Jump to content

Rigidizare caroserie + scartait usi


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

multumesc :blah_:

acu' imi explica si mie exact ce rama si cum arata interiorul mariei sale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

usa 'demontata':

http://briskoda.net/forums/topic/190896-door-card-removal-speaker-sizes/page__view__findpost__p__2280811

in a 7a poza (de sus in jos), in fosa boxei se vede folia de izolare fonica aplicata pe fata exterioara. btw, nu ma asteptam sa fie atat de mari difuzoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot nu'ntseleeeeeeg :((

am avut octavia, nu mi s-a parut nimic gresit la usi. daca faci o poza iti voi fi recunoscator pana la urmatoarea eclipsa totala de soare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut din nou , scartaitul la usi nu a disparut nici acum, dupa ce am fost de doua ori la service, am incercat si ungerea balamalelor cu DW 40 dar degeaba, am cumparat si un spray special pentru chedere de la reprezentanta BMW in ideia ca am spalat masina cam des.

Dupa toate acestea a mai aparut un zgomot de tabla pe undeva in fata masini , bine inteles ca cei de la reprezentanta dupa verificare au zis ca nu au gasit dimic care ar putea sa produca un zgomot, acum de curand spun asta pentru ca sunt plecat din tara ,si masina o conduce sotia ,zornaie si un difuzor

Eu sincer as vrea sa scap de masina asta ca nu mi-a adus nici o satisfactie pentru o masina noua , cand o sa ajung acasa ma voi duce sa vorbesc cu cei de la Reprezentanta Skoda pentru ca masina asta are prea multe defecte de fabricatie.

Va salut pe toti si astept cometari si sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Dupa ce au inceput sa scartaie usile, am uns cu WD40 balamalele si cu un spray chederele (silicon sau ceva...). problema s-a rezolvat in proportie de 90%. Acum la 2 luni de la tratament, scartie iarasi de ma umple de spume. Trebuie sa mentionez ca am cumparat vaselina si am uns balamalele de le-am inecat in vaselina. Imi raman 2 posibilitati: fie usile sunt prost reglate (luz, poate o fi acelasi om care ne-a motat usile in fabrica....), fie caroseria se torsioneaza. Aplicand logica, cred ca usile sunt reglate prost pentru ca imi scartie scurt si tipator la fiecare denivelare , fie ea cat de blanda, si ceva mai lung cand urc borduri (incet, fara sa fortez sau sa "lovesc bordura din inertie).

Ieri am mers cu un prieten cu un Passat B6 Breack. Nu scartie nici o usa, desi masina are 6 ani si 180 000 km si nu a uns NICIODATA chederele. Incep sa-mi pierd rabdarea cu usile astea. Repet rugamintea : daca stie cineva un mecanic, meserias, tehnician, inginer, astronom sau agronom care se pricepe sa regleze usile, va rog sa ma puneti in contact cu el. Neuronii mei ii vor fi vesnic recunoscatori.

Un om cu nervii coarda de pian.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestiunea cu scartaitul portierelor la trecerea peste denivelari, cu impresia de contorsonare, am avut-o si eu la Octavia II. Era rezultatul frecarii chederul portierei pe chederul fixat pe caroserie. Imi amintesc ca in service nu au avut ce sa-i faca. A disparut de la sine in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca asa a fost , atunci sa fie inlocuit acela... merita incercat pana la urma, ce sa-i faci. Pana atunci incearca cu O solutie de la Wurth sau Nigrin, poate ai succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci si la tine masina are aceias "buba" , nu cred ca e vorba de reglarea usilor sa alt ceva , eu cred ca e un defect de fabricatie, cea ce face ca nici odata nu o sa putem rezolva aceasta problema.

Am sa mai incerc odata sa vorbec direct cu directorul reprezentantei,si nu o sa ma las pana nu voi rezolva cumva , chiar daca trebuie sa-i dau in judecata.

O sa va tin la curet cu tot ce o sa rezolv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Chestiunea cu scartaitul portierelor la trecerea peste denivelari, cu impresia de contorsonare, am avut-o si eu la Octavia II. Era rezultatul frecarii chederul portierei pe chederul fixat pe caroserie. Imi amintesc ca in service nu au avut ce sa-i faca. A disparut de la sine in timp.

Deci, daca freaca chederele, inseamna ca cele 2 suprafete nu sunt fixe. Deci, fie usa se misca din cele 3 prinderi (2 balamale si inchizatoarea usii), fie caroseria se torsioneaza si, desi usa e corect prinsa de stalp, freaca datorita miscarii caroseriei. Eu banuiesc in continuare usa. Deci NU, NU NU NU. Nu asa . Pentru ca daca la unii scartaie si la altii nu, inseamna ca montajul si reglajul usii a fost defectuos. Si vreau sa fie remediata problema. Si nu cu solutii, silicoane si alte smacoline. Vreau sa dau cu zemuri pe chedere si balamale pentru ca sunt eu un proprietar constiincios si tratez cauciucul sa nu se strice, nu ca sa rezolv problema scartaitului odata la 2 luni, cand simt nevoia de Xanax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mare dreptate... si e de inteles mai ales la asa auto (mai ales ca am si eu in plan asa ceva). Parerea mea este ca referitor la "torsionare a caroseriei" cred ca nu se pune problema de asa ceva, e ceva de domeniul sf-ului. Nu am auzit la nici un autoturism. Si ce sa ne asteptam? La un moment dat daca luam o groapa asa ca lumea sa ramana sasiul/ caroseria stramba?

Cred ca sunt doua motive: usa joaca din balamale cumva si ce mai are ea pe acolo. Ceva ce pare neglijabil poate vizual, dar care se manifesta audio la denivelari/gropi sau/si portiera nu "calca" bine pe chedere.

Duceti-va peste ei, din nou!!! Stiu ca este usor de zis si probabil calmul deja nu mai exista, dar ... e necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Apropos de "a disparut de la sine in timp".

Pai avem de-a face cu "The curious case of Benjamin Button" Tocmai am vb cu amicul cu passatul si mi-a spus ca a inceput sa-i scartaie si lui o usa pe spate. Dupa 5 ani de la fabricatie si 180 000 km (din care ultimii 60 000 in bucuresti). Inteleg ca, odata cu trecerea timpului, de mai slabesc, se mai uzeaza si incep sa mai scartaie, sa mai bocane... Dar la mine masina s-a nascut direct batrana si astept sa intinereasca "hence", sa dipara scartailelile... oare acest sindrom i-o creste si valoarea de ravanzare in mod invers proportional cu varsta ? :biggrin:

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut si eu prin asta cu Octy II: masinuta nou-nouta si scartaitoare. Te inteleg perfect cand spui ca este deranjant. Personal insa, la momentul respectiv, nici nu m-am gandit la varianta vanzarii pentru un astfel de motiv. Scartaiala a disparut in timp iar greierasii apareau si dispareau dupa bunul plac.

Am avut ocazia sa conduc S2-ul cu 170 cp, in varianta Elegance. Nu scartaia si nu troncanea nimic iar, ca impresie generala, va spun cu mana pe inima ca nu mi s-a parut cu nimic mai prejos decat Passatul: calitatea materialelor, ambianta interioara, tinuta de drum, etc., toate sunt absolut similare. Pe ultimul mentionat il am asa ca imi permit sa cred ca stiu ce vorbesc. E adevarat ca nu produce niciun zgomot parazit (inca). Totusi, nu cred ca asta o califica ca fiind o masina superioara.

S2-ul este o masina excelenta, peste media a ceea ce ofera concurenta pe acest segment si cu mult peste media masinilor care ruleaza in Romania, pe aceleasi drumuri si aceleasi conditii de trafic. Este pacat sa nu va bucurati de ceea de aveti! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate "Ar trebui sa ne bucuram de cea ce avem" dar eu personal nu pot sa ma bucur de masina asta , asa cum am mai spus e o masina buna si cu foarte multe dotari la varianta elegance pe care o detin ,penru ca ma scoate din minti scartaitul usilor, practic toti care aud ca am aceasta problema cu o masina "nou nouta" i-mi rad in fata si zic "e skoda nu audi" .

Daca a mai avut cineva aceasta problema si a rezolvato cumva il rog sa posteze cum a rezolvato

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Cand iti scartai usile e ca si cum ai fi pe o insula cu

doar ca are un ochi de sticla...

@Oll - iti scartaie usile (toate)? daca nu, QED....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Doktore , scartaitul este numai la usa soferului din ce am sesizat eu , de obicei sunt la volan si nu aud venind si din alte parti zgomote.

sper sa rezolv problema cand ajung acasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gorillaz_Doktor: scartaia de noua doar in zona portierelor spate, la trecerea peste deniverari. In service nu au reusit sa inlature zgomotul, desi imi amintesc ca au incercat atat varinta unui solutii spray aplicata pe chedere, cat si reglarea din balamale a pozitiei fiecarei portiere. Eram anuntat ca s-a rezolvat. Desigur ca realitatea era alta. Cum spuneam, cu timpul a devenit tacuta. Sper sa fi ramas asa si cu noul proprietar de la momentul respectiv. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

La mine scartaie toate. Atat la trecere peste denivelari, cat si daca urc bordura cu panta de acces, deci nu "lovesc" sau aplic soc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Sa inteleg ca nu cunoaste nimeni un "carosier" bun sa-mi regleze si mie usile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca fabrica nu a avut carosier bun...degeaba il mai cauti tu acum :lol:

Citind topicul am ramas uimit de asa-zisa calitate a noilor caroserii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Cred ca am identificat sursa scartaielilor. In dreptul stalpului de la mijloc, usa fata se "petrece" peste un cheder de la usa spate. Usa fata, in spatele ornamentului negru al usii are un "cheder" din plastic. Usa spate are un cheder de cauciuc tare, plin, nu ca cel de pe interiorul usii. Acolo am vazut urme de uzura. Am siliconat zona si e mult mai liniste. Din pacate, siliconasem deja toate chederele, astfel incat imi este greu sa fac un diagnostic diferential (adica daca FIX aia e problema sau intra in ecuatie si chederele usii). o las sa inceapa sa scartaie iara tare si apoi ung numai zona respectiva si vad ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am inteles nimic , dar oricum sambata 2 aprilie voi fi acasa si am sa incerc si eu siliconarea chedelor,ce vroiam sa spun eu,e ca parerea mea , nu este asta o solutie prin care rezolvam sartaitul usilor,poate doar temporala .

Poti totusi sa faci o poza si sa o atasezi pentru a vedea exact locul , ti-as fi recunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce ai siliconat usile, eventual un link ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

la poza cu usa spate este marcat chederul usii spate (cel de cauciuc).

La poza usii fata (este o poza a unei usi de O1) este marcat locul unde este "chederul" usii fata, cel din plastic. Cred ca acestea 2 produc scartaitul. Incercati sa siliconati, dati cu ulei sau talc numai zona respectiva (orice substanta ce poate "anihila" scartaitul si vedem daca este de acolo sau nu.

Daca tot scartaie, incercati sa aplicati ptaramentul anti scartait si zonei de tabla de sub chederul usii spate (sageata albastra). in felul asta, prin eliminare, poate identificam greierele, sparge-i-as capul.

post-9272-0-13566700-1301313162_thumb.jp

post-9272-0-74140400-1301313340_thumb.jp

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!