Jump to content

Butuc yala skoda fabia


maxxgabi
 Share

Postare recomandată

quatrocaminos

salut  as vrea sa va intreb daca cheia mea de la fabie are telecomanda pentru inchidere? de functionat nu functioneaza in stadiul in care e acum.

are un singur buton , si in ultima poza se vede ca are un loc pt led(sau beculet?!?!) dar care a fost spart de cand am luat masina , in poza cu cheia desfacuta se vede ca in parte stanga este o chestie de aia mica din sticla (nu stiu cum ii zice)

cineva mi-a zis ca cheia mea are doar "lanterna " nu e si telecomanda pt inch. centralizata.

precizez ca pe butonul de inchidere de pe usa sofer am beculet rosu ce palpaie cand inchid masina. 

 

 

FABIA 1.4 16 v 2002

post-121352-0-59185900-1370455237_thumb.

post-121352-0-01377400-1370455586_thumb.

post-121352-0-59649600-1370455627_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai telecomanda; "chestie de aia mica din sticla" este un cip imobilizator (motorul se opreste imediat fara el);

"led(sau beculet?!?!)" este intr-adevar pe post de "lanterna".

pe butonul de inchidere de pe usa sofer exista "beculet" rosu la toate inchiderile centralizate cu sau fara telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

quatrocaminos

multzam fain de informatie

 ai idee cat m-ar costa sa mi pun pe chei tip briceag, adica ce tre sa cumpar efectiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este prima data cand postez pe forum si sper sa nu fiu offtopic. a inceput sa-mi faca figuri incuietoarea de la hayon si nici de la clapeta aia din stanga scaunului soferului nu pot sa deschid, deoarece cred ca e rupt cablul sau sarita "pastila". Stie cineva daca exista vreun repartitor mai accesibil, sau cum pot ajunge sa inlocuiesc cablul/remediez problema? multumesc mult!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

quatrocaminos

cum se manifesta  problema la incuietoarea de la haion?

eu cand am luat masina usa  haionului se deschidea doar din butonul din cabina , dar am reparat-o simplu fara costuri  . Mecanismul ala ce declansaza deschiderea din butonul de pe usa haionului era sarit din loc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand apas pe butonul de pe hayon(ala de deasupra numarului de inmatriculare), se aude motorasul ca trage ca sa deschida, dar cred ca nu are forta sau spatiul necesar. si nici nu am cum sa mai strang(reglez) mai mult.

De asta m-ar interesa sa pot deschide si din masina, sa nu ma trezesc cu alte surprize, dar nu stiu cum as putea avea acces la clapeta aia sa vad ceare cablul(poate e slabit...:-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jos capitonajul de pe hayon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pot face ceva sau trebuie sa achizitionez alta?multumesc cine ma ajuta de unde pot lua o noua iala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc sa te ajut eu, daca imi dai voie.

Si acea saiba trebuie....din imaginea a doua.

Nu stiu ce s-a intamplat....dar piesele respective nu aveau cum sa lipseasca.....

se mai poate face ceva?sau cumpar alta...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pancu, nu pot sa spun nimic....daca nu vad despre ce este vorba.

Lipitura rece, este rupt ceva inauntru....pot fi multe. Daca postezi o imagine, putem discuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pancu, nu pot sa spun nimic....daca nu vad despre ce este vorba.

Lipitura rece, este rupt ceva inauntru....pot fi multe. Daca postezi o imagine, putem discuta.

sarut mana,am postat poze la pagina 4 o perioada am fost plecat din tara si am lasat-o asa..nu are lipituri defecte m-am uitat la ea,switch l-am schimbat nou nu e nici din el...problema e ca daca actionez limitatorii aceia mici functioneaza,motorasul acela mic din interior functioneaza si el am facut probe la rece dupa ce am desfacut iala am conectat din nou la acea mufa si ma jucam cu telecomanda..ce sa spun nu ma pricep ,am mai fost la 2 "meseriasi"nici nu s-au uitatla ea si au spus ca trebuie schimbata...va multumesc,daca nu e poate va sant recunoscator si cu un link de unde pot achizitiona una...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca este uzata acea ,,pastila" de plastic care actioneaza pinii.

Ok, spune-mi te rog, este vorba despre broasca usa stanga fata?

Daca este stanga fata, am sa incerc sa te ajut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am vorbit cu cineva, avea partea electrica stanga fata. In fine, asta ,,e"....

Pancu, fiindca tu locuiesti in Pitesti, e prea departe sa te pun in legatura cu un baiat....care cred ca te-ar ajuta. Daca esti dispus imi scrii, daca nu, te rog sa te uiti aici, contacteaza-i si vezi ....poti sa incerci si in aria dedicata.

Imi pare rau mai mult, nu pot...

http://www.alodezmembrari.ro/SKODA_FABIA-2004-2007_0-piese-dezmembrari.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

buna ziua

Si eu am avut problema cu butucul din dreapta, am citit posturile voastre si m-am apucat de treaba. Modelul meu 2001 de fabia confort avea pe cant 2 gauri desi butucul este prins doar intr-un singur surub Torx de 20.

Am reusit sa scot mai intai doar plasticul (am rupt cele 2 prinderi dar nu nici o problema )

Apoi am rotit surubelenita cu simt (n-am numarat dar cred ca de vreo 10-15 ori) si la fiecare rotatie miscam butucul efectiv cu cheia in el.

Pana la urma a iesit dar bineinteles ca mi-a picat tija si restul de piese in fata de usa.

Dupa injuraturile de rigoare (era duminica :icon_confused: ) am defacut fata de usa , scos geamul , slabit ansamblul macara si cu mana am reusit sa scot toate piesele intrate in fata de usa, toate erau rupte

Azi am comandat chitul de reparati la un magazin 19 ron 1U089001, sper sa fie ok, tija mea avand excentric

Va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit chitul e ok, dar am observat ca imi lipseste o piesa care a ramas in fata de usa. Camas care tine prima piesa de pe axul butucului.

Daca ma poate ajuta cineva cu piesa respectiva i-as fi recunoscator. Nu m-as mai chinui sa desfac fata de usa,  macara , geam etc

  Atasez o poza cu piesa respectiva

post-94913-0-41810400-1374002958_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut, eu am o problema ca mi s-a rupt tija care intra in broasca. am vrut aseara sa mut tija de la butucul usii din dreapta la butucul din usa stanga insa nu am reusit sa demontez butucul ca sa am acces la tija (l-am scos din usa).

stie cineva cum se poate demonta?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In imaginea de la #118, in partea de jos (ora 6) este siguranta care fixeaza ,,limba" de butucul usii.

Tragi acea siguranta in lateral, si tii apasat sa nu zboare arculetul din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, nu stiu de ce dar, parca, butucul meu arata un pic diferit, m-am tot uitat la el si nu am vazut nu am vazut nimic de care sa trag. o sa merg la masina cand s-or mai opri un pic ploile astea si am sa ma uit mai atent, in caz ca nu-l vad revin cu o poza a butucului.

multam frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Tocmai ce am dat jos butucul de pe usa si nu reusesc sa vad acea siguranta de care vb. Ce am mai vazut pe forum spuneau ca siguranta au avut modelele pana in 2004. Fabia mea este din 2005 dec. O sa postez poza cu butucul ca poate nu o vad eu, desi am incercat sa trag de trag fara succes de o piulita de sub arc

post-84006-0-94029100-1381051624_thumb.j

Modificat de OviDuDu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este. Limba butucului nu are siguranta.

Ok, uite documentatia:

http://www.partsbase.org/skoda/fabia-fab-eu-2006-83700-door-lock-inner-actuator-door-handle-exterior/

 

Cred ca va trebui sa desfiletezi surubul, in pdf 48.

In imaginea postata de tine se vede in partea de jos, banuiesc ca pe partea cealalta este capul surubului.

2nb687p.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Nu este nici un surub. Pe ambele parti arata la fel. Este mai degraba un bolt. Ideea este ca nu stiu daca este unul singur si il pot împinge pe o parte

si sa izsa pe cealalta sau sunt doua bucati (cate unu pe fiecare parte) si trbuie taiati cumva, ca de tras nu ai de ce sa prinzi.

surubul 48 cred ca este cel pe care il desurubezi cand scoti butucul din usa.

Modificat de OviDuDu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul din poza nu se mai poate desface pentru remedierea defectiunilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!