Jump to content

Rigidizare caroserie + scartait usi


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

Gorillaz_Doktor

S2, cea din semnatura, 13000 km si 5 luni. Scartaie usa soferului de ma umple de nervi. Ideea e ca face atat la viteza , dar si daca urc bordura incet, adicatelea, caroseria se torsioneaza. Am fost sa regleze usile la avia, rezultat mediocru pt moment, a revenit dupa 2 saptamani.

Ma intreb: daca pun bara stabilizatoare, oi rezolva treaba ? Ma gandeam sa pun sway bar fata/spate. Si daca da, de unde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea ca nu rezolva problema....sasiul masinii se torsioneza si nu prea ai ce-i face.bara de rigidizare numai impreuna cu suspensia sport are efect in ideea ca "inchide" ansamblul amortizoare-bara stabilizatoare-bara rigidizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh: Adica din cauza ampatamentului mare, toate Suberb 2 au aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

nu stiu, astept si io feed-back de la ceilalti posesori, mai ales ca vad din ce in ce mai multe superbe pe strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu stiu, astept si io feed-back de la ceilalti posesori

Am 18000 km cu masina in aprox. 5 luni si nu am auzit inca niciun "greiere" in masina. Singurele zgomote aparute se datorau doar obiectelor depozitate neglijent in buzunarele usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow.... imi reconsider decizia de cumparare...

Stai linistit; ca si safari hunter, nu am niciun fel de zgomote/scartaieli la aproape 30.000km. Are Doktor-ul o problema; ma rog ... nu el ci, masina lui :P . Mai mult decat atat, masinuta asta a carat destul de multe greutati. De ex. (chiar daca unii carcotasi or sa-si puna mainile in cap :) ) a carat 7 foi de PAL melaminat, ~ 550 kg, (lungimea cea mai mare de 2m) , totul doar in interior (asta asa, ca idee de volum).

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow.... imi reconsider decizia de cumparare...

Mai mult decat atat, masinuta asta a carat destul de multe greutati. De ex. (chiar daca unii carcotasi or sa-si puna mainile in cap :) ) a carat 7 foi de PAL melaminat, ~ 550 kg, (lungimea cea mai mare de 2m) , totul doar in interior (asta asa, ca idee de volum).

e clar, nu-l stii pe don' doctor :D

am intrebat intre timp si pe briskoda si feedbackul e entuziast de-a dreptul.

oricum, am decis: maine (sau joi) dau comanda de break (cu spatele de berlina nu m-am putut obisnui).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu spatele de berlina nu m-am putut obisnui- intr-adevar , e nasol rau spatele la berlina ; parca nu au mai avut bani sa plateasca designeru'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de gust .. mie imi place la nebunie ... mai ales stopurile, is curios cand/daca o sa apara stopuri cu led-uri, ar fi bestiale.

conceptul de twindoor este GENIAL si foarte practic.

Skoda_Superb_TwinDoor.jpg

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu comparam nimic, faceam o afrimatie referitoare la : " cu spatele de berlina nu m-am putut obisnui- intr-adevar , e nasol rau spatele la berlina ; parca nu au mai avut bani sa plateasca designeru'... "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva zgomote am avut de la tablia din spate (la cele doua balamale). Am pus ceva material moale si nu mai scirtie. In rest nu am auzit nimic pe la usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si pe unde mergi cu masina, eu unu ma plimb foarte mult in iasi unde drumurile sunt jalnice(groapa-groapa-ljnie de tramvai-groapa-linie-groapa s.a.m.d.) , sper sa nu se apuce sa scartaie ca as fi dezamagit... pana acum se comporta foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Gorillaz_Doktor

Am fost de revelion la Sarmisegetusa. Drum de 430 km. de la Deva pana la Hateg si de la Hateg pana in Sarmisegetusa, drum asfaltat denivelat. M-a umplut de nervi. Am injurat si blestemat de-am facut spume la gura, astfel incat, atunci cand am mers pe la manastiri, pe drumuri care mai asfaltate dar rupte, care mai forestiere cu ceva griblura pe ele, si-mi scartiau usile SI MAI TARe (daca este posibil), deja cedasem nervos si nu le mai auzeam.

Cred totusi ca este de la usi. Unde le pot regla ? Ca la reprezentanta mi le-a reglat de m-a julit...

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste cu incredere WD-40,eu dau o data la 6 luni pe toate balamalele,iar dupa 2-3 zile dispare absolut orice scartait.Problema provine de la prea multe spalari,eu aveam deja balamalele uscate de tot,nu mai aveau deloc "unsura" pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

o sa incerc...problema e ca e e zgomot de cauciuc pe vopsea/cauciuc pe cauciuc, nu de metal scartaitor, ca de ala stiu de la G4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci poti sa dai cu silicon pe o carpa si sa stergi chederele cu ea,am facut-o si pe asta,insa fara nici un rezultat,aparent zgomotul era tot de la balamale.Eu am mers pe ideea ca nu se puteau deregla intr-un an chiar in halul in care sa scartaie,deci nu am fost in service cu problema asta.Posibil la tine sa ti le fi dereglat si sa nu ai absolut nici un rezultat cu aceste metode.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Inca un add-on la "nu este nimic ce WD-40 sa nu rezolve"

Dupa lubrefiere din abundenta a balamalelor usilor cu WD-40, scartaitul s-a redus cu 90%. Recunosc ca am spalat-o din abundenta in ultimele 6 luni...e dragosta mea, ce sa fac, si mi-e draga cand e curata.... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut sunt un proaspat posesor de S2 2.0 170 Cp ,am si eu aceias problema cu scartaitul de usa la sofer,nu este posibil ca la o masina de 27.000 euro cu 6.000 km sa scartaie usa,nu mai spun ca se aude orice pietricica la roti, am avut un audi a4 inainte, la mana a doua din 2004 , si nu se auzea nimic,dupa 200.000km .

Skoda superb 2 e jalnica , e cea mai proasta investitie facuta de mine motorul e OK dar in rest lasa de dorit , daca va uitati la usi pe interiorul ramei se vede tabla goala fara nici o protectie sau ornament, cea ce nu o sa vedeti la nici o alta masina de clasa ei chiar si mai mica, nu vreau sa fiu rautacios dar asta e adevaru, si acum regret ca mi-am luat aceasta masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda superb 2 e jalnica , e cea mai proasta investitie facuta - nu vrei sa-ti recuperezi investitia ? vinde-mi mie masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are desegeu, licitez si eu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

ma bag. In curand bonuri de ordine.

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici un bon de ordine ; masina lu LUZ o iau io :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!