Jump to content

Anvelope iarna/vara Superb 2


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

75NOR Allianz si Omniasig practica faza, sunt foarte atenti la roti. La restul, nu stiu

Crezi ca se uita si la indicele de incarcare ? 91 vs 94 .

Mai direct spus : am cauciucuri de iarna , cu cotele din CIV dar cu indice 91 , in CIV fiind 94

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raul @ ecuatia experimentata de mine de mai bine de 6 ani cu rezultate foarte bune este: cost rezonabil x performanta x durabilitate = Dunlop

Atentie insa la producator, deoarece piata a fost invadata de : made in Japan, Thailand si Malaysia etc. Eu folosesc  doar pe acelea produse in Germanika.

Opinia mea.

post-75870-0-06521700-1385487096_thumb.j

post-75870-0-68084400-1385487109_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos, acest model de Dunlop l-am avut si eu pe fosta masina si a rezistat eroic 80.000 km. Pirelli-urile zise de mine costa cam 500 lei bucata, Dunlopurile daca sunt peste 450 lei, nu cred ca merita sa renunt la Pirelli-uri (pe foaie, in review-uri sunt printre cele mai bune anvelope de vara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

80 000 Km? Poate daca insumezi distanta parcursa de toate anvelopele, inclusiv rezerva.   :D

Glumesc fireste, dar pana acum media de utilizare la mine a fost de 40 - 45K km pentru un profil cu adancimea minima de 4 mm. Poate daca as avea curaj, as insista pana la markerul de 1,6 mm.

Nu am incercat Pirelli, chiar cand am comandat masina am rugat producatorul sa nu-mi livreze masina cu PP0 Rosso ci cu Dunlop Sport. Motive de gust sau de marketing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75NOR Allianz si Omniasig practica faza, sunt foarte atenti la roti. La restul, nu stiu

Crezi ca se uita si la indicele de incarcare ? 91 vs 94 .

Mai direct spus : am cauciucuri de iarna , cu cotele din CIV dar cu indice 91 , in CIV fiind 94

Mie mi-au spus ca se uita si la indice, inclusiv la gradul de uzura, adica daca esti cu ele pe/sub markerul de uzura nu despagubesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ safari hunter: probabil ca atunci cand a spus 80.000 km s-a referit la total kilometraj (nu cred ca tine cineva socoteala separat iarna/vara). Si sa stii ca 80.000 km nu este mult. Eu, fosta O2 am vandut-o la 70.000 km cu uzura la anvelopele de vara de cca 2/3 din inaltimea profilului. Ar mai fi mers 15-20.000 daca nu ar fi imbatranit cauciucul. Amicul caruia i-am vandut masina probabil ca va mai rula cu ele si vara urmatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu, nu tin sa te contrazic, dar invariabil o anvelopa mai longeviva este si una cu un cauciuc mai dur si mai putin aderent, deci cu sanse de a -si arata limitele in conditii mai putin ideale.

Sau poate sunt eu mai putin norocos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici ai dreptate, din cauza cauciucului mai tare aderenta la limita sau pe suprafata uda era mult sub asteptari. In viraje mai rapide sau la o manevra de evitare masina aluneca in exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesanta discutia voastra. Foarte adevarate si...putin cunoscute aceste aspecte. In goana dupa a crea o anvelopa cat mai durabila sau "green" producatorii sacrifica performanta, adica simplu spus aderenta.

In testele de anvelope, de multe ori cumparatorul e indus in eroare, in speta i se spune ca anvelopa de pe primul lor exceleaza, printre altele la durabilitate. Cine nu citeste cu atentie sa vada scorul obtinut la franare si aderenta pe ud/uscat, se poate pacali.

E suficient ca doar la o faza urata in trafic sa ai o guma ce franeaza cu 3m mai mult decat alta si te poti trezi airbagurile in fata, sau mai rau.

 

Exemplu clar: Autobild Octombrie, test 50 anvelope 195/65/15, primul loc la cauciucuri de iarna un Michelin ce era estimat a rezista 40 000km, dar la toate capitolele de aderenta era clasat ca fiind mediu. Dunlop sau GY, desi excelau la aderenta si manevrabilitate, au fost depunctate ca rezistau doar 28-30000 km la rulare. In rest....tine de atentia la detalii a cumparatorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Avand in vedere ca se apropie sezonul de schimbat cauciucuri, profit de situatie si readuc in prim plan problema indicelui de greutate...  pentru cauciucurile  de vara.

 

In talon scrie ca ar trebui sa am pentru jante de 17 225/45 R17 94 W (270 km) - masina are 1600 kg) Oare printr-un indice de viteza superior nu putem compensa ? gen 225/45/ R17 91 Y(300 km)

 

Aici nu se pune problema de bani ci cat ar fi de ok din perspectiva, conditiilor de rulare, consum, greutate, etc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg cum ai putea sa compensezi un indice de greutate mai mic decat se cere cu un indice de viteza superior. O anvelopa poate ajunge in situatia de incarcare maxima daca masina este aproape de masa maxima autorizata si efectueaza viraje (nu neaparat la viteza maxima).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vede ca o anvelopa cu un indice superior e facuta sa reziste la niste forte mult mai mari, e normal sa reziste mai bine, in conditii de greutate superioara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparat obligatoriu.

Greutatea impacteaza in primul rand cordul metalic al anvelopei

Viteza impacteaza panzele anvelopei.

 

Sunt 2 lucruri diferite. O anvelopa cu indice de viteza mai mare va avea stratul de panze gandit pentru viteza mare, deci se va incalzi mai greu la viteze domestice - deci aderenta mai scazuta fata de aceeasi anvelopa gandita pentru indice de viteza mai scazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Din cate cunosc eu, jantele de otel sunt mai rezistente decat cele de aliaj... Cel putin in teren accidentat, in conditii extreme am vazut ca se pun jante de otel... Camioanele, utilitarele au toate jante de otel... si nu din motive de cost...

Au jante de otel din motive de ...

Greutate!!e vorba de tonaj......!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, sa nu ne inflamam ! :)

Se pare ca o buna parte dintre noi au cumparat masina cu indice 91, altii cu 94. Interesante sunt cazurile in care ai luat masina cu 91 si in carte e dat 94. La fazele astea trebuia facut scandal si ceruta inlocuirea gumelor. Stiu 1 caz din asta, i-a schimbat dealerul instant gumele.

Eu - si la sedan si la break (ambele cu DSG, deci usor mai grele masinile) am primit masinile cu 94W rotile pe 17'' Laurel, iar in CIV si COC-ul masinii 16'' si 17'' sunt date tot cu 94.

Motiv pentru care am luat Dunlop Wintersport 4D, 94H. La o intrebare de control pusa asiguratorului, am aflat ca in cazuri de daune, pot sa refuze despagubirea din motiv de "anvelope neconforme", pentru ca se cauta orice motiv pentru a nu despagubi. Pentru 40Ron/anvelopa diferenta de la 91 la 94, chiar nu merita riscul.

Superbul de showroom din BV are 16'' cu indice 91, asta ca fapt divers :)

Ce nu inteleg unii e ca degeaba se cauta motive de care sa se lege intr un proces in instanta ei trebuie sa dovedeasca ca din cauza chitibusului care il invoca ei s a produs cauza lucru cam greu de facut! Modificat de mike77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu si daca excluderea e prevazuta expres in polita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stiu ca topicul este pentru anvelope de iarna, dar stie cineva ce indici au anvelopele de vara (greutate si viteza)?

Nu am acum masina cu mine si implicit nici talonul dar vreau sa incep sa caut niste anvelope de vara in locul celor Continental 225/40/R18 care au venit pe masina.

M-ar tenta GoodYear Eagle F1 Asymmetric 3 FP 225/40 R18 92Y pe la 420 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform COC pt masina din semnatura pentru dimensiunea mentionata de tine, adica 225/40/18  ar fi 92Y.

Varianta de 94  V pentru 205 /55/16 , respectiv 94 W pentru 225 /45/17.

 

Ps : Eu folosesc de vara, 225/45/17 94 Y

 

20161222_164410 (Mobile).jpg

 

Iti recomand cu incredere anvelopa de vara Dunlop Blue  Response, are rewiev-uri foarte bune. Personal am folosit pe un Passat B6 combi, foarte multumit de ele ( feed-back foarte bun,  pe ud stateau foarte bine, la fel si pe franare, durabilitate, consum bun, iar pretul este in aceeasi plaja ca si cel mentionat de tine mai sus)... .

Modificat de Marele Alb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Raman la Conti SC6 sau GY Asymm 3. Vad ce gasesc mai OK luna viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipo sa nu uiți ca pe lângă indice de greutate și viteza, anvelopa tre' sa fie și XL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/15/2017 at 1:22 AM, cipo said:

Multumesc. Raman la Conti SC6 sau GY Asymm 3. Vad ce gasesc mai OK luna viitoare.

Din ce am citit inteleg ca nu se mai continua cu gama SportContact 6 ci au fost inlocuite de PremiumContact 6 ce sunt relativ un copromis. Ca si performante SportContact 5 par a fi peste PremiumContact 6

On 2/15/2017 at 6:13 AM, sebip said:

@cipo sa nu uiți ca pe lângă indice de greutate și viteza, anvelopa tre' sa fie și XL.

Chestia cu XL-ul e specificata undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sport contact 6 exista, dar de la 19" si e concurent cu Michelin Pilot SuperSport, PS4S. Acum este CPC6 care este concurent direct cu Asymm 3 si PS4.

Personal eu spre CPC6 inclin pt ca au un pret cu 100ron sub ps4 per bucata, iar asymm3 ar fi mai slabe decat asymm2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am jante pe 17 si diferenta intre CPC6 CSC5 este de 20 RON in favoarea primelor. CPC-urile sunt mai zgomotoase si rezista mai mult guma dar prefer manevrabilitatea si comportamentul pe suprafete umede ale CSC 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine batalia se da intre Continental Sport Contact 5 si Goodyear EAGLE F1 ASYMMETRIC 3 ambele 225/40/R18 pe la 450 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiindca nu exista un topic dedicat anvelopelor de vara in arie, am redenumit acest topic sa cuprinda ambele teme.

@cipo cu siguranta poti afla mai multe din topicurile generale de versus. 

Spor la achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!