Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

Salut,

Azi dimineata am sesizat o problema care o suspecatam de mult, adica incalzirea in scaunul soferului este partial defecta. Inclazeste doar spatarul si aripioarele laterale ale scaunului (scaune sport), perna ramane rece. Am tot cautat pe forum si nu am gasit nimic legat de vreun defect de genul asta. De la sigurante am vazut ca nu are cum sa fie ca exista una singura pentru abele scaune iar scaunul din dreapta se incalzeste perfect.

A mai patit cineva asa? Aveti vreo idee de remediere? Ca nu m-as duce in service la porsche ca parca vad ca ma pun sa schimb scaunul cu totu` ca sa o repar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil s-a intrerupt circuitul, la rezistenta din sezut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta m-am gandit si eu...dar se poate remedia? Sau se schimba cu totul si daca se remediaza ai idee unde inafara de porsche? :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare!incalzire scaun sofer nu functioneaza.eu am demontat scaunul,tapiteria la sezut si am constat ca nu se poate schimba deoarece este cusuta rezistenta intre panze.nu pare sa fie ars nimic pe panza alba,doar se vad semnele acele serpuite din presare.scaunele sunt normale,nu sunt sport.la margine nu exista rezistenta.am un releu sub scaun care nu stiu ce face,la cel din stanga nu exista releu dar incalzeste.cred ca trebuie cumparata tapiteria...bani gramada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna am si eu o problema la passat , de vreo cateva zile bune nu mai functioneaza incalzirea in scaune si nu mai dezabureste lunete.Ma poate ajuta si pe mine cineva sa imi spuna ce e de facut am cautat la sigurante dar nu am gasit nici una intrerupta.Daca imi poate spune cineva la care siguranta trebuie sa ma uit mai atent sau sa o schimb direct.Am manualul masini in limba germana si nu inteleg nimic din ce scrie acolo. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cautat sigurantele in ambele parti laterale ale bordului udne se afla cutiile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.......Daca imi poate spune cineva la care siguranta trebuie sa ma uit mai atent sau sa o schimb direct........

Vezi aici mai multe legate de sigurante si amplasarea acestora.

SC37 - Fuse 37 on fuse holder C-25A / J774 -Heated front seats control unit 30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare , as vrea sa imi montez incalzire in bancheta din spate ( e vorba de un B6 ) , ma poate ajuta cineva cu informatii , de unde imi pot lua chitul de incalzire , niste preturi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

oameni buni nu imi merge incalzirea in scaun (passat 09, 2.0 tdi euro 5, 110cai, SW) wvwzzz3cz9e105594

cand ma uit sub scaun observ ca manunchiul de fire care se termina cu mufa ce intra in caroserie e taiat chiar sub scaun

as avea nevoie de mufa respectiva sau macar de o poza-schema cu pozitia firelor in mufa, sa le prelungesc , pun papuci si introduc in mufa din caroserie

apreciez orice ajutor!! Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in dreapta, te-ai uitat, acolo ai mufa ?

in mufa din podea - care pleaca mai departe, exista conexiunile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in dreapta e totul ok, exista mufa ..bagata in cea din caroserie ..e greu de scos afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8e0972710 mufa

mai ai nevoie si de kit de reparatie pentru fire ca sa le prelungesti si sa le bagi in mufa.

Printing from Tmplt6.zip

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu e tarziu, pe seara iti scot eu diagrama - sa-mi dai PM dupa ora 20.

daca e graba, poate te ajuta alt coleg, care are ELSA.

L.E. - deja ai primit....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate comanda mufa cu pricina? merci frumos de ajutor baieti!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur. Te duci la reprezentanta direct cu codul postat de Bundy. Acolo, o sa intre si o sa-ti zica si ce fire de reparatie, o sa iti trebuiasca - pinii, care tie iti lipsesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare baieti. am un passat din 2005 cu incalzire in scaune, asi vrea sa le schimb cu altele de pe un passat din 2001 pt ca acelea sunt sport si imi place mult si combinatia de material pe care o are,problema este ca masina nu are incalzire in scaune sau cel putin butoanele. Intrebarea mea este urmatoarea: poate sa aiba scaunul rezistentele in el dar sa nu aiba instalatia electrica? si daca da unde ar trebui sa ma uit sau ce sa fac sa-mi dau seama. Daca nu are nu renunt la ale mele,este atat de buna incalzirea in scaune iarna... astept raspuns de la un coleg care stie mai multe. multumesc

salutare baieti. am un passat din 2005 cu incalzire in scaune, asi vrea sa le schimb cu altele de pe un passat din 2001 pt ca acelea sunt sport si imi place mult si combinatia de material pe care o are,problema este ca masina nu are incalzire in scaune sau cel putin butoanele. Intrebarea mea este urmatoarea: poate sa aiba scaunul rezistentele in el dar sa nu aiba instalatia electrica? si daca da unde ar trebui sa ma uit sau ce sa fac sa-mi dau seama. Daca nu are nu renunt la ale mele,este atat de buna incalzirea in scaune iarna... astept raspuns de la un coleg care stie mai multe. multumesc

salutare baieti. am un passat din 2005 cu incalzire in scaune, asi vrea sa le schimb cu altele de pe un passat din 2001 pt ca acelea sunt sport si imi place mult si combinatia de material pe care o are,problema este ca masina nu are incalzire in scaune sau cel putin butoanele. Intrebarea mea este urmatoarea: poate sa aiba scaunul rezistentele in el dar sa nu aiba instalatia electrica? si daca da unde ar trebui sa ma uit sau ce sa fac sa-mi dau seama. Daca nu are nu renunt la ale mele,este atat de buna incalzirea in scaune iarna... astept raspuns de la un coleg care stie mai multe. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu gasesti mufa de conectat sub scaune, nu are incalzire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub scaune trebuie sa ai o mufa verde, cu 4 fire in ea - aia trebuie sa vina din podea si sa sa se cupleze cu mufa de pe scaun.

 

daca nu ai butoanele, mai mult ca sigur masina nu are incalzire scaune - instalatia trebuie facuta si montata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pt raspunsuri colegii. am sa ma uit dupa mufa verde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Vreau sa imi reapar incalzirea in scaune. Am cautat prin posturi dar nu am gasit ceva legat strict de problema mea. Nu imi functioneaza incalzirea in scaune(nici la cel din dreapta nici la cel din stanga) pe nicio treapta de caldura (de la 0-5) Am verificat sigurantele si sunt ok, apoi am desfacut mufa de sub scaun si am masurat cu un aparat de masura si nimic, nu vine deloc tensiune. Astazi as vrea sa desfac climatronicul sa vad daca nu cumva am vreo problema la butoane. Daca ma poate ajuta cineva cu o idee...... Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica toate sigrantele si verifica daca ai tensune in mufa de sub scaun pe firul gros rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am verificat sigurantele din nou, nu sunt probleme, este tensiune pe siguranta. Dar sub scaun pe mufa cu firul rosu-negru nu este tensiune doar pe firul rosu-albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema mea la incalzirea in scaune. Astazi am fost la colegul Crysty_blaga si am verificat din nou instalatia de incalzire scaune. Toate bune si frumoase pana cand am desfacut husa de la scaunul soferului si am avut surpriza sa vedem ca sunt firele trase pana in scaun, la capat izolate, dar lipseste rezistenta de incalzire din scaun. Imi ramane sa imi cumpar rezistente si sa le montez, dar cred ca pana la iarna am timp.

Modificat de lucyan_88b
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Vreau sa-mi pun incalzire in scaune pe masina (  passat b6 din 2009). Ma gândeam sa pun pur si simplu niste huse incalzite peste scaune dar am inteles ca nu prea sunt fiabile... apoi am tot citit pe forum si din cate am inteles am nevoie de rezistente, un modul care se afla sub scaunul soferului, cablurile pe care ar trebui sa le trag pana la tabloul de sigurante, ar trebui sa pun o siguranta in panou, si climatronicul care sa aibă si functia de incalzire in scaune ( am gasit in topicul despre golf 4 si se pare ca se aseamana si la passat b5 dar la b6 este diferit - asta mi s-a spus).

 

Toate bune si frumoase. M-am apucat de cautat si am urmatoarele variante: scaune textile cu incalzire( passat 2008), modul incalzire de sub scaunul soferului, si climatronicul cu functia de incalzire in scaune, deci nu am firele... iar varianta nr 2 ar fi sa scot de pe un passat 2009 aflat la dezmembrat totul ( scaune de piele cu incalzire, firele din podea sau pe unde sunt ele trase, modulul de sub scaunul soferului si climatronicul cu functie de incalzire).

 

Ca sa ies mai ieftin se potrivesc cele de la golf 5? Ma refer la modulul de sub scaunul soferului si la climatronicul din bord cu functie de incalzire?

 

 Cum intentionez sa fac singur lucrarea ( pt ca  depasesc cu mult bugetul de huse incalzite)   care ar fi varianta cea mai simpla si mai durabila ?

 

Automat ca e mai scump( posibil sa nu-mi permit) sa pun varianta cu scaune de piele dar parca-mi face cu ochiul pt ca deja totul e montat...

 

Inca nu am vazut nici scaunele textile si nici pe cele de piele. Cat de complicat este sa trag firele si unde trebuie sa le trag?

Daca va trebui sa pun o siguranta in tabl electric unde trebuie sa o pun? Mai trebuie codat ceva cu vag-com?

 

Daca vor arata bine scaunele de piele de unde voi sti ce fire sa scot si de unde? Cat de greu va fi sa dezmembrez totul?

 

Exista un diy pt incalzirea in scaune si pt passat b6? Ma puteti ajuta cu scheme, poze, sfaturi, orice? Daca voi reusi sa fac asta voi face poze si voi crea un topic si pt b6 cu incalzirea in scaune.

Modificat de k7_nairam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!