Jump to content

Anvelope iarna/vara Superb 2


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

Gorillaz_Doktor

Stiu persoana care cu O1 incarcat la maxim a patit explozia. Norocul lui a fost ca avand un copil de 1 an mergea linistit, iar explozia a fost pe spate. Cauciucurile erau vredestein winter track, noi, temperatura exterioara 7 grade, masina incarcata cu cca 500 kg, viteza cca 90 km/h. Cauciucul irecuperabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca a avut ceva cauciucul o problema din fabrica.

Cauciucurile mele de iarna au indice 91 nu 94. (Nici nu stiam ca imi trebuie 94 .. am aflat aici).

Si dupa 6000 km mersi pe autostrada nu am avut nici cea mai mica problema.

Si masina a fost incarcata cu cel putin 5-600 km (cu tot cu pasageri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni. Daca masina noua, venita direct de la producator, e incaltata cu pneuri cu indice de greutate 91, ce tot vorbim noi aici >?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea a fost incaltata cu pneuri cu indice 94.

E adevarat e si mai grea fata de un superb normal. A mea are 1665 Kg cu tot cu sofer.

Pana si roata de rezerva are indice 94.

Am vazut ca Superb-urile mai putin dotate cu motoare mai mici sunt incaltate cu 91

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si a mea are tot 94, inclusiv pe rezerva. am dat un mail la skoda pentru anvelope de iarna recomandate si mi-au sublinat ca am nevoie de 94 sau peste.

in certificatul de conformitate e trecut clar indicele de 94.

deci cred ca mariusx are dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca pot sa-i dau in judecata ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar in cartea ta de la masina ce scrie ? scrie 91 sau 94 ... ?

Eu cred ca ar trebui sa scrie 94 ...

Eu am primit cauciucuri continental tu ce fel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pirelli Cinturato P7 225/45 R17 91Y ECOIMPACT BSW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare putin ciudat .. si ce scrie in cartea tehnica ? ca masina trebuie incaltata cu 94 ? sau nu ?

Ca daca scrie cu 94 ar fi bine sa vb la reprezentanta

Si rezerva tot pirelli Cinturato ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

In asteptarea masinii (Superb 170 CP DSG) incerc sa rezolv o dilema referitoare la rotile de iarna. Ce ar fi de preferat:

- jante de tabla originale+capace

- jante de aliaj non OEM

- jante de aliaj OEM (cea mai costisitoare si cred ca pica)?

Toate vor fi R16

Voi ce aveti si ce recomandati avand experienta anilor anteriori? Pe Vectra schimbam cauciucurile la fiecare sezon pe aceleasi jante de tabla dar cu spite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand ori OEM (poate gasesti ceva avantajos si in stare perfecta pe site urile de profil) sau ceva non OEM ( ex Rial).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are sens sa cumperi jante originale de tabla + capace originale deoarece se ajunge la pretul de janta de aliaj AM, iar o janta originala este cca 1.000 Ron (deci prea mult).

Recomand un model din colectia Classic de la Borbet, au omologare TUV si in plus au un pret avantajos (R16 pleaca de la 102 Euro/buc).

 

http://www.jantealuminiu.ro/jante-Borbet-Classic-c34.htm

 

Personal imi place modelul Ca, este o janta simpla si eleganta, dar aici este o chestiune de gust si nu se discuta.

Iar pentru anvelope am vazut preturi ok pe:

 

http://www.cauciucuridirect.ro/cgi-bin/rshop.pl?dsco=139&cart_id=82161904.139.15156&ranzahl=4&rsmFahrzeugart=ALL&s_p=Cauciucuri_de_iarna&m_s=3&tyre_for=&sort_by=&Ang_pro_Seite=&shop=RDRO&sowigan=Wi&Breite=205&Quer=55&Felge=16&Breite_old=205&Quer_old=55&Felge_old=16&Speed=H&Marke=&kategorie=6&filter_preis_von=492&filter_preis_bis=877&price_range=492-877&price_range0=492-877&suchen=Angebote+anzeigen

 

Parerea mea este sa nu se faca rabat la calitatea anvelopelor, deoarece ele asigura siguranta deplasarii, in plus se vor folosi in urmatorii 4-5 ani, ca urmare trebuie sa isi pastreze bine calitatile in timp. Aici recomand o marca premium. Personal voi merge pe Continental TS850 205/55 R16 94H XL. Aveti grija la indicele de incarcare, cele cu 94 sunt mai scumpe decat cele cu 91, dar tehnic masina ar trebui sa fie echipata cu 94 conform CIV. La indicele de viteza se poate pune fara probleme H (vit max = 210 km/h).

post-90323-0-66151200-1377760335_thumb.j

Modificat de radumelinte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ai resusit sa gasesti asa scumpe jante de tabla ? 1.100 ron / buc ?

pretul lor se invarte undeva intre 220 - 240 - 260 ron / buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se referea la jantele de aliaj OEM care sunt ~900 lei/buc vs Borbet ~540 lei.

 

cele de tabla OEM sunt 400 si ceva de lei din cate tin minte, iar cele non OEM cel mai ieftin am gasit la 270 lei/buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

acum 3 ani mi-am luat anvelope de iarna. Am vrut neaparat ultragrip 7+ (intre primele 4 si cel mai bun scor ADAC pe gheata la acea data). Pe 94 indice de greutate am cautat 3 saptamani, nu am gasit. Am luat pe 91. asa ca ...va urez succes in a gasi ce va doriti.

Mi-am luat anvelope de vara (acum 1 luna). vroiam continental (sportcontact 2/5, vredestein ultraccento) Nu am gasit pe 94. Doar ecocontact si NIMIC pe vredestein (la APCO, importator direct). Pana la urma, dupa 10 zile de cautari, mi-a adus un site sportcontact 2 (anveopele originale), comanda venind in alte 10 zile. Toata lumea imi oferea pe 91, pe 94...lipsa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

apropos...sun la magazin de anvelope (online). Zice, va putem livra in 7-10 zile. Zic "pai pe site scrie 'in stoc'". Zice "pai anvelopele se afla la depozitele noastre din germania". Ma mir si zic "vreti sa spuneti la distribuitorii din germania. io stiu ca in stoc inseamna 'le am si ma uit la ele in timp ce vb cu dvs, adicatelea, le am si vi le livrez imediat" Strategii de vanzare tipic romanesti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
. Personal voi merge pe Continental TS850 205/55 R16 94H XL. Aveti grija la indicele de incarcare, cele cu 94 sunt mai scumpe decat cele cu 91, dar tehnic masina ar trebui sa fie echipata cu 94 conform CIV. La indicele de viteza se poate pune fara probleme H (vit max = 210 km/h).

 

Mergi linistit cu 91, asa cum spuse GD si eu rulez de 3 ani pe 91H si nu am intampinat nicio problema. Continental este o alegere corecta, iar TS 830 si 850 au un comportament excelent in toate conditiile de iarna..

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu : am mers ok , 3 ierni , cu anvelope indice 91 . Acum am trecut la 94 . O sa fie o diferenta ... de nu s-a mai pomenit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De unde pot afla dimensiunile standard ale unei jante (tabla/aliaj) R16 pentru S2? Vine iarna si as vrea sa trec de la R17 la R16 dar nu am gasit informatia. In special ma intereseaza ET.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici: http://www.alcar-wheelbase.ro/stahl/index.php?lang=ROM&loc=vehicle&gb3=H48

 

In configuratorul atasat mai sus sunt trecute dimensiunile jantelor care au fost montate din fabrica. Pe baza acelui cod al jantei o poti comanda la orice importator de jante KFZ (jante de tabla).  Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!