Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

multumesc

Modificat de c0sminel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut , 

 

Am cautat pe forum dar toate topic-urile/raspunsurile sunt foarte vechi. 

Mai e cineva pe aici care monteaza incalzire scaune la un B6? (cabluri, butoate, perne, tot)

 

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria Prestari servicii - suntem mai multi colegi care te putem ajuta, in Bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare .. anul trecut am achizitionat un interior din piele semi electric (sofer) si cu incalzire in scaune pentru masina .. problema este ca vechiul interior nu avea decat airbag si senzorul de la centura .. ajutati-ma in privinta alimentarii .. spatarul este pozitionat putin cam incomod trebuie sa il alimentez neaparat ... 

 

Al_bundy ma ajutat cu o schema dar imi cam prind urechile .. am nevoie batraneste in cazul meu semi electric alimentarea pe care pini se face eventual si incalzirea .. multumesc mult !

 

20151117_081803.jpg

reglaj electric.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare dar schema este destul de intuitiva, daca totusi nu te pricepi de ce nu apelezi la cineva care stie ce sa faca, adica la un electrician?

Pe schema se poate vedea foarte usor ca in mufa pe care o arati (T10) alimentarea se face in pinii 8 si 9!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep in citirea schemei respective .. sunt prea multe detalii :) .. practic e floare la ureche totul .. dar este necesara atentia ! Multumesc mult pentru raspuns !  O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil ca nu ai vazut mesajul meu....ca a disparut. Ai firele.maro pt masa si rosu galben, pt plus - astea le alimentezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut! Am și eu o problema cu încălzirea în scaune. Nu mai funcționează! Chestia e ca nu am nicio eroare dar am observat ca nu merge nici încălzire lunetă. Am.mai observat ca atât la luneta cat și la.scaune începe procesul de încălzire după care se oprește fără sa duca operațiunea la.bun sfârșit.  Va rog dacă aveți idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B6,an 2006,încălzirea în scaune cum ar trebui să fie? Mă refer la faptul că,scaunul ar trebui să se încălzească si pe șezut si pe spătar+ plus aripioarele scaunului? Sau se încălzește doar sezutul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu se încălzește zona lombara( spătarul),ce ar trebui verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifici continuitatea rezistentei din spatar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, janjean said:

Salut! Am și eu o problema cu încălzirea în scaune. Nu mai funcționează! Chestia e ca nu am nicio eroare dar am observat ca nu merge nici încălzire lunetă. Am.mai observat ca atât la luneta cat și la.scaune începe procesul de încălzire după care se oprește fără sa duca operațiunea la.bun sfârșit.  Va rog dacă aveți idei?

din pacate, la tine trebuie verificat un pic, centrala, etc... nu stiu de ce face asa - mai ales ca nu ai nicio eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok dar și luneta e pe același flux? Amândouă sunt cu aceasta pb. Pleacă dar se dezactivează.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, dar e posibil sa fie o problema legata de consumul de curent, etc... greu de zis, de pe forum, din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te pricepi, intai incepi o verificare cu vcds-ul, in blocurile de masura, sa vezi de ce se deconecteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și dacă sunt începător cu vcds pot sa te deranjez într o seara sa ma ghidezi puțin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, numai ca trebuie sa le iei un pic la butonat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am probleme cu incalzirea,la mine nu se incalzeste deloc scaunul de la sofer,cel de la pasager merge.Cu ce as putea sa verific rezistenta?.A mai patit cineva sa nu mearga?Cum a scapat de problema?Se vede pe ea ca e intrerupta?Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, claumedel said:

Si eu am probleme cu incalzirea,la mine nu se incalzeste deloc scaunul de la sofer,cel de la pasager merge.Cu ce as putea sa verific rezistenta?.A mai patit cineva sa nu mearga?Cum a scapat de problema?Se vede pe ea ca e intrerupta?Multumesc anticipat.

daca vb despre Passat B6 - desfa suruburile de fixare ale scaunului si o sa ai o mufa cu 4 pini - aceea este de la sezut - 2 fire sunt de la termistor, doua de la rezistenta - vezi ca sunt perechi, pe diagonala, parca maro si negru sunt de la rezistenta.

Ceilalti doi sunt de la termistor - verifica valorarea acestuia

Tot sub scaun ai o mufa mica cu doi pini, care o sa fie de la rezistenta sezutului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!