Jump to content

Anvelope iarna/vara Superb 2


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

Si acum se complica lucrurile :) Parca nu as lua de tabla ca arata urat...

Pe de alta parte cele de aliaj sunt destul de scumpe...

 

Daca ma uit la Borbet pretul este de 102 euro + un cauciuc Ultragrip 8 ~110 euro ies in total pe la 850 de euro...

 

cam mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa rezolv cu anvelopele. Am comandat saptamana trecuta si mi-au fost livrate luni dimineata 4 buc Continental WinterContact TS850 205/55 R16 94H, sunt "proaspete", saptamana 33 :cheers:

Pentru moment sunt la reducere pe:   http://www.cauciucurijante.ro/  Este un magazin din Craiova care are si site de vanzari online. Mai au o multime de anvelope si jante la reduceri. Din ce am discutat telefonic, am inteles ca oferta cu indice 94 (pret 460 Ron) este limitata, asa ca mai bine sunati inainte. Oricum, cine doreste un pret si mai bun poate lua cu indice 91 (pret 425 Ron).

PS Cele 2 din stanga au fost date de mine in folie, ele se livreaza fara ambalaj :D

 

post-90323-0-97985800-1379974990_thumb.j   post-90323-0-01695600-1379975027_thumb.j  post-90323-0-54756200-1379975072_thumb.j  post-90323-0-63053000-1379975088_thumb.j

Modificat de radumelinte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumoase anvelope .. din ce am vazut in topuri e cam pe locul 1 .

Pretul e foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma , ce probleme pot sa apara datorita diferentei 91 vs 94 ? ma refer la probleme reale / practice nu teorie

PS : stai sa vezi cand am sa pun eu poze cu Nokian de iarna ; sa vezi acolo cauciucuri

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme reale/practice nu sunt deoarece nu prea se atinge sarcina totala maxima si incarcarea dinamica maxima. La indice 91 fiecare anvelopa suporta un anumit numar de kg si avem: 615 kg x 4 roti = 2460 kg, greutate statica ce depaseste cu cca 15% greutatea totala maxima a masinii 2110 kg (in functie de echipare, atat are a mea). In miscare (frane, curbe, etc) incarcarea dinamica poate apasa pe o anumita roata mai mult decat atunci cand masina sta pe loc, de aceea se ia in calcul un factor supraunitar. Facand aceleasi calcule pentru indice 94 (670 kg x 4 roti = 2680 kg), rezulta o acoperire de siguranta de cca 25%. Oricum, anvelopele nu au limite stricte de functionare, adica rezista si peste cifrele constructive in anumite conditii, numai sa nu se faca raliu cu masina incarcata la capacitatea maxima. Acum se pune intrebarea: mergi tot timpul cu 5 persoane adulte, portbagajul plin (eventual si boxa pe plafon) in conditii sportive si eventual si pe un drum denivelat ? Daca raspunsul este DA atunci este bine sa ai anvelope cu indice 94, daca raspunsul este NU sunt foarte bune anvelope cu indice 91.

 

@mariusx: ai dreptate, Conti TS850 sunt pe primul loc in mai multe serii de teste efectuate de diversi: TUV, ADAC, AutoBild, etc. De aceea le-am ales, nu pentru ca mi-au placut mie in mod special :lol:

 

Si putin :offtopic:: am primit azi si cele 4 jante comandate tot de la http://www.cauciucurijante.ro/ .Sunt originale Audi, dar au exact specificatiile pentru a se potrivi si pe Superb: 7Jx16 5x112 ET42. Pretul este imbatabil, sub jumatate de pret (aproape de o treime). O alta informatie este ca se pot aduce si AM (care nu sunt afisate pe site), dar trebuie cerut pret telefonic. Initial am vrut sa iau Borbet, dar cand am gasit oferta asta nu am putut refuza.

 

post-90323-0-15489200-1380042558_thumb.j   post-90323-0-78179900-1380042582_thumb.j   post-90323-0-46944100-1380042593_thumb.j   post-90323-0-61814100-1380042619_thumb.j

Modificat de radumelinte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la jante am vazut si pe alte site-uri cam acelas pret... Nu stiu daca e chiar o afacere ...

Sa le stapanesti sanatos !

 

Cauciucurile sunt la un pret bun

 

 

 De aceasta janta ce ziceti?

http://www.vanzarijante.ro/jante-torque-6207-argintie-16-7-5-112-42-73,1-19596.html

Jante-TORQUE-6207-19596_2.jpg

 

La 331 RON pretul e ok. Cred ca daca ma chinui o gasesc si mai ieftin...

.

Modificat de Twinsen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Twinsen. Cauciucuri chiar am cautat pe o groaza de site-uri pana sa gasesc un pret "decent".

Iar despre jante, am considerat ca este o afacere in sensul ca le-am luat OE la pret de AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radumelinte : multumesc pt explicatii ref la 91 vs 94 ; sant OK si utile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mariusx, nu stiu cat de relevant este topul ala cand vad pe locul 5 niste anvelope Matador, inaintea celop Dunlop si Michelin. Pe mine ma atrageau Goodyear UG 8 Performance. De vreo 3 ierni rulez cu UG 7 si sunt destul de multumit cu mici rezerve la aderenta pe ud, dar cred ca toate anvelopele sufera la capitolul asta.

Inainte, pe vechea masina am avut Michelin Alpin si am fost incantat.

Radu, imi poti spune unde sunt fabricate?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipo: Made in Romania. Dupa cum se stie, Continental detine la Timisoara o fabrica destul de mare - 2.000 de angajati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu imi dau seama cine a notat pneurile din clasamentul ala. Daca e cum cred eu, si anume e vorba de nota userilor, poarta un mare grad de subiectivism si l-as privi cu rezerve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un rezumat al testului efectuat de revista Auto Bild il gasiti la http://www.anvelope.ro/blog/top-42-anvelope-de-iarna.htm

Datele complete si detaliate pentru toate probele se gasesc in revista. Voi cauta numarul respectiv si voi scana articolul, sunt interesante rezultatele obtinute prin prisma detaliilor ce fac diferenta la fiecare proba in parte. Unele anvelope sunt mai bune la anumite categorii si mai slabe la altele. Dar rezultatul final este media comportamentului pe toate sectiunile si astfel rezulta un clasament. Diferentele intre primele clasate sunt mici, dar exista si ca urmare s-a creat o ordine. Din cate imi amintesc primele 3 sau 4 marci au obtinut titlul de "exemplar".

Apropo de diferente "mici": la o franare de urgenta, o distanta de 2 m poate face diferenta daca ramai cu masina intreaga sau te apuci sa schimbi faruri, grila si bara fata (mi s-a intamplat in trecut sa opresc cu ABS la jumatate de metru fata de cel din fata - s-a oprit toata coloana de la 90 km/h ca a vrut unul sa coboare brusc de pe drum la un gratar, fiecare a tras de volan unde a gasit loc, am avut noroc cu totii).

Modificat de radumelinte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile Continental TS850 sunt intradevar pe primul loc, nu o spun doar utilizatorii, ci mai multe review-uri, pe care le puteti gasi la adresa de mai jos. In toate review-urile TS850 a iesit mereu pe primul loc. Tot la TS850 ma gandeam si eu, iar radumelinte a fost factorul decisiv :D . Din pacate baietii nu mai au exact acelasi tip de jante Audi, ci au unele cu spitele ceva mai subtiri. Pana maine ma decid ce voi lua din pct de vedere jante :icon_bounce:

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/WinterContact-TS-850.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gata am dat si eu comanda de  2 bucati de Continental WinterContact TS850 care am sa le pun pe GT86 pe spate.

Initial imi luasem niste sh-uri accepabile dar cum e tractiune spate m-am razgandit si am sa pun pe astea noi pe spate sa nu am surprize la iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ar fi diferenta dintre o anvelopa

GOODYEAR Ultra Grip 8 Performance 225/45 R17 91 H - 711 RON GOODYEAR Ultra Grip 8 Performance FP 225/45 R17 91 H - 675 Ron

 

La ce se refera FP de e mai ieftina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

FP = Fara Protectie (janta)

 

glumeam... habar n-am. si eu mi-am pus aceeasi intrebare cand vroiam sa-mi iau aceleasi anvelope. intre timp am optat pt Continental TS850 205/55/R16 94V (desi pe undeva prin hartiile masinii am vazut ca mergeau si 91 in loc de 94)

dilema jantelor am rezolvat-o cu unele Dezent RE R021-36g.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat intre timp si le am si pe masina ... e protectie pentru janta... curios ca e mai ieftina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am optat pentru Dunlop 4D 94H, 205/55/16

 

Le-am gasit la 1600Ron/set 4buc noi.

 

Le-am pus pe setul de Spectrum pe care mi l-am luat special pentru iarna si acum ...astept :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR: jantele Spectrum le-ai cumparat noi sau sh ? Ultima oara am auzit ca la reprezentanta se gaseau la oferta cu 670 ron/buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat un set de 4, 3noi,1 ca noua, in cutie originala. Vezi e-bay :),1/2 pret vs. reprezentanta. Transport rezolvi cu Atlassib

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o poza face cat o mie de cuvinte.

atasez scan din certificatul de conformitate pt Skoda Superb 2 FL 2013 2L 170CP DSG.

 

nici vorba de 94 indice de greutate. mergeti pe 91 ca-s mai ieftine si mai usor de gasit. pentru iarna eu am mers pe prima dimensiune doar ca sunt 94H

post-494-0-71125200-1383728594_thumb.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica rezerva care este pe 16": la mine este 205/55/R16 94H

pe 18" au venit din fabrica 92Y, deci ar fi suficient si 92 indice de greutate, dar nu am vazut indice 92 pe 16" ci doar 94.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

94 e mai safe. Mai ales pentru cei cu jante de 17 si 18. Majoritatea anvelopelor de 94 au peretele lateral intarit si incidenta galmelor este mult mai mica. 

Altfel, da merge si cu 91...

 

La mine in carte e trecut 94 de la un cap la altul. Si rezerva tot pe 94 o am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!