Jump to content

Anvelope iarna/vara Superb 2


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

Gorillaz_Doktor

Vreau sa-mi cumpar anvelope de iarna. Toti vanzatorii imi spun "stai linistit, indice de greutate 91 e suficient". Masina am luat-o cu anvelope 205/55/16 94V. Trec peste pretul cu minim 25% al anvelopelor cu indici de greutate peste 91, dar se gasesc si greu iar oferta este mica. Ma tot gandesc...conform <a href="http://www.carbibles.com/tyre_bible.html" target="_blank">http://www.carbibles.com/tyre_bible.html</a> teoretic indicele 91 este peste 20 % clearence. Diferenta intre 91 si 94 este pe cele 4 anvelope de 200 kg (100 in cazul modificarii centrului de greutate stanga/dreapta - curba accentuata)... Cineva mai tehnic decat mine imi poate da un sfat/explicatie asupra nelamuririi mele ?

P.S. - exista posibilitatea de a cumpara 195/65/15 94T cu jante tabla. Este de preferat anvelopa/janta pe 195/15 cu acelasi indice de greutate unor anvelope 205/16 cu indice mai mic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca iti rezolva dilema dar eu la Touareg mi-am 'facut' roti de iarna cu jante de tabla originale VW Touareg de 16'' si anvelope 235/70/16 106 desi masina a venit din fabrica cu jante aliaj 17" cu anvelope 235/65/17 109. Am mers pe varianta 106 doar dupa ce am vazut pe un magazin online din Germania ca ofereau roti de iarna complete pt VW Touareg cu anvelope indice 106. In Romania nu ai cu cine sa discuti si sa-ti explice ce si cum, asadar am mers pe 'mana' nemtilor...si nu am gresit.

Eu te sfatuiesc sa arunci aici o privire: http://www.cauciucuridirect.ro/roti_complete.html Eu am verificat pentru masina ta S2 TDI 170CP si toate variantele de echipare vin cu indice 94V. Asadar te sfatuiesc pentru acest indice si nu in ultimul rand recomand site-ul, marfa si seriozitatea nemtilor de la cauciucuri direct e la cote maxime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

M-am uitat. Foarte interesant. Doar ca seriozitatea lor ma costa 280 E. Adica: (4 X Goodyear ULTRA GRIP 7+ = 2200 ron)+ (4 X janta tabla 250 ron buc) = 3200 ron. La roti gata facute, ma costa 4 X 1058 la care mai adaug 200 p+p , deci ajung la 4400. cam mare diferenta, nu ? Oricum, merci de link, poate iau de la ei anvelopele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma costa 4 X 1058 la care mai adaug 200 p+p , deci ajung la 4400.

N-am inteles ce inseamna 200 p+p...

Probabil cea mai buna oferta de roti de iarna pt Superb2 o gasesti la un dealer Skoda:

http://www.bradytrade.ro/assets/files/acce...iarna_skoda.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Am fos la ei pt service de 15 000 km. Au o oferta 4 anvelope continental TS830 (castigatoare ADAC) + 4 jante aluminiu (modelul vechi de jante superb) la 3875 ron. CA oferta e super ok, cam mult pt bugetul meu actual. Am gasit Vredestein Extreme (http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/vredestein/model/5027/) la 490 roni. Le iau pe astea si le montez pe jantele actuale si golesc bugetul "doar" de 2000 roni.

Nici eu nu stiu ce inseamna "p+p" dar era taxat cu 46 roni.

oricum nu pot decat sa blestem faptul ca suntem unde suntem geografic si economic. Cu f mare greutate am gasit anvelope cu indice de greutate 94, si alea pe comanda speciala, la pret de te ucid.

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

p+p = postage & packing = s & h = shipping & handling

mai pe romaneste taxe postale si de ambalare :)

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca si cele 91 sunt bune. Intreaba la reprezentana totusi ca sa fi sigur. Din cate am vazut eu masinile cam vin in functie de dotari si motorizare cu un anumit tip de anvelope. A ta fiind motorizare de top ma gandesc ca le au pe cele mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doktore, eu folosesc pe A4(A3) tot cu indice de greutate 91, in conditiile in care A4(A3) are 1545(1475)kg si nu am avut probleme. Daca nu ma insel la indice 91 anvelopa suporta 630kg, cred ca este in regula.

Eu am achizitionat ieri din Metro 2 bucati Conti Winter Contact TS830(205/55/16 91T, made in France) cu 480ron/buc si am primit un voucher de 200ron.

Am luat Conti fiindca luasem si in februarie 2 anvelope aceeasi marca/model.

GY UG7+ costa undeva la 440ron/buc si dupa parerea mea sunt mai bune decat continentalurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie pe Superb combi mi-au pus astia din fabrica niste Pirelli cu indice de greutate 91, asa ca stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cauciucuri de iarna ( dimens + marca ) recomandati pt Noul Superb , avand in vedere ca acum am cauciucuri de vara 225 45 17 , pe jante AL ;

as vrea sa montez gumele de iarna pe jante otel si , din cate am cautat pana acum , nu prea se gasesc jante 17 "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de otel de 17 nici nu sunt. Recomand un set de 16 + cauciucuri de iarna. Se gasesc pe original la reprezentana skoda un pret modic pe la 1500 lei jante de otel si anvelope iarna noi e ok pretul. Cu tot cu montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Gorillaz_Doktor

Pana la urma am cumparat Goodyear UltraGrip 7+ cu 420 Ron/buc, indice de greutate 91. inca nu le-am montat, va tin la curent despre cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ce cauciucuri de iarna ( dimens + marca ) recomandati pt Noul Superb , avand in vedere ca acum am cauciucuri de vara 225 45 17 , pe jante AL ;

as vrea sa montez gumele de iarna pe jante otel

Masina a venit livrata cu Dunlop Sport Fastresponse 94W 225/45/17 (Elegance), iar pentru iarna am optat pentru Continental TS830S 205/55/16 91H cu jante de aliaj, indeosebi pentru estetica si pentru diferenta modesta intre combinatiile janta tabla + capac original vs janta aliaj. Desi initial am dorit o janta Skoda OEM, am revenit asupra deciziei datorita modelelor vechi disponibile si am instalat anvelopele pe jante de aliaj model DEZENT RK 16/7.

Sunt multumit de comportamentul anvelopelor, foarte silentioase si de aspectul general masinii si sper ca si pe zapada sa pot proba aprecierile testelor aferente acestor anvelope.

post-75870-0-20363300-1292062920_thumb.j

post-75870-0-15488900-1292062962_thumb.j

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari pune-ti si aparatori de noroi fata/spate pretul nu e mare ajunde undeva pe la 120 ron toata afacerea dar nu mai sare asa mult noroi pe portiera fata si pe spoiler spate, asa cum observam in poze , plus ca ii ajuti si pe cei din spatele tau sa faca economie la lichidul pt spalat parbrizul si nu numai.

eu am pus pirelli 205/55/r16 winter carving edge cu jantele astea. jantele is uratele intr-adevar da astea le-am avut mai la indemana de la dealer, cu 330 ron/buc, iar cauciucurile 430 ron, le-am ales in functie de profil, astea mi s-au parut mie mai ok.

are cineva idee de unde pot sa cumpar capacele mititele de schimbat ala din centrul jantei .. ca tare e urat cu tsr, as vrea cu emblema skoda.

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari pune-ti si aparatori de noroi fata/spate

as vrea cu emblema skoda.

Quino @ ai dreptate privind aparatorile si eu m-am mirat abia dupa ce am vazut pozele, ca la o masina cu ceva pretentii, aparatorile sunt optionale.

Frumoase sunt si jantele si interesant profilul anvelopelor, aduce cu profilul anvelopelor Nokian Hakkapeliitta 5. Despre ornamentele centrale cu emblema Skoda, este foarte posibil sa nu se potriveasca la orificiul jantei sau sa coste dincolo de imaginatie. Spre placuta mea surprindere, o janta 17" Trifid costa after market 1000 lei.

post-75870-0-07846400-1292355837_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asemanare izbitoare, da si pirelli alea au locuri pentru crampoane ... oare is curios ce conditii trebuie sa fie afara ca sa le pui ?! se pot pune usor ?! costa mult !?

:o 1000lei .. unde ai intrebat ?!

cred ca pana la urma o sa fac niste stickere si o sa le lipesc ?! are gasesc undeva emblema skoda dwg ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare is curios ce conditii trebuie sa fie afara ca sa le pui ?! se pot pune usor ?! costa mult !?

1000lei .. unde ai intrebat ?!

Cred ca sunt dedicate mersului pe gheata si poate mai putin polei, unde risti sa smulgi crampoanele daca nu se infig complet in suprafa de rulare, mai ales la accelerari bruste. Nu cred ca sunt o avere, dar trebuie sa intrebi la dealerul marcii respective, nu cred ca distribuitorii zonali se complica cu asemenea amanunte.

Pe site www.skoda.ro la optionale vei gasi pretul de 785 E pentru un set de Trifid 17" pe varianta ambition. Daca la ele mai adaugi valoarea jantelor de tabla, tot cam atat ajunge. Eu am verificat la dealer.

Am comandat aparatorile de noroi, sunt 120 lei, cum ai spus, plus ceva manopera.

Modelul pe care l-am atasat Nokian Kakkapeliitta 5 nu se prea importa la noi fiind o anvelopa de varf si probabil mult prea scumpa pentru piata noastra, cat si datorita climei prea moderate la noi fata de tarile nordice unde au mai mare raspandire.

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am intereseat, asa ca fapt divers un set de crampoane pt un caucic costa ~120lei(probabil depinde de punct de lucru) , deci x 4 = 480 = muuuult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Gorillaz_Doktor

Revin cu info despre UltraGrip 7+ 205/55/16 91H

Super. Aderenta pe zapada din belsug. Pe greata..slab, nici nu ma astept la altceva in afara anvelopelor cu cuie. Pe uscat/umed, foarte bune. Usor zgomotoase fata de Continentalele de vara, dar totusi silentioase avand in vedere profilul de iarna.

Pentru Carving Edge (au fost si ele in calculele mele pentru anvelope de iarna), nu stiu cum se comporta pe zapada, dar e foarte interesanta ideea gaurilor pentru clutaj. Totusi, se preteaza zonelor cu multa zapada perioade lungi din an, unde nu vezi asfalt minm 3 luni pe an. La 60 km/h, cu cuiele montate, pe asfalt, zici ca decolezi. Plus ca aderenta pe asfalt este compromisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am jucat la buget anul acesta si am luat pentru octavia niste 'no name' facute in germania - practic cele mai ieftine pe care le-am gasit :D

foarte proaspete, produse in saptamana 30/40 din 2010. dupa care am fost la ski, in austria si pe urma am traversat europa in perioada cand aeroporturile cadeau inchise ca mustele.

exceptionale. si am cu ce compara, am avut branduri consacrate anii trecuti. senzationale, in fapt sunt unele dintre cele mai bune anvelope de iarna pe care le-am avut.

what's in a name... :blah_:

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acu am 3000 km facuti cu astea de iarna cu pirelli winter carving edge ... ca performanta is intr-adevar in top, foarte multumit de ele, dar parca sunt cam galagioase. Am mai observat ceva: are cineva idee de ce atunci cand sunt in viraj usor stanga aprox la 30* aud si simt in pedala/volan niste batai de parca ar fi ca un card pus intre spitele de la bicicleta ! un zgomot infundat, adica abia se aude si de frecventa ridicata; dar doar pe stanga, la viraj dreapta nu se aude, sau ma rog .. poate se aude dar mult mai incet,, idei ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

este posibil ca atunci cand virezi sub un anumit unghi, ridurile anvelopei sa "loveasca" in asfalt intr-un fel in care sa vibreze mai tare decat deobicei. Singura modalitate de a verifica daca este de la suspensie/planetara, mecanica in general este sa pui alte anvelope si vezi daca zgomotul persista. Daca nu, e de la anvelope, daca da, pregateste cardul. De credit. Ala fara limita. ;)

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai zgomotul asta a apurut dupa ce am schimbat setul de jante+anvelope, tare cred ca jantele sunt cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte rar am avut un mic zgomot, aparut indeosebi la viraje. Se datora ghetii acumulate pe pasajele rotilor din fata, indeosebi pe praguri si care la viraje in contact cu anvelopa producea acel sunet usor de rulment uzat. Odata indepartata gheata totul a revenit la normal. :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!