port-etrierului cu fuzeta este de 14fi in loc de 12fi cat avem noi. Dar mai trebuie studiata problema, ma gandisem si la aspectul asta. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borisake, te-ai uitat de curiozitate daca sistemul de 312 de pe golf v e acelasi cu cel de gti?

Poate reusesc sa trec azi pentru "cutie" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borisake - la ultima dimensiune amintita de tine cu siguranta si etrierul este mai mare ca sa prinda discul de 35 mm si banuiesc ca si placutele sunt mai mari. Dimensiunea aceea parca se monta pe W8 si masini speciale blindate cu roti de 17"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, la cele de 334mm W8 sigur trebuie cu totul schimbate si etrierul este cu 2 pistonase...

Uite aici poza din Etka pt W8:

65843463.th.png

Nu am gasit serie de sasiu de GTI ca sa fac o comparatie.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V6 TDI 4Motion

Vezi www.passatplus.de

Franele de la W8 sunt foarte greu de transplantat si costa cat un kit Aftermarket.

Oricum la 100 de CP cati aveti, cred ca un upgrade la 312mm pe fata cand vine vremea sa schimbati placute si discuri e suficient, mai ales daca folositi ceva gen Ferodo DS Performance + discuri Ate. Si asa, o sa va surprinda diferenta de pret intre 288 si 312mm, ca sa nu mai vorbim de consumabilele pentru W8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai de 312mm franele?

Cum ti se par?

Eu in We. am fost la Ghimbav la karturi si am fost pe Cheia si am fost foare multumit de frana, poate datorita noilor cauciucuri. Goodyear Eagle F1 Asymmetric.

Oricum nu ma las, tot o sa fac eu o data si o data upgradele la frane, macar in 312mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V6 TDI 4Motion

Atat v6 tdi cat si cel v6 pe benzina au aceleasi frane respectiv 312mm pe fata si 256mm pe spate dar si diferenta de greutate intre masina mea si a ta cred ca e de vreo 300kg cel putin. Etrierii pe fata sunt aceeasi ca cele de 288, in schimb cei pe spate sunt diferiti pentru ca discurile sunt ventilate (cele de 256mm). Franele sunt suficiente dar nu se ridica la inaltimea unor frane sport, poate daca schimb placute+discuri+furtune+lichid(pe care oricum il schimb destul de des)+upgrade la 269mm pe spate sa mai imbunatatesc ceva.

Pedala este progresiva, fara sa te faca sa musti din volan, la franari mai hotarate intra ABS-ul si deblocheaza roata, semn ca limita nu este neaparat dimensiunea franelor ci combinatia amortizoare+cauciucuri care iti tin de fapt roata pe asfalt. Am coborat si eu odata pe DN1A si nu am reusit sa incing franele pe serpentine desi am mers destul de tare (spre disperarea nevestei ;) ) , dar nu pot sa fac o comparatie cu alte masini. De exemplu, masinile frantuzesti au un raport servo foarte mare si iti lasa impresia ca au frane bune pentru ca te dau cu capul de parbriz daca doar atingi pedala.

Daca dispui de ceva fonduri, poti sa faci schimbarea pa care ti-am spus-o in primul meu post, mai mult de atat nu prea poti sa faci cu o suma rezonabila. Studiaza cu atentie codurile pieselor din ETKA si spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

cred ca trebuie sa schimb si eu discurile frana pe fata la masina din semnatura (am vazut niste semne pe ele ce par fisuri si ma duc sambata cu ele la verificat) si as vrea sa ma sfatuiti putin. Eu conduc ceva mai sportiv si dupa ceva cautari am ajuns la discuri Brembo max(aprox 460 ron setul) si placute ATE Original (standard cu pretul de aprox 260) sau Ferodo Premier la acelasi pret (asta am acum pe masina si sunt multumit cu ele doar ca eu nu prea am cu ce sa fac comparatie). Daca puteti sa-mi ziceti parerea despre alegerea mea sau sa-mi sugerati altceva. Ca buget as vrea sa nu sara de 1000 ron inclusiv manopera.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V6 TDI 4Motion

Incearca discuri ATE normale sau gaurite si placute Ferodo DS Performance (Premier-ul sunt mai 'budget' si nu cred ca e mare diferenta de pret) . Ar trebui sa te incadrezi in 1000 RON cu manopera pentru puntea fata, incearca la http://www.coastadeest.ro/ . Cu ocazia asta poti sa schimbi si glisierele etrierelor ca sa fii sigur. Daca ai jante de 16 cel putin, poti sa faci un upgrade la 312mm, vezi posturile de mai sus. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as merge pe discuri gaurite, risti sa le spargi (pareri impartite)...eu am Brembo Max (disc) 600 ron/setul si placute frana Ferodo DS Performance 600 ron/setul frana buna, dar de cand am schimbat gumele, care mi se par cele mai importante nu prea mai stiu ce este ala ABS, adica sa intre aiurea.

Deci nu iti lua discuri gaurite, cauta pe forum discutii si o sa te convingi. :ceuameni:

Da, V6 TDI... stiu ce zici tu in postul tau, de altfel asta si urmaream sa trec pe 312mm si nu ca nu am frane, dar este bine sa ai rezerva totdeauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borisake are dreptate, primul lucru care trebuie avut in vedere sunt cauciucurile. Montarea unor discuri de frana mai mari nu cred ca rezolva nimic, ba chiar pot deregla sistemul. Niste ingineri nemti din aia care stiu sa faca masini au avut grija sa puna ei ce trebuie. Daca pui discuri mai mari s-ar putea sa ai nevoie de alte etriere, cu alt diametru al pistonului, ceea ce inseamna alta pompa de frana, unitatea de abs depasita sau nu lucraza in parametri, multiple alte complicatii (de ex. distributie diferita a fortelor de franare fata/spate) ce pot determina chiar un accident.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali, nu este chiar asa, sunt destule kituri si situri de afara cu astfel de modificari...

Pompa de frana genereaza presiune cu mult ce iti poti inchipui, problemele nu sunt aici si nici la unitatea de ABS sau servo, dar daca vrei sa maresti puterea franei nu este rau am mai zis, mai bine sa am rezerva de frana si cum ziceai si tu... de pomana ai super frane pe masina daca nu ai contact cu solul, daca mergi in slapi in slapi o sa te opresti.

Oricum noi incercam sa marim dimensiunile franei cu cele stoc, adica se gaseste pe masina noastra si de 280mm, 288mm si de 312mm, eu am 288mm si vreau sa ii pun de 312mm, ce este bine ca etrierul si placutele sunt identice, adica eu nu trebuie decat sa ii schimb port-etrierul si discul de frana cu unul de 312mm si treaba este rezolvata 100%.

Da, am si furtunase metalice de la Bf Goodrich (garantate pe viata) + lichid de frana de la Motul RBF 600 Factory Line, ceva peste Dot 5.1 cu grad mare de fierbere.

Si revin, conteaza fffffffffoarte mult ce cauciucuri iti pui pe masina. Am vreificat pe pielea mea cum era inainte frana si cum este acum, aderenta nu gluma, mai ales cand intra in temeperatura guma.

Sunt foarte multumit si asa cum este acum cu disc de 288mm, dar voi fi si mai multumit cu 312mm. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincera mea parere este ca nu castigi mult la eficacitatea franelor doar prin schimbarea discurilor. Suprafata discului este mai mare cu aprox 10% dar placutele raman aceleasi. Singurul avantaj pe care il obtii este ca franele prind putin mai bine la un mers sportiv datorita faptului ca suprafata mai mare a discului se incalzeste mai greu si se raceste mai repede. Teoretic o sa ai frane mai bune cu 8,4% din cauza incalzirii putin mai greoaie, asa ca obligatoriu trebuie sa pui discuri mai performante ca sa simti ceva schimbare in comportamentul masinii.

Salutare, interesanta treaba asta cu franele, eu cred ca de serie functioneaza bine, dar motivul discului mai mare e altul nu cel ce expui mai sus.

Din cite am vazut pe aici se schimba discul si suportul etrierului,(etrierul si placutele aceleasi), si rezultatul este clar ,forta de franare mai mare. Corect.

Punand etrierul mai inafara(schimbind suportul etrierului) modificam bratul fortei(fizica clasa a 9a cred), mai mare bratul fortei mai mare forta...

(fenomenul similar cu desfacere unui surub de roata cu cheia, de roti, a masinii sau cu cheia si un prelungitor, cum avem mai multa forta?)

Personal cred ca merita mai mult "investitia" in cauciucuri bune , suspensii bune, si placute de calitate, decit in supradimensionarea sistemului de frinare.(dar asat e discutabil, dupa preferintele fiecaruia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afirmatie corecta cu fizica de clasa a IX-a, deci merita sa ii pui un disc mai mare si placute, lichid de frana si nu in ultimul rand cauciucuri ffoarte bune. :D

Orice imbunatatire in plus fata de OEM este buna.

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Falsa afirmatia cu fizica, pentru ca este suficient de mare discul pentru ca in cazul unei franari de urgenta sa poti bloca roata deci sa aplici o forta suficient de mare. Ca sa fii sigur opreste ABS-ul si pune frana la orice viteza vrei - atentie la siguranta. O sa vezi ca se blocheaza rotile fara nici o problema.

Discurile mai mari se pun in special datorita unor viteze superioare pe care le prind masinile cu motoare puternice sau unor greutati mai ridicate ale acestora, e mai mult o problema de caldura.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, am inteles ca nu trebuie sa maresc discurile (parere majoritara) dar eu nu intentionam asta. Am jante de 15 si vroiam discuri de aceleasi dimensiuni doar ca ma gandeam sa pun ceva de calitate. La ce sapasem eu ajunsesem la ce am scris mai sus, dar vroiam si parerile voastre(muult mai avizate). Cauciucurile sunt Vredestein Sportrac3(http://www.vredestein.com/Banden_Bandtypes.asp?UsersessionID=82930720&BandgroepID=1&BandtypeID=55). As vrea, daca se poate, sa-mi spuneti fiecare ce combinatie ati pune voi pe masina in situatia data si care sa se incadreze in pretul 1000 RON.

Multumesc mult pentru ajutor!

Incearca discuri ATE normale sau gaurite si placute Ferodo DS Performance (Premier-ul sunt mai 'budget' si nu cred ca e mare diferenta de pret) . Ar trebui sa te incadrezi in 1000 RON cu manopera pentru puntea fata, incearca la http://www.coastadeest.ro/ . Cu ocazia asta poti sa schimbi si glisierele etrierelor ca sa fii sigur. Daca ai jante de 16 cel putin, poti sa faci un upgrade la 312mm, vezi posturile de mai sus. Succes!

Multam de sfaturi, chiar la ei gasisem combinatia de mai sus. Din pacate DS Performance nu aveau dar o sa insist... ATE normale sunt la acelasi pret cu brembo max deci e ok ca si pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Falsa afirmatia cu fizica, pentru ca este suficient de mare discul pentru ca in cazul unei franari de urgenta sa poti bloca roata deci sa aplici o forta suficient de mare. Ca sa fii sigur opreste ABS-ul si pune frana la orice viteza vrei - atentie la siguranta. O sa vezi ca se blocheaza rotile fara nici o problema.

Discurile mai mari se pun in special datorita unor viteze superioare pe care le prind masinile cu motoare puternice sau unor greutati mai ridicate ale acestora, e mai mult o problema de caldura.

Cred ca gresesti, astept parearea si altor colegii pe tema asta.

Deci punand un disc mai mare si pozitionind mai in exterior etrierul, obtii o forta de frinare mai mare fara o solicitare superioara a frinelor. Aceeasi forta de frinare a placutelor asupra discului, (aceiasi disipare de caldura) si rezulta o forta de frinare mai mare (proportionala cu diamentrul discului), diferenta de energie se pierde in contactul cauciuc pista de rulare.

Desi am citit pe ceva posturi de tuning romanesc cam ce spui tu, dar practica e alta, cam ce spun eu. Treaba asta e destul de verificata in practica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Falsa afirmatia cu fizica, pentru ca este suficient de mare discul pentru ca in cazul unei franari de urgenta sa poti bloca roata deci sa aplici o forta suficient de mare. Ca sa fii sigur opreste ABS-ul si pune frana la orice viteza vrei - atentie la siguranta. O sa vezi ca se blocheaza rotile fara nici o problema.

Discurile mai mari se pun in special datorita unor viteze superioare pe care le prind masinile cu motoare puternice sau unor greutati mai ridicate ale acestora, e mai mult o problema de caldura.

Vali, nu este vorba ca nu are putere sa blocheze roata si oricum aia este treaba etrierului datorita pompei de franare care are destula forta pt treaba asta, pui un disc mai mare ca sa ii usurezi munca (placutei) si ca sa eviti incalzirea excesiva a sistemului de franare.

Lucian, ce logica are intrebarea ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borisake ai dreptate, exact asta spun si eu, e o problema de disipare a caldurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg ce va tot certati voi aici...oricum un lucru este sigur daca se pun discuri mai mari categoric ca se imbunatateste frana. Ca sa opresti o roata nu e importanta doar forta, este important si locul unde se aplica. Ia incercati voi sa opriti roata de la bicicleta punand frana cu degetele prima data pe butuc si dupa pe janta sau pe cauciuc si o sa intelegeti treaba cu forta si locul unde este aplicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adicatelea... bratul fortei. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!