Jump to content

Dictionar prescurtari, abrevieri, simboluri !


warranty_4_cars
 Share

Postare recomandată

hop si eu cu o intrebare de incepator :)

SDI - ce inseamna

merci :) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Marian

    7

  • TitvsCaivs

    6

  • warranty_4_cars

    5

  • shimano

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

hop si eu cu o intrebare de incepator :banghead:

SDI - ce inseamna

merci :P :banghead:

standard diesel injection din cate stiu eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

iar VAG poate insemna si Volkswagen Audi Group :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Commonrail injection

@ Dementzial: VAG nu inseamna Volkswagen Audi Goup!!!

Vag inseamna Volkswagen A.G. (a.g.=aktionsgemeinschaft)

adica mai pe romaneste Volkswagen SA (societate pe actiuni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
ce inseamna Ci ?!??!(am bazut pe un bmw seria 5)
Commonrail injection

@ Dementzial: VAG nu inseamna Volkswagen Audi Goup!!!

Vag inseamna Volkswagen A.G. (a.g.=aktionsgemeinschaft)

adica mai pe romaneste Volkswagen SA (societate pe actiuni)

Mai prietene, LEONtin, nu aveai cum sa vezi Ci pe un seria 5... pe seria 3 ai vazut tu cel mai probabil, si... avea cumva si doua usi? Ia mai gandeste-te de unde vine Ci ala de care vorbesti tu.

Iar TitvsCaius, ...no comment... :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EHB - frana electro-hidraulica (este in faza de realizare, forta de franare nu e produsa de forta musculara ci de pompa hidraulica)

FADING - slabirea actiunii sistemului de frana la o solicitare de durata sau la o solicitare de scurta durata, dar foarta intensa

Head-up Dispay - reprezinta indicatiile instrumentelor pe parbriz, ca la avioanele de lupta

OT (PMS) - e punctul mort superior (PMS), adica cel mai inalt punct pe care-l atinge pistonul in cursa sa sus-jos in cilindru

PES - Poly-Ellipsoid-System, descrie farurile a caror lumina e proectata pe strada printr-un reflector eliptic. Avantaj: inaltime mica si iluminare buna

V-TEC - deviere a axei cu came de la Honda

WHIPS - Whiplash Protection System ( de la Volvo), e un sistem de protectie, prin elasticitatea spatarelor si a tetierelor evita accidentarea partii dorsale si a capului pasagerilor, reduce riscul de accident grav cu 50%. Introdus in 1999

Motorul "BOXER" - devenit vestit la VW Broscuta si la Porsche. Se numeste asa pt. ca pistoanele din cilindri opusi efectueaza miscari ce amintesc de cele de la box.

Modificat de LaurentiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajuta-ma sa inteleg ce ai vrut sa-mi zici cu acest "no comment"

:-@

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajuta-ma sa inteleg ce ai vrut sa-mi zici cu acest "no comment"

:-@

Am mai citit cateva posturi de-ale tale, si pareai ca "le ai", dar nu ti-ai dat seama de eroarea de mai sus. Si..mai presus de asta, ai mai venit si cu explicatia "common-rail injection"... Anyway, sorry daca te-a deranjat cumva postul meu :lol: Peace

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi ca nu mi-am dat seama de faza cu seria cinci sau trei, sau am gresit asa paradoxal la explicatia "Ci", daca nu e commonrail injection, imi cer scuze de greseala facuta, dar daca vii cu ceva de genu "Iar TitvsCaius, ...no comment... " , fara sa dai explicatia necesara, sau chiar raspunsul corect atunci nu-mi place... Imi pare rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspuns corect: C = Coupe

i = injection

In nici un caz nu e injectie common-rail la VW PE BENZINA.

Happy?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici nu era niciodata vorba de VW pe benzina, o zis omu ca a vazut pe un Seria 5 acesta,

To be honest, I'm not very happy!!

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

MK=Maschinenkanone, deci probabil model al unei anumite marci iar asa cum se intampla la Golf se adauga si cifre fiind mai multe sasiuri , cu aceeasi denumire , fabricate in perioade diferite de timp. Parerea mea!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Raspuns corect: C = Coupe

i = injection

In nici un caz nu e injectie common-rail la VW PE BENZINA.

Happy?

TitvsCaivs, raspunsul cu privire la acronimul "Ci" de mai sus este corect. Bestie cred doar ca a gresit spunand VW in loc de BMW, dat fiind discutia... Sunt convins ca se referea la BMW desi a scris altceva ("Ci" la VW nu exista)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

elementar:

VW = Volkswagen

:rolleyes:

Modificat de ciprian_68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat total de acest topic. Raspunsurile mele din pagina anterioara erau pentru doua posturi. Primul era pentru acel "Ci"-Common-rail injection (asta am zis eu, dar se pare ca am gresit), si partea a doua era pentru dementzial, care zicea de VAG. Daca vezi tu legatura intre cele doua sau vezi undeva ca am scris commonrail injection la VW, zi-mi si mie ca eu nu vad. Sunt doua randuri lipsa intre cele doua raspunsuri.

"Commonrail injection

@ Dementzial: VAG nu inseamna Volkswagen Audi Goup!!!

Vag inseamna Volkswagen A.G. (a.g.=aktionsgemeinschaft)

adica mai pe romaneste Volkswagen SA (societate pe actiuni) "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@TitvsCaivs:

A.G. inseamna "Aktiengesellschaft"

Inainte se numea VAG (Volkswagen und Audi Gemeinschaft), iar acum se numeste Volkswagen AG (Aktiengesellschaft)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intr-adevar varianta corecta este "gesellschaft", dar niciodata nu avea numele Volkswagen und Audi Gemeinschaft! VAG tot timpul insemna acelasi lucru Volkswagen AktienGesellschaft.

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Group

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Discutia este TOTAL off topic ! :lol:

PS :

Acel semn ( fulg de zapada ) apare pe display la temperaturi externe de sub +4 grade si reprezinta atentionarea ca poate fi polei pe strada ! Atat si nimic mai mult ...

Aaaaa ... scrie si in manual ... daca il cititi ... inainte de a posta ... :lol:

post-7729-1194336896_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
de ce off-topic?

Pentru ca topicul este : "Dictionar prescurtari, abrevieri, simboluri !" ... si n-are nicio legatura cu acel martor din bord ... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In urma unei discutii avute cu moderatorii mi-am permis sa deschid un topic nou ce vizeaza definitii precum si folosirea unor cuvinte din vocabularul tehnic (auto) in mod corect.

Incep cu cateva cuvinte urmand ca acestea sa fie completate de cunoscatori. Dorinta mea este ca oricine va pune o definitie sa consulte inainte macar un dictionar :blink:

CHIUL

Modificat de Rapier
Adaugat link
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: Sper ca postul meu sa fie singurul off-topic. Am rugamintea ca toate posturile sa se refere strict la subiect, fara discutii inutile. Se doreste a fi un topic care sa contina termenii tehnici utilizati si este de informare nu de discutii. De asemenea sa tineti cont de rugamintea colegului SHIMANO, de a documenta cuvantul pe care il adaugati si de a consulta eventual un dictionar in caz ca aveti dubii. Posturile care nu respecta aceasta regula vor fi automat sterse pentru a pastra topicul curat. Orice discutie/comentariu/sugestie se poate face prin PM catre initiatorul topicului sau catre unul din moderatorii ariei.

Va multumim.

LE: Pentru ca au aparut deja intrebari legate de asta (inclusiv de la initiatorul topicului), vreau sa va comunic (in caz ca nu stiati deja) ca exista un "auto corect" care analizeaza si schimba automat anumite cuvinte din posturile voastre pentru a fi corecte. Din aceasta cauza vedeti in postul colegului SHIMANO numai varianta corecta...varianta incorecta a fost automat...corectata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!