Razvan_SPD

Cu ce anvelope de iarna ne echipam masinile?

876 postări în acest subiect de discuţie

16 hours ago, mariuscbn said:

Momentul la care le pui pe masina trebuie sa fie minim anul curent cand o faci, ex. la toamna sa fie DOT 2017....NU recomand SH niciodata, e viata ta si a pasagerilor din masina in joc!!!

Unde am discutat de sh ? Discutia era de NOI, dar pe pe stocul importatorilor, cu riscul unui DOT 2016.

12 hours ago, ForceTurbo said:

Va luati o anvelopa noua. Si circulati cinci sau sase ani cu ea! Va incalzeste mai mult ca ati cumparat-o de noua in perioada de folosire de dupa primii trei ani?

Cu ce se deosebeste de una cumparata SH la aceeasi vechime si rulaj?

Si nu discutam aici de cei care circula 2-3.000 de Km. pe an cu anvelopele de iarna.

Caz concret - eu: fac max 5000km cu cele de iarna intr-un sezon.

Prefer sa le iau de noi, ca sa stiu ca nu am mers cu ele desumflate, ca sa le afectez cordul, ca nu le-am harsait de borduri ca sa le tai, ca le-am rotit in fiecare an astfel incat sa am uzura egala si ca daca ies in lumea civilizata si vreau sa-i dau 215km/h pe autobahn sa nu stau cu emotii daca duc anvelopele asa ceva.

Chiar daca sh are destul profil este foarte foarte greu sa gasesti ceva in stare perfecta, doar cu uzura normala. Adica uzate egal, ne-merse desumflate sau supraumflate, fara uzura gen "dinti de fierastrau", fara taieturi ale rim protectorului, etc.

Discutia a fost doar: le iau noi acum, si vor avea vechime max 2 ani cand le pun pe masina si scutesc 800Ron/set, sau le iau in toamna, noi, dar platesc dot-ul la pret de lista.

2

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

@ForceTurbo in viziunea ta o anvelopa (rezerva) noua din 2014 e buna, sau daca a zacut un set de anvelope cu DOT 2014 intr-o magazie si le vinde un tarabagiu acum...tu le pui pe masina si le iei de bune.
Ei bine, atunci afla de la mine ca nimeni NU mai vinde o anvelopa care a stat intr-un depozit mai mult de 24 luni data de fabricatie (DOT) si sunt retrase de pe piata....si astia NU o fac de tampiti si idioti asta, pur si simplu o anvelopa (noua fiind) dupa 24 de luni isi perde propietatile si NU mai prezinta siguranta in trafic si a pasagerilor din masina. 
Si SH nici NU incape in dicutie....ca tu NU sti si ai habar cum a fost expoatata si depozitata acea anvelopa pana sa ajunga la tine....poate avea pori sau fisuri nesesizabile!
Sunt anvelope noi la care le apar pori, galme smd....care se schimbi pe garantie....da SH.
Bine acum fiecare face ce-l taie capul....eu niciodata nu o sa-mi pun SH pe masina, daca nu-mi mai permit sa o intretin cum se cuvine, sa-i cumpar anvelope noi la 4 ani....o vand si-mi cumpar bicicleta sau trotineta.

PS: Anvelopa rezervei mele e noua si NU a fost niciodata pusa pe masina, are DOT 2008....e buna de aruncat sau de mers cu ea pana la prima vulcanizare fara sa depasesti 40-50km/h....atat!

1

Link către postare

Tu chiar nu vrei sa intelegi ceea ce citesti sau nu vrei sa raspunzi la intrebarea pe care am pus-o? Atunci de ce mai postezi?

Repet:

Va luati o anvelopa noua. Si circulati cinci sau sase ani cu ea! Va incalzeste mai mult ca ati cumparat-o de noua in perioada de folosire de dupa primii trei ani?

Daca esti rau intentionat, se poate rezolva si asta! Vad ca imi atribui niste afirmatii pe care nu le-am facut, dar nu-mi raspunzi la intrebarea pe care am pus-o.

0

Link către postare

Daca o anvelopa e depozitata corespunzator, acesta isi pastreaza proprietatile. Nu retrage nimeni anvelope de la vanzare dupa 2 ani.

0

Link către postare

Bun, te rog atunci sa imi arati si mie un site (taraba ceva) care vinde asa ceva....anvelope noi cu DOT din 2015.

0

Link către postare

Aproape orice magazin online din RO care se ocupa cu vanzarea de anvelope. :)

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Ai dreptate, ca m-am exprimat eu gresit 2015 si poate fi si Decembrie si NU sunt cele 24 de luni....DOT 2014, sa NU mai fie nici o suspiciune, da NU asa din auzite si banuite....argumentat sa vi cu site-ul respectiv sa-mi arati.

Modificat de mariuscbn
0

Link către postare
22 minutes ago, ForceTurbo said:

Pai poate nu prea gasesti la acelasi rulaj.poate depozitarea lor nu a fost ok.poate transportul lor nu a fost ok ca ii doare undeva cim le inghesuie prin camioane.

Just now, mariuscbn said:

Ai dreptate, ca m-am exprimat eu gresit 2015 si poate fi si Decembrie si NU sunt cele 24 de luni....DOT 2014, sa NU mai fie nici o suspiciune, da NU asa din auzite si banuite....argumentat sa vi cu site-ul respectiv sa-mi arati.

Se gasesc la marimi ciudate 195 50 15 de exemplu si din 2012. Noi cu pret redus.  Ex Anveloshop.ro

0

Link către postare

Are dreptate teologul. E normal sa iti ramana in stoc anvelope de la un an la altul. Anvelopele trebuie sa fie transportate intr-un anumit fel ca sa fie ok ("crosetate" in camion), la fel si depozitarea. Nu are rost sa iti dau exemple de magazine pentru ca sunt sigur ca orice magazin online mare ramane cu stocuri de la un sezon la altul. Iti spun asta pentru ca lucrez cu ele. :)

0

Link către postare
2 hours ago, mariuscbn said:

O sa vezi ca este o bucata chiar si cu DOT 2012, este un site cu recenzii foarte bune.

https://www.reifensuche.com/Kaufen/Suchergebnisse?show&search=s2354517

0

Link către postare

Stimati colegi de forum, dupa al doilea an petrecut cu Nokian WR D4 pot sa spun ca m-am lamurit definitiv cu ele. 

Partile pozitive: foarte bune pe zapada proaspata si destul de adanca( aici se simte pedigreul), buna acvaplanare - permite viteze mari pe autostrada in ploi puternice

Partile negative: pe cat de buna era aderenta pe zapada sau ploi puternice atat de proasta era pe astfalt cu mazga, la nici o masina pana acum nu am pierdut asa de repede aderenta ca si la astea. 

Cea mai suparatoare parte negativa: se uzeaza in intr-un hal fara de hal: in prima iarna care a fost o jumatate de iarna am mers 6800 km cu ele s-au uzat de la 8 mm la 5,9, iarna asta... au ajuns deja la 4 mm cu 8000 km facuti deci per total in 15 000 km s-au uzat. Dar ce este mai urat ca la cele pe fata s-au tocit de parca faceam drifturi cu ele, cu tren de rulare perfecta, nu trage, nu scartaie, masina de 36 000 km cumparata de noua. Inainte pe un Octavia 2 FL am avut numai Conti TS 830 si 850 care tineau lejer 3 ani si le mai dadeam la tata sa le foloseasca un an...

Marime: 205/55 R 16 H - Made in Russia pe Seat Leon 2.0TDI 150CP , ST, MY 2016

33144354363_0ee498b4bf_o.jpg20170410_114439 by Peter Andrei, on Flickr

33799960452_58f10635b5_o.jpg20170410_114419 by Peter Andrei, on Flickr

Modificat de Andrei1980
0

Link către postare

La fel am patit si eu cu ele. Aceeasi dimensiune, utilizate 2 ierni, maxim 12.000 km, pe un seat leon 1.9 tdi din 2008. Am vorbit cu omul de la depozitul de unde le-am cumparat si o sa le duc in garantie pt ca nu a trecut decat 1 an si 6 luni de cand le-am cumparat. Nu este normal sa sara cauciucul asa din ele. Una este sa se toceasca si una este sa se destrame. 

1

Link către postare

Da, si eu le-am cumparat in noiembrie 2015, cu o luna inainte sa imi vina masina...am umblat cu ele din 4 decembrie 2015. Da, am facut drumurile 80% extraurban pe DN 1 ba spre Oradea..ba spre Tg-Mures...in fine nu am chef de timp pierdut pe degeaba, ca oricum o sa taraganeze lucrurile ca sa ma scoata pe mine vinovat...timp si nervi pierduti, dar pe mine ca si viitor cumparator m-au pierdut. Asta e. 

0

Link către postare

Îmi pare rău să aud asta. Eu am avut și folosit 4ierni Nokia wr d3 luate de noi și după 20.000km aveau 5mm și arătau foarte bine.  Asa se întâmplă cu orice produs care se vinde și se face marketing agresiv,  scade calitatea și cresc vânzările, după evenimentele voastre ar trebui excluse de tot.   

-1

Link către postare

Inteleg supararile, sunt justificate.

Eu am 2 perechi de Nokian: una WR D3 pe 16" la Peugeot, din iarna lui 2013, deci au 3 ierni la activ si arata ca in prima poza (nu am nici multi Km, este adevarat):

A doua este pe Alltrack, WR A4, luate in iarna asta si arata ca in poza doi.

Deci D3-urile sunt excelente dupa 3 ierni si dupa cum se vede au inca suficienta carne (nu le-am masurat), dar sigur le mai tin inca 2 ierni. De A4 n-am ce sa zic ca sunt practic noi..

Ambele seturi sunt Made in Finland - ca tot ziceau unii ca sunt cu pitici pe creier si ca de ce nu iau made in Rusia. Asa e, nu conteaza probabil..

IMG_7774.JPG

IMG_7775.JPG

2

Link către postare

Andrei, doi colegi de la munca au schimbat de curand anvelopele de iarna cu cele de vara, si au observat aceleasi defecte ca si la anvepele tale. Nu au nokian ci alte marci, unul are matador si altul dunlop. Problema este ca anvelopele lor au ceva ani la bord (4-5 ani) si circula preponderent 99% doar in Bucuresti. Cineva de la vulcanizare a lansat ideea ca anvelopele s-au deteriorat asa din cauza ca umbla mult pe liniile de tramvai. Tu cumva stai mult pe linii? ca s-ar putea sa fie de acolo problema.

-2

Link către postare

Si eu am avut un set de Semperit de iarna si la fel aveau uzura, eu in oras nu am tramvaie dar aveau 9-10 ani cand am renuntat la ele.

0

Link către postare

Am niste kormoran snow pro B2, 7 ierni, 36000 km si arata inca impecabil. Cele de pe fata au 4,5 mm.

0

Link către postare

Nokian astea sunt speciale pentru nordici, fabricate moi sa-si tina elasticitatea, aderenta maxima, problema nu este anvelopa, e special facuta pentru carosabil acoperit cu zapada, la noi mai mult se circula pe asfalt la negru, mai ales la drum intins, de aici si fortarea profilului lamelar, efectiv se intinde la solicitarea asfaltului dur.Daca s-ar circula numai pe drumuri acoperite in majoritatea sezonului rece, nu ar aparea fenomenul asta de exfoliere.

3

Link către postare

@calin.g: m-am mai documentat si eu un pic in tema si se pare ca ai dreptate 100%. Stiu, ca am apasat cu degetul partile de rulare si erau foarte moi. Tot acolo erau doua anvelope Continental TS 860 scoase de pe o alta masina cu DOT de 2016 si efectiv materialul lor era mai dur... Probabil de asta pe zapada erau foarte bune, asta am si afirmat intotdeauna, dar daca circuli mult pe afara cu viteze relativ mari, efectiv nu rezista( si eu cum fac bisaptamanal naveta Cluj-Oradea si Cluj-Tg-Mures, au fost si temperetaturi de 20+ grade in martie... probabil pentru noi sunt prea moi, sau rezista daca circuli ai mult in oras cu ele la viteze mici. Sarabatori fericite :) 

0

Link către postare

Recomand Conti, anvelope fantastice!

On 4/11/2017 at 9:24 AM, Andrei1980 said:

Stimati colegi de forum, dupa al doilea an petrecut cu Nokian WR D4 pot sa spun ca m-am lamurit definitiv cu ele. 

Partile pozitive: foarte bune pe zapada proaspata si destul de adanca( aici se simte pedigreul), buna acvaplanare - permite viteze mari pe autostrada in ploi puternice

Partile negative: pe cat de buna era aderenta pe zapada sau ploi puternice atat de proasta era pe astfalt cu mazga, la nici o masina pana acum nu am pierdut asa de repede aderenta ca si la astea. 

Cea mai suparatoare parte negativa: se uzeaza in intr-un hal fara de hal: in prima iarna care a fost o jumatate de iarna am mers 6800 km cu ele s-au uzat de la 8 mm la 5,9, iarna asta... au ajuns deja la 4 mm cu 8000 km facuti deci per total in 15 000 km s-au uzat. Dar ce este mai urat ca la cele pe fata s-au tocit de parca faceam drifturi cu ele, cu tren de rulare perfecta, nu trage, nu scartaie, masina de 36 000 km cumparata de noua. Inainte pe un Octavia 2 FL am avut numai Conti TS 830 si 850 care tineau lejer 3 ani si le mai dadeam la tata sa le foloseasca un an...

Marime: 205/55 R 16 H - Made in Russia pe Seat Leon 2.0TDI 150CP , ST, MY 2016

33144354363_0ee498b4bf_o.jpg20170410_114439 by Peter Andrei, on Flickr

33799960452_58f10635b5_o.jpg20170410_114419 by Peter Andrei, on Flickr

Daca au inceput sa se distruga acum cand au 4 mm, nu vad problema. Ptr ca iarna cu profil sub 4mm nu mai esti legal.  In schimb la cat de putin au tinut, acolo ai perfecta dreptate, data viitare cumpara conti ts 8xx  si nu vei regreta.

1

Link către postare

Mai precis 4.5 aveau cele pe fata la masurare... oricum ca si timp au tinut putin, dar cauzele cred ca sunt cele de mai sus, da probabil Conti o sa fie.. :) 

0

Link către postare

La mine, dupa 3 ierni am 7 mm, si sa zic ca am mers undeva la 12000 km cu ele. Doar aproximez, ca nu am notat niciodata. Conti ts 850, aderenta super buna in orice situatie.

Modificat de Mumus.
1

Link către postare

Pentru Romania cred ca cel mai bun compromis la trecerea intre sezoane noiembrie-martie cand temperaturile sunt ziua pozitive ar fi Crossclimate+.

0

Link către postare

Am in familie, se comporta ok, probabil voi trece si eu pe allseason daca vor rezista  ca timp si kilometri.  Este mult mai comod asa.

1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.